HHI 7.311 · sector 4.905 · 5 pòlisses actives · la més important, Completa, aporta el 85,4 % dels clients
Per territori
3,9 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.540 · sector 3.990 · present a 9 de 9 vegueries · Comarques Gironines concentra el 41,2 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+36,6 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
54
Sector: 45
Reclamacions
8,1
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+1.602
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2007
19.707.681€
vs 2006
Despeses 2007
20.609.527€
vs 2006
Allib. provisions
2.453.327€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
1.551.480€
vs 2006
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.621.569€
vs 2006
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
0€
Compensat amb bases imposables negatives d'anys anteriors.
IT Asseg.
351.309€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
123.574€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2007ROA 3,93 %
· Solvència II (orientativa) 232 % (SCR 12.000.000 €)
Actiu
2007
2006
Var.
Cartera d'inversions
14.291.242 €
13.507.457 €
+5,8 %
Participacions en asseguradores
9.180.000 €
9.180.000 €
+0,0 %
Tresoreria
17.755.179 €
18.477.641 €
-3,9 %
Total actiu
41.226.421 €
41.165.098 €
Passiu
2007
2006
Var.
Capital social
24.999.990 €
24.999.990 €
+0,0 %
Reserves
2.883.827 €
1.262.257 €
+128,5 %
Provisions tècniques
1.214.037 €
2.453.327 €
-50,5 %
Deute financer
12.128.567 €
12.449.524 €
-2,6 %
Total passiu
41.226.421 €
41.165.098 €
Fluxos d'efectiu 2007
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
382.280 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-783.785 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-320.957 €
Variació de tresoreria
-722.462 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
21,84 M€
MRR 1,8 M€ × 12
Δ ARR any/any
+25,6%
vs desembre 2006
ARPU anual
1.414 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
4,2%
≈ 917 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2007 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 1,82 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)21,8 M€ (96%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,6 M€ (+3%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+25,6%
ARR Churn rate
4,2%/any
ARPU anual
1.414 €
Net Expansion ARR
+0,6 M€
MRR darrer mes
1,82 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2006: disponible.
Composició de les despeses — Corcel Negro 2007
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
3,93%
ant. 7,18%
Corcel Negro
3,93%
Sector
9,00%
-5,07% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
5,82%
ant. 11,26%
Corcel Negro
5,82%
Sector
10,65%
-4,83% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Corcel Negro
0,00%
Sector
11,82%
-11,82% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
0,16%
Primer any
-10,93% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
4,31%
Primer any
-7,55% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-4,82%
Primer any
-10,91% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,32€
Primer any
-1,70€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
69,07%
ant. 70,13%
+1,16% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
99,84%
ant. 95,74%
+10,93% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,61%
ant. 97,73%
Corcel Negro
99,61%
Sector
99,63%
-0,02% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,20%
Primer any
Corcel Negro
0,20%
Sector
-4,82%
+5,02% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
964,98€
Primer any
-3.504,71€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
4.356€
ant. 4.861€
-5.696,18€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.048€
ant. 1.000€
-50,53€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.307€
Primer any
-5.645,65€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,46
ant. 0,53
+0,07 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
36.496€
Primer any
-77.531,66€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
9.757€
Primer any
-3.281,37€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
26.739€
Primer any
+26.731,76€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
8,14%
Primer any
-1,18% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
4 / 10
del total disponibles al mercat 2007
Preu més baix
997,54€
Oci
Preu més alt
2.495,95€
Estrella
Preu mitjà
1.700,31€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2007 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Oci
997,54€
preu de referència (€/mes)
+10,8% vs gen.
+329,42€ vs sector
(+49.3%)
Sector: 668,12€/mes
Completa
1.403,93€
preu de referència (€/mes)
+0,3% vs gen.
+499,85€ vs sector
(+55.3%)
Sector: 904,08€/mes
A Tot Risc
1.903,83€
preu de referència (€/mes)
-4,8% vs gen.
+796,17€ vs sector
(+71.9%)
Sector: 1.107,66€/mes
Estrella
2.495,95€
preu de referència (€/mes)
+288,21€ vs sector
(+13.1%)
Sector: 2.207,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Corcel Negro 2007 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Completa1.359,11 €/u
A Tot Risc1.908,33 €/u
Oci907,98 €/u
Estrella2.499,59 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Oci
-10,63
Molt elàstica
rang [-61,21, 2,13]
· n=7
A Tot Risc
-7,49
Molt elàstica
rang [-69,44, 19,99]
· n=7
Completa
3,55
Paradoxa / estacional
rang [-20,90, 33,14]
· n=8
Estrella
18,20
Paradoxa / estacional
rang [-69,75, 96,45]
· n=5
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Oci
-10,63 · Molt elàstica
7 canvis
900,00€
902,32€
+0,26%
+0,55%
2,129
↳
Mar →
Abr
900,00€
902,32€
+0,26%
+0,55%
2,129
↳
Abr →
Mai
902,32€
899,97€
-0,26%
+0,33%
-1,258
↳
Mai →
Jun
899,97€
899,81€
-0,02%
+1,09%
-61,206
↳
Jun →
Jul
899,81€
800,00€
-11,09%
+0,43%
-0,039
↳
Ago →
Set
800,00€
801,71€
+0,21%
-1,07%
-5,020
↳
Set →
Oct
801,71€
1.000,00€
+24,73%
-0,33%
-0,013
↳
Nov →
Des
1.000,00€
1.000,49€
+0,05%
-0,44%
-8,990
Completa
3,55 · Paradoxa / estacional
8 canvis
1.400,00€
1.350,00€
-3,57%
+3,94%
-1,104
↳
Feb →
Mar
1.400,00€
1.350,00€
-3,57%
+3,94%
-1,104
↳
Mar →
Abr
1.350,00€
1.347,59€
-0,18%
+3,73%
-20,901
↳
Abr →
Mai
1.347,59€
1.348,90€
+0,10%
+3,22%
33,144
↳
Mai →
Jun
1.348,90€
1.351,86€
+0,22%
+3,68%
16,783
↳
Jun →
Jul
1.351,86€
1.300,00€
-3,84%
+3,09%
-0,806
↳
Ago →
Set
1.300,00€
1.303,14€
+0,24%
+0,74%
3,054
↳
Set →
Oct
1.303,14€
1.400,00€
+7,43%
+0,21%
0,028
↳
Nov →
Des
1.400,00€
1.402,99€
+0,21%
-0,38%
-1,770
A Tot Risc
-7,49 · Molt elàstica
7 canvis
2.000,00€
1.994,89€
-0,26%
+2,25%
-8,790
↳
Mar →
Abr
2.000,00€
1.994,89€
-0,26%
+2,25%
-8,790
↳
Abr →
Mai
1.994,89€
1.998,44€
+0,18%
+2,20%
12,343
↳
Mai →
Jun
1.998,44€
1.995,64€
-0,14%
+9,73%
-69,435
↳
Jun →
Jul
1.995,64€
1.800,00€
-9,80%
+10,72%
-1,094
↳
Ago →
Set
1.800,00€
1.805,23€
+0,29%
+5,81%
19,986
↳
Set →
Oct
1.805,23€
1.900,00€
+5,25%
+0,40%
0,077
↳
Nov →
Des
1.900,00€
1.901,96€
+0,10%
-0,57%
-5,486
Estrella
18,20 · Paradoxa / estacional
5 canvis
2.500,00€
2.503,02€
+0,12%
+7,14%
59,130
↳
Mai →
Jun
2.500,00€
2.503,02€
+0,12%
+7,14%
59,130
↳
Jun →
Jul
2.503,02€
2.500,00€
-0,12%
+3,33%
-27,627
↳
Ago →
Set
2.500,00€
2.497,76€
-0,09%
+6,25%
-69,754
↳
Set →
Oct
2.497,76€
2.500,00€
+0,09%
+2,94%
32,796
↳
Nov →
Des
2.500,00€
2.500,72€
+0,03%
+2,78%
96,451
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2008 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Oci🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 139,8Gap: +58,4%n=12 m.
Completa🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 155,9Gap: +102,1%n=12 m.
A Tot Risc🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 182,6Gap: +127,0%n=12 m.
Estrella🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 114,5Gap: +38,5%n=9 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Oci 12 mesos
900,00€
600,00€
674,71€
700,00€
14
100%
133,4
↳
Gen
900,00€
600,00€
674,71€
700,00€
14
100%
133,4
↳
Feb
900,00€
600,00€
664,29€
700,00€
14
100%
135,5
↳
Mar
902,32€
599,01€
664,14€
700,36€
14
100%
135,9
↳
Abr
899,97€
600,71€
664,32€
700,84€
14
100%
135,5
↳
Mai
899,81€
601,11€
663,81€
702,33€
14
100%
135,6
↳
Jun
800,00€
600,00€
657,86€
700,00€
14
100%
121,6
↳
Jul
800,00€
550,00€
643,57€
700,00€
14
100%
124,3
↳
Ago
801,71€
551,03€
643,77€
700,81€
14
100%
124,5
↳
Set
1.000,00€
550,00€
641,43€
700,00€
14
100%
155,9
↳
Oct
1.000,00€
550,00€
631,07€
685,00€
14
100%
158,5
↳
Nov
1.000,49€
550,40€
631,11€
685,78€
14
100%
158,5
↳
Des
997,54€
550,04€
631,38€
685,29€
14
100%
158,0
Completa 12 mesos
1.400,00€
700,00€
902,50€
1.050,00€
14
100%
155,1
↳
Gen
1.400,00€
700,00€
902,50€
1.050,00€
14
100%
155,1
↳
Feb
1.350,00€
675,00€
876,43€
1.000,00€
14
100%
154,0
↳
Mar
1.347,59€
673,78€
876,31€
999,75€
14
100%
153,8
↳
Abr
1.348,90€
671,78€
876,49€
1.002,37€
14
100%
153,9
↳
Mai
1.351,86€
670,92€
876,94€
1.004,50€
14
100%
154,2
↳
Jun
1.300,00€
675,00€
867,14€
975,00€
14
100%
149,9
↳
Jul
1.300,00€
660,00€
854,64€
975,00€
14
100%
152,1
↳
Ago
1.303,14€
658,07€
854,21€
974,19€
14
100%
152,6
↳
Set
1.400,00€
660,00€
858,21€
975,00€
14
100%
163,1
↳
Oct
1.400,00€
675,00€
871,79€
975,00€
14
100%
160,6
↳
Nov
1.402,99€
675,80€
872,12€
977,26€
14
100%
160,9
↳
Des
1.403,93€
674,71€
872,24€
979,95€
14
100%
161,0
A Tot Risc 12 mesos
2.000,00€
850,00€
1.150,00€
1.400,00€
14
100%
173,9
↳
Gen
2.000,00€
850,00€
1.150,00€
1.400,00€
14
100%
173,9
↳
Feb
2.000,00€
850,00€
1.085,71€
1.300,00€
14
100%
184,2
↳
Mar
1.994,89€
849,30€
1.085,05€
1.298,01€
14
100%
183,9
↳
Abr
1.998,44€
847,89€
1.085,25€
1.301,13€
14
100%
184,1
↳
Mai
1.995,64€
847,76€
1.084,84€
1.299,91€
14
100%
184,0
↳
Jun
1.800,00€
800,00€
1.026,79€
1.200,00€
14
100%
175,3
↳
Jul
1.800,00€
800,00€
989,29€
1.200,00€
14
100%
181,9
↳
Ago
1.805,23€
801,37€
989,19€
1.200,35€
14
100%
182,5
↳
Set
1.900,00€
800,00€
1.000,00€
1.200,00€
14
100%
190,0
↳
Oct
1.900,00€
900,00€
1.033,93€
1.200,00€
14
100%
183,8
↳
Nov
1.901,96€
898,50€
1.034,20€
1.201,75€
14
100%
183,9
↳
Des
1.903,83€
896,95€
1.034,29€
1.204,80€
14
100%
184,1
Estrella 9 mesos
2.500,00€
2.000,00€
2.355,36€
2.500,00€
14
100%
106,1
↳
Abr
2.500,00€
2.000,00€
2.355,36€
2.500,00€
14
100%
106,1
↳
Mai
2.503,02€
1.997,74€
2.353,14€
2.505,25€
14
100%
106,4
↳
Jun
2.500,00€
1.800,00€
2.264,29€
2.500,00€
14
100%
110,4
↳
Jul
2.500,00€
1.750,00€
2.142,86€
2.400,00€
14
100%
116,7
↳
Ago
2.497,76€
1.746,05€
2.142,57€
2.399,32€
14
100%
116,6
↳
Set
2.500,00€
1.750,00€
2.132,14€
2.400,00€
14
100%
117,3
↳
Oct
2.500,00€
1.750,00€
2.096,43€
2.350,00€
14
100%
119,3
↳
Nov
2.500,72€
1.749,50€
2.096,57€
2.347,45€
14
100%
119,3
↳
Des
2.495,95€
1.745,32€
2.098,57€
2.352,28€
14
100%
118,9
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
1,41M €
0 €
97,2%
97,2%
+0,0pp
Feb
1,43M €
62,3K €
101,4%
99,6%
+1,8pp
Mar
1,48M €
52,8K €
103,6%
99,6%
+4,0pp
Abr
1,53M €
51,4K €
103,6%
99,6%
+4,0pp
Mai
1,59M €
47,6K €
103,4%
99,6%
+3,8pp
Jun
1,57M €
58,9K €
99,2%
99,2%
+0,0pp
Jul
1,63M €
53,9K €
103,7%
99,6%
+4,1pp
Ago
1,67M €
32,8K €
102,5%
99,6%
+2,9pp
Set
1,83M €
18,5K €
109,1%
99,6%
+9,5pp
Oct
1,83M €
3,6K €
100,2%
99,6%
+0,6pp
Nov
1,83M €
0 €
99,8%
99,6%
+0,2pp
Des
1,82M €
0 €
99,7%
57,3%
+42,4pp
TOTAL any
19,61M €
0,38M €
102,0%
95,8%
+6,2pp
NRR mig anual
102,0%
Excel·lent
GRR anual
95,8%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+6,2pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,5%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
B- reflecteix un perfil de solvència acceptable però ajustat: l'entitat compleix el requisit de solvència (sol: Sí) i no presenta alertes diagnòstiques (diag: 0) ni activació de l'indicador RCR. El ràtio combinat del 99,8% deixa un marge tècnic pràcticament nul, i el ROE del 5,8% indica una rendibilitat modesta per al conjunt de l'exercici (S2, any complet). Amb una puntuació de rating de 61,2, aquests factors expliquen els 46,9 punts, en un nivell de qualificació baix dins la zona d'adequació.
EQA
Solvència
B-
★ S1 — tancament juny 30-06-07
Amb un ràtio combinat del 101,6%, l'asseguradora té un resultat tècnic lleugerament deficitari, i això limita la puntuació malgrat un ROE del 6,9%, positiu però modest. El compliment del requisit de solvència (sol: Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) aporten estabilitat i eviten una nota inferior. Tanmateix, l'indicador RCR no es compleix i el rating de 63,5 és només moderat, de manera que el conjunt queda en B- (45,6 punts) per a S1.
Participacions vigents
Sense participacions registrades per a 2007.
1. Ingressos de Corcel Negro — 2007
Mes
Oci
Completa
A Tot Risc
Estrella
Comissions
Tarifes
TOTAL
2007-01-01
66.450,00
1.209.600,00
132.333,33
0,00
606,50
5.822,40
1.414.812,23
2007-02-01
67.425,00
1.224.112,50
136.500,00
0,00
634,15
6.341,50
1.435.013,15
2007-03-01
68.501,13
1.270.103,58
140.639,75
0,00
657,60
6.444,48
1.486.346,53
2007-04-01
68.697,71
1.318.774,57
144.054,22
1.666,67
680,40
6.667,92
1.540.541,48
2007-05-01
68.910,45
1.364.252,05
147.012,15
5.840,38
701,45
6.733,92
1.593.450,40
2007-06-01
61.933,33
1.360.233,33
145.500,00
6.250,00
728,70
7.287,00
1.581.932,37
2007-07-01
62.200,00
1.402.266,67
161.100,00
6.458,33
753,60
7.536,00
1.640.314,60
2007-08-01
62.266,14
1.427.807,06
176.160,36
6.660,69
768,65
7.532,77
1.681.195,68
2007-09-01
76.833,33
1.545.250,00
196.175,00
7.083,33
776,50
7.609,70
1.833.727,87
2007-10-01
76.583,33
1.548.516,67
196.966,67
7.291,67
778,05
7.469,28
1.837.605,66
2007-11-01
75.703,74
1.546.796,48
196.060,38
7.502,16
775,05
7.595,49
1.834.433,30
2007-12-01
75.148,01
1.541.983,12
195.142,58
7.695,85
772,05
7.566,09
1.828.307,69
ANUAL
830.652,17
16.759.696,03
1.967.644,44
56.449,08
8.632,70
84.606,55
19.707.680,96
2. Despeses de Corcel Negro — 2007
Mes
Sinistres
Salaris
SS
Submin.
Lloguer
Inversions
Provisions
Consorci
Morositat
Publicitat
Jurídics
Tecnologia
Seguretat
Bancaris
Sancions i ERE
TOTAL
2007-01-01
883.760,54
329.096,04
49.364,41
6.257,25
37.948,05
28.720,69
87.010,95
21.222,18
16.977,75
6.649,62
2.263,70
14.289,60
22.495,51
1.697,77
0,00
1.507.754,07
2007-02-01
913.372,79
334.114,74
50.117,21
6.148,80
37.908,45
29.274,27
86.387,79
21.525,20
17.076,66
6.744,56
2.296,02
14.206,63
22.673,21
1.722,02
0,00
1.543.568,34
2007-03-01
924.231,93
338.243,86
50.736,58
6.179,40
37.739,70
30.172,83
90.815,77
22.295,20
17.984,79
7.134,46
2.378,15
14.417,56
23.930,18
1.783,62
126.480,96
1.694.525,00
2007-04-01
961.618,75
341.475,68
51.221,35
6.238,80
37.743,30
31.427,05
94.281,14
23.108,12
18.486,50
8.627,03
2.464,87
15.251,36
24.802,72
1.848,65
0,00
1.618.595,31
2007-05-01
989.356,17
344.715,66
51.707,35
6.312,15
37.740,60
32.187,70
98.793,92
23.901,76
18.484,02
9.242,01
2.549,52
15.775,16
25.017,17
1.912,14
0,00
1.657.695,34
2007-06-01
997.076,21
346.145,80
51.921,87
6.242,85
37.860,30
31.796,84
98.712,58
23.728,99
18.825,00
9.175,21
2.531,09
15.661,13
25.310,92
1.898,32
0,00
1.666.887,10
2007-07-01
1.023.442,88
346.666,40
51.999,96
6.357,60
38.043,90
33.462,42
100.879,35
24.604,72
19.355,71
7.709,48
2.624,50
16.239,11
26.245,03
1.968,38
0,00
1.699.599,44
2007-08-01
1.075.026,75
347.183,20
52.077,48
6.149,70
37.849,95
34.296,39
103.729,77
25.217,94
19.838,11
7.901,62
2.689,91
16.643,84
26.899,13
2.017,43
0,00
1.757.521,23
2007-09-01
1.150.355,48
347.703,80
52.155,57
6.180,75
37.840,50
37.958,17
113.141,01
27.505,92
21.821,36
8.618,52
2.933,96
17.970,53
28.972,90
2.200,47
0,00
1.855.358,95
2007-10-01
1.153.435,17
348.228,20
52.234,23
6.217,20
37.899,90
37.854,68
112.828,99
27.564,08
23.705,11
8.636,75
2.940,17
18.192,30
29.401,69
2.205,13
0,00
1.861.343,59
2007-11-01
1.169.070,49
348.748,80
52.312,32
6.139,80
37.752,30
37.239,00
113.918,31
27.516,50
23.113,86
8.438,39
2.935,09
17.977,45
29.534,38
2.201,32
0,00
1.876.898,00
2007-12-01
1.160.983,59
349.273,20
52.390,98
6.148,35
37.891,35
37.114,65
113.537,91
27.424,62
23.950,83
8.593,05
2.925,29
18.100,25
29.252,92
2.193,97
0,00
1.869.780,95
ANUAL
12.401.730,75
4.121.595,38
618.239,31
74.572,65
454.218,30
401.504,69
1.214.037,49
295.615,23
239.619,70
97.470,70
31.532,27
194.724,92
314.535,76
23.649,22
126.480,96
20.609.527,32
3. Compte de Resultats de Corcel Negro — 2007
Mes
Facturació
+ Allib. provisions
− Despeses
= Res.Explot.
EBT
Benefici Net
2007-01-01
1.414.812,23
268.511,14
1.507.754,07
175.569,30
179.592,97
179.592,97
2007-02-01
1.435.013,15
258.669,06
1.543.568,34
150.113,87
154.371,78
154.371,78
2007-03-01
1.486.346,53
264.888,02
1.694.525,00
56.709,55
61.127,60
61.127,60
2007-04-01
1.540.541,48
270.575,93
1.618.595,31
192.522,10
196.862,34
196.862,34
2007-05-01
1.593.450,40
261.648,55
1.657.695,34
197.403,61
202.174,71
202.174,71
2007-06-01
1.581.932,37
253.931,39
1.666.887,10
168.976,66
174.287,12
174.287,12
2007-07-01
1.640.314,60
253.718,52
1.699.599,44
194.433,68
200.133,18
200.133,18
2007-08-01
1.681.195,68
249.248,52
1.757.521,23
172.922,97
179.198,59
179.198,59
2007-09-01
1.833.727,87
96.163,66
1.855.358,95
74.532,58
81.289,83
81.289,83
2007-10-01
1.837.605,66
93.849,96
1.861.343,59
70.112,03
77.464,64
77.464,64
2007-11-01
1.834.433,30
91.876,62
1.876.898,00
49.411,92
57.391,57
57.391,57
2007-12-01
1.828.307,69
90.245,47
1.869.780,95
48.772,21
57.674,92
57.674,92
ANUAL
19.707.680,96
2.453.326,84
20.609.527,32
1.551.480,48
1.621.569,25
1.621.569,25
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Corcel Negro 2007
Mes
Oci
Completa
A Tot Risc
Estrella
Majors
TOTAL
2007-01-01
886
10.368
794
0
82
12.130
2007-02-01
899
10.881
819
0
84
12.683
2007-03-01
911
11.310
846
0
85
13.152
2007-04-01
916
11.732
865
8
87
13.608
2007-05-01
919
12.110
884
28
88
14.029
2007-06-01
929
12.556
970
30
89
14.574
2007-07-01
933
12.944
1.074
31
90
15.072
2007-08-01
932
13.148
1.171
32
90
15.373
2007-09-01
922
13.245
1.239
34
90
15.530
2007-10-01
919
13.273
1.244
35
90
15.561
2007-11-01
908
13.230
1.237
36
90
15.501
2007-12-01
904
13.180
1.230
37
90
15.441
TOTAL
10.978
147.977
12.373
271
1.055
172.654
5. Preus per pòlissa — Corcel Negro 2007
Mes
Oci
Completa
A Tot Risc
Estrella
Variació
2007-01-01
900,00
1.400,00
2.000,00
—
-6,00%
2007-02-01
900,00
1.350,00
2.000,00
—
-3,07%
2007-03-01
902,32
1.347,59
1.994,89
—
-0,17%
2007-04-01
899,97
1.348,90
1.998,44
2.500,00
+0,09%
2007-05-01
899,81
1.351,86
1.995,64
2.503,02
+0,17%
2007-06-01
800,00
1.300,00
1.800,00
2.500,00
-4,69%
2007-07-01
800,00
1.300,00
1.800,00
2.500,00
—
2007-08-01
801,71
1.303,14
1.805,23
2.497,76
+0,24%
2007-09-01
1.000,00
1.400,00
1.900,00
2.500,00
+7,82%
2007-10-01
1.000,00
1.400,00
1.900,00
2.500,00
—
2007-11-01
1.000,49
1.402,99
1.901,96
2.500,72
+0,19%
2007-12-01
997,54
1.403,93
1.903,83
2.495,95
+0,05%
Encara no hi ha cap radiografia IA per a Corcel Negro — 2007.
Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.