HHI 3.983 · sector 4.681 · 4 pòlisses actives · la més important, Completa, aporta el 48,4 % dels clients
Per territori
2,7 vegueries equivalents
Com el sector
HHI 3.759 · sector 3.957 · present a 3 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 49,3 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-1,0 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
44
Sector: 45
Reclamacions
6,3
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
−268
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
9.419.900€
vs 2007
Despeses 2008
8.676.435€
vs 2007
Allib. provisions
164.848€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
908.313€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
511.014€
vs 2007
Dividends
125.000€
Impostos
275.161€
IT Asseg.
185.438€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
61.229€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008ROA 2,27 %
· Solvència II (orientativa) 549 % (SCR 2.500.000 €)
Actiu
2008
2007
Var.
Cartera d'inversions
5.483.467 €
4.743.895 €
+15,6 %
Tresoreria
17.064.708 €
17.469.340 €
-2,3 %
Total actiu
22.548.175 €
22.213.235 €
Passiu
2008
2007
Var.
Capital social
10.000.000 €
10.000.000 €
+0,0 %
Reserves
3.727.151 €
3.341.138 €
+11,6 %
Provisions tècniques
816.147 €
651.298 €
+25,3 %
Deute financer
8.004.877 €
8.220.799 €
-2,6 %
Total passiu
22.548.175 €
22.213.235 €
Fluxos d'efectiu 2008
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
675.862 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-739.572 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-340.921 €
Variació de tresoreria
-404.632 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
FacturacióSinistresMercatsVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
21/01
Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+0,9 %
+1,4 %
−0,9 %
31,0
2
17/03
Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,7 %
+2,0 %
+14,8 %
33,4
3
19/05
Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
−0,5 %
−0,7 %
+4,1 %
17,3
4
15/07
Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+3,4 %
+5,2 %
−1,5 %
23,7
5
15/09
Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
−1,2 %
+0,2 %
−12,8 %
37,0
6
10/10
Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−1,5 %
+0,5 %
−28,4 %
51,8
7
20/11
Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−1,6 %
−3,4 %
−7,9 %
75,9
8
15/12
Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−1,6 %
−0,5 %
+8,1 %
42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2008
52.200 €
Agost 2008 · anterior 48.830 €
Pitjor mes de benefici
-7.686 €
Març 2006 · anterior -6.979 €
Màxim de clients
10.736
Desembre 2007 · anterior 10.717
Mínim de clients
5.391
Desembre 2003 · anterior 5.673
Màxima facturació mensual ★ 2008
822.275 €
Juliol 2008 · anterior 795.067 €
Mínima facturació mensual
453.767 €
Desembre 2003 · anterior 474.108 €
Màxim a borsa ★ 2008
91,66 €
23 de març 2008 · anterior 87,63 €
Mínim a borsa
35,60 €
4 d'agost 2003 · anterior 35,76 €
Quota de mercat màxima
2,32 %
Gener 2003
Capitalització màxima ★ 2008
22,92 M€
23 de març 2008 · anterior 21,91 M€
Fons propis màxims ★ 2008
13,73 M€
Desembre 2008 · anterior 13,34 M€
Plantilla màxima
134
Gener 2003
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 133 (126 màxims i 7 mínims, en 39 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
466
442
Juliol 2008
Borsa
Capitalització
màxim
22,92 M€
21,91 M€
23 de març 2008
Borsa
Tancament
màxim
91,66 €
87,63 €
23 de març 2008
Borsa
Màxim diari
màxim
92,49 €
88,40 €
23 de març 2008
Borsa
Mínim diari
màxim
90,09 €
88,32 €
24 de març 2008
Despeses
Lloguers
màxim
17.040 €
17.010 €
Març 2008
Despeses
Inversions
màxim
16.528 €
15.901 €
Juliol 2008
Despeses
Jurídics
màxim
2.385 €
2.306 €
Juliol 2008
Despeses
Morositat
màxim
10.585 €
10.524 €
Desembre 2008
Despeses
Provisions
màxim
28.780 €
27.827 €
Juliol 2008
Despeses
Publicitat
màxim
7.976 €
7.898 €
Juliol 2008
Despeses
Salaris
màxim
124.024 €
123.839 €
Març 2008
Despeses
Sinistres
màxim
499.020 €
474.544 €
Juliol 2008
Despeses
Seguretat Social
màxim
18.604 €
18.576 €
Març 2008
Despeses
Total
màxim
751.877 €
736.887 €
Juliol 2008
Despeses
Tecnologia
màxim
4.934 €
4.770 €
Juliol 2008
Facturació
Completa
màxim
463.375 €
444.850 €
Juliol 2008
Facturació
Estrella
màxim
77.667 €
73.667 €
Juliol 2008
Facturació
A Tot Risc
màxim
89.271 €
86.800 €
Març 2008
Facturació
Total
màxim
822.275 €
795.067 €
Juliol 2008
Fons propis
Total
màxim
13,73 M€
13,34 M€
Desembre 2008
Indemnitzacions
Completa
màxim
281.825 €
266.109 €
Juliol 2008
Indemnitzacions
Estrella
màxim
47.237 €
44.067 €
Juliol 2008
Indemnitzacions
A Tot Risc
màxim
53.929 €
52.523 €
Març 2008
Indemnitzacions
Total
màxim
499.020 €
474.544 €
Juliol 2008
Indemnització mitjana
Estrella
mínim
5.331 €
5.414 €
Gener 2008
Preu
Bàsica
mínim
548,53 €
548,65 €
Febrer 2008
Preu
Estrella
mínim
1.995,32 €
2.000,00 €
Febrer 2008
Preu
Obligatòria
màxim
410,45 €
410,00 €
Octubre 2008
Preu
Oci
mínim
630,00 €
648,28 €
Juny 2008
Ràtios
BPA
màxim
0,21 €
0,20 €
Agost 2008
Ràtios
ROE
màxim
3,72 %
3,66 %
Desembre 2008
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
549,10 %
533,60 %
Desembre 2008
Resultats
Benefici net
màxim
52.200 €
48.830 €
Agost 2008
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
80.307 €
75.124 €
Agost 2008
Resultats
Resultat d'explotació
màxim
91.377 €
85.773 €
Agost 2008
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
37.780 €
37.629 €
Agost 2008
Sinistres (nombre)
Completa
màxim
67
66
Gener 2008
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
7
5
Gener 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
9,07 M€
MRR 0,8 M€ × 12
Δ ARR any/any
+0,8%
vs desembre 2007
ARPU anual
942 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
2,5%
≈ 227 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,76 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)9,1 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,2 M€ (+3%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+0,8%
ARR Churn rate
2,5%/any
ARPU anual
942 €
Net Expansion ARR
+0,2 M€
MRR darrer mes
0,76 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2007: disponible.
Composició de les despeses — Videma 2008
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
2,27%
ant. 1,63%
Videma
2,27%
Sector
8,57%
-6,30% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
3,72%
ant. 2,71%
Videma
3,72%
Sector
8,12%
-4,40% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
34,59%
ant. 42,41%
Videma
34,59%
Sector
8,84%
+25,75% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
8,56%
Primer any
-4,40% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
13,57%
Primer any
-0,50% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
7,88%
Primer any
+0,15% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,17€
Primer any
-0,21€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
63,85%
ant. 63,17%
-5,64% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
91,44%
ant. 92,96%
+4,40% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,06%
ant. 100,00%
Videma
99,06%
Sector
99,19%
-0,13% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
10,06%
Primer any
Videma
10,06%
Sector
10,12%
-0,06% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
423,94€
Primer any
-1.176,96€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
6.161€
ant. 5.444€
-5.912,04€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.111€
ant. 1.067€
-33,60€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
5.050€
Primer any
-5.878,44€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,60
ant. 0,63
+0,15 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
37.381€
Primer any
-96.603,64€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
7.695€
Primer any
-5.948,49€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
29.685€
Primer any
+29.676,52€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
9,63%
Primer any
-0,34% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
410,44€
Obligatòria
Preu més alt
2.005,75€
Estrella
Preu mitjà
1.017,25€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
410,44€
preu de referència (€/mes)
+9,5% vs gen.
+4,89€ vs sector
(+1.2%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
589,72€
preu de referència (€/mes)
+7,2% vs gen.
+84,20€ vs sector
(+16.7%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
650,18€
preu de referència (€/mes)
-1,5% vs gen.
-73,48€ vs sector
(-10.2%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
1.096,46€
preu de referència (€/mes)
+12,5% vs gen.
+45,37€ vs sector
(+4.3%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.350,95€
preu de referència (€/mes)
+12,6% vs gen.
+34,00€ vs sector
(+2.6%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
2.005,75€
preu de referència (€/mes)
+0,3% vs gen.
-14,52€ vs sector
(-0.7%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Videma 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Completa1.047,90 €/u
Bàsica568,30 €/u
A Tot Risc1.291,32 €/u
Estrella2.000,61 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-2,72
Molt elàstica
rang [-89,88, 52,16]
· n=10
Bàsica
-0,38
Inelàstica
rang [-7,71, 6,42]
· n=11
Completa
-0,33
Inelàstica
rang [-32,48, 19,92]
· n=11
A Tot Risc
5,51
Paradoxa / estacional
rang [-13,71, 54,29]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Bàsica
-0,38 · Inelàstica
11 canvis
550,00€
548,53€
-0,27%
-0,49%
1,833
↳
Feb →
Mar
550,00€
548,53€
-0,27%
-0,49%
1,833
↳
Mar →
Abr
548,53€
548,88€
+0,06%
-0,49%
-7,715
↳
Abr →
Mai
548,88€
560,00€
+2,03%
-0,52%
-0,256
↳
Mai →
Jun
560,00€
561,02€
+0,18%
-0,40%
-2,184
↳
Jun →
Jul
561,02€
562,23€
+0,22%
-0,72%
-3,356
↳
Jul →
Ago
562,23€
575,00€
+2,27%
-1,28%
-0,565
↳
Ago →
Set
575,00€
574,19€
-0,14%
-0,89%
6,328
↳
Set →
Oct
574,19€
574,42€
+0,04%
+0,26%
6,416
↳
Oct →
Nov
574,42€
590,00€
+2,71%
+0,15%
0,057
↳
Nov →
Des
590,00€
588,69€
-0,22%
+0,38%
-1,729
↳
Des →
Gen 2009 *
588,69€
589,72€
+0,17%
-0,54%
-3,060
Completa
-0,33 · Inelàstica
11 canvis
975,00€
974,57€
-0,04%
-0,88%
19,920
↳
Feb →
Mar
975,00€
974,57€
-0,04%
-0,88%
19,920
↳
Mar →
Abr
974,57€
1.000,00€
+2,61%
-0,39%
-0,148
↳
Abr →
Mai
1.000,00€
1.001,24€
+0,12%
-0,74%
-5,927
↳
Mai →
Jun
1.001,24€
998,45€
-0,28%
-0,94%
3,357
↳
Jun →
Jul
998,45€
1.050,00€
+5,16%
-0,57%
-0,110
↳
Jul →
Ago
1.050,00€
1.100,00€
+4,76%
-1,64%
-0,345
↳
Ago →
Set
1.100,00€
1.099,14€
-0,08%
-1,07%
13,634
↳
Set →
Oct
1.099,14€
1.100,00€
+0,08%
-2,54%
-32,478
↳
Oct →
Nov
1.100,00€
1.102,02€
+0,18%
-1,79%
-9,769
↳
Nov →
Des
1.102,02€
1.098,84€
-0,29%
-1,15%
3,975
↳
Des →
Gen 2009 *
1.098,84€
1.096,46€
-0,22%
-0,92%
4,266
A Tot Risc
5,51 · Paradoxa / estacional
11 canvis
1.200,00€
1.196,79€
-0,27%
-0,58%
2,168
↳
Feb →
Mar
1.200,00€
1.196,79€
-0,27%
-0,58%
2,168
↳
Mar →
Abr
1.196,79€
1.250,00€
+4,45%
-3,15%
-0,709
↳
Abr →
Mai
1.250,00€
1.247,40€
-0,21%
-3,25%
15,639
↳
Mai →
Jun
1.247,40€
1.246,37€
-0,08%
-4,48%
54,294
↳
Jun →
Jul
1.246,37€
1.300,00€
+4,30%
-1,69%
-0,394
↳
Jul →
Ago
1.300,00€
1.350,00€
+3,85%
-1,19%
-0,310
↳
Ago →
Set
1.350,00€
1.352,93€
+0,22%
-1,07%
-4,948
↳
Set →
Oct
1.352,93€
1.350,00€
-0,22%
-3,12%
14,410
↳
Oct →
Nov
1.350,00€
1.352,01€
+0,15%
-1,68%
-11,288
↳
Nov →
Des
1.352,01€
1.354,96€
+0,22%
-2,99%
-13,710
↳
Des →
Gen 2009 *
1.354,96€
1.350,95€
-0,30%
-1,62%
5,458
Estrella
-2,72 · Molt elàstica
10 canvis
2.000,00€
1.995,32€
-0,23%
+5,31%
-22,671
↳
Feb →
Mar
2.000,00€
1.995,32€
-0,23%
+5,31%
-22,671
↳
Mar →
Abr
1.995,32€
2.000,00€
+0,23%
+4,28%
18,257
↳
Abr →
Mai
2.000,00€
1.998,71€
-0,06%
+5,80%
-89,878
↳
Mai →
Jun
1.998,71€
1.997,92€
-0,04%
+0,91%
-23,105
↳
Jun →
Jul
1.997,92€
2.000,00€
+0,10%
+5,43%
52,156
↳
Ago →
Set
2.000,00€
2.004,11€
+0,21%
-3,33%
-16,185
↳
Set →
Oct
2.004,11€
2.000,00€
-0,21%
-6,42%
31,315
↳
Oct →
Nov
2.000,00€
2.004,39€
+0,22%
-2,45%
-11,166
↳
Nov →
Des
2.004,39€
2.001,16€
-0,16%
-7,79%
48,335
↳
Des →
Gen 2009 *
2.001,16€
2.005,75€
+0,23%
-3,27%
-14,256
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Bàsica🔴 Car
mínim81%màxim
Idx: 113,6Gap: +65,3%n=12 m.
Obligatòria🔵 Sota la mit.
mínim42%màxim
Idx: 99,2Gap: +41,8%n=12 m.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim36%màxim
Idx: 99,0Gap: +16,6%n=12 m.
Completa🔵 Sota la mit.
mínim27%màxim
Idx: 99,9Gap: +23,8%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim21%màxim
Idx: 98,3Gap: +16,8%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim8%màxim
Idx: 88,8Gap: +7,9%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Bàsica 12 mesos
550,00€
300,00€
470,71€
590,00€
14
86%
116,8
↳
Gen
550,00€
300,00€
470,71€
590,00€
14
86%
116,8
↳
Feb
548,53€
300,09€
470,24€
588,53€
14
86%
116,6
↳
Mar
548,88€
299,82€
470,44€
587,68€
14
87%
116,7
↳
Abr
560,00€
300,00€
485,00€
600,00€
14
87%
115,5
↳
Mai
561,02€
299,42€
484,96€
601,51€
14
87%
115,7
↳
Jun
562,23€
299,67€
485,19€
603,03€
14
87%
115,9
↳
Jul
575,00€
400,00€
516,79€
625,00€
14
78%
111,3
↳
Ago
574,19€
399,39€
516,58€
624,77€
14
78%
111,2
↳
Set
574,42€
399,50€
515,99€
624,76€
14
78%
111,3
↳
Oct
590,00€
400,00€
532,14€
650,00€
14
76%
110,9
↳
Nov
588,69€
400,70€
532,27€
651,87€
14
75%
110,6
↳
Des
589,72€
400,49€
531,93€
653,27€
14
75%
110,9
Obligatòria 12 mesos
375,00€
225,00€
368,21€
500,00€
14
55%
101,8
↳
Gen
375,00€
225,00€
368,21€
500,00€
14
55%
101,8
↳
Feb
374,51€
225,60€
368,60€
501,37€
14
54%
101,6
↳
Mar
400,00€
250,00€
382,50€
515,00€
14
57%
104,6
↳
Abr
400,90€
250,56€
382,45€
514,80€
14
57%
104,8
↳
Mai
399,73€
250,95€
382,61€
516,09€
14
56%
104,5
↳
Jun
410,00€
275,00€
396,07€
550,00€
14
49%
103,5
↳
Jul
410,00€
300,00€
420,71€
580,00€
14
39%
97,5
↳
Ago
409,49€
300,55€
420,57€
579,45€
14
39%
97,4
↳
Set
410,00€
350,00€
437,14€
595,00€
14
24%
93,8
↳
Oct
410,45€
350,89€
437,31€
595,54€
14
24%
93,9
↳
Nov
409,24€
351,56€
437,01€
594,59€
14
24%
93,6
↳
Des
410,44€
352,20€
436,70€
594,81€
14
24%
94,0
Estrella 12 mesos
2.000,00€
1.700,00€
2.064,29€
2.500,00€
14
38%
96,9
↳
Gen
2.000,00€
1.700,00€
2.064,29€
2.500,00€
14
38%
96,9
↳
Feb
1.995,32€
1.699,62€
2.063,76€
2.504,49€
14
37%
96,7
↳
Mar
2.000,00€
1.700,00€
2.039,29€
2.500,00€
14
38%
98,1
↳
Abr
1.998,71€
1.697,65€
2.040,10€
2.507,17€
14
37%
98,0
↳
Mai
1.997,92€
1.695,42€
2.040,21€
2.513,19€
14
37%
97,9
↳
Jun
2.000,00€
1.700,00€
2.021,07€
2.500,00€
14
38%
99,0
↳
Jul
2.000,00€
1.700,00€
1.988,93€
2.500,00€
14
38%
100,6
↳
Ago
2.004,11€
1.701,06€
1.990,74€
2.499,35€
14
38%
100,7
↳
Set
2.000,00€
1.750,00€
2.003,21€
2.500,00€
14
33%
99,8
↳
Oct
2.004,39€
1.750,29€
2.002,45€
2.495,83€
14
34%
100,1
↳
Nov
2.001,16€
1.747,96€
2.002,27€
2.499,46€
14
34%
99,9
↳
Des
2.005,75€
1.751,88€
2.003,71€
2.500,09€
14
34%
100,1
Completa 12 mesos
975,00€
700,00€
962,50€
1.500,00€
14
34%
101,3
↳
Gen
975,00€
700,00€
962,50€
1.500,00€
14
34%
101,3
↳
Feb
974,57€
699,87€
962,72€
1.503,51€
14
34%
101,2
↳
Mar
1.000,00€
800,00€
1.016,07€
1.600,00€
14
25%
98,4
↳
Abr
1.001,24€
798,66€
1.016,51€
1.600,42€
14
25%
98,5
↳
Mai
998,45€
798,71€
1.016,67€
1.599,32€
14
25%
98,2
↳
Jun
1.050,00€
850,00€
1.054,29€
1.600,00€
14
27%
99,6
↳
Jul
1.100,00€
900,00€
1.088,57€
1.600,00€
14
29%
101,0
↳
Ago
1.099,14€
898,03€
1.087,24€
1.595,69€
14
29%
101,1
↳
Set
1.100,00€
950,00€
1.102,50€
1.600,00€
14
23%
99,8
↳
Oct
1.102,02€
947,70€
1.102,54€
1.602,38€
14
24%
100,0
↳
Nov
1.098,84€
946,41€
1.101,92€
1.601,28€
14
23%
99,7
↳
Des
1.096,46€
947,32€
1.102,83€
1.605,24€
14
23%
99,4
A Tot Risc 12 mesos
1.200,00€
1.000,00€
1.203,57€
2.000,00€
14
20%
99,7
↳
Gen
1.200,00€
1.000,00€
1.203,57€
2.000,00€
14
20%
99,7
↳
Feb
1.196,79€
997,03€
1.203,36€
2.001,46€
14
20%
99,5
↳
Mar
1.250,00€
1.050,00€
1.271,43€
2.000,00€
14
21%
98,3
↳
Abr
1.247,40€
1.047,42€
1.271,29€
1.996,09€
14
21%
98,1
↳
Mai
1.246,37€
1.050,06€
1.272,36€
1.997,81€
14
21%
98,0
↳
Jun
1.300,00€
1.100,00€
1.326,79€
2.000,00€
14
22%
98,0
↳
Jul
1.350,00€
1.150,00€
1.366,07€
2.000,00€
14
24%
98,8
↳
Ago
1.352,93€
1.150,78€
1.367,39€
2.005,36€
14
24%
98,9
↳
Set
1.350,00€
1.200,00€
1.383,93€
2.000,00€
14
19%
97,5
↳
Oct
1.352,01€
1.198,59€
1.384,74€
2.005,00€
14
19%
97,6
↳
Nov
1.354,96€
1.196,84€
1.385,10€
2.010,18€
14
19%
97,8
↳
Des
1.350,95€
1.195,92€
1.385,44€
2.007,28€
14
19%
97,5
Oci 12 mesos
660,00€
600,00€
704,29€
1.200,00€
14
10%
93,7
↳
Gen
660,00€
600,00€
704,29€
1.200,00€
14
10%
93,7
↳
Feb
659,83€
598,63€
703,73€
1.200,47€
14
10%
93,8
↳
Mar
650,00€
600,00€
702,86€
1.200,00€
14
8%
92,5
↳
Abr
648,28€
598,58€
703,27€
1.202,04€
14
8%
92,2
↳
Mai
649,33€
596,95€
703,23€
1.200,41€
14
9%
92,3
↳
Jun
630,00€
600,00€
702,14€
1.200,00€
14
5%
89,7
↳
Jul
630,00€
600,00€
743,93€
1.200,00€
14
5%
84,7
↳
Ago
631,84€
598,52€
743,97€
1.199,46€
14
6%
84,9
↳
Set
650,00€
600,00€
760,71€
1.200,00€
14
8%
85,4
↳
Oct
648,84€
598,85€
760,59€
1.200,48€
14
8%
85,3
↳
Nov
649,19€
598,49€
760,68€
1.200,86€
14
8%
85,3
↳
Des
650,18€
596,75€
760,65€
1.201,70€
14
9%
85,5
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,76M €
0 €
100,9%
99,1%
+1,8pp
Feb
0,76M €
0 €
99,6%
99,1%
+0,5pp
Mar
0,77M €
0 €
101,8%
99,1%
+2,7pp
Abr
0,78M €
0 €
100,2%
99,1%
+1,1pp
Mai
0,77M €
0 €
99,5%
99,1%
+0,4pp
Jun
0,79M €
0 €
102,3%
99,1%
+3,2pp
Jul
0,82M €
0 €
103,4%
99,1%
+4,3pp
Ago
0,80M €
0 €
98,3%
98,3%
+0,0pp
Set
0,79M €
0 €
98,8%
98,8%
+0,0pp
Oct
0,78M €
0 €
98,5%
98,5%
+0,0pp
Nov
0,77M €
0 €
98,4%
98,4%
+0,0pp
Des
0,76M €
0 €
98,4%
81,7%
+16,7pp
TOTAL any
9,35M €
0,00M €
100,0%
97,5%
+2,5pp
NRR mig anual
100,0%
Excel·lent
GRR anual
97,5%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+2,5pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,3%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Videco compra el 70 % de MadriSeguros (OPA amb bescanvi, prima 20 %) i la reanomena Videma · Absorbides: MadriSeguros (1 acció = 1,0000)
Videco Assegurances 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Historial directiu (càrrecs anteriors)
Càrrec
Nom i cognoms
Nomenament
Cessament
Motiu
Recursos humans
Núria Pous
01/01/2003
31/12/2007
Fi de mandat
Ratings externs 2008
EQA
Solvència
B
★ S2 — tancament desembre 31-12-08
B reflecteix una posició solvent (sol: Sí) i sense alertes diagnòstiques (diag: 0), amb un ràtio combinat de 91,4%, que mostra una rendibilitat tècnica sostinguda en l'assegurament. Tanmateix, el ROE del 3,7% és modest i el rating intern de 49,3 queda per sota de la zona alta, cosa que limita la puntuació a 54,3 punts. L'absència d'activació de l'indicador RCR (No) aporta estabilitat, però no compensa la feble rendibilitat del capital per apujar la nota.
EQA
Solvència
B
★ S1 — tancament juny 30-06-08
B (54,3 punts) reflecteix una asseguradora solvent (sol: Sí) i sense alertes diagnòstiques (diag: 0), amb una rendibilitat tècnica sòlida, ja que el ràtio combinat del 91,4 % indica marge de subscripció positiu. Tanmateix, el ROE del 3,6 % és modest i el *rating* parcial de 49,1 queda per sota del llindar intermedi, cosa que limita la puntuació. A això s'hi suma que l'indicador rcr és negatiu (No), de manera que el perfil queda en un nivell intermedi-baix, sense arribar a categories superiors durant el S1.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Videma · 2008
26 notícies a Servibancos · 20 en són protagonista