HHI 5.457 · sector 4.789 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 89,5 % dels clients
Per territori
3,3 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.997 · sector 3.927 · present a 4 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 42,8 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-16,4 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
43
Sector: 40
Reclamacions
5,7
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+4.891
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
16.240.651€
vs 2008
Despeses 2009
14.403.751€
vs 2008
Allib. provisions
345.454€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
2.182.355€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.492.255€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
803.522€
IT Asseg.
372.038€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
105.564€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009ROA 14,04 %
· Solvència II (orientativa) 240 % (SCR 4.000.000 €)
Actiu
2009
2008
Var.
Cartera d'inversions
5.551.808 €
3.391.038 €
+63,7 %
Tresoreria
5.074.907 €
5.397.967 €
-6,0 %
Total actiu
10.626.715 €
8.789.006 €
Passiu
2009
2008
Var.
Capital social
6.000.000 €
6.000.000 €
+0,0 %
Reserves
3.615.513 €
2.123.258 €
+70,3 %
Provisions tècniques
1.011.202 €
665.748 €
+51,9 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
10.626.715 €
8.789.006 €
Fluxos d'efectiu 2009
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
1.837.709 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-2.160.770 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-323.061 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
20/01
Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
+3,0 %
+13,8 %
−23,2 %
46,1
2
24/01
Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
+3,0 %
+13,8 %
−1,2 %
46,3
3
09/03
Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
+3,2 %
+2,2 %
−12,9 %
56,6
4
26/03
Premis SegurosWeb: Asseguradora de l'Any 2008 · Plata
Premis · xoc a borsa +1,4 %
+3,2 %
+2,2 %
−0,8 %
47,2
5
26/03
Premis SegurosWeb: Revelació de l'any 2008
Premis
+3,2 %
+2,2 %
−0,8 %
47,2
6
02/04
Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
−2,1 %
−1,2 %
+6,8 %
39,9
7
17/06
Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,1 %
+0,4 %
+5,3 %
33,5
8
15/09
Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+2,4 %
+0,7 %
−3,0 %
31,4
9
26/11
Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,3 %
+0,5 %
−2,5 %
32,8
10
08/12
Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,2 %
+0,1 %
−2,5 %
32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici
161.723 €
Juny 2008 · anterior 155.177 €
Pitjor mes de benefici
-60.131 €
Agost 2006 · anterior -16.168 €
Màxim de clients
35.940
Març 2008 · anterior 35.788
Mínim de clients
5.893
Gener 2006
Màxima facturació mensual ★ 2009
1,38 M€
Novembre 2009 · anterior 1,38 M€
Mínima facturació mensual
150.684 €
Gener 2006
Màxim a borsa
119,06 €
2 de setembre 2008 · anterior 115,47 €
Mínim a borsa
28,74 €
8 de novembre 2006 · anterior 33,55 €
Quota de mercat màxima
3,30 %
Maig 2008 · anterior 3,23 %
Capitalització màxima
17,86 M€
2 de setembre 2008 · anterior 17,32 M€
Fons propis màxims ★ 2009
9,62 M€
Desembre 2009 · anterior 8,12 M€
Plantilla màxima
167
Agost 2006 · anterior 160
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 73 (72 màxims i 1 mínims, en 30 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
3.163
3.151
Desembre 2009
Despeses
Consorci
màxim
24.145 €
24.136 €
Novembre 2009
Despeses
Inversions
màxim
27.721 €
27.692 €
Març 2009
Despeses
Jurídics
màxim
3.905 €
3.864 €
Juliol 2009
Despeses
Morositat
màxim
28.236 €
27.319 €
Desembre 2009
Despeses
Provisions
màxim
68.986 €
68.765 €
Novembre 2009
Despeses
Sinistres
màxim
969.122 €
868.674 €
Gener 2009
Despeses
Total
màxim
1,27 M€
1,17 M€
Gener 2009
Despeses
Tecnologia
màxim
8.689 €
8.404 €
Març 2009
Facturació
Estrella
màxim
474.505 €
468.833 €
Desembre 2009
Facturació
Obligatòria
màxim
930.703 €
912.042 €
Març 2009
Facturació
Total
màxim
1,38 M€
1,38 M€
Novembre 2009
Fons propis
Total
màxim
9,62 M€
8,12 M€
Desembre 2009
Indemnitzacions
Estrella
màxim
310.042 €
306.336 €
Desembre 2009
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
603.095 €
591.192 €
Març 2009
Indemnitzacions
Total
màxim
969.122 €
868.674 €
Gener 2009
Indemnització mitjana
Estrella
màxim
17.770 €
16.398 €
Agost 2009
Indemnització mitjana
Estrella
mínim
10.492 €
11.015 €
Juny 2009
Indemnització mitjana
Obligatòria
màxim
2.419 €
2.177 €
Juliol 2009
Indemnització mitjana
Total
màxim
20.045 €
18.575 €
Agost 2009
Preu
Bàsica
màxim
477,23 €
476,28 €
Desembre 2009
Preu
Completa
màxim
1.003,29 €
1.002,41 €
Maig 2009
Preu
Obligatòria
màxim
395,00 €
390,10 €
Juliol 2009
Preu
Oci
màxim
702,30 €
701,93 €
Novembre 2009
Preu
A Tot Risc
màxim
1.203,13 €
1.200,00 €
Agost 2009
Ràtios
Sinistres
màxim
3.069,76 %
2.687,89 %
Gener 2009
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
240,40 %
203,10 %
Desembre 2009
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
27
26
Juny 2009
Estructura
Provisions
màxim
3,25 %
3,24 %
Març 2009
Estructura
Sinistres
màxim
65,91 %
65,55 %
Gener 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
16,32 M€
MRR 1,4 M€ × 12
Δ ARR any/any
+5,4%
vs desembre 2008
ARPU anual
538 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,8%
≈ 294 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 1,36 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)16,3 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,6 M€ (+4%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+5,4%
ARR Churn rate
1,8%/any
ARPU anual
538 €
Net Expansion ARR
+0,6 M€
MRR darrer mes
1,36 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2008: disponible.
Composició de les despeses — Seguros Catalana 2009
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
14,04%
ant. 18,88%
Seguros Catalana
14,04%
Sector
7,69%
+6,35% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
15,52%
ant. 20,43%
Seguros Catalana
15,52%
Sector
8,28%
+7,24% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Seguros Catalana
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
17,34%
Primer any
+5,94% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
18,04%
Primer any
+5,54% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
11,30%
Primer any
+5,65% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,83€
Primer any
+0,44€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
69,93%
ant. 67,12%
-1,78% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
82,66%
ant. 81,66%
-5,94% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,59%
ant. 99,77%
Seguros Catalana
99,59%
Sector
99,66%
-0,07% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
3,29%
Primer any
Seguros Catalana
3,29%
Sector
2,48%
+0,81% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
1.069,13€
Primer any
-3.258,57€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
11.775€
ant. 10.254€
-1.625,72€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.167€
ant. 1.134€
-11,18€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
10.608€
Primer any
-1.614,55€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
150.376€
Primer any
+6.062,42€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
15.872€
Primer any
+2.190,38€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
134.505€
Primer any
+134.495,57€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
13,43%
Primer any
+4,96% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
393,25€
Obligatòria
Preu més alt
1.800,21€
Estrella
Preu mitjà
903,21€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
393,25€
preu de referència (€/mes)
+4,9% vs gen.
-67,55€ vs sector
(-14.7%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
477,23€
preu de referència (€/mes)
+6,1% vs gen.
-95,23€ vs sector
(-16.6%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
701,70€
preu de referència (€/mes)
+8,0% vs gen.
-65,89€ vs sector
(-8.6%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
900,68€
preu de referència (€/mes)
-9,9% vs gen.
-218,76€ vs sector
(-19.5%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.146,18€
preu de referència (€/mes)
-4,5% vs gen.
-241,38€ vs sector
(-17.4%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
1.800,21€
preu de referència (€/mes)
+0,0% vs gen.
-287,81€ vs sector
(-13.8%)
Sector: 2.088,02€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Seguros Catalana 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria389,63 €/u
Estrella1.799,86 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-3,47
Molt elàstica
rang [-25,00, 17,62]
· n=10
Obligatòria
18,23
Paradoxa / estacional
rang [-8,59, 177,49]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
18,23 · Paradoxa / estacional
10 canvis
375,00€
375,82€
+0,22%
+0,86%
3,914
↳
Feb →
Mar
375,00€
375,82€
+0,22%
+0,86%
3,914
↳
Mar →
Abr
375,82€
390,00€
+3,77%
-3,05%
-0,808
↳
Mai →
Jun
389,97€
389,16€
-0,21%
-0,96%
4,630
↳
Jun →
Jul
389,16€
390,10€
+0,24%
+0,46%
1,919
↳
Jul →
Ago
390,10€
395,00€
+1,26%
-2,53%
-2,017
↳
Ago →
Set
395,00€
394,48€
-0,13%
+1,13%
-8,590
↳
Set →
Oct
394,48€
395,00€
+0,13%
+0,86%
6,510
↳
Oct →
Nov
395,00€
394,90€
-0,03%
+0,14%
-5,528
↳
Nov →
Des
394,90€
394,40€
-0,13%
-0,60%
4,735
↳
Des →
Gen 2010 *
394,40€
393,25€
-0,29%
-51,75%
177,493
Estrella
-3,47 · Molt elàstica
10 canvis
1.800,00€
1.802,03€
+0,11%
+0,28%
2,480
↳
Feb →
Mar
1.800,00€
1.802,03€
+0,11%
+0,28%
2,480
↳
Mar →
Abr
1.802,03€
1.800,00€
-0,11%
+0,24%
-2,167
↳
Abr →
Mai
1.800,00€
1.798,65€
-0,07%
-1,32%
17,623
↳
Mai →
Jun
1.798,65€
1.797,94€
-0,04%
+0,99%
-25,003
↳
Jun →
Jul
1.797,94€
1.801,83€
+0,22%
+0,21%
0,968
↳
Jul →
Ago
1.801,83€
1.800,00€
-0,10%
+1,43%
-14,061
↳
Ago →
Set
1.800,00€
1.795,39€
-0,26%
+4,40%
-17,163
↳
Set →
Oct
1.795,39€
1.800,00€
+0,26%
+1,71%
6,662
↳
Oct →
Nov
1.800,00€
1.801,82€
+0,10%
+1,07%
10,555
↳
Nov →
Des
1.801,82€
1.800,32€
-0,08%
+1,22%
-14,607
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Oci🟢 Competitiu
mínim8%màxim
Idx: 87,1Gap: +3,8%n=12 m.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim4%màxim
Idx: 83,7Gap: +2,5%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim1%màxim
Idx: 85,6Gap: -3,1%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 84,3Gap: -1,5%n=12 m.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 79,2Gap: -4,1%n=12 m.
Estrella🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 85,4Gap: -3,5%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Oci 12 mesos
650,00€
650,00€
785,71€
1.250,00€
14
0%
82,7
↳
Gen
650,00€
650,00€
785,71€
1.250,00€
14
0%
82,7
↳
Feb
651,35€
649,77€
755,30€
901,89€
14
1%
86,2
↳
Mar
660,00€
650,00€
771,79€
1.000,00€
14
3%
85,5
↳
Abr
659,35€
650,09€
772,30€
997,23€
14
3%
85,4
↳
Mai
658,80€
651,87€
771,97€
996,00€
14
2%
85,3
↳
Jun
659,21€
651,49€
771,69€
994,43€
14
2%
85,4
↳
Jul
675,00€
650,00€
779,29€
1.000,00€
14
7%
86,6
↳
Ago
673,82€
650,41€
779,37€
1.001,16€
14
7%
86,5
↳
Set
700,00€
650,00€
775,36€
950,00€
14
17%
90,3
↳
Oct
701,93€
648,99€
775,82€
952,59€
14
17%
90,5
↳
Nov
702,30€
649,72€
776,05€
952,49€
14
17%
90,5
↳
Des
701,70€
648,07€
776,30€
954,75€
14
17%
90,4
Obligatòria 12 mesos
375,00€
375,00€
456,79€
600,00€
14
0%
82,1
↳
Gen
375,00€
375,00€
456,79€
600,00€
14
0%
82,1
↳
Feb
375,82€
374,79€
456,59€
600,05€
14
0%
82,3
↳
Mar
390,00€
375,00€
458,93€
600,00€
14
7%
85,0
↳
Abr
389,97€
374,06€
459,26€
599,17€
14
7%
84,9
↳
Mai
389,16€
374,78€
458,90€
597,43€
14
6%
84,8
↳
Jun
390,10€
375,60€
459,01€
597,49€
14
7%
85,0
↳
Jul
395,00€
399,00€
476,29€
600,00€
14
0%
82,9
↳
Ago
394,48€
397,84€
476,08€
600,75€
14
0%
82,9
↳
Set
395,00€
380,00€
472,36€
599,00€
14
7%
83,6
↳
Oct
394,90€
379,74€
472,12€
597,59€
14
7%
83,6
↳
Nov
394,40€
379,35€
472,14€
598,63€
14
7%
83,5
↳
Des
393,25€
380,29€
471,99€
599,95€
14
6%
83,3
Completa 12 mesos
1.000,00€
1.000,00€
1.150,00€
1.750,00€
14
0%
87,0
↳
Gen
1.000,00€
1.000,00€
1.150,00€
1.750,00€
14
0%
87,0
↳
Feb
998,11€
997,65€
1.109,30€
1.197,67€
14
0%
90,0
↳
Mar
1.000,00€
1.000,00€
1.118,21€
1.200,00€
14
0%
89,4
↳
Abr
1.002,41€
998,08€
1.117,74€
1.201,69€
14
2%
89,7
↳
Mai
1.003,29€
996,41€
1.118,20€
1.200,60€
14
3%
89,7
↳
Jun
1.003,12€
997,73€
1.118,99€
1.203,77€
14
3%
89,6
↳
Jul
1.000,00€
1.000,00€
1.139,64€
1.250,00€
14
0%
87,7
↳
Ago
1.001,95€
998,58€
1.139,26€
1.250,90€
14
1%
87,9
↳
Set
900,00€
1.000,00€
1.138,21€
1.250,00€
14
0%
79,1
↳
Oct
898,35€
998,62€
1.138,27€
1.250,51€
14
0%
78,9
↳
Nov
899,82€
998,44€
1.137,95€
1.252,71€
14
0%
79,1
↳
Des
900,68€
998,92€
1.137,94€
1.251,30€
14
0%
79,2
A Tot Risc 12 mesos
1.200,00€
1.200,00€
1.421,43€
2.000,00€
14
0%
84,4
↳
Gen
1.200,00€
1.200,00€
1.421,43€
2.000,00€
14
0%
84,4
↳
Feb
1.199,05€
1.200,87€
1.381,59€
1.602,51€
14
0%
86,8
↳
Mar
1.200,00€
1.200,00€
1.392,86€
1.600,00€
14
0%
86,2
↳
Abr
1.198,09€
1.198,86€
1.392,67€
1.599,35€
14
0%
86,0
↳
Mai
1.197,54€
1.200,03€
1.393,77€
1.603,75€
14
0%
85,9
↳
Jun
1.196,91€
1.201,62€
1.394,30€
1.605,84€
14
0%
85,8
↳
Jul
1.200,00€
1.200,00€
1.410,71€
1.650,00€
14
0%
85,1
↳
Ago
1.203,13€
1.200,54€
1.410,53€
1.649,55€
14
1%
85,3
↳
Set
1.150,00€
1.200,00€
1.407,14€
1.650,00€
14
0%
81,7
↳
Oct
1.148,49€
1.198,80€
1.406,84€
1.654,10€
14
0%
81,6
↳
Nov
1.146,99€
1.199,36€
1.407,81€
1.650,79€
14
0%
81,5
↳
Des
1.146,18€
1.199,27€
1.407,09€
1.647,03€
14
0%
81,5
Bàsica 12 mesos
450,00€
450,00€
563,21€
650,00€
14
0%
79,9
↳
Gen
450,00€
450,00€
563,21€
650,00€
14
0%
79,9
↳
Feb
448,72€
450,45€
563,44€
651,91€
14
0%
79,6
↳
Mar
449,56€
451,60€
563,49€
651,76€
14
0%
79,8
↳
Abr
450,00€
450,00€
577,14€
675,00€
14
0%
78,0
↳
Mai
448,84€
448,74€
577,04€
673,15€
14
0%
77,8
↳
Jun
447,69€
448,84€
577,05€
675,09€
14
0%
77,6
↳
Jul
465,00€
500,00€
582,50€
675,00€
14
0%
79,8
↳
Ago
463,84€
499,09€
582,45€
675,57€
14
0%
79,6
↳
Set
465,15€
498,85€
582,32€
676,88€
14
0%
79,9
↳
Oct
475,00€
525,00€
599,29€
675,00€
14
0%
79,3
↳
Nov
476,28€
524,74€
599,03€
675,77€
14
0%
79,5
↳
Des
477,23€
523,99€
599,16€
676,06€
14
0%
79,6
Estrella 12 mesos
1.800,00€
1.800,00€
2.082,14€
2.600,00€
14
0%
86,4
↳
Gen
1.800,00€
1.800,00€
2.082,14€
2.600,00€
14
0%
86,4
↳
Feb
1.802,03€
1.803,54€
2.051,46€
2.255,05€
14
0%
87,8
↳
Mar
1.800,00€
1.850,00€
2.096,43€
2.300,00€
14
0%
85,9
↳
Abr
1.798,65€
1.851,31€
2.097,34€
2.303,14€
14
0%
85,8
↳
Mai
1.797,94€
1.851,66€
2.097,55€
2.308,33€
14
0%
85,7
↳
Jun
1.801,83€
1.850,46€
2.097,57€
2.301,64€
14
0%
85,9
↳
Jul
1.800,00€
1.900,00€
2.132,14€
2.400,00€
14
0%
84,4
↳
Ago
1.795,39€
1.895,74€
2.130,82€
2.397,02€
14
0%
84,3
↳
Set
1.800,00€
1.900,00€
2.128,57€
2.400,00€
14
0%
84,6
↳
Oct
1.801,82€
1.894,46€
2.129,27€
2.400,24€
14
0%
84,6
↳
Nov
1.800,32€
1.897,23€
2.130,52€
2.400,09€
14
0%
84,5
↳
Des
1.800,21€
1.894,57€
2.129,47€
2.393,81€
14
0%
84,5
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
1,33M €
0 €
103,1%
99,6%
+3,5pp
Feb
1,32M €
0 €
99,4%
99,4%
+0,0pp
Mar
1,36M €
10,8K €
103,2%
99,6%
+3,6pp
Abr
1,33M €
0 €
98,0%
98,0%
+0,0pp
Mai
1,32M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Jun
1,31M €
0 €
99,9%
99,6%
+0,3pp
Jul
1,33M €
5,8K €
101,2%
99,6%
+1,6pp
Ago
1,31M €
0 €
98,6%
98,6%
+0,0pp
Set
1,34M €
19,2K €
102,4%
99,6%
+2,8pp
Oct
1,36M €
12,7K €
101,2%
99,6%
+1,6pp
Nov
1,36M €
3,2K €
100,3%
99,6%
+0,7pp
Des
1,36M €
0 €
99,8%
87,0%
+12,8pp
TOTAL any
16,03M €
0,05M €
100,5%
98,2%
+2,3pp
NRR mig anual
100,5%
Excel·lent
GRR anual
98,2%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+2,3pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,7%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Amb un combined ratio de 82,7%, ben per sota del 100%, l'asseguradora mostra una rendibilitat tècnica sòlida, que es reflecteix en un ROE del 15,5% al tancament de l'any complet (S2). El compliment del requisit de solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR confirmen un perfil prudencial robust. Tot i això, el rating de 69,3 queda per sota dels nivells de les qualificacions superiors, cosa que limita la puntuació a 74,5 punts i justifica una A en lloc d'una categoria més alta.
EQA
Solvència
A-
★ S1 — tancament juny 30-06-09
A- (72,2 punts) reflecteix una solvència sòlida, sustentada per un ràtio combinat de l'84% que indica una forta rendibilitat tècnica de la subscripció i per un ROE del 14,7%, que confirma una bona generació de capital durant el S1. El compliment del requeriment de solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes de diagnòstic (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR reforcen el perfil de risc. Tot i això, la puntuació de rating de 67,6 queda per sota dels indicadors de rendibilitat i impedeix assolir una categoria superior.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Seguros Catalana · 2009
28 notícies a Servibancos · 16 en són protagonista