HHI 10.000 · sector 5.123 · 1 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 100,0 % dels clients
Per territori
3,0 vegueries equivalents
Com el sector
HHI 3.340 · sector 3.778 · present a 4 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 49,6 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-35,2 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
46
Sector: 47
Reclamacions
4,7
Per 1.000 clients i any · sector: 3,9
Efecte sobre els clients
+5.158
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2006
5.798.753€
vs 2005
Despeses 2006
5.914.616€
vs 2005
Allib. provisions
0€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
-115.863€
vs 2005
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
-110.277€
vs 2005
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
0€
Resultat abans d'impostos negatiu: sense impost.
IT Asseg.
105.707€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
34.793€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2006ROA -1,81 %
· Solvència II (orientativa) 147 % (SCR 4.000.000 €)
Actiu
2006
Cartera d'inversions
317.769 €
Tresoreria
5.774.911 €
Total actiu
6.092.680 €
Passiu
2006
Capital social
6.000.000 €
Reserves
-110.277 €
Provisions tècniques
202.956 €
Deute financer
0 €
Total passiu
6.092.680 €
Fluxos d'efectiu 2006
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
92.680 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-317.769 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-225.089 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
6,11 M€
MRR 0,5 M€ × 12
Δ ARR any/any
—
vs desembre 2005
ARPU anual
240 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
2,5%
≈ 153 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2006 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,51 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)6,1 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,5 M€ (+9%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
—
ARR Churn rate
2,5%/any
ARPU anual
240 €
Net Expansion ARR
+0,5 M€
MRR darrer mes
0,51 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2005: disponible.
Composició de les despeses — Seguros Catalana 2006
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
-1,81%
Primer any
Seguros Catalana
-1,81%
Sector
6,55%
-8,36% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
-1,87%
Primer any
Seguros Catalana
-1,87%
Sector
6,00%
-7,87% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
Primer any
Seguros Catalana
0,00%
Sector
9,88%
-9,88% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
3,15%
Primer any
-7,57% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
2,20%
Primer any
-9,45% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-1,34%
Primer any
-6,28% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
-0,06€
Primer any
-1,41€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
66,45%
Primer any
-3,32% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
96,85%
Primer any
+7,57% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
Primer any
Seguros Catalana
100,00%
Sector
98,84%
+1,16% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-16,55%
Primer any
Seguros Catalana
-16,55%
Sector
-5,26%
-11,29% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-1.807,99€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
4.081€
Primer any
-6.173,98€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.038€
Primer any
-13,26€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.043€
Primer any
-6.160,72€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
54.533€
Primer any
-61.020,03€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
15.060€
Primer any
+2.469,60€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
39.473€
Primer any
+39.465,36€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
-1,34%
Primer any
-10,05% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
5 / 9
del total disponibles al mercat 2006
Preu més baix
250,35€
Obligatòria
Preu més alt
900,71€
A Tot Risc
Preu mitjà
580,46€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2006 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
250,35€
preu de referència (€/mes)
-16,6% vs gen.
-165,25€ vs sector
(-39.8%)
Sector: 415,60€/mes
Bàsica
401,99€
preu de referència (€/mes)
-10,7% vs gen.
-185,73€ vs sector
(-31.6%)
Sector: 587,72€/mes
Oci
601,63€
preu de referència (€/mes)
+0,3% vs gen.
-152,68€ vs sector
(-20.2%)
Sector: 754,31€/mes
Completa
747,64€
preu de referència (€/mes)
-0,3% vs gen.
-296,72€ vs sector
(-28.4%)
Sector: 1.044,36€/mes
A Tot Risc
900,71€
preu de referència (€/mes)
+0,1% vs gen.
-459,24€ vs sector
(-33.8%)
Sector: 1.359,95€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Seguros Catalana 2006 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria262,40 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Obligatòria
50,33
Paradoxa / estacional
rang [-42,85, 151,09]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
50,33 · Paradoxa / estacional
11 canvis
300,00€
300,62€
+0,21%
+27,31%
132,169
↳
Feb →
Mar
300,00€
300,62€
+0,21%
+27,31%
132,169
↳
Mar →
Abr
300,62€
275,00€
-8,52%
+17,50%
-2,053
↳
Abr →
Mai
275,00€
274,21€
-0,29%
+12,31%
-42,847
↳
Mai →
Jun
274,21€
274,43€
+0,08%
+12,12%
151,086
↳
Jun →
Jul
274,43€
274,74€
+0,11%
+4,92%
43,586
↳
Jul →
Ago
274,74€
250,00€
-9,00%
+6,24%
-0,693
↳
Ago →
Set
250,00€
249,58€
-0,17%
-22,38%
133,201
↳
Set →
Oct
249,58€
250,00€
+0,17%
-1,37%
-8,134
↳
Oct →
Nov
250,00€
250,24€
+0,10%
+3,88%
40,404
↳
Nov →
Des
250,24€
250,98€
+0,30%
+4,42%
14,958
↳
Des →
Gen 2007 *
250,98€
250,35€
-0,25%
-23,07%
91,909
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2007 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 61,9Gap: -19,1%n=12 m.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 69,5Gap: -15,2%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 78,0Gap: -14,2%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 69,0Gap: -17,7%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 64,1Gap: -22,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
300,00€
350,00€
455,10€
505,00€
10
0%
65,9
↳
Gen
300,00€
350,00€
455,10€
505,00€
10
0%
65,9
↳
Feb
300,62€
350,31€
455,11€
504,06€
10
0%
66,1
↳
Mar
275,00€
350,00€
447,50€
525,00€
10
0%
61,5
↳
Abr
274,21€
349,39€
447,79€
525,19€
10
0%
61,2
↳
Mai
274,43€
349,30€
447,91€
526,07€
10
0%
61,3
↳
Jun
274,74€
348,91€
447,72€
525,12€
10
0%
61,4
↳
Jul
250,00€
330,00€
431,50€
550,00€
10
0%
57,9
↳
Ago
249,58€
330,28€
431,54€
550,60€
10
0%
57,8
↳
Set
250,00€
300,00€
400,50€
450,00€
10
0%
62,4
↳
Oct
250,24€
300,60€
400,36€
450,83€
10
0%
62,5
↳
Nov
250,98€
300,52€
400,38€
451,41€
10
0%
62,7
↳
Des
250,35€
301,13€
400,50€
452,35€
10
0%
62,5
Bàsica 12 mesos
450,00€
550,00€
621,36€
710,00€
11
0%
72,4
↳
Gen
450,00€
550,00€
621,36€
710,00€
11
0%
72,4
↳
Feb
450,63€
548,72€
621,13€
708,77€
11
0%
72,5
↳
Mar
450,20€
550,26€
621,41€
707,99€
11
0%
72,4
↳
Abr
425,00€
500,00€
613,64€
725,00€
11
0%
69,3
↳
Mai
424,48€
499,06€
613,16€
724,42€
11
0%
69,2
↳
Jun
424,89€
498,35€
612,98€
723,48€
11
0%
69,3
↳
Jul
400,00€
500,00€
606,82€
750,00€
11
0%
65,9
↳
Ago
400,42€
499,94€
606,92€
749,84€
11
0%
66,0
↳
Set
399,82€
450,00€
580,04€
651,31€
11
0%
68,9
↳
Oct
400,00€
450,00€
579,55€
650,00€
11
0%
69,0
↳
Nov
400,82€
450,67€
579,95€
650,06€
11
0%
69,1
↳
Des
401,99€
450,52€
579,68€
651,82€
11
0%
69,3
Oci 12 mesos
600,00€
700,00€
806,50€
990,00€
10
0%
74,4
↳
Gen
600,00€
700,00€
806,50€
990,00€
10
0%
74,4
↳
Feb
600,89€
698,31€
806,28€
989,43€
10
0%
74,5
↳
Mar
600,00€
700,00€
790,00€
1.000,00€
10
0%
75,9
↳
Abr
598,51€
698,13€
790,09€
1.001,81€
10
0%
75,8
↳
Mai
597,25€
697,61€
790,19€
999,85€
10
0%
75,6
↳
Jun
598,04€
696,04€
789,92€
1.000,78€
10
0%
75,7
↳
Jul
600,00€
700,00€
767,00€
1.000,00€
10
0%
78,2
↳
Ago
599,26€
700,16€
767,24€
1.001,53€
10
0%
78,1
↳
Set
600,00€
700,00€
732,50€
900,00€
10
0%
81,9
↳
Oct
599,53€
699,14€
732,37€
900,93€
10
0%
81,9
↳
Nov
599,97€
698,48€
732,40€
901,45€
10
0%
81,9
↳
Des
601,63€
698,21€
732,88€
899,81€
10
0%
82,1
Completa 12 mesos
750,00€
900,00€
1.100,40€
1.399,00€
10
0%
68,2
↳
Gen
750,00€
900,00€
1.100,40€
1.399,00€
10
0%
68,2
↳
Feb
748,60€
899,24€
1.100,19€
1.395,67€
10
0%
68,0
↳
Mar
725,00€
900,00€
1.090,00€
1.500,00€
10
0%
66,5
↳
Abr
724,64€
899,91€
1.089,49€
1.496,46€
10
0%
66,5
↳
Mai
723,05€
897,33€
1.088,77€
1.496,24€
10
0%
66,4
↳
Jun
723,25€
897,22€
1.089,21€
1.496,64€
10
0%
66,4
↳
Jul
750,00€
900,00€
1.068,50€
1.500,00€
10
0%
70,2
↳
Ago
750,40€
900,83€
1.068,43€
1.499,05€
10
0%
70,2
↳
Set
750,00€
900,00€
1.050,00€
1.500,00€
10
0%
71,4
↳
Oct
748,77€
901,31€
1.050,54€
1.500,95€
10
0%
71,3
↳
Nov
748,14€
901,03€
1.050,23€
1.501,19€
10
0%
71,2
↳
Des
747,64€
899,22€
1.050,93€
1.504,84€
10
0%
71,1
A Tot Risc 12 mesos
900,00€
1.250,00€
1.479,90€
1.799,00€
10
0%
60,8
↳
Gen
900,00€
1.250,00€
1.479,90€
1.799,00€
10
0%
60,8
↳
Feb
899,74€
1.252,43€
1.480,63€
1.799,59€
10
0%
60,8
↳
Mar
900,00€
1.200,00€
1.435,00€
1.800,00€
10
0%
62,7
↳
Abr
899,16€
1.198,08€
1.434,51€
1.795,37€
10
0%
62,7
↳
Mai
900,80€
1.198,79€
1.434,70€
1.799,80€
10
0%
62,8
↳
Jun
898,94€
1.195,47€
1.434,00€
1.797,89€
10
0%
62,7
↳
Jul
900,00€
1.100,00€
1.365,00€
1.900,00€
10
0%
65,9
↳
Ago
900,95€
1.103,07€
1.365,81€
1.900,70€
10
0%
66,0
↳
Set
900,00€
1.100,00€
1.360,00€
2.000,00€
10
0%
66,2
↳
Oct
902,19€
1.103,28€
1.360,87€
1.994,82€
10
0%
66,3
↳
Nov
899,64€
1.104,85€
1.360,21€
1.991,78€
10
0%
66,1
↳
Des
900,71€
1.105,23€
1.360,49€
1.991,10€
10
0%
66,2
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,15M €
0 €
—
—
—
Feb
0,35M €
202,7K €
237,8%
100,0%
+137,8pp
Mar
0,41M €
87,5K €
116,5%
100,0%
+16,5pp
Abr
0,48M €
71,2K €
117,2%
100,0%
+17,2pp
Mai
0,54M €
58,9K €
112,4%
100,0%
+12,4pp
Jun
0,60M €
65,2K €
112,2%
100,0%
+12,2pp
Jul
0,58M €
27,0K €
95,5%
95,5%
+0,0pp
Ago
0,61M €
35,9K €
106,1%
100,0%
+6,1pp
Set
0,47M €
0 €
77,8%
77,8%
+0,0pp
Oct
0,47M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Nov
0,49M €
18,2K €
104,2%
100,0%
+4,2pp
Des
0,51M €
21,6K €
104,2%
100,0%
+4,2pp
TOTAL any
5,65M €
0,59M €
116,6%
97,5%
+19,1pp
NRR mig anual
116,6%
Excel·lent
GRR anual
97,5%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+19,1pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
97,5%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Tot i que el ràtio combinat del 96,8 % indica un resultat tècnic d'assegurances lleugerament beneficiari, el ROE negatiu (-1,9 %) mostra que la rendibilitat global del patrimoni no es compleix en el conjunt de l'exercici. L'asseguradora manté el compliment del requisit de solvència (Sí), però no satisfà l'indicador RCR (No) i presenta un diagnòstic amb una alerta (1), de manera que el marge de seguretat és limitat. Aquest perfil, amb una puntuació de 38,6 en el rating de referència, justifica un C+ (37 punts), una qualificació de solvència acceptable però feble i amb vigilància recomanada.
EQA
Solvència
C+
★ S1 — tancament juny 30-06-06
C+ (39,6 punts) reflecteix una solvència formalment complerta (sol: Sí) i un ràtio combinat de 95,4%, que indica un resultat tècnic d'assegurança positiu. Aquests punts forts queden limitats per un ROE negatiu (-0,6%) i per un rating de 41,2, que mostren una rendibilitat feble i un perfil global discret. L'incompliment de l'indicador RCR i el diagnòstic d'1 afegeixen cautela, per la qual cosa l'entitat queda en un nivell intermedi-baix del S1.
Participacions vigents
Sense participacions registrades per a 2006.
1. Ingressos de Seguros Catalana — 2006
Mes
Obligatòria
Comissions
Tarifes
TOTAL
2006-01-01
147.325,00
1.001,81
2.357,20
150.684,01
2006-02-01
350.347,56
2.377,45
5.454,15
358.179,16
2006-03-01
408.031,25
3.026,85
7.122,00
418.180,10
2006-04-01
478.039,43
3.556,40
8.368,00
489.963,83
2006-05-01
537.311,07
3.994,15
9.398,00
550.703,22
2006-06-01
603.122,99
4.478,31
10.537,20
618.138,50
2006-07-01
575.833,33
4.698,80
11.056,00
591.588,13
2006-08-01
610.722,26
4.991,88
11.745,60
627.459,74
2006-09-01
474.854,17
3.874,81
9.117,20
487.846,18
2006-10-01
468.803,79
3.821,77
8.992,40
481.617,96
2006-11-01
488.428,00
3.970,01
9.341,20
501.739,21
2006-12-01
508.752,93
4.145,62
9.754,40
522.652,95
ANUAL
5.651.571,78
43.937,86
103.243,35
5.798.752,99
2. Despeses de Seguros Catalana — 2006
Mes
Sinistres
Salaris
SS
Submin.
Lloguer
Inversions
Provisions
Consorci
Morositat
Publicitat
Jurídics
Tecnologia
Seguretat
Bancaris
TOTAL
2006-01-01
93.625,04
24.080,49
3.612,07
505,40
3.153,72
2.983,54
5.273,94
2.260,26
1.476,70
2.124,64
421,92
904,10
1.250,68
271,23
141.943,74
2006-02-01
225.168,38
67.883,96
10.182,59
735,60
4.711,14
7.163,58
12.536,27
5.372,69
3.510,16
5.014,51
1.002,90
2.184,89
2.972,89
644,72
349.084,28
2006-03-01
263.180,16
100.189,60
15.028,44
973,92
6.305,20
8.154,51
14.636,30
6.272,70
4.181,80
5.854,52
1.170,90
2.467,26
3.470,89
752,72
432.638,94
2006-04-01
313.354,85
115.569,81
17.335,47
1.119,06
7.042,23
9.799,28
17.148,73
7.349,46
4.850,64
4.605,66
1.371,90
2.988,78
4.115,70
881,93
507.533,50
2006-05-01
343.664,16
119.877,82
17.981,67
1.246,30
7.830,20
10.848,85
19.274,61
8.260,55
5.562,10
5.121,54
1.541,97
3.359,29
4.570,84
991,27
550.131,17
2006-06-01
384.309,97
142.281,36
21.342,20
1.298,88
8.629,50
12.115,51
21.634,85
9.272,08
6.057,76
5.748,69
1.730,79
3.647,02
5.192,36
1.112,65
624.373,61
2006-07-01
362.890,17
146.147,20
21.922,08
1.333,31
8.615,53
11.831,76
20.705,58
8.873,82
5.915,88
5.501,77
1.656,45
3.549,53
4.910,18
1.064,86
604.918,12
2006-08-01
434.807,64
152.769,93
22.915,49
1.335,95
8.618,94
12.486,45
21.961,09
9.411,90
6.149,11
5.898,12
1.756,89
3.764,76
5.207,92
1.129,43
688.213,60
2006-09-01
307.718,49
116.353,59
17.453,04
1.086,75
7.069,86
9.708,14
17.074,62
7.317,69
4.780,89
4.585,75
1.317,18
2.878,29
4.049,12
878,12
502.271,55
2006-10-01
299.237,46
112.857,42
16.928,61
962,32
6.288,48
9.487,87
16.856,63
7.224,27
4.768,02
4.479,05
1.348,53
2.889,71
3.997,43
866,91
488.192,71
2006-11-01
306.928,15
114.865,00
17.229,75
1.099,26
7.059,60
9.884,26
17.560,87
7.526,09
4.967,22
4.716,35
1.404,87
3.010,44
4.114,26
903,13
501.269,25
2006-12-01
323.872,11
117.797,12
17.669,57
1.093,41
7.062,12
10.348,53
18.292,85
7.839,79
5.278,79
4.860,67
1.463,43
3.188,18
4.338,02
940,78
524.045,38
ANUAL
3.658.756,58
1.330.673,30
199.600,98
12.790,16
82.386,52
114.812,28
202.956,34
86.981,30
57.499,07
58.511,27
16.187,73
34.832,25
48.190,29
10.437,75
5.914.615,85
3. Compte de Resultats de Seguros Catalana — 2006
Mes
Facturació
+ Allib. provisions
− Despeses
= Res.Explot.
Impostos
EBT
Benefici Net
2006-01-01
150.684,01
0,00
141.943,74
8.740,27
3.059,09
8.740,27
5.681,18
2006-02-01
358.179,16
0,00
349.084,28
9.094,88
3.197,09
9.134,54
5.937,45
2006-03-01
418.180,10
0,00
432.638,94
-14.458,84
-5.018,98
-14.339,95
-9.320,97
2006-04-01
489.963,83
0,00
507.533,50
-17.569,67
-1.237,20
-17.405,18
-16.167,98
2006-05-01
550.703,22
0,00
550.131,17
572,05
0,00
818,60
818,60
2006-06-01
618.138,50
-0,01
624.373,61
-6.235,12
0,00
-5.884,61
-5.884,61
2006-07-01
591.588,13
0,00
604.918,12
-13.329,99
0,00
-12.853,49
-12.853,49
2006-08-01
627.459,74
0,00
688.213,60
-60.753,86
0,00
-60.156,82
-60.156,82
2006-09-01
487.846,18
0,00
502.271,55
-14.425,37
0,00
-13.692,82
-13.692,82
2006-10-01
481.617,96
0,00
488.192,71
-6.574,75
0,00
-5.731,65
-5.731,65
2006-11-01
501.739,21
0,00
501.269,25
469,96
0,00
1.421,61
1.421,61
2006-12-01
522.652,95
0,00
524.045,38
-1.392,43
0,00
-327,24
-327,24
ANUAL
5.798.752,99
-0,01
5.914.615,85
-115.862,87
0,00
-110.276,74
-110.276,74
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Seguros Catalana 2006
Mes
Obligatòria
TOTAL
2006-01-01
5.893
5.893
2006-02-01
13.985
13.985
2006-03-01
17.805
17.805
2006-04-01
20.920
20.920
2006-05-01
23.495
23.495
2006-06-01
26.343
26.343
2006-07-01
27.640
27.640
2006-08-01
29.364
29.364
2006-09-01
22.793
22.793
2006-10-01
22.481
22.481
2006-11-01
23.353
23.353
2006-12-01
24.386
24.386
TOTAL
258.458
258.458
5. Preus per pòlissa — Seguros Catalana 2006
Mes
Obligatòria
Bàsica
Oci
Completa
A Tot Risc
Variació
2006-01-01
300,00
450,00
600,00
750,00
900,00
—
2006-02-01
300,62
450,63
600,89
748,60
899,74
+0,21%
2006-03-01
275,00
450,20
600,00
725,00
900,00
-8,52%
2006-04-01
274,21
425,00
598,51
724,64
899,16
-0,29%
2006-05-01
274,43
424,48
597,25
723,05
900,80
+0,08%
2006-06-01
274,74
424,89
598,04
723,25
898,94
+0,11%
2006-07-01
250,00
400,00
600,00
750,00
900,00
-9,00%
2006-08-01
249,58
400,42
599,26
750,40
900,95
-0,17%
2006-09-01
250,00
399,82
600,00
750,00
900,00
+0,17%
2006-10-01
250,24
400,00
599,53
748,77
902,19
+0,10%
2006-11-01
250,98
400,82
599,97
748,14
899,64
+0,30%
2006-12-01
250,35
401,99
601,63
747,64
900,71
-0,25%
Encara no hi ha cap radiografia IA per a Seguros Catalana — 2006.
Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.