HHI 5.204 · sector 4.905 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 92,9 % dels clients
Per territori
3,0 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 3.353 · sector 3.990 · present a 4 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 50,1 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-29,6 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
47
Sector: 46
Reclamacions
5,0
Per 1.000 clients i any · sector: 3,4
Efecte sobre els clients
+4.767
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2007
8.502.498€
vs 2006
Despeses 2007
8.040.978€
vs 2006
Allib. provisions
182.597€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
644.117€
vs 2006
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
564.207€
vs 2006
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
244.424€
IT Asseg.
151.866€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
53.525€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2007ROA 8,36 %
· Solvència II (orientativa) 161 % (SCR 4.000.000 €)
Actiu
2007
2006
Var.
Cartera d'inversions
1.034.429 €
317.769 €
+225,5 %
Tresoreria
5.717.088 €
5.774.911 €
-1,0 %
Total actiu
6.751.517 €
6.092.680 €
Passiu
2007
2006
Var.
Capital social
6.000.000 €
6.000.000 €
+0,0 %
Reserves
453.930 €
-110.277 €
-511,6 %
Provisions tècniques
297.587 €
202.956 €
+46,6 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
6.751.517 €
6.092.680 €
Fluxos d'efectiu 2007
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
658.838 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-716.661 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-57.823 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
10,35 M€
MRR 0,9 M€ × 12
Δ ARR any/any
+74,2%
vs desembre 2006
ARPU anual
306 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,7%
≈ 176 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2007 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,86 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)10,3 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)1,0 M€ (+10%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+74,2%
ARR Churn rate
1,7%/any
ARPU anual
306 €
Net Expansion ARR
+1,0 M€
MRR darrer mes
0,86 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2006: disponible.
Composició de les despeses — Seguros Catalana 2007
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
8,36%
ant. -1,81%
Seguros Catalana
8,36%
Sector
9,00%
-0,64% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
8,74%
ant. -1,87%
Seguros Catalana
8,74%
Sector
10,65%
-1,91% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Seguros Catalana
0,00%
Sector
11,82%
-11,82% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
9,08%
Primer any
-2,01% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
8,35%
Primer any
-3,52% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
4,54%
Primer any
-1,55% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,31€
Primer any
-1,71€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
65,71%
ant. 66,45%
-2,20% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
90,92%
ant. 96,85%
+2,01% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 100,00%
Seguros Catalana
100,00%
Sector
99,63%
+0,37% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-11,92%
Primer any
Seguros Catalana
-11,92%
Sector
-4,82%
-7,10% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.504,72€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
5.365€
ant. 4.081€
-4.686,43€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.088€
ant. 1.038€
-10,42€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
4.277€
Primer any
-4.676,01€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
78.727€
Primer any
-35.300,53€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
16.829€
Primer any
+3.790,71€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
61.898€
Primer any
+61.890,81€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
6,70%
Primer any
-2,62% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2007
Preu més baix
200,86€
Obligatòria
Preu més alt
1.745,32€
Estrella
Preu mitjà
736,67€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2007 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
200,86€
preu de referència (€/mes)
-12,7% vs gen.
-124,98€ vs sector
(-38.4%)
Sector: 325,84€/mes
Bàsica
289,64€
preu de referència (€/mes)
-3,5% vs gen.
-201,33€ vs sector
(-41%)
Sector: 490,97€/mes
Oci
581,51€
preu de referència (€/mes)
-3,1% vs gen.
-86,61€ vs sector
(-13%)
Sector: 668,12€/mes
Completa
700,73€
preu de referència (€/mes)
-2,0% vs gen.
-203,35€ vs sector
(-22.5%)
Sector: 904,08€/mes
A Tot Risc
901,93€
preu de referència (€/mes)
+0,2% vs gen.
-205,73€ vs sector
(-18.6%)
Sector: 1.107,66€/mes
Estrella
1.745,32€
preu de referència (€/mes)
-462,42€ vs sector
(-20.9%)
Sector: 2.207,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Seguros Catalana 2007 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria213,75 €/u
Estrella1.770,21 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-142,20
Molt elàstica
rang [-728,65, 3,35]
· n=6
Obligatòria
10,64
Paradoxa / estacional
rang [-31,23, 60,01]
· n=8
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
10,64 · Paradoxa / estacional
8 canvis
230,00€
230,12€
+0,05%
+3,13%
60,007
↳
Mar →
Abr
230,00€
230,12€
+0,05%
+3,13%
60,007
↳
Abr →
Mai
230,12€
230,42€
+0,13%
+2,79%
21,384
↳
Mai →
Jun
230,42€
230,77€
+0,15%
+2,77%
18,216
↳
Jun →
Jul
230,77€
225,00€
-2,50%
+3,59%
-1,434
↳
Jul →
Ago
225,00€
200,00€
-11,11%
+1,53%
-0,138
↳
Ago →
Set
200,00€
199,88€
-0,06%
+1,87%
-31,226
↳
Set →
Oct
199,88€
200,00€
+0,06%
+0,69%
11,446
↳
Nov →
Des
200,00€
200,35€
+0,17%
+1,20%
6,834
Estrella
-142,20 · Molt elàstica
6 canvis
2.000,00€
1.997,74€
-0,11%
+82,34%
-728,652
↳
Mai →
Jun
2.000,00€
1.997,74€
-0,11%
+82,34%
-728,652
↳
Jun →
Jul
1.997,74€
1.800,00€
-9,90%
+26,57%
-2,684
↳
Jul →
Ago
1.800,00€
1.750,00€
-2,78%
+15,42%
-5,551
↳
Ago →
Set
1.750,00€
1.746,05€
-0,23%
+9,26%
-41,042
↳
Set →
Oct
1.746,05€
1.750,00€
+0,23%
+0,76%
3,353
↳
Nov →
Des
1.750,00€
1.749,50€
-0,03%
+2,25%
-78,652
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2008 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim7%màxim
Idx: 64,3Gap: +7,3%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim6%màxim
Idx: 88,4Gap: +3,6%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim5%màxim
Idx: 77,1Gap: +5,2%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim5%màxim
Idx: 80,3Gap: +6,7%n=12 m.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 58,5Gap: -14,3%n=12 m.
Estrella🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 80,9Gap: -5,8%n=9 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
230,00€
200,00€
350,36€
450,00€
14
12%
65,6
↳
Gen
230,00€
200,00€
350,36€
450,00€
14
12%
65,6
↳
Feb
230,00€
200,00€
339,64€
430,00€
14
13%
67,7
↳
Mar
230,12€
200,40€
339,61€
428,74€
14
13%
67,8
↳
Abr
230,42€
199,85€
339,60€
429,48€
14
13%
67,9
↳
Mai
230,77€
199,61€
339,63€
430,56€
14
13%
67,9
↳
Jun
225,00€
195,00€
331,43€
425,00€
14
13%
67,9
↳
Jul
200,00€
190,00€
320,00€
400,00€
14
5%
62,5
↳
Ago
199,88€
190,52€
320,12€
401,10€
14
4%
62,4
↳
Set
200,00€
200,00€
322,86€
400,00€
14
0%
61,9
↳
Oct
200,00€
210,00€
333,93€
415,00€
14
0%
59,9
↳
Nov
200,35€
209,86€
334,13€
416,14€
14
0%
60,0
↳
Des
200,86€
210,09€
334,04€
415,54€
14
0%
60,1
Oci 12 mesos
600,00€
600,00€
696,14€
900,00€
14
0%
86,2
↳
Gen
600,00€
600,00€
696,14€
900,00€
14
0%
86,2
↳
Feb
600,00€
600,00€
685,71€
900,00€
14
0%
87,5
↳
Mar
599,01€
601,28€
685,81€
902,32€
14
0%
87,3
↳
Abr
600,71€
601,74€
685,70€
899,97€
14
0%
87,6
↳
Mai
601,75€
601,11€
685,10€
899,81€
14
0%
87,8
↳
Jun
600,00€
600,00€
672,14€
800,00€
14
0%
89,3
↳
Jul
600,00€
550,00€
657,86€
800,00€
14
20%
91,2
↳
Ago
600,63€
551,03€
658,14€
801,71€
14
20%
91,3
↳
Set
600,00€
550,00€
670,00€
1.000,00€
14
11%
89,6
↳
Oct
580,00€
550,00€
661,07€
1.000,00€
14
7%
87,7
↳
Nov
581,26€
550,40€
661,06€
1.000,49€
14
7%
87,9
↳
Des
581,51€
550,04€
661,09€
997,54€
14
7%
88,0
Completa 12 mesos
715,00€
700,00€
951,43€
1.400,00€
14
2%
75,2
↳
Gen
715,00€
700,00€
951,43€
1.400,00€
14
2%
75,2
↳
Feb
715,00€
675,00€
921,79€
1.350,00€
14
6%
77,6
↳
Mar
714,26€
673,78€
921,54€
1.347,59€
14
6%
77,5
↳
Abr
716,03€
671,78€
921,70€
1.348,90€
14
7%
77,7
↳
Mai
715,63€
670,92€
922,39€
1.351,86€
14
7%
77,6
↳
Jun
715,00€
675,00€
908,93€
1.300,00€
14
6%
78,7
↳
Jul
699,99€
660,00€
897,50€
1.300,00€
14
6%
78,0
↳
Ago
698,72€
658,07€
897,39€
1.303,14€
14
6%
77,9
↳
Set
699,99€
660,00€
908,21€
1.400,00€
14
5%
77,1
↳
Oct
699,99€
675,00€
921,79€
1.400,00€
14
3%
75,9
↳
Nov
701,51€
675,80€
922,22€
1.402,99€
14
4%
76,1
↳
Des
700,73€
674,71€
922,46€
1.403,93€
14
4%
76,0
A Tot Risc 12 mesos
900,00€
850,00€
1.228,57€
2.000,00€
14
4%
73,3
↳
Gen
900,00€
850,00€
1.228,57€
2.000,00€
14
4%
73,3
↳
Feb
900,00€
850,00€
1.164,29€
2.000,00€
14
4%
77,3
↳
Mar
900,82€
849,30€
1.163,20€
1.994,89€
14
4%
77,4
↳
Abr
898,77€
847,89€
1.163,79€
1.998,44€
14
4%
77,2
↳
Mai
898,92€
847,76€
1.163,18€
1.995,64€
14
4%
77,3
↳
Jun
900,00€
800,00€
1.091,07€
1.800,00€
14
10%
82,5
↳
Jul
900,00€
800,00€
1.053,57€
1.800,00€
14
10%
85,4
↳
Ago
897,50€
801,37€
1.054,03€
1.805,23€
14
10%
85,1
↳
Set
900,00€
800,00€
1.071,43€
1.900,00€
14
9%
84,0
↳
Oct
900,00€
900,00€
1.105,36€
1.900,00€
14
0%
81,4
↳
Nov
901,55€
898,50€
1.105,66€
1.901,96€
14
0%
81,5
↳
Des
901,93€
896,95€
1.105,86€
1.903,83€
14
0%
81,6
Bàsica 12 mesos
300,00€
390,00€
525,71€
615,00€
14
0%
57,1
↳
Gen
300,00€
390,00€
525,71€
615,00€
14
0%
57,1
↳
Feb
299,12€
390,98€
525,81€
615,91€
14
0%
56,9
↳
Mar
298,39€
390,81€
525,78€
616,83€
14
0%
56,8
↳
Abr
300,00€
375,00€
514,64€
615,00€
14
0%
58,3
↳
Mai
300,32€
374,65€
514,55€
616,29€
14
0%
58,4
↳
Jun
299,97€
374,34€
514,33€
614,56€
14
0%
58,3
↳
Jul
290,00€
325,00€
497,50€
600,00€
14
0%
58,3
↳
Ago
290,85€
325,80€
497,56€
600,04€
14
0%
58,5
↳
Set
291,65€
324,83€
497,51€
599,38€
14
0%
58,6
↳
Oct
290,00€
300,00€
482,14€
585,00€
14
0%
60,1
↳
Nov
289,88€
299,84€
482,00€
585,01€
14
0%
60,1
↳
Des
289,64€
300,56€
482,09€
584,55€
14
0%
60,1
Estrella 9 mesos
2.000,00€
2.100,00€
2.391,07€
2.500,00€
14
0%
83,6
↳
Abr
2.000,00€
2.100,00€
2.391,07€
2.500,00€
14
0%
83,6
↳
Mai
1.997,74€
2.100,72€
2.389,23€
2.505,25€
14
0%
83,6
↳
Jun
1.800,00€
2.000,00€
2.314,29€
2.500,00€
14
0%
77,8
↳
Jul
1.750,00€
1.900,00€
2.196,43€
2.500,00€
14
0%
79,7
↳
Ago
1.746,05€
1.902,70€
2.196,27€
2.497,76€
14
0%
79,5
↳
Set
1.750,00€
1.900,00€
2.185,71€
2.500,00€
14
0%
80,1
↳
Oct
1.750,00€
1.800,00€
2.150,00€
2.500,00€
14
0%
81,4
↳
Nov
1.749,50€
1.795,68€
2.150,23€
2.500,72€
14
0%
81,4
↳
Des
1.745,32€
1.800,46€
2.152,18€
2.495,95€
14
0%
81,1
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,47M €
0 €
91,4%
91,4%
+0,0pp
Feb
0,48M €
15,4K €
103,3%
100,0%
+3,3pp
Mar
0,49M €
14,2K €
103,0%
100,0%
+3,0pp
Abr
0,56M €
22,8K €
113,0%
100,0%
+13,0pp
Mai
0,65M €
28,5K €
117,0%
100,0%
+17,0pp
Jun
0,74M €
34,8K €
112,8%
100,0%
+12,8pp
Jul
0,74M €
33,3K €
100,9%
100,0%
+0,9pp
Ago
0,79M €
18,0K €
106,2%
100,0%
+6,2pp
Set
0,83M €
19,1K €
104,8%
100,0%
+4,8pp
Oct
0,83M €
5,7K €
100,7%
100,0%
+0,7pp
Nov
0,85M €
8,5K €
101,6%
100,0%
+1,6pp
Des
0,86M €
10,8K €
101,7%
88,4%
+13,3pp
TOTAL any
8,30M €
0,21M €
104,7%
98,3%
+6,4pp
NRR mig anual
104,7%
Excel·lent
GRR anual
98,3%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+6,4pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
97,6%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Aquest B+ (59,9 punts) reflecteix una solvència acceptable amb rendibilitat tècnica sòlida: el combined ratio del 90,9 % indica un resultat de subscripció rendible (per sota del 100 %), i el ROE del 8,7 % aporta una rendibilitat moderada sobre els fons propis. L'asseguradora compleix l'indicador de solvència (Sí) i no presenta cap alerta diagnòstica (0), cosa que dona estabilitat a la nota. Tanmateix, el rating intern de 61,6 punts, ajustat i sense marge ampli, i el marcador RCR en «No» frenen una qualificació més alta a l'avaluació de l'any complet (S2).
EQA
Solvència
B-
★ S1 — tancament juny 30-06-07
B- reflecteix un perfil de solvència acceptable però amb marge de millora: el compliment del requisit de solvència (sol: Sí) i un ràtio combinat de 94,3%, per sota del 100%, indiquen rendibilitat tècnica en la subscripció. En canvi, el ROE del 7,1% és moderat, el indicador de rating (56,4) se situa en una zona intermèdia i la resposta negativa en l'indicador rcr no aporta cap suport addicional a la puntuació. A més, el diagnòstic d'1 assenyala un element de seguiment, de manera que els 47,7 punts del S1 queden en el tram baix de la categoria B i no permeten una qualificació superior.
Participacions vigents
Sense participacions registrades per a 2007.
1. Ingressos de Seguros Catalana — 2007
Mes
Obligatòria
Estrella
Comissions
Tarifes
TOTAL
2007-01-01
465.136,67
0,00
4.125,56
9.464,52
478.726,75
2007-02-01
480.508,33
0,00
4.261,90
10.028,00
494.798,23
2007-03-01
494.911,41
0,00
4.387,36
10.065,12
509.363,89
2007-04-01
511.071,56
48.000,00
4.573,68
11.030,64
574.675,88
2007-05-01
526.117,14
128.188,32
4.781,76
11.251,20
670.338,42
2007-06-01
527.156,25
210.600,00
5.018,23
11.807,60
754.582,08
2007-07-01
485.383,33
259.145,83
5.253,00
12.360,00
762.142,17
2007-08-01
492.520,98
298.429,05
5.375,40
12.964,20
809.289,62
2007-09-01
502.050,00
326.812,50
5.501,88
12.621,96
846.986,34
2007-10-01
505.500,00
329.291,67
5.539,96
13.035,20
853.366,83
2007-11-01
510.942,59
337.361,92
5.595,89
12.837,63
866.738,02
2007-12-01
518.369,45
344.118,93
5.666,95
13.334,00
881.489,32
ANUAL
6.019.667,71
2.281.948,22
60.081,57
140.800,07
8.502.497,55
2. Despeses de Seguros Catalana — 2007
Mes
Sinistres
Salaris
SS
Submin.
Lloguer
Inversions
Provisions
Consorci
Morositat
Publicitat
Jurídics
Tecnologia
Seguretat
Bancaris
TOTAL
2007-01-01
296.664,17
118.276,20
17.741,43
1.121,31
7.197,57
9.526,66
16.755,44
7.180,90
4.883,01
4.452,16
1.340,43
2.920,23
3.973,43
861,71
492.894,66
2007-02-01
306.227,96
119.392,70
17.908,91
1.100,16
7.229,25
9.846,48
17.317,94
7.421,97
5.046,94
4.601,62
1.385,44
3.018,27
4.156,31
890,64
505.544,58
2007-03-01
314.417,22
120.513,28
18.076,99
1.108,53
7.200,54
9.881,66
17.827,74
7.640,46
5.246,45
4.635,21
1.426,22
3.107,12
4.227,72
916,86
516.225,99
2007-04-01
355.401,79
121.637,97
18.245,70
1.086,21
7.219,71
11.493,52
20.113,66
8.620,14
5.919,16
6.436,37
1.609,09
3.562,99
4.769,81
1.034,42
567.150,53
2007-05-01
414.502,51
123.708,54
18.556,28
1.120,14
7.206,12
13.272,70
23.461,84
10.055,08
6.770,42
7.574,82
1.809,91
4.089,06
5.563,81
1.206,61
638.897,85
2007-06-01
461.835,41
125.786,08
18.867,91
1.111,05
7.202,07
14.865,27
26.410,37
11.318,73
7.621,28
8.300,40
2.112,83
4.527,49
6.263,03
1.358,25
697.580,18
2007-07-01
468.830,02
126.922,12
19.038,32
1.073,97
7.210,44
15.242,84
26.674,98
11.432,13
7.697,64
7.240,35
2.057,78
4.649,07
6.173,35
1.371,86
705.614,86
2007-08-01
507.528,55
127.112,40
19.066,86
1.130,58
7.213,77
15.781,15
28.325,14
12.139,34
8.254,75
7.607,32
2.346,94
4.855,74
6.798,03
1.456,72
749.617,30
2007-09-01
526.962,26
127.302,68
19.095,40
1.092,15
7.207,02
17.024,43
29.644,52
12.704,80
8.469,86
7.876,97
2.371,56
5.081,92
7.114,69
1.524,58
773.472,83
2007-10-01
533.654,56
127.492,96
19.123,94
1.111,23
7.204,41
16.896,66
29.867,84
12.800,50
9.387,04
8.021,65
2.389,43
5.205,54
6.997,61
1.536,06
781.689,42
2007-11-01
553.658,82
127.684,58
19.152,69
1.109,34
7.182,45
16.814,72
30.335,83
13.001,07
9.620,79
8.060,66
2.426,87
5.287,10
7.193,93
1.560,13
803.088,97
2007-12-01
557.310,74
127.876,20
19.181,43
1.098,36
7.210,98
17.453,49
30.852,13
13.222,34
9.784,53
8.374,15
2.468,17
5.377,08
7.404,51
1.586,68
809.200,79
ANUAL
5.296.994,01
1.493.705,71
224.055,86
13.263,03
86.484,33
168.099,58
297.587,43
127.537,46
88.701,87
83.181,68
23.744,67
51.681,61
70.636,23
15.304,52
8.040.977,96
3. Compte de Resultats de Seguros Catalana — 2007
Mes
Facturació
+ Allib. provisions
− Despeses
= Res.Explot.
Impostos
EBT
Benefici Net
2007-01-01
478.726,75
4.852,03
492.894,66
-9.315,88
0,00
-8.184,74
-8.184,74
2007-02-01
494.798,23
11.246,82
505.544,58
500,47
0,00
1.721,10
1.721,10
2007-03-01
509.363,89
13.089,04
516.225,99
6.226,94
0,00
7.511,85
7.511,85
2007-04-01
574.675,88
15.384,87
567.150,53
22.910,22
0,00
24.294,04
24.294,04
2007-05-01
670.338,42
17.512,36
638.897,85
48.952,93
0,00
50.437,57
50.437,57
2007-06-01
754.582,08
19.594,99
697.580,18
76.596,89
63.451,30
215.786,33
152.335,03
2007-07-01
762.142,17
18.575,86
705.614,86
75.103,17
27.060,56
77.315,89
50.255,33
2007-08-01
809.289,62
19.639,49
749.617,30
79.311,81
28.660,08
81.885,94
53.225,86
2007-09-01
846.986,34
15.367,15
773.472,83
88.880,66
32.137,86
91.822,47
59.684,61
2007-10-01
853.366,83
15.219,12
781.689,42
86.896,53
31.564,64
90.184,68
58.620,04
2007-11-01
866.738,02
15.704,44
803.088,97
79.353,49
29.049,93
82.999,81
53.949,88
2007-12-01
881.489,32
16.411,30
809.200,79
88.699,83
32.499,47
92.855,63
60.356,16
ANUAL
8.502.497,55
182.597,47
8.040.977,96
644.117,06
244.423,84
808.630,57
564.206,73
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Seguros Catalana 2007
Mes
Obligatòria
Estrella
TOTAL
2007-01-01
24.268
0
24.268
2007-02-01
25.070
0
25.070
2007-03-01
25.808
0
25.808
2007-04-01
26.616
288
26.904
2007-05-01
27.358
770
28.128
2007-06-01
28.115
1.404
29.519
2007-07-01
29.123
1.777
30.900
2007-08-01
29.569
2.051
31.620
2007-09-01
30.123
2.241
32.364
2007-10-01
30.330
2.258
32.588
2007-11-01
30.603
2.314
32.917
2007-12-01
30.969
2.366
33.335
TOTAL
337.952
15.469
353.421
5. Preus per pòlissa — Seguros Catalana 2007
Mes
Obligatòria
Bàsica
Oci
Completa
A Tot Risc
Estrella
Variació
2007-01-01
230,00
300,00
600,00
715,00
900,00
—
-8,13%
2007-02-01
230,00
299,12
600,00
715,00
900,00
—
—
2007-03-01
230,12
298,39
599,01
714,26
900,82
—
+0,05%
2007-04-01
230,42
300,00
600,71
716,03
898,77
2.000,00
+0,13%
2007-05-01
230,77
300,32
601,75
715,63
898,92
1.997,74
+0,13%
2007-06-01
225,00
299,97
600,00
715,00
900,00
1.800,00
-3,95%
2007-07-01
200,00
290,00
600,00
699,99
900,00
1.750,00
-8,73%
2007-08-01
199,88
290,85
600,63
698,72
897,50
1.746,05
-0,12%
2007-09-01
200,00
291,65
600,00
699,99
900,00
1.750,00
+0,12%
2007-10-01
200,00
290,00
580,00
699,99
900,00
1.750,00
—
2007-11-01
200,35
289,88
581,26
701,51
901,55
1.749,50
+0,09%
2007-12-01
200,86
289,64
581,51
700,73
901,93
1.745,32
+0,06%
Encara no hi ha cap radiografia IA per a Seguros Catalana — 2007.
Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.