HHI 5.593 · sector 4.681 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 90,9 % dels clients
Per territori
3,3 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 3.055 · sector 3.957 · present a 4 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 44,2 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-13,5 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
47
Sector: 45
Reclamacions
5,3
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
+2.044
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
15.913.244€
vs 2007
Despeses 2008
13.746.713€
vs 2007
Allib. provisions
250.163€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
2.416.694€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.659.340€
vs 2007
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
893.491€
IT Asseg.
313.324€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
103.436€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008ROA 18,88 %
· Solvència II (orientativa) 203 % (SCR 4.000.000 €)
Actiu
2008
2007
Var.
Cartera d'inversions
3.391.038 €
1.109.398 €
+205,7 %
Tresoreria
5.397.967 €
5.713.467 €
-5,5 %
Total actiu
8.789.006 €
6.822.865 €
Passiu
2008
2007
Var.
Capital social
6.000.000 €
6.000.000 €
+0,0 %
Reserves
2.123.258 €
463.918 €
+357,7 %
Provisions tècniques
665.748 €
358.947 €
+85,5 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
8.789.006 €
6.822.865 €
Fluxos d'efectiu 2008
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
1.966.141 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-2.281.640 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-315.499 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
FacturacióSinistresMercatsPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
21/01
Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+38,3 %
+39,4 %
−7,7 %
31,0
2
17/03
Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,4 %
+1,1 %
−12,7 %
33,4
3
26/03
Premis SegurosWeb: Asseguradora de l'Any 2007 · Bronze
Premis
+1,4 %
+1,1 %
+0,7 %
27,2
4
26/03
Premis SegurosWeb: Millor evolució a borsa 2007
Premis
+1,4 %
+1,1 %
+0,7 %
27,2
5
26/03
Premis SegurosWeb: Revelació de l'any 2007
Premis
+1,4 %
+1,1 %
+0,7 %
27,2
6
26/03
Premis SegurosWeb: Millor progressió de l'any 2007
Premis
+1,4 %
+1,1 %
+0,7 %
27,2
7
19/05
Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
+1,9 %
−0,9 %
+11,6 %
17,3
8
15/07
Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+3,2 %
+2,9 %
−5,0 %
23,7
9
15/09
Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
+0,9 %
+1,1 %
−4,5 %
37,0
10
10/10
Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−1,2 %
−3,4 %
−38,0 %
51,8
11
20/11
Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−0,6 %
+1,7 %
+3,6 %
75,9
12
15/12
Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−1,6 %
−0,2 %
+5,6 %
42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2008
161.723 €
Juny 2008 · anterior 155.177 €
Pitjor mes de benefici
-60.131 €
Agost 2006 · anterior -16.168 €
Màxim de clients ★ 2008
35.940
Març 2008 · anterior 35.788
Mínim de clients
5.893
Gener 2006
Màxima facturació mensual ★ 2008
1,38 M€
Juliol 2008 · anterior 1,34 M€
Mínima facturació mensual
150.684 €
Gener 2006
Màxim a borsa ★ 2008
119,06 €
2 de setembre 2008 · anterior 115,47 €
Mínim a borsa
28,74 €
8 de novembre 2006 · anterior 33,55 €
Quota de mercat màxima ★ 2008
3,30 %
Maig 2008 · anterior 3,23 %
Capitalització màxima ★ 2008
17,86 M€
2 de setembre 2008 · anterior 17,32 M€
Fons propis màxims ★ 2008
8,12 M€
Desembre 2008 · anterior 6,46 M€
Plantilla màxima
167
Agost 2006 · anterior 160
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 294 (285 màxims i 9 mínims, en 45 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
3.151
3.129
Juliol 2008
Clients
Obligatòria
màxim
33.197
33.162
Març 2008
Clients
Total
màxim
35.940
35.788
Març 2008
Borsa
Capitalització
màxim
17,86 M€
17,32 M€
2 de setembre 2008
Borsa
Tancament
màxim
119,06 €
115,47 €
2 de setembre 2008
Borsa
Màxim diari
màxim
120,13 €
120,11 €
4 de setembre 2008
Borsa
Mínim diari
màxim
115,93 €
115,90 €
4 de setembre 2008
Borsa
Volum
mínim
553
572
6 de juliol 2008
Despeses
Consorci
màxim
20.666 €
20.098 €
Juliol 2008
Despeses
Inversions
màxim
27.692 €
26.395 €
Juliol 2008
Despeses
Jurídics
màxim
3.858 €
3.752 €
Juliol 2008
Despeses
Morositat
màxim
20.367 €
20.300 €
Desembre 2008
Despeses
Provisions
màxim
48.220 €
46.895 €
Juliol 2008
Despeses
Publicitat
màxim
13.088 €
12.729 €
Juliol 2008
Despeses
Sinistres
màxim
868.674 €
861.576 €
Setembre 2008
Despeses
Total
màxim
1,17 M€
1,14 M€
Juliol 2008
Despeses
Tecnologia
màxim
8.404 €
8.275 €
Juliol 2008
Facturació
Comissions
màxim
6.110 €
6.084 €
Març 2008
Facturació
Estrella
màxim
457.333 €
446.392 €
Setembre 2008
Facturació
Obligatòria
màxim
912.042 €
899.085 €
Juliol 2008
Facturació
Total
màxim
1,38 M€
1,34 M€
Juliol 2008
Fons propis
Total
màxim
8,12 M€
6,46 M€
Desembre 2008
Indemnitzacions
Estrella
màxim
295.757 €
288.321 €
Setembre 2008
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
578.939 €
390.007 €
Gener 2008
Indemnitzacions
Total
màxim
868.674 €
861.576 €
Setembre 2008
Indemnització mitjana
Estrella
mínim
11.015 €
11.020 €
Novembre 2008
Indemnització mitjana
Obligatòria
màxim
1.952 €
1.897 €
Novembre 2008
Preu
Completa
màxim
1.000,00 €
951,32 €
Setembre 2008
Preu
Estrella
mínim
1.699,62 €
1.700,00 €
Febrer 2008
Preu
Obligatòria
màxim
360,45 €
360,00 €
Octubre 2008
Preu
A Tot Risc
màxim
1.200,00 €
1.150,78 €
Setembre 2008
Rating
Total
màxim
74,1 punts
73,9 punts
Maig 2008
Ràtios
BPA
màxim
1,08 €
1,03 €
Juny 2008
Ràtios
Ràtio combinada
mínim
80,21 %
80,51 %
Juliol 2008
Ràtios
Quota de mercat
màxim
3,30 %
3,23 %
Maig 2008
Ràtios
ROE
màxim
20,43 %
8,88 %
Desembre 2008
Ràtios
Sinistres
màxim
2.687,89 %
2.584,55 %
Setembre 2008
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
203,10 %
161,60 %
Desembre 2008
Resultats
Benefici net
màxim
161.723 €
155.177 €
Juny 2008
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
248.805 €
229.409 €
Juny 2008
Resultats
Resultat d'explotació
màxim
231.443 €
221.035 €
Juliol 2008
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
149.616 €
148.519 €
Juny 2008
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
26
25
Novembre 2008
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
418
417
Setembre 2008
Estructura
Provisions
màxim
3,24 %
3,22 %
Febrer 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
15,45 M€
MRR 1,3 M€ × 12
Δ ARR any/any
+44,5%
vs desembre 2007
ARPU anual
485 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,8%
≈ 278 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 1,29 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)15,4 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)1,3 M€ (+8%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+44,5%
ARR Churn rate
1,8%/any
ARPU anual
485 €
Net Expansion ARR
+1,3 M€
MRR darrer mes
1,29 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2007: disponible.
Composició de les despeses — Seguros Catalana 2008
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
18,88%
ant. 8,42%
Seguros Catalana
18,88%
Sector
8,57%
+10,31% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
20,43%
ant. 8,88%
Seguros Catalana
20,43%
Sector
8,12%
+12,31% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Seguros Catalana
0,00%
Sector
8,84%
-8,84% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
18,34%
Primer any
+5,38% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
18,65%
Primer any
+4,58% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
13,60%
Primer any
+5,87% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,92€
Primer any
+0,55€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,12%
ant. 65,71%
-2,37% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
81,66%
ant. 90,60%
-5,38% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,77%
ant. 100,00%
Seguros Catalana
99,77%
Sector
99,19%
+0,58% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
8,03%
Primer any
Seguros Catalana
8,03%
Sector
10,12%
-2,09% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
1.675,67€
Primer any
-1.176,21€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
10.254€
ant. 5.479€
-1.819,25€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.134€
ant. 1.088€
-10,86€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
9.120€
Primer any
-1.808,39€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
147.345€
Primer any
+13.360,66€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
17.258€
Primer any
+3.614,01€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
130.087€
Primer any
+130.078,32€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
15,17%
Primer any
+5,21% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
359,33€
Obligatòria
Preu més alt
1.751,88€
Estrella
Preu mitjà
887,81€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
359,33€
preu de referència (€/mes)
+10,6% vs gen.
-46,22€ vs sector
(-11.4%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
424,88€
preu de referència (€/mes)
+41,6% vs gen.
-80,64€ vs sector
(-16%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
596,75€
preu de referència (€/mes)
-0,5% vs gen.
-126,91€ vs sector
(-17.5%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
995,01€
preu de referència (€/mes)
+24,4% vs gen.
-56,08€ vs sector
(-5.3%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.199,01€
preu de referència (€/mes)
+19,9% vs gen.
-117,94€ vs sector
(-9%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
1.751,88€
preu de referència (€/mes)
+3,1% vs gen.
-268,39€ vs sector
(-13.3%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Seguros Catalana 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria339,91 €/u
Estrella1.718,02 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Obligatòria
4,09
Paradoxa / estacional
rang [-5,52, 23,79]
· n=9
Estrella
14,25
Paradoxa / estacional
rang [-112,01, 208,71]
· n=9
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
4,09 · Paradoxa / estacional
9 canvis
325,00€
324,80€
-0,06%
-0,35%
5,750
↳
Abr →
Mai
325,00€
324,80€
-0,06%
-0,35%
5,750
↳
Mai →
Jun
324,80€
325,69€
+0,27%
-1,51%
-5,519
↳
Jun →
Jul
325,69€
325,00€
-0,21%
-2,80%
13,220
↳
Jul →
Ago
325,00€
350,00€
+7,69%
-3,66%
-0,476
↳
Ago →
Set
350,00€
349,54€
-0,13%
-3,13%
23,793
↳
Set →
Oct
349,54€
360,00€
+2,99%
-0,89%
-0,297
↳
Oct →
Nov
360,00€
360,45€
+0,12%
-0,38%
-3,043
↳
Nov →
Des
360,45€
359,81€
-0,18%
+0,31%
-1,720
↳
Des →
Gen 2009 *
359,81€
359,33€
-0,13%
-0,69%
5,136
Estrella
14,25 · Paradoxa / estacional
9 canvis
1.700,00€
1.699,62€
-0,02%
+2,50%
-112,009
↳
Feb →
Mar
1.700,00€
1.699,62€
-0,02%
+2,50%
-112,009
↳
Mar →
Abr
1.699,62€
1.700,00€
+0,02%
+4,67%
208,714
↳
Abr →
Mai
1.700,00€
1.704,36€
+0,26%
+6,10%
23,767
↳
Jun →
Jul
1.704,22€
1.700,00€
-0,25%
+0,70%
-2,839
↳
Ago →
Set
1.700,00€
1.702,57€
+0,15%
+0,42%
2,754
↳
Set →
Oct
1.702,57€
1.750,00€
+2,79%
-2,20%
-0,790
↳
Oct →
Nov
1.750,00€
1.750,29€
+0,02%
-0,46%
-27,546
↳
Nov →
Des
1.750,29€
1.747,96€
-0,13%
-5,31%
39,860
↳
Des →
Gen 2009 *
1.747,96€
1.751,88€
+0,22%
-0,83%
-3,702
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim19%màxim
Idx: 83,2Gap: +19,9%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim10%màxim
Idx: 87,1Gap: +8,7%n=12 m.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim7%màxim
Idx: 71,3Gap: +5,7%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim1%màxim
Idx: 84,5Gap: +1,2%n=12 m.
Estrella🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 84,1Gap: -0,8%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 81,9Gap: -0,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
325,00€
225,00€
371,79€
500,00€
14
36%
87,4
↳
Gen
325,00€
225,00€
371,79€
500,00€
14
36%
87,4
↳
Feb
325,00€
225,60€
372,13€
501,37€
14
36%
87,3
↳
Mar
325,00€
250,00€
387,86€
515,00€
14
28%
83,8
↳
Abr
324,80€
250,56€
387,89€
514,80€
14
28%
83,7
↳
Mai
325,69€
250,95€
387,90€
516,09€
14
28%
84,0
↳
Jun
325,00€
275,00€
402,14€
550,00€
14
18%
80,8
↳
Jul
350,00€
300,00€
425,00€
580,00€
14
18%
82,4
↳
Ago
349,54€
300,55€
424,85€
579,45€
14
18%
82,3
↳
Set
360,00€
350,00€
440,71€
595,00€
14
4%
81,7
↳
Oct
360,45€
350,89€
440,88€
595,54€
14
4%
81,8
↳
Nov
359,81€
351,56€
440,54€
594,59€
14
3%
81,7
↳
Des
359,33€
352,20€
440,35€
594,81€
14
3%
81,6
Completa 12 mesos
800,00€
700,00€
975,00€
1.500,00€
14
13%
82,1
↳
Gen
800,00€
700,00€
975,00€
1.500,00€
14
13%
82,1
↳
Feb
800,04€
699,87€
975,18€
1.503,51€
14
12%
82,0
↳
Mar
900,00€
800,00€
1.023,21€
1.600,00€
14
13%
88,0
↳
Abr
899,13€
798,66€
1.023,80€
1.600,42€
14
13%
87,8
↳
Mai
901,63€
798,71€
1.023,59€
1.599,32€
14
13%
88,1
↳
Jun
900,00€
850,00€
1.065,00€
1.600,00€
14
7%
84,5
↳
Jul
950,00€
900,00€
1.099,29€
1.600,00€
14
7%
86,4
↳
Ago
951,32€
898,03€
1.097,80€
1.595,69€
14
8%
86,7
↳
Set
1.000,00€
950,00€
1.109,64€
1.600,00€
14
8%
90,1
↳
Oct
997,14€
947,70€
1.110,04€
1.602,38€
14
8%
89,8
↳
Nov
996,85€
946,41€
1.109,21€
1.601,28€
14
8%
89,9
↳
Des
995,01€
947,32€
1.110,08€
1.605,24€
14
7%
89,6
Bàsica 12 mesos
300,00€
300,00€
488,57€
590,00€
14
0%
61,4
↳
Gen
300,00€
300,00€
488,57€
590,00€
14
0%
61,4
↳
Feb
300,09€
300,64€
487,98€
588,53€
14
0%
61,5
↳
Mar
299,98€
299,82€
488,22€
587,68€
14
0%
61,4
↳
Abr
350,00€
300,00€
500,00€
600,00€
14
17%
70,0
↳
Mai
350,22€
299,42€
500,02€
601,51€
14
17%
70,0
↳
Jun
350,21€
299,67€
500,34€
603,03€
14
17%
70,0
↳
Jul
400,00€
400,00€
529,29€
625,00€
14
0%
75,6
↳
Ago
399,39€
400,56€
529,06€
624,77€
14
0%
75,5
↳
Set
400,13€
399,50€
528,44€
624,76€
14
0%
75,7
↳
Oct
425,00€
400,00€
543,93€
650,00€
14
10%
78,1
↳
Nov
425,38€
400,70€
543,94€
651,87€
14
10%
78,2
↳
Des
424,88€
400,49€
543,70€
653,27€
14
10%
78,1
A Tot Risc 12 mesos
1.000,00€
1.000,00€
1.217,86€
2.000,00€
14
0%
82,1
↳
Gen
1.000,00€
1.000,00€
1.217,86€
2.000,00€
14
0%
82,1
↳
Feb
1.000,18€
997,03€
1.217,41€
2.001,46€
14
0%
82,2
↳
Mar
1.100,00€
1.050,00€
1.282,14€
2.000,00€
14
5%
85,8
↳
Abr
1.098,96€
1.047,42€
1.281,89€
1.996,09€
14
5%
85,7
↳
Mai
1.098,26€
1.050,06€
1.282,94€
1.997,81€
14
5%
85,6
↳
Jun
1.100,00€
1.100,00€
1.341,07€
2.000,00€
14
0%
82,0
↳
Jul
1.150,00€
1.150,00€
1.380,36€
2.000,00€
14
0%
83,3
↳
Ago
1.150,78€
1.152,75€
1.381,83€
2.005,36€
14
0%
83,3
↳
Set
1.200,00€
1.200,00€
1.394,64€
2.000,00€
14
0%
86,0
↳
Oct
1.198,59€
1.199,30€
1.395,69€
2.005,00€
14
0%
85,9
↳
Nov
1.196,84€
1.197,67€
1.396,40€
2.010,18€
14
0%
85,7
↳
Des
1.199,01€
1.195,92€
1.396,29€
2.007,28€
14
0%
85,9
Estrella 12 mesos
1.700,00€
1.700,00€
2.085,71€
2.500,00€
14
0%
81,5
↳
Gen
1.700,00€
1.700,00€
2.085,71€
2.500,00€
14
0%
81,5
↳
Feb
1.699,62€
1.700,75€
2.084,88€
2.504,49€
14
0%
81,5
↳
Mar
1.700,00€
1.700,00€
2.060,71€
2.500,00€
14
0%
82,5
↳
Abr
1.704,36€
1.697,65€
2.061,13€
2.507,17€
14
1%
82,7
↳
Mai
1.704,22€
1.695,42€
2.061,18€
2.513,19€
14
1%
82,7
↳
Jun
1.700,00€
1.700,00€
2.042,50€
2.500,00€
14
0%
83,2
↳
Jul
1.700,00€
1.700,00€
2.010,36€
2.500,00€
14
0%
84,6
↳
Ago
1.702,57€
1.701,06€
2.012,28€
2.499,35€
14
0%
84,6
↳
Set
1.750,00€
1.800,00€
2.021,07€
2.500,00€
14
0%
86,6
↳
Oct
1.750,29€
1.797,85€
2.020,60€
2.495,83€
14
0%
86,6
↳
Nov
1.747,96€
1.802,51€
2.020,36€
2.499,46€
14
0%
86,5
↳
Des
1.751,88€
1.798,08€
2.021,85€
2.500,09€
14
0%
86,6
Oci 12 mesos
600,00€
600,00€
708,57€
1.200,00€
14
0%
84,7
↳
Gen
600,00€
600,00€
708,57€
1.200,00€
14
0%
84,7
↳
Feb
598,63€
600,03€
708,10€
1.200,47€
14
0%
84,5
↳
Mar
600,00€
600,00€
706,43€
1.200,00€
14
0%
84,9
↳
Abr
600,93€
598,58€
706,65€
1.202,04€
14
0%
85,0
↳
Mai
600,09€
596,95€
706,75€
1.200,41€
14
1%
84,9
↳
Jun
600,00€
600,00€
704,29€
1.200,00€
14
0%
85,2
↳
Jul
600,00€
600,00€
746,07€
1.200,00€
14
0%
80,4
↳
Ago
598,98€
598,52€
746,32€
1.199,46€
14
0%
80,3
↳
Set
600,00€
600,00€
764,29€
1.200,00€
14
0%
78,5
↳
Oct
598,85€
600,61€
764,16€
1.200,48€
14
0%
78,4
↳
Nov
598,49€
601,91€
764,30€
1.200,86€
14
0%
78,3
↳
Des
596,75€
600,58€
764,47€
1.201,70€
14
0%
78,1
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
1,27M €
0 €
139,1%
99,8%
+39,3pp
Feb
1,27M €
0 €
100,0%
99,8%
+0,2pp
Mar
1,29M €
12,8K €
101,4%
99,8%
+1,6pp
Abr
1,30M €
0 €
100,6%
99,8%
+0,8pp
Mai
1,32M €
2,2K €
101,9%
99,8%
+2,1pp
Jun
1,31M €
0 €
99,7%
99,7%
+0,0pp
Jul
1,36M €
0 €
103,3%
99,8%
+3,5pp
Ago
1,32M €
0 €
97,2%
97,2%
+0,0pp
Set
1,33M €
0 €
100,9%
99,8%
+1,1pp
Oct
1,32M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Nov
1,31M €
0 €
99,4%
99,4%
+0,0pp
Des
1,29M €
0 €
98,4%
84,2%
+14,2pp
TOTAL any
15,68M €
0,02M €
103,4%
98,2%
+5,2pp
NRR mig anual
103,4%
Excel·lent
GRR anual
98,2%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+5,2pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,5%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Una ràtio combinada del 82% indica un excel·lent resultat tècnic, amb marge de subscripció clar, i un ROE del 20% confirma una rendibilitat molt sòlida. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes de RCR i cap diagnòstic advers (diag: 0) donen una base prudencial robusta. Amb tot, el rating de 71,1 punts se situa per sota dels indicadors de rendibilitat, cosa que explica una puntuació de 77,3 dins la categoria A i no en trams superiors.
EQA
Solvència
A
★ S1 — tancament juny 30-06-08
Amb un ràtio combinat de 82,2%, l'asseguradora mostra una rendibilitat tècnica sòlida, ja que els resultats de subscripció queden clarament per sota del 100%. El ROE del 19,3% ho reforça com a rendibilitat sobre fons propis molt alta. A això s'hi afegeixen el compliment del requisit de solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes en l'indicador RCR i cap incidència diagnòstica (diag: 0). El *rating* de 71 és més moderat i és el que frena una nota superior, de manera que el conjunt queda en una A (76,8 punts) en el S1.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Seguros Catalana · 2008
40 notícies a Servibancos · 24 en són protagonista