HHI 9.630 · sector 4.905 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 99,8 % dels clients
Per territori
2,0 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.059 · sector 3.990 · present a 3 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 67,1 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-13,1 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
46
Sector: 46
Reclamacions
4,2
Per 1.000 clients i any · sector: 3,3
Efecte sobre els clients
+859
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2007
3.775.232€
vs 2006
Despeses 2007
3.743.454€
vs 2006
Allib. provisions
124.225€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
156.004€
vs 2006
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
164.076€
vs 2006
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
88.349€
IT Asseg.
67.160€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
23.599€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2007ROA 2,78 %
· Solvència II (orientativa) 231 % (SCR 2.500.000 €)
Actiu
2007
2006
Var.
Cartera d'inversions
552.062 €
319.523 €
+72,8 %
Tresoreria
5.348.633 €
5.422.626 €
-1,4 %
Total actiu
5.900.695 €
5.742.149 €
Passiu
2007
2006
Var.
Capital social
5.500.000 €
5.500.000 €
+0,0 %
Reserves
268.562 €
104.486 €
+157,0 %
Provisions tècniques
132.133 €
137.663 €
-4,0 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
5.900.695 €
5.742.149 €
Fluxos d'efectiu 2007
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
158.546 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-232.540 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-73.994 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
3,74 M€
MRR 0,3 M€ × 12
Δ ARR any/any
-11,6%
vs desembre 2006
ARPU anual
279 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
4,9%
≈ 183 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2007 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,31 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)3,7 M€ (95%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,3 M€ (+8%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
-11,6%
ARR Churn rate
4,9%/any
ARPU anual
279 €
Net Expansion ARR
+0,3 M€
MRR darrer mes
0,31 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2006: disponible.
Composició de les despeses — X-Press 2007
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
2,78%
ant. 1,82%
X-Press
2,78%
Sector
9,00%
-6,22% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
2,84%
ant. 1,86%
X-Press
2,84%
Sector
10,65%
-7,81% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
X-Press
0,00%
Sector
11,82%
-11,82% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
5,35%
Primer any
-5,74% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
4,44%
Primer any
-7,42% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
0,83%
Primer any
-5,26% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,10€
Primer any
-1,92€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
66,17%
ant. 66,44%
-1,74% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
94,65%
ant. 91,28%
+5,74% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
98,09%
ant. 100,00%
X-Press
98,09%
Sector
99,63%
-1,54% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-0,09%
Primer any
X-Press
-0,09%
Sector
-4,82%
+4,73% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
46,95€
Primer any
-3.504,93€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
4.505€
ant. 5.084€
-5.546,83€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.088€
ant. 1.038€
-10,42€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.416€
Primer any
-5.536,41€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
62.921€
Primer any
-51.106,83€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
16.129€
Primer any
+3.090,75€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
46.792€
Primer any
+46.784,47€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
4,14%
Primer any
-5,18% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2007
Preu més baix
275,03€
Obligatòria
Preu més alt
2.352,28€
Estrella
Preu mitjà
973,10€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2007 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
275,03€
preu de referència (€/mes)
+0,0% vs gen.
-50,81€ vs sector
(-15.6%)
Sector: 325,84€/mes
Bàsica
449,78€
preu de referència (€/mes)
-18,2% vs gen.
-41,19€ vs sector
(-8.4%)
Sector: 490,97€/mes
Oci
685,29€
preu de referència (€/mes)
-2,1% vs gen.
+17,17€ vs sector
(+2.6%)
Sector: 668,12€/mes
Completa
974,47€
preu de referència (€/mes)
+2,6% vs gen.
+70,39€ vs sector
(+7.8%)
Sector: 904,08€/mes
A Tot Risc
1.101,77€
preu de referència (€/mes)
-15,3% vs gen.
-5,89€ vs sector
(-0.5%)
Sector: 1.107,66€/mes
Estrella
2.352,28€
preu de referència (€/mes)
+144,54€ vs sector
(+6.5%)
Sector: 2.207,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — X-Press 2007 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria267,53 €/u
Estrella2.390,66 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Obligatòria
0,43
Paradoxa / estacional
rang [-10,09, 12,15]
· n=8
Estrella
8,73
Paradoxa / estacional
rang [-588,24, 840,10]
· n=7
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
0,43 · Paradoxa / estacional
8 canvis
275,00€
275,34€
+0,12%
+1,50%
12,154
↳
Mar →
Abr
275,00€
275,34€
+0,12%
+1,50%
12,154
↳
Abr →
Mai
275,34€
275,43€
+0,03%
+0,15%
4,732
↳
Mai →
Jun
275,43€
275,49€
+0,02%
+0,15%
7,089
↳
Jun →
Jul
275,49€
250,00€
-9,25%
+3,18%
-0,344
↳
Ago →
Set
250,00€
250,43€
+0,17%
-1,73%
-10,086
↳
Set →
Oct
250,43€
260,00€
+3,82%
-1,10%
-0,287
↳
Oct →
Nov
260,00€
275,00€
+5,77%
-0,79%
-0,136
↳
Nov →
Des
275,00€
275,55€
+0,20%
-1,94%
-9,693
Estrella
8,73 · Paradoxa / estacional
7 canvis
2.500,00€
2.493,72€
-0,25%
0,00%
0,000
↳
Mai →
Jun
2.500,00€
2.493,72€
-0,25%
0,00%
0,000
↳
Jun →
Jul
2.493,72€
2.500,00€
+0,25%
-8,33%
-33,091
↳
Jul →
Ago
2.500,00€
2.400,00€
-4,00%
+63,64%
-15,909
↳
Ago →
Set
2.400,00€
2.399,32€
-0,03%
+16,67%
-588,235
↳
Set →
Oct
2.399,32€
2.400,00€
+0,03%
+23,81%
840,098
↳
Oct →
Nov
2.400,00€
2.350,00€
-2,08%
0,00%
0,000
↳
Nov →
Des
2.350,00€
2.347,45€
-0,11%
+15,38%
-141,780
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2008 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Estrella🔴 Car
mínim89%màxim
Idx: 110,3Gap: +33,7%n=9 m.
Bàsica🟠 Sobre la mit.
mínim64%màxim
Idx: 100,5Gap: +67,3%n=12 m.
Completa🔵 Sota la mit.
mínim41%màxim
Idx: 105,6Gap: +41,4%n=12 m.
Oci🔵 Sota la mit.
mínim35%màxim
Idx: 103,3Gap: +19,9%n=12 m.
Obligatòria🔵 Sota la mit.
mínim31%màxim
Idx: 81,1Gap: +35,1%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim28%màxim
Idx: 104,1Gap: +36,3%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Estrella 9 mesos
2.500,00€
2.000,00€
2.355,36€
2.500,00€
14
100%
106,1
↳
Abr
2.500,00€
2.000,00€
2.355,36€
2.500,00€
14
100%
106,1
↳
Mai
2.493,72€
1.997,74€
2.353,81€
2.505,25€
14
98%
105,9
↳
Jun
2.500,00€
1.800,00€
2.264,29€
2.500,00€
14
100%
110,4
↳
Jul
2.400,00€
1.750,00€
2.150,00€
2.500,00€
14
87%
111,6
↳
Ago
2.399,32€
1.746,05€
2.149,60€
2.497,76€
14
87%
111,6
↳
Set
2.400,00€
1.750,00€
2.139,29€
2.500,00€
14
87%
112,2
↳
Oct
2.350,00€
1.750,00€
2.107,14€
2.500,00€
14
80%
111,5
↳
Nov
2.347,45€
1.749,50€
2.107,52€
2.500,72€
14
80%
111,4
↳
Des
2.352,28€
1.745,32€
2.108,83€
2.495,95€
14
81%
111,5
Bàsica 12 mesos
550,00€
300,00€
507,86€
615,00€
14
79%
108,3
↳
Gen
550,00€
300,00€
507,86€
615,00€
14
79%
108,3
↳
Feb
550,95€
299,12€
507,82€
615,91€
14
79%
108,5
↳
Mar
550,31€
298,39€
507,79€
616,83€
14
79%
108,4
↳
Abr
500,00€
300,00€
500,36€
615,00€
14
63%
99,9
↳
Mai
499,56€
300,32€
500,32€
616,29€
14
63%
99,8
↳
Jun
500,72€
299,97€
499,99€
614,56€
14
64%
100,1
↳
Jul
475,00€
290,00€
484,29€
600,00€
14
60%
98,1
↳
Ago
476,25€
290,85€
484,32€
600,04€
14
60%
98,3
↳
Set
475,38€
291,65€
484,39€
599,38€
14
60%
98,1
↳
Oct
450,00€
290,00€
470,71€
585,00€
14
54%
95,6
↳
Nov
450,01€
289,88€
470,56€
585,01€
14
54%
95,6
↳
Des
449,78€
289,64€
470,65€
584,55€
14
54%
95,6
Completa 12 mesos
950,00€
700,00€
934,64€
1.400,00€
14
36%
101,6
↳
Gen
950,00€
700,00€
934,64€
1.400,00€
14
36%
101,6
↳
Feb
950,00€
675,00€
905,00€
1.350,00€
14
41%
105,0
↳
Mar
952,21€
673,78€
904,55€
1.347,59€
14
41%
105,3
↳
Abr
952,09€
671,78€
904,84€
1.348,90€
14
41%
105,2
↳
Mai
953,13€
670,92€
905,42€
1.351,86€
14
41%
105,3
↳
Jun
925,00€
675,00€
893,93€
1.300,00€
14
40%
103,5
↳
Jul
925,00€
660,00€
881,43€
1.300,00€
14
41%
104,9
↳
Ago
925,44€
658,07€
881,19€
1.303,14€
14
41%
105,0
↳
Set
950,00€
660,00€
890,36€
1.400,00€
14
39%
106,7
↳
Oct
975,00€
675,00€
902,14€
1.400,00€
14
41%
108,1
↳
Nov
975,88€
675,80€
902,62€
1.402,99€
14
41%
108,1
↳
Des
974,47€
674,71€
902,91€
1.403,93€
14
41%
107,9
Oci 12 mesos
700,00€
600,00€
689,00€
900,00€
14
33%
101,6
↳
Gen
700,00€
600,00€
689,00€
900,00€
14
33%
101,6
↳
Feb
700,00€
600,00€
678,57€
900,00€
14
33%
103,2
↳
Mar
699,49€
599,01€
678,63€
902,32€
14
33%
103,1
↳
Abr
700,84€
600,71€
678,55€
899,97€
14
33%
103,3
↳
Mai
702,33€
601,11€
677,91€
899,81€
14
34%
103,6
↳
Jun
675,00€
600,00€
666,79€
800,00€
14
38%
101,2
↳
Jul
675,00€
550,00€
652,50€
800,00€
14
50%
103,4
↳
Ago
675,00€
551,03€
652,82€
801,71€
14
49%
103,4
↳
Set
680,00€
550,00€
664,29€
1.000,00€
14
29%
102,4
↳
Oct
685,00€
550,00€
653,57€
1.000,00€
14
30%
104,8
↳
Nov
685,78€
550,40€
653,59€
1.000,49€
14
30%
104,9
↳
Des
685,29€
550,04€
653,68€
997,54€
14
30%
104,8
Obligatòria 12 mesos
275,00€
200,00€
347,14€
450,00€
14
30%
79,2
↳
Gen
275,00€
200,00€
347,14€
450,00€
14
30%
79,2
↳
Feb
275,00€
200,00€
336,43€
430,00€
14
33%
81,7
↳
Mar
275,34€
200,40€
336,38€
428,74€
14
33%
81,9
↳
Abr
275,43€
199,85€
336,38€
429,48€
14
33%
81,9
↳
Mai
275,49€
199,61€
336,43€
430,56€
14
33%
81,9
↳
Jun
250,00€
195,00€
329,64€
425,00€
14
24%
75,8
↳
Jul
250,00€
190,00€
316,43€
400,00€
14
29%
79,0
↳
Ago
250,43€
190,52€
316,51€
401,10€
14
28%
79,1
↳
Set
260,00€
200,00€
318,57€
400,00€
14
30%
81,6
↳
Oct
275,00€
200,00€
328,57€
415,00€
14
35%
83,7
↳
Nov
275,55€
200,35€
328,76€
416,14€
14
35%
83,8
↳
Des
275,03€
200,86€
328,74€
415,54€
14
35%
83,7
A Tot Risc 12 mesos
1.300,00€
850,00€
1.200,00€
2.000,00€
14
39%
108,3
↳
Gen
1.300,00€
850,00€
1.200,00€
2.000,00€
14
39%
108,3
↳
Feb
1.200,00€
850,00€
1.142,86€
2.000,00€
14
30%
105,0
↳
Mar
1.197,25€
849,30€
1.142,02€
1.994,89€
14
30%
104,8
↳
Abr
1.199,41€
847,89€
1.142,32€
1.998,44€
14
31%
105,0
↳
Mai
1.201,78€
847,76€
1.141,54€
1.995,64€
14
31%
105,3
↳
Jun
1.100,00€
800,00€
1.076,79€
1.800,00€
14
30%
102,2
↳
Jul
1.100,00€
800,00€
1.039,29€
1.800,00€
14
30%
105,8
↳
Ago
1.099,72€
801,37€
1.039,59€
1.805,23€
14
30%
105,8
↳
Set
1.100,00€
800,00€
1.057,14€
1.900,00€
14
27%
104,1
↳
Oct
1.100,00€
900,00€
1.091,07€
1.900,00€
14
20%
100,8
↳
Nov
1.101,67€
898,50€
1.091,36€
1.901,96€
14
20%
100,9
↳
Des
1.101,77€
896,95€
1.091,58€
1.903,83€
14
20%
100,9
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,31M €
0 €
84,8%
84,8%
+0,0pp
Feb
0,30M €
0 €
96,1%
96,1%
+0,0pp
Mar
0,31M €
6,5K €
102,3%
98,1%
+4,2pp
Abr
0,31M €
4,7K €
101,7%
98,1%
+3,6pp
Mai
0,31M €
0,7K €
100,8%
98,1%
+2,7pp
Jun
0,29M €
0,4K €
91,0%
91,0%
+0,0pp
Jul
0,29M €
9,1K €
103,0%
98,1%
+4,9pp
Ago
0,30M €
1,6K €
101,1%
98,1%
+3,0pp
Set
0,30M €
0 €
102,2%
98,1%
+4,1pp
Oct
0,32M €
0 €
104,8%
98,1%
+6,7pp
Nov
0,32M €
0 €
99,4%
98,1%
+1,3pp
Des
0,31M €
0 €
98,2%
84,9%
+13,3pp
TOTAL any
3,68M €
0,02M €
98,8%
95,1%
+3,7pp
NRR mig anual
98,8%
Saludable
GRR anual
95,1%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+3,7pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
97,5%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.
B- reflecteix una solvència formalment complerta (sol: Sí), sense alertes de diagnòstic (diag: 0) ni indicació d'incompliment en el RCR, però amb un perfil de fortalesa financera només moderat. El ràtio combinat de 94,6 % indica un resultat tècnic lleugerament rendible, però amb poc marge, i el ROE de 2,8 % mostra una rendibilitat feble per al capital invertit. Amb una puntuació de rating de 44,6 i un total de 48,8 punts, l'entitat se situa en la banda baixa, i una millora de la rendibilitat seria clau per pujar de categoria.
EQA
Solvència
B
★ S1 — tancament juny 30-06-07
Una ràtio combinada de 94,4 indica rendibilitat tècnica en l'activitat asseguradora, ja que se situa per sota del 100%. Aquest resultat queda limitat per un ROE del 3,5%, modest, i per una puntuació de rating de 45,4. El compliment del requisit de solvència (Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) aporten estabilitat, però la no superació de l'indicador RCR impedeix una nota superior. En conjunt, el perfil és adequat però millorable, i això justifica la B (49,7 punts) en el S1.
Participacions vigents
Sense participacions registrades per a 2007.
1. Ingressos de X-Press — 2007
Mes
Obligatòria
Estrella
Comissions
Tarifes
TOTAL
2007-01-01
312.400,00
0,00
2.317,44
5.589,12
320.306,56
2007-02-01
300.070,83
0,00
2.225,98
5.368,54
307.665,35
2007-03-01
306.912,32
0,00
2.273,92
5.484,16
314.670,40
2007-04-01
311.626,09
625,00
2.308,60
5.432,00
319.991,69
2007-05-01
312.176,09
2.493,72
2.313,70
5.580,10
322.563,61
2007-06-01
283.729,17
2.500,00
2.317,27
5.588,71
294.135,15
2007-07-01
292.750,00
2.200,00
2.390,71
5.906,46
303.247,17
2007-08-01
294.735,24
3.598,98
2.403,97
5.797,81
306.536,00
2007-09-01
300.690,00
4.200,00
2.362,83
5.698,59
312.951,42
2007-10-01
314.554,17
5.091,67
2.337,84
5.638,32
327.621,99
2007-11-01
312.703,33
5.086,14
2.319,48
5.594,04
325.702,99
2007-12-01
306.062,55
5.880,70
2.275,28
5.621,28
319.839,81
ANUAL
3.648.409,79
31.676,21
27.847,02
67.299,13
3.775.232,14
2. Despeses de X-Press — 2007
Mes
Sinistres
Salaris
SS
Submin.
Lloguer
Inversions
Provisions
Consorci
Morositat
Publicitat
Jurídics
Tecnologia
Seguretat
Bancaris
TOTAL
2007-01-01
201.591,72
66.647,70
9.997,16
623,00
4.000,30
6.310,04
11.210,73
4.804,60
3.203,07
3.010,88
896,86
1.921,84
2.722,61
576,55
317.517,04
2007-02-01
191.505,21
64.866,90
9.730,04
626,00
4.008,35
5.968,71
10.768,29
4.614,98
3.045,89
2.830,52
830,70
1.815,23
2.584,39
553,80
303.748,98
2007-03-01
193.845,82
65.905,70
9.885,86
626,45
4.007,45
6.136,07
11.013,46
4.720,06
3.115,24
2.863,50
881,08
1.856,56
2.643,23
566,41
308.066,88
2007-04-01
201.932,78
66.005,10
9.900,77
628,10
3.994,75
6.271,84
11.199,71
4.799,88
3.231,92
3.519,91
895,98
1.887,95
2.655,93
575,99
317.500,59
2007-05-01
199.752,39
66.103,80
9.915,57
626,00
4.006,30
6.322,25
11.289,73
4.838,45
3.193,38
3.644,97
903,18
1.903,13
2.709,53
580,61
315.789,29
2007-06-01
183.215,29
65.257,44
9.788,62
635,85
4.016,60
5.853,29
10.294,73
4.412,03
2.911,94
3.294,31
823,58
1.705,98
2.500,15
529,44
295.239,25
2007-07-01
186.290,42
66.302,60
9.945,39
631,00
4.013,05
5.852,67
10.613,65
4.548,71
3.032,47
2.880,85
849,09
1.789,16
2.516,95
545,84
299.811,86
2007-08-01
193.046,85
66.402,00
9.960,30
614,40
4.017,60
6.069,41
10.728,76
4.598,04
3.065,36
2.881,44
858,30
1.839,22
2.605,56
551,76
307.239,00
2007-09-01
197.836,82
66.501,40
9.975,21
625,60
4.010,70
6.133,85
10.953,30
4.694,27
3.129,51
2.941,74
876,26
1.815,12
2.628,79
563,31
312.685,89
2007-10-01
207.538,00
66.600,80
9.990,12
639,80
3.994,25
6.454,15
11.466,77
4.914,33
3.538,32
3.079,65
917,34
1.932,97
2.752,02
589,72
324.408,25
2007-11-01
209.097,43
66.700,90
10.005,14
645,65
3.999,00
6.416,35
11.399,60
4.885,54
3.550,16
2.996,47
911,97
1.921,65
2.735,91
586,27
325.852,03
2007-12-01
200.540,81
65.846,70
9.877,01
621,25
4.006,25
6.204,89
11.194,39
4.797,60
3.518,24
2.974,51
895,55
1.887,05
2.654,67
575,71
315.594,64
ANUAL
2.366.193,54
793.141,04
118.971,19
7.543,10
48.074,60
73.993,52
132.133,12
56.628,49
38.535,50
36.918,75
10.539,89
22.275,86
31.709,74
6.795,41
3.743.453,70
3. Compte de Resultats de X-Press — 2007
Mes
Facturació
+ Allib. provisions
− Despeses
= Res.Explot.
Impostos
EBT
Benefici Net
2007-01-01
320.306,56
3.253,55
317.517,04
6.043,07
2.522,52
7.207,21
4.684,69
2007-02-01
307.665,35
5.769,38
303.748,98
9.685,75
3.825,53
10.930,10
7.104,56
2007-03-01
314.670,40
8.215,42
308.066,88
14.818,94
5.647,57
16.135,90
10.488,34
2007-04-01
319.991,69
9.499,03
317.500,59
11.990,13
4.699,12
13.426,06
8.726,94
2007-05-01
322.563,61
11.831,80
315.789,29
18.606,12
7.051,14
20.146,11
13.094,97
2007-06-01
294.135,15
12.546,02
295.239,25
11.441,92
30.920,12
88.343,21
57.423,09
2007-07-01
303.247,17
13.822,07
299.811,86
17.257,38
6.718,22
19.194,91
12.476,69
2007-08-01
306.536,00
14.130,24
307.239,00
13.427,24
5.414,11
15.468,89
10.054,78
2007-09-01
312.951,42
11.263,12
312.685,89
11.528,65
4.777,15
13.649,01
8.871,86
2007-10-01
327.621,99
10.810,12
324.408,25
14.023,86
5.661,46
16.175,61
10.514,15
2007-11-01
325.702,99
11.263,34
325.852,03
11.114,30
4.663,52
13.324,33
8.660,81
2007-12-01
319.839,81
11.821,21
315.594,64
16.066,38
6.448,40
18.424,01
11.975,61
ANUAL
3.775.232,14
124.225,30
3.743.453,70
156.003,74
88.348,86
252.425,35
164.076,49
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — X-Press 2007
Mes
Obligatòria
Estrella
TOTAL
2007-01-01
13.632
0
13.632
2007-02-01
13.094
0
13.094
2007-03-01
13.376
0
13.376
2007-04-01
13.577
3
13.580
2007-05-01
13.598
12
13.610
2007-06-01
13.619
12
13.631
2007-07-01
14.052
11
14.063
2007-08-01
14.123
18
14.141
2007-09-01
13.878
21
13.899
2007-10-01
13.726
26
13.752
2007-11-01
13.618
26
13.644
2007-12-01
13.354
30
13.384
TOTAL
163.647
159
163.806
5. Preus per pòlissa — X-Press 2007
Mes
Obligatòria
Bàsica
Oci
Completa
A Tot Risc
Estrella
Variació
2007-01-01
275,00
550,00
700,00
950,00
1.300,00
—
-13,21%
2007-02-01
275,00
550,95
700,00
950,00
1.200,00
—
—
2007-03-01
275,34
550,31
699,49
952,21
1.197,25
—
+0,12%
2007-04-01
275,43
500,00
700,84
952,09
1.199,41
2.500,00
+0,03%
2007-05-01
275,49
499,56
702,33
953,13
1.201,78
2.493,72
+0,02%
2007-06-01
250,00
500,72
675,00
925,00
1.100,00
2.500,00
-9,18%
2007-07-01
250,00
475,00
675,00
925,00
1.100,00
2.400,00
-0,03%
2007-08-01
250,43
476,25
675,00
925,44
1.099,72
2.399,32
+0,17%
2007-09-01
260,00
475,38
680,00
950,00
1.100,00
2.400,00
+3,78%
2007-10-01
275,00
450,00
685,00
975,00
1.100,00
2.350,00
+5,66%
2007-11-01
275,55
450,01
685,78
975,88
1.101,67
2.347,45
+0,20%
2007-12-01
275,03
449,78
685,29
974,47
1.101,77
2.352,28
-0,18%
Encara no hi ha cap radiografia IA per a X-Press — 2007.
Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.