SegurosWeb

X-Press

Fitxa d'asseguradora · 2009
Accedir
X-Press
Activa Darrera actualització 08-11-26
Constitució 01-01-06
Consultes 410
Editar
Indicadors clau
ROA
7,27%
ROE
7,73%
Permanència
100,00%
Sinistralitat
67,43%
Combinada
85,54%
Endeutament
0,00

Experiència del client · 2009
NPS · Promotors, Passius, Detractors +41 NPS net
57.7%
25.8%
16.5%
● Promotors 57,7% ● Passius 25,8% ● Detractors 16,5%
CSAT · Satisfacció del client
3,03
★★★★★
sobre 5
5★
12,9%
4★
26,8%
3★
24,8%
2★
21,8%
1★
13,8%
Reclamacions
47
reclamacions any 2009
38%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
1,0 pòlisses equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 9.794 · sector 4.789 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 99,8 % dels clients
Per territori
2,2 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 4.654 · sector 3.927 · present a 3 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 62,0 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-15,3 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
41
Sector: 40
Reclamacions
5,2
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+2.868
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
6.533.144€
vs 2008
Despeses 2009
5.907.187€
vs 2008
Allib. provisions
114.330€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
740.287€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
504.356€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
271.576€
IT Asseg.
150.203€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
42.465€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009 ROA 7,27 % · Solvència II (orientativa) 261 % (SCR 2.500.000 €)
Actiu20092008Var.
Cartera d'inversions1.805.909 €1.061.996 €+70,0 %
Tresoreria5.127.941 €5.253.168 €-2,4 %
Total actiu6.933.850 €6.315.164 €
Passiu20092008Var.
Capital social5.500.000 €5.500.000 €+0,0 %
Reserves1.027.188 €522.833 €+96,5 %
Provisions tècniques406.661 €292.331 €+39,1 %
Deute financer0 €0 €
Total passiu6.933.850 €6.315.164 €
Fluxos d'efectiu 2009Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)618.686 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-743.913 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)0 €
Variació de tresoreria-125.227 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
Facturació Sinistres Mercats Catàstrofes VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 20/01 Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
+7,9 % +23,3 % −8,6 % 46,1
2 24/01 Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
+7,9 % +23,3 % +19,3 % 46,3
3 09/03 Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
+1,3 % +1,3 % −21,0 % 56,6
4 02/04 Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
+4,9 % +5,5 % +8,6 % 39,9
5 17/06 Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,1 % −1,3 % +1,9 % 33,5
6 15/09 Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+2,5 % +0,3 % +5,8 % 31,4
7 26/11 Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,9 % −0,9 % −4,0 % 32,8
8 08/12 Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+2,3 % +4,4 % +0,8 % 32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009 ★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2009
65.178 €
Novembre 2009 · anterior 57.201 €
Pitjor mes de benefici ★ 2009
2.722 €
Gener 2009 · anterior 4.714 €
Màxim de clients ★ 2009
18.137
Desembre 2009 · anterior 17.712
Mínim de clients
3.431
Gener 2006
Màxima facturació mensual ★ 2009
655.122 €
Desembre 2009 · anterior 640.546 €
Mínima facturació mensual
101.992 €
Gener 2006
Màxim a borsa ★ 2009
58,48 €
20 de setembre 2009 · anterior 56,69 €
Mínim a borsa
30,05 €
6 d'agost 2007 · anterior 34,07 €
Quota de mercat màxima ★ 2009
1,49 %
Desembre 2009 · anterior 1,46 %
Capitalització màxima ★ 2009
8,04 M€
20 de setembre 2009 · anterior 7,79 M€
Fons propis màxims ★ 2009
6,53 M€
Desembre 2009 · anterior 6,02 M€
Plantilla màxima
91
Agost 2006 · anterior 89
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 201 (183 màxims i 18 mínims, en 47 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
ClientsObligatòria màxim 18.10117.677Desembre 2009
ClientsTotal màxim 18.13717.712Desembre 2009
BorsaCapitalització màxim 8,04 M€7,79 M€20 de setembre 2009
BorsaTancament màxim 58,48 €56,69 €20 de setembre 2009
BorsaMàxim diari màxim 58,89 €57,08 €20 de setembre 2009
BorsaMínim diari màxim 57,92 €56,80 €21 de setembre 2009
DespesesConsorci màxim 11.465 €11.210 €Desembre 2009
DespesesInversions màxim 12.709 €12.491 €Desembre 2009
DespesesJurídics màxim 1.834 €1.794 €Desembre 2009
DespesesMorositat màxim 13.168 €12.683 €Desembre 2009
DespesesProvisions màxim 22.929 €22.419 €Desembre 2009
DespesesPublicitat màxim 4.848 €4.776 €Desembre 2009
DespesesSinistres màxim 412.193 €398.757 €Desembre 2009
DespesesTotal màxim 573.027 €555.759 €Desembre 2009
DespesesTecnologia màxim 3.865 €3.770 €Desembre 2009
FacturacióComissions màxim 3.083 €3.011 €Desembre 2009
FacturacióObligatòria màxim 637.698 €623.718 €Desembre 2009
FacturacióTotal màxim 655.122 €640.546 €Desembre 2009
Fons propisTotal màxim 6,53 M€6,02 M€Desembre 2009
IndemnitzacionsObligatòria màxim 406.596 €394.526 €Desembre 2009
IndemnitzacionsTotal màxim 412.193 €398.757 €Desembre 2009
Indemnització mitjanaObligatòria màxim 2.944 €2.452 €Octubre 2009
Indemnització mitjanaTotal màxim 2.944 €2.452 €Octubre 2009
PreuCompleta màxim 1.103,89 €1.102,07 €Juny 2009
PreuObligatòria màxim 425,00 €375,60 €Juliol 2009
PreuOci màxim 1.001,16 €1.000,00 €Agost 2009
RatingTotal màxim 76,0 punts74,4 puntsNovembre 2009
RàtiosBPA màxim 0,47 €0,42 €Novembre 2009
RàtiosBPA mínim 0,02 €0,03 €Gener 2009
RàtiosRàtio combinada màxim 96,38 %95,44 %Gener 2009
RàtiosRàtio combinada mínim 80,98 %82,12 %Novembre 2009
RàtiosMarge net mínim 0,59 %1,47 %Gener 2009
RàtiosPER màxim 1.928,3 ×1.230,0 ×Gener 2009
RàtiosPER mínim 87,6 ×90,4 ×Novembre 2009
RàtiosQuota de mercat màxim 1,49 %1,46 %Desembre 2009
RàtiosROE màxim 7,73 %4,57 %Desembre 2009
RàtiosSinistres màxim 2.327,95 %1.975,31 %Gener 2009
RàtiosCobertura del capital mínim màxim 261,10 %240,90 %Desembre 2009
ResultatsBenefici net màxim 65.178 €57.201 €Novembre 2009
ResultatsBenefici net mínim 2.722 €4.714 €Gener 2009
ResultatsResultat abans d'impostos màxim 100.273 €88.002 €Novembre 2009
ResultatsResultat abans d'impostos mínim 4.188 €7.252 €Gener 2009
ResultatsResultat d'explotació màxim 97.921 €85.842 €Novembre 2009
ResultatsResultat d'explotació mínim 1.425 €5.429 €Gener 2009
ResultatsFlux de caixa lliure màxim 60.194 €51.874 €Novembre 2009
ResultatsFlux de caixa lliure mínim -5.016 €-3.562 €Gener 2009
EstructuraSinistres mínim 62,67 %62,74 %Novembre 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
7,73 M€
MRR 0,6 M€ × 12
Δ ARR any/any
+50,6%
vs desembre 2008
ARPU anual
416 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,2%
≈ 93 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 0,64 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 7,7 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,5 M€ (+6%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) +50,6%
ARR Churn rate 1,2%/any
ARPU anual 416 €
Net Expansion ARR +0,5 M€
MRR darrer mes 0,64 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2008: disponible.

1Rendibilitat
ROA
7,27%
ant. 4,36%
X-Press
7,27%
Sector
7,69%
-0,42% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
7,73%
ant. 4,57%
X-Press
7,73%
Sector
8,28%
-0,55% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
X-Press
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
14,46%
Primer any
+3,06% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
14,74%
Primer any
+2,23% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
9,18%
Primer any
+3,53% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,31€
Primer any
-0,08€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,43%
ant. 66,64%
-4,28% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
85,54%
ant. 89,34%
-3,06% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 98,93%
X-Press
100,00%
Sector
99,66%
+0,34% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
12,62%
Primer any
X-Press
12,62%
Sector
2,48%
+10,14% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.259,09€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
8.220€
ant. 6.058€
-5.181,32€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.167€
ant. 1.134€
-11,18€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
7.053€
Primer any
-5.170,15€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
108.886€
Primer any
-35.428,24€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
16.399€
Primer any
+2.718,01€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
92.487€
Primer any
+92.477,29€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
10,93%
Primer any
+2,46% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — X-Press 2009 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2009-01-01 1,45 4,83 10,00 3,86 0,39 0,10 0,60 10,00 0,22 10,00 0,13 10,00 51,58
2009-02-01 5,12 6,64 10,00 3,86 4,25 3,10 2,14 10,00 0,22 10,00 1,39 10,00 66,73
2009-03-01 5,31 6,64 10,00 3,86 4,42 3,24 2,21 10,00 0,22 10,00 1,45 10,00 67,34
2009-04-01 5,29 6,57 10,00 3,86 4,36 3,20 2,20 10,00 0,23 10,00 1,42 10,00 67,15
2009-05-01 4,98 6,41 10,00 3,86 4,03 2,95 2,07 10,00 0,23 8,26 1,32 10,00 64,10
2009-06-01 5,66 6,71 10,00 3,86 5,45 3,50 2,36 10,00 0,23 10,00 1,79 10,00 69,56
2009-07-01 6,21 6,54 10,00 3,86 5,28 3,94 2,59 10,00 0,27 10,00 1,95 10,00 70,65
2009-08-01 6,61 6,64 10,00 3,86 5,67 4,24 2,76 10,00 0,28 10,00 2,09 10,00 72,15
2009-09-01 7,15 6,90 10,00 3,86 6,22 4,67 2,98 10,00 0,28 10,00 2,30 10,00 74,36
2009-10-01 6,80 6,61 10,00 3,86 5,82 4,36 2,83 10,00 0,29 10,00 2,15 10,00 72,72
2009-11-01 7,61 6,97 10,00 3,86 6,67 5,01 3,17 10,00 0,29 10,00 2,45 10,00 76,03
2009-12-01 7,22 6,72 10,00 3,86 6,24 4,68 3,01 10,00 0,30 10,00 2,30 10,00 74,32
MITJANA 5,786,5210,003,864,903,582,4110,000,269,861,7310,00 68,89
Radar Rating V2 — X-Press 2009 12 components · escala 0–10 per component 2008 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 5,8/10 · D1 Sinistralitat 6,5/10 · D1 Endeutament 10,0/10 · D1 ROE 3,9/10 · D2 Marge net 4,9/10 · D2 Eficiència 3,6/10 · D2 Mg.Vendes 2,4/10 · D3 Ben/Emp 10,0/10 · D3 Quota primes 0,3/10 · D3 Permanència 9,9/10 · D4 BPU 1,7/10 · D4 Creixement 10,0/10 · D4 68,9 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2008 (any anterior)
Component Dim. 2009 2008Δ Barra
Combined D1 5,78 4,27 +1,52
Sinistralitat D1 6,52 6,67 -0,16
Endeutament D1 10,00 10,00 0,00
ROE D2 3,86 2,29 +1,57
Marge net D2 4,90 3,71 +1,19
Eficiència D2 3,58 2,52 +1,06
Mg.Vendes D3 2,41 1,78 +0,63
Ben/Emp D3 10,00 8,68 +1,32
Quota primes D3 0,26 0,19 +0,06
Permanència D4 9,86 9,51 +0,35
BPU D4 1,73 1,10 +0,63
Creixement D4 10,00 3,03 +6,97
TOTAL 68,89/100 447,90 -379,01
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
422,76€
Obligatòria
Preu més alt
2.241,11€
Estrella
Preu mitjà
1.099,31€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
422,76€
preu de referència (€/mes)
+12,7% vs gen.
-38,04€ vs sector (-8.3%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
575,73€
preu de referència (€/mes)
+4,7% vs gen.
+3,27€ vs sector (+0.6%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
954,75€
preu de referència (€/mes)
+6,1% vs gen.
+187,16€ vs sector (+24.4%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
1.101,59€
preu de referència (€/mes)
+0,1% vs gen.
-17,85€ vs sector (-1.6%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.299,93€
preu de referència (€/mes)
0,0% vs gen.
-87,63€ vs sector (-6.3%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
2.241,11€
preu de referència (€/mes)
+4,2% vs gen.
+153,09€ vs sector (+7.3%)
Sector: 2.088,02€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
X-Press 422,76 575,73 954,75 1.101,59 1.299,93 2.241,11 Sector (mitjana) 460,80 572,46 767,59 1.119,44 1.387,56 2.088,02 Obligatòria Bàsica Oci Completa A Tot Risc Estrella Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — X-Press 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Obligatòria15.81876,14M €Estrella34913.547 €
Obligatòria 401,15 €/u
Estrella 2.217,35 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Estrella
15,32
Paradoxa / estacional
rang [-29,35, 181,82] · n=11
Obligatòria
35,74
Paradoxa / estacional
rang [-20,52, 301,61] · n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Obligatòria 35,74 · Paradoxa / estacional 11 canvis 375,00€ 374,79€ -0,06% +1,15% -20,515
Estrella 15,32 · Paradoxa / estacional 11 canvis 2.150,00€ 2.154,20€ +0,20% +3,13% 15,997
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Oci 🔴 Car
mínim 95% màxim
Idx: 128,3 Gap: +48,7% n=12 m.
Estrella 🟠 Sobre la mit.
mínim 74% màxim
Idx: 106,6 Gap: +23,1% n=12 m.
Bàsica 🟠 Sobre la mit.
mínim 52% màxim
Idx: 99,3 Gap: +23,8% n=12 m.
Completa 🔵 Sota la mit.
mínim 48% màxim
Idx: 98,2 Gap: +14,3% n=12 m.
A Tot Risc 🔵 Sota la mit.
mínim 25% màxim
Idx: 93,2 Gap: +10,0% n=12 m.
Obligatòria 🟢 Competitiu
mínim 9% màxim
Idx: 85,8 Gap: +3,8% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Oci 12 mesos 900,00€ 650,00€ 767,86€ 1.250,00€ 14 42% 117,2
Estrella 12 mesos 2.150,00€ 1.800,00€ 2.057,14€ 2.600,00€ 14 44% 104,5
Bàsica 12 mesos 550,00€ 450,00€ 556,07€ 650,00€ 14 50% 98,9
Completa 12 mesos 1.100,00€ 1.000,00€ 1.142,86€ 1.750,00€ 14 13% 96,2
A Tot Risc 12 mesos 1.300,00€ 1.200,00€ 1.414,29€ 2.000,00€ 14 13% 91,9
Obligatòria 12 mesos 375,00€ 375,00€ 456,79€ 600,00€ 14 0% 82,1
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — X-Press 2009
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 0,45M € 0 € 108,0% 100,0% +8,0pp
Feb 0,45M € 3,2K € 100,6% 100,0% +0,6pp
Mar 0,46M € 5,2K € 101,3% 100,0% +1,3pp
Abr 0,48M € 24,0K € 105,0% 100,0% +5,0pp
Mai 0,47M € 0 € 97,6% 97,6% +0,0pp
Jun 0,48M € 3,8K € 101,0% 100,0% +1,0pp
Jul 0,56M € 23,1K € 117,8% 100,0% +17,8pp
Ago 0,58M € 19,2K € 103,2% 100,0% +3,2pp
Set 0,59M € 12,9K € 102,4% 100,0% +2,4pp
Oct 0,62M € 26,6K € 104,3% 100,0% +4,3pp
Nov 0,63M € 13,4K € 101,9% 100,0% +1,9pp
Des 0,64M € 15,1K € 102,2% 87,4% +14,8pp
TOTAL any 6,42M € 0,15M € 103,8% 98,8% +5,0pp
NRR mig anual
103,8%
Excel·lent
GRR anual
98,8%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+5,0pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,3%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
+19,74%
Preu tancament
43,37€
Preu objectiu
51,31€
↑ +18,3% potencial
Capitalització
5.963.375€
BPA anual
3,66€
PER mig
292,0x
Evolució de l'acció — 2009
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 35,5, màxim 57,8.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Alcista (4,4%)Baixista (-16,8%)Alcista (3,5%)Alcista (19,7%)
Pivot 41,82€ 47,36€ 45,76€ 42,07€
R1 46,57€ (+12,1%) 58,23€ (+11,7%) 55,03€ (+31,3%) 53,04€ (+46,4%)
R2 51,60€ (+24,3%) 64,33€ (+23,4%) 68,16€ (+62,7%) 69,85€ (+92,9%)
S1 36,79€ (-11,4%) 41,26€ (-20,9%) 32,63€ (-22,1%) 25,26€ (-30,3%)
S2 32,04€ (-22,8%) 30,39€ (-41,7%) 23,36€ (-44,2%) 14,29€ (-60,5%)
RSI (tancament)
51,4
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 47,60€
Inf: 38,37€
Bollinger 99%
Sup: 49,06€
Inf: 36,91€
Mín any: 31,11€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 58,89€
44% del rang
Consens dels analistes
Mantenir
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Reduir
Bollinger 99%
Reduir
RSI
Mantenir
EMM
Mantenir
Reduir: 2 Mantenir: 2 Comprar: 1
Darrer preu objectiu: 51,31€ · Potencial: +18,3%
Política de dividends
Dividends totals
0€
Payout
0,0%
Div. per acció
N/D
Dividend yield
N/D
Distribut 0,0% Reinvertit 100,0%
0€ distribuits 504.356€ retinguts
Creixement sostenible (Gordon): 7,73% = ROE × (1 − payout)
Escenari Payout Div. anual Creix. sost.
0% actual 0€ 7,7%
25% 126.089€ 5,8%
50% 252.178€ 3,9%
75% 378.267€ 1,9%
100% 504.356€ 0,0%
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 43,37€
Volum diari 1.407,00
Capitalització 5.963.375,00€
Total Return 14,23%
Preu objectiu (2) 42,76€
Bollinger 95% Sup 47,60€
Bollinger 95% Inf 38,37€
Bollinger 99% Sup 49,06€
Bollinger 99% Inf 36,91€
Mitjana Mòbil Exp. 43,46€
RSI 51,37
Volatilitat diària 29,18%
Volatilitat 30d 33,55%
Volatilitat 60d 47,27%
Volatilitat 90d 45,91%
Volatilitat 180d 43,27%
BPA mensual 2009 (€/assegurat)
Organigrama directiu
PERE BARNILS
CEO
Clic per veure perfil
ENRIC SOLER
Secretari general
Veure perfil
ANDREU SUNYER
Director comercial
Veure perfil
TERESA MORERA
Directora financera
Veure perfil
MIQUEL GUILLAMET
Recursos humans
Veure perfil
ANNA OLIVERAS
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
Nucli fundador 70,00%
Petits inversors 30,00%
Total accions137.500
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 4 (67%) Dones 2 (33%)
Estructura de capital
Capital Social 5.500.000 €
Reserves / FFPP totals 6.527.188 €
Accions en circulació 137.500
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversors
Constitució · 01/01/2006
137.500 accions
Nucli fundador 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Ratings externs 2009
EQA
Solvència
A-
★ S2 — tancament desembre 31-12-09

Un ràtio combinat de 85,5% reflecteix una rendibilitat tècnica sòlida, amb marge de subscripció clar per sota del 100%. Això, juntament amb el compliment de la solvència (sol: Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0), sustenta una puntuació de 67,9 punts i el nivell A-. El ROE del 7,7% i el rating intern de 68,9 són correctes però no excepcionals, i la marca RCR a "No" ens fa no pujar a un escaló superior.

EQA
Solvència
B+
★ S1 — tancament juny 30-06-09

Un ràtio combinat de 88,4% mostra una rendibilitat tècnica sòlida, ja que queda per sota del 100% i indica marge de subscripció positiu. L'entitat també compleix els requisits de solvència (Sol: Sí), no registra cap incidència diagnòstica (diag: 0) i no activa l'indicador RCR. Tot plegat dona suport a una qualificació B+ de 62 punts en el S1. Un ROE de només el 5,1% i un rating intern de 64,4 indiquen, però, una rendibilitat del capital moderada, que impedeix pujar a un nivell superior.

Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de X-Press · 2009
32 notícies a Servibancos · 22 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
novembre
20
nov
Borsa Breu
X-Press: Els analistes eleven la recomanació a «Acumular» (abans «Reduir»)
La cotització puja un 0,91 %.
4
nov
Borsa Destacada
X-Press es dispara un 18,41 % després de presentar resultats
L'acció puja un 18,41 %, davant d'un +1,39 % de l'índex del sector.
4
nov
Empreses Destacada
X-Press dispara el benefici un 94 % gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 154.065 € (79.548 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (129.230 €).
1
nov
Empreses
Què esperen els analistes de X-Press: un benefici de 129.230 €, un 62 % més
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 129.230 €. Resultats el 4 de novembre de 2009.
octubre
19
oct
Economia Esmentada
La setmana al sector: l'índex cau un 2,64 %
L'índex cau un 2,64 % en la setmana del 12 al 18 d'octubre de 2009. El més destacat: Mes rècord per a X-Press: guanya 57.201 €.
12
oct
Empreses Destacada
Mes rècord per a X-Press: guanya 57.201 €
Nou màxim històric de resultat mensual: 57.201 € (rècord anterior: 53.568 €).
setembre
16
set
Borsa
X-Press no té sostre a borsa: nou màxim de 56,21 €
Nou màxim històric de cotització: 56,21 € (rècord anterior: 55,39 €).
14
set
Economia Esmentada
Setmana d'eufòria al sector assegurador: l'índex puja un 4,15 %
L'índex puja un 4,15 % en la setmana del 7 al 13 de setembre de 2009. El més destacat: X-Press bat el seu rècord de clients: 16.227 assegurats.
10
set
Empreses Destacada
X-Press bat el seu rècord de clients: 16.227 assegurats
Nou màxim històric de clients: 16.227 (rècord anterior: 16.024).
7
set
Borsa Breu
X-Press: Els analistes rebaixen la recomanació a «Reduir» (abans «Mantenir»)
La cotització cau un 2,05 %.
1
set
Preus i pòlisses Esmentada
La pòlissa Oci s'abarateix en 3 companyies (-0,3 % de mitjana)
La pujada més gran és la de Seguros Catalana (+3,7 %) i la baixada més gran, la de X-Press (-5,0 %).
agost
10
ago
Empreses Destacada
X-Press assoleix la quota de primes més alta de la seva història: 1,35 %
Nou màxim històric de quota de primes: 1,35 % (rècord anterior: 1,26 %).
4
ago
Borsa
X-Press es dispara un 10,13 % a borsa
L'acció puja un 10,13 %, davant d'un +2,64 % de l'índex del sector. Al parquet es parla de rumors que apunten a uns resultats millors del previst.
4
ago
Empreses Destacada
X-Press dispara el benefici un 64 % gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 102.520 € (62.371 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (122.605 €).
1
ago
Empreses
Què esperen els analistes de X-Press: un benefici de 122.605 €, un 97 % més
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 122.605 €. Resultats el 4 d'agost de 2009.
juny
22
jun
Borsa Breu
X-Press: Millora la percepció de la qualitat de servei en una enquesta sectorial
La cotització puja un 2,45 %.
22
jun
Regulació i lleis Esmentada
La Generalitat concedeix 57.771 € en ajudes de formació contínua a 10 asseguradores
Beneficiàries: ExpoSegur, Catius, Catase, Beatz-Cornellà/La Meitat , Securiton, Seguros Catalana, Cavitir, Curial, X-Press i Fecat.
22
jun
Regulació i lleis Esmentada
La Generalitat concedeix 374.511 € en ajudes de pla avança a 10 asseguradores
Beneficiàries: ExpoSegur, Beatz-Cornellà/La Meitat , Securiton, Catase, Catius, Cavitir, Seguros Catalana, Curial, X-Press i Fecat.
maig
11
mai
Economia Esmentada
La setmana al sector: X-Press guanya un 21 % més gràcies al creixement dels ingressos
L'índex puja un 1,71 % en la setmana del 4 al 10 de maig de 2009. El més destacat: X-Press guanya un 21 % més gràcies al creixement dels ingressos.
8
mai
Empreses Destacada
X-Press guanya un 21 % més gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 64.340 € (52.961 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (120.077 €).
5
mai
Empreses
Què esperen els analistes de X-Press: un benefici de 120.077 €, un 127 % més
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 120.077 €. Resultats l'8 de maig de 2009.
abril
13
abr
Economia Esmentada
Setmana negra al sector assegurador: l'índex cau un 3,04 %
L'índex cau un 3,04 % en la setmana del 6 al 12 d'abril de 2009. El més destacat: Allau de clients a X-Press: +5,2 % en un mes.
8
abr
Empreses Destacada
Allau de clients a X-Press: +5,2 % en un mes
Balanç de clients de març: X-Press suma 762 assegurats i ExpoSegur en perd 955.
març
17
mar
Borsa Breu
X-Press: Els analistes eleven la recomanació a «Mantenir» (abans «Reduir»)
La cotització puja un 1,36 %.
1
mar
Preus i pòlisses Destacada Esmentada
La pòlissa Oci s'encareix en 7 companyies
La pujada més gran és la de X-Press (+11,1 %).
febrer
19
feb
Empreses Destacada
X-Press dispara el benefici un 161 % gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 80.462 € (30.772 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora.
16
feb
Empreses
Què esperen els analistes de X-Press: un benefici de 84.600 €, un 175 % més
Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 84.600 €. Resultats el 19 de febrer de 2009.
16
feb
Economia Esmentada
Gran setmana per a la borsa asseguradora: guanya un 13,76 %
L'índex puja un 13,76 % en la setmana del 9 al 15 de febrer de 2009. El més destacat: X-Press signa el mes més fluix de la seva història: guanya només 2.722 €.
10
feb
Empreses Destacada
X-Press factura més que mai: 459.822 € en un sol mes
Nou màxim històric de facturació mensual: 459.822 € (rècord anterior: 450.007 €).
10
feb
Empreses Destacada
X-Press signa el mes més fluix de la seva història: guanya només 2.722 €
Nou mínim històric de resultat mensual: 2.722 € (rècord anterior: 4.714 €).
gener
26
gen
Regulació i lleis Esmentada
15 asseguradores han de presentar un pla de reforç de reserves
Afectades: Securiton, Curial, Cavitir, Videma, Fecat, Beatz-Cornellà/La Meitat , Urbac, Videco, Athis, Catase, Seguros Catalana, Esproba, X-Press, ExpoSegur i Catius.
8
gen
Empreses
X-Press guanya la batalla dels clients al desembre
Balanç de clients de desembre: X-Press suma 532 assegurats i Esproba en perd 1.027.
1. Ingressos de X-Press — 2009
MesObligatòriaEstrellaComissionsTarifesTOTAL
2009-01-01445.656,255.733,332.429,816.003,06459.822,45
2009-02-01448.561,175.744,532.446,986.045,48462.798,16
2009-03-01453.968,756.050,002.475,206.115,20468.609,15
2009-04-01476.552,446.241,982.604,746.282,02491.681,18
2009-05-01465.008,296.231,972.536,916.118,43479.895,60
2009-06-01469.719,106.425,182.557,146.317,64485.019,06
2009-07-01554.377,086.562,502.666,966.588,96570.195,50
2009-08-01571.960,576.738,002.758,596.815,34588.272,50
2009-09-01586.287,506.562,502.820,137.133,27602.803,40
2009-10-01611.763,366.560,982.947,127.107,76628.379,22
2009-11-01623.718,216.554,603.011,047.261,92640.545,77
2009-12-01637.698,236.723,333.083,297.617,54655.122,39
ANUAL6.345.270,9576.128,9032.337,9179.406,626.533.144,38
2. Despeses de X-Press — 2009
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisTOTAL
2009-01-01332.734,5766.616,449.992,47648,054.124,858.920,5616.093,798.046,897.173,233.402,691.287,502.712,953.862,51827,68466.444,18
2009-02-01292.938,8766.683,1010.002,47666,904.110,958.885,7216.197,948.098,977.358,493.470,991.295,832.730,513.794,94833,04427.068,72
2009-03-01296.714,5865.738,409.860,76630,454.116,658.903,5716.401,328.200,667.638,333.561,431.312,112.764,793.795,73843,50430.482,29
2009-04-01312.900,2667.828,7910.174,32654,254.134,009.341,9417.208,848.604,428.309,413.736,781.376,712.900,924.130,12885,03452.185,78
2009-05-01309.370,1965.869,709.880,46651,904.123,409.261,9916.796,358.398,178.158,233.647,211.343,712.831,383.935,14863,81445.131,63
2009-06-01305.258,4965.935,359.890,30638,954.113,759.312,3716.975,678.487,838.439,333.637,641.358,052.861,613.977,16873,03441.759,54
2009-07-01363.843,3767.017,0610.052,56654,154.118,0010.947,7519.956,849.978,4210.035,444.333,491.539,533.364,154.732,621.026,35511.599,74
2009-08-01372.469,1267.083,7210.062,56641,504.123,5511.000,7020.589,5410.294,7710.765,394.353,221.647,163.470,814.823,831.058,89522.384,75
2009-09-01373.762,5068.168,4810.225,27653,804.112,6011.513,5421.098,1210.549,0611.392,984.581,311.687,853.556,545.123,831.085,05527.510,93
2009-10-01398.757,3768.236,8210.235,52641,404.115,9011.939,2121.993,2710.996,6412.190,564.775,681.759,463.770,285.215,551.131,08555.758,73
2009-11-01394.991,9768.305,1610.245,77657,354.113,5012.490,6422.419,1011.209,5512.682,814.740,041.793,533.715,175.316,531.152,98553.834,10
2009-12-01412.193,4368.372,8310.255,92649,054.120,0012.709,3722.929,2811.464,6413.167,964.847,911.834,343.865,225.437,521.179,22573.026,70
ANUAL4.165.934,72805.855,85120.878,387.787,7549.427,15125.227,36228.660,06114.330,02117.312,1649.088,3918.235,7838.544,3354.145,4811.759,665.907.187,09
3. Compte de Resultats de X-Press — 2009
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.ImpostosEBTBenefici Net
2009-01-01459.822,458.046,90466.444,181.425,171.465,854.188,132.722,28
2009-02-01462.798,168.098,97427.068,7243.828,4116.171,2646.203,6130.032,35
2009-03-01468.609,158.200,66430.482,2946.327,5217.007,6948.593,3931.585,71
2009-04-01491.681,188.604,41452.185,7848.099,8117.614,8150.328,0332.713,22
2009-05-01479.895,608.398,17445.131,6343.162,1415.874,6945.356,2629.481,57
2009-06-01485.019,068.487,83441.759,5451.747,3521.713,6062.038,8540.325,25
2009-07-01570.195,509.978,43511.599,7468.574,1924.744,5170.698,6145.954,10
2009-08-01588.272,5010.294,77522.384,7576.182,5227.412,8778.322,4950.909,62
2009-09-01602.803,4010.549,06527.510,9385.841,5330.800,8088.002,2857.201,48
2009-10-01628.379,2210.996,64555.758,7383.617,1330.054,8285.870,9355.816,10
2009-11-01640.545,7711.209,55553.834,1097.921,2235.095,59100.273,1065.177,52
2009-12-01655.122,3911.464,64573.026,7093.560,3333.619,6696.056,1862.436,52
ANUAL6.533.144,38114.330,035.907.187,09740.287,32271.576,15775.931,86504.355,72
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — X-Press 2009
MesObligatòriaEstrellaTOTAL
2009-01-0114.2613214.293
2009-02-0114.3623214.394
2009-03-0114.5273314.560
2009-04-0115.2883415.322
2009-05-0114.8893414.923
2009-06-0115.0073515.042
2009-07-0115.6533515.688
2009-08-0116.1913616.227
2009-09-0116.5543516.589
2009-10-0117.3013517.336
2009-11-0117.6773517.712
2009-12-0118.1013618.137
TOTAL189.811412190.223
5. Preus per pòlissa — X-Press 2009
MesObligatòriaBàsicaOciCompletaA Tot RiscEstrellaVariació
2009-01-01375,00550,00900,001.100,001.300,002.150,00+4,06%
2009-02-01374,79550,58901,891.099,401.297,362.154,20-0,05%
2009-03-01375,00551,561.000,001.100,001.300,002.200,00+0,08%
2009-04-01374,06575,00997,231.100,741.297,382.203,05-0,25%
2009-05-01374,78573,54996,001.102,071.298,862.199,52+0,19%
2009-06-01375,60574,87994,431.103,891.297,232.202,92+0,22%
2009-07-01425,00575,001.000,001.100,001.300,002.250,00+13,00%
2009-08-01423,91575,731.001,161.096,991.297,892.246,00-0,26%
2009-09-01425,00575,10950,001.100,001.300,002.250,00+0,26%
2009-10-01424,32575,00952,591.102,981.302,242.249,48-0,16%
2009-11-01423,41574,15952,491.100,981.302,902.247,29-0,21%
2009-12-01422,76575,73954,751.101,591.299,932.241,11-0,15%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a X-Press — 2009.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · X-Press · 2009