HHI 6.267 · sector 4.789 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 92,4 % dels clients
Per territori
3,1 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 3.193 · sector 3.927 · present a 4 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 45,4 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-4,2 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
39
Sector: 40
Reclamacions
5,5
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+1.837
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
10.527.449€
vs 2008
Despeses 2009
9.179.266€
vs 2008
Allib. provisions
184.230€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
1.532.413€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.024.033€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
551.402€
IT Asseg.
242.058€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
68.428€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009ROA 12,75 %
· Solvència II (orientativa) 190 % (SCR 4.000.000 €)
Actiu
2009
2008
Var.
Cartera d'inversions
2.444.276 €
1.031.155 €
+137,0 %
Tresoreria
5.586.745 €
5.791.603 €
-3,5 %
Total actiu
8.031.021 €
6.822.758 €
Passiu
2009
2008
Var.
Capital social
6.000.000 €
6.000.000 €
+0,0 %
Reserves
1.584.149 €
560.116 €
+182,8 %
Provisions tècniques
446.873 €
262.642 €
+70,1 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
8.031.021 €
6.822.758 €
Fluxos d'efectiu 2009
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
1.208.263 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-1.413.121 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-204.858 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
20/01
Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
+7,2 %
+20,1 %
−11,1 %
46,1
2
24/01
Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
+7,2 %
+20,1 %
−5,5 %
46,3
3
09/03
Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
+1,4 %
−0,1 %
−6,2 %
56,6
4
02/04
Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
+2,8 %
+2,4 %
+19,8 %
39,9
5
17/06
Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+2,0 %
+2,6 %
−2,4 %
33,5
6
15/09
Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+2,3 %
+3,0 %
−1,4 %
31,4
7
26/11
Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,4 %
+1,5 %
+0,9 %
32,8
8
08/12
Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,6 %
+3,3 %
−1,9 %
32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2009
118.456 €
Novembre 2009 · anterior 116.634 €
Pitjor mes de benefici
-21.051 €
Març 2007 · anterior -9.893 €
Màxim de clients ★ 2009
20.147
Desembre 2009 · anterior 19.725
Mínim de clients
6.353
Gener 2007
Màxima facturació mensual ★ 2009
1,04 M€
Desembre 2009 · anterior 1,03 M€
Mínima facturació mensual
122.803 €
Gener 2007
Màxim a borsa ★ 2009
69,53 €
30 d'octubre 2009 · anterior 67,30 €
Mínim a borsa ★ 2009
30,77 €
3 de febrer 2009 · anterior 30,85 €
Quota de mercat màxima ★ 2009
2,39 %
Desembre 2009 · anterior 2,36 %
Capitalització màxima ★ 2009
10,43 M€
30 d'octubre 2009 · anterior 10,10 M€
Fons propis màxims ★ 2009
7,58 M€
Desembre 2009 · anterior 6,56 M€
Plantilla màxima
83
Desembre 2007 · anterior 82
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 298 (279 màxims i 19 mínims, en 54 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Obligatòria
màxim
18.618
18.195
Desembre 2009
Clients
Total
màxim
20.147
19.725
Desembre 2009
Borsa
Capitalització
màxim
10,43 M€
10,10 M€
30 d'octubre 2009
Borsa
Capitalització
mínim
4,62 M€
4,63 M€
3 de febrer 2009
Borsa
Tancament
màxim
69,53 €
67,30 €
30 d'octubre 2009
Borsa
Tancament
mínim
30,77 €
30,85 €
3 de febrer 2009
Borsa
Màxim diari
màxim
71,76 €
67,70 €
30 d'octubre 2009
Borsa
Màxim diari
mínim
31,04 €
31,65 €
3 de febrer 2009
Borsa
Mínim diari
màxim
68,64 €
66,77 €
30 d'octubre 2009
Borsa
Mínim diari
mínim
30,47 €
30,63 €
3 de febrer 2009
Borsa
Volum
màxim
23.788
20.246
9 de febrer 2009
Borsa
Volum
mínim
564
628
18 de gener 2009
Despeses
Lloguers
màxim
4.971 €
4.952 €
Febrer 2009
Despeses
Consorci
màxim
18.247 €
17.967 €
Desembre 2009
Despeses
Inversions
màxim
20.123 €
19.752 €
Novembre 2009
Despeses
Jurídics
màxim
2.919 €
2.875 €
Desembre 2009
Despeses
Morositat
màxim
20.540 €
20.020 €
Desembre 2009
Despeses
Provisions
màxim
36.493 €
35.933 €
Desembre 2009
Despeses
Publicitat
màxim
7.820 €
7.597 €
Desembre 2009
Despeses
Salaris
màxim
82.660 €
82.578 €
Desembre 2009
Despeses
Sinistres
màxim
664.899 €
643.956 €
Desembre 2009
Despeses
Seguretat Social
màxim
12.399 €
12.387 €
Desembre 2009
Despeses
Total
màxim
888.266 €
865.471 €
Desembre 2009
Despeses
Subministraments
màxim
783 €
772 €
Octubre 2009
Despeses
Tecnologia
màxim
6.256 €
6.179 €
Desembre 2009
Facturació
Comissions
màxim
3.425 €
3.353 €
Desembre 2009
Facturació
Estrella
màxim
256.021 €
255.667 €
Novembre 2009
Facturació
Obligatòria
màxim
774.974 €
759.202 €
Desembre 2009
Facturació
Total
màxim
1,04 M€
1,03 M€
Desembre 2009
Fons propis
Total
màxim
7,58 M€
6,56 M€
Desembre 2009
Indemnitzacions
Estrella
màxim
164.583 €
164.164 €
Desembre 2009
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
498.231 €
481.562 €
Desembre 2009
Indemnitzacions
Total
màxim
664.899 €
643.956 €
Desembre 2009
Indemnització mitjana
Obligatòria
màxim
2.283 €
1.980 €
Octubre 2009
Indemnització mitjana
Total
màxim
18.370 €
18.350 €
Novembre 2009
Preu
Bàsica
màxim
525,96 €
525,00 €
Maig 2009
Preu
Completa
màxim
1.001,13 €
1.000,00 €
Abril 2009
Preu
Obligatòria
màxim
500,71 €
500,66 €
Novembre 2009
Preu
Oci
màxim
715,00 €
701,36 €
Juliol 2009
Preu
A Tot Risc
màxim
1.306,91 €
1.303,78 €
Novembre 2009
Rating
Total
màxim
83,2 punts
83,2 punts
Novembre 2009
Ràtios
BPA
màxim
0,79 €
0,78 €
Novembre 2009
Ràtios
Ràtio combinada
mínim
78,85 %
78,89 %
Novembre 2009
Ràtios
Quota de mercat
màxim
2,39 %
2,36 %
Desembre 2009
Ràtios
ROE
màxim
13,50 %
8,42 %
Desembre 2009
Ràtios
Sinistres
màxim
3.363,37 %
3.249,06 %
Juliol 2009
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
189,60 %
164,00 %
Desembre 2009
Resultats
Benefici net
màxim
118.456 €
116.634 €
Novembre 2009
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
182.239 €
179.437 €
Novembre 2009
Resultats
Resultat d'explotació
màxim
179.159 €
176.560 €
Novembre 2009
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
110.923 €
108.992 €
Novembre 2009
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
264
225
Juliol 2009
Estructura
Provisions
màxim
3,21 %
3,20 %
Juny 2009
Estructura
Sinistres
màxim
65,46 %
64,11 %
Gener 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
12,37 M€
MRR 1,0 M€ × 12
Δ ARR any/any
+56,2%
vs desembre 2008
ARPU anual
604 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,7%
≈ 210 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 1,03 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)12,4 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)1,0 M€ (+8%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+56,2%
ARR Churn rate
1,7%/any
ARPU anual
604 €
Net Expansion ARR
+1,0 M€
MRR darrer mes
1,03 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2008: disponible.
Composició de les despeses — Curial 2009
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
12,75%
ant. 8,09%
Curial
12,75%
Sector
7,69%
+5,06% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
13,50%
ant. 8,42%
Curial
13,50%
Sector
8,28%
+5,22% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Curial
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
17,68%
Primer any
+6,28% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
18,46%
Primer any
+5,95% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
12,42%
Primer any
+6,76% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,57€
Primer any
+0,18€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,87%
ant. 66,42%
-3,84% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
82,32%
ant. 86,26%
-6,28% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 100,00%
Curial
100,00%
Sector
99,66%
+0,34% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
19,97%
Primer any
Curial
19,97%
Sector
2,48%
+17,49% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.258,83€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
10.868€
ant. 7.193€
-2.533,06€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.167€
ant. 1.134€
-11,18€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
9.701€
Primer any
-2.521,88€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
146.215€
Primer any
+1.900,60€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
16.644€
Primer any
+2.962,53€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
129.571€
Primer any
+129.561,59€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
14,17%
Primer any
+5,69% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
499,50€
Obligatòria
Preu més alt
2.009,16€
Estrella
Preu mitjà
1.008,05€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
499,50€
preu de referència (€/mes)
+24,9% vs gen.
+38,70€ vs sector
(+8.4%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
523,99€
preu de referència (€/mes)
+4,8% vs gen.
-48,47€ vs sector
(-8.5%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
710,02€
preu de referència (€/mes)
+1,4% vs gen.
-57,57€ vs sector
(-7.5%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
998,92€
preu de referència (€/mes)
-0,1% vs gen.
-120,52€ vs sector
(-10.8%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.306,68€
preu de referència (€/mes)
+0,5% vs gen.
-80,88€ vs sector
(-5.8%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
2.009,16€
preu de referència (€/mes)
+8,6% vs gen.
-78,86€ vs sector
(-3.8%)
Sector: 2.088,02€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Curial 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria454,12 €/u
Estrella1.945,34 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-51,82
Molt elàstica
rang [-591,55, 21,27]
· n=11
Obligatòria
21,87
Paradoxa / estacional
rang [-28,78, 136,40]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
21,87 · Paradoxa / estacional
10 canvis
400,00€
400,79€
+0,20%
+0,89%
4,507
↳
Feb →
Mar
400,00€
400,79€
+0,20%
+0,89%
4,507
↳
Mar →
Abr
400,79€
400,00€
-0,20%
+3,69%
-18,739
↳
Abr →
Mai
400,00€
400,33€
+0,08%
+4,85%
58,847
↳
Mai →
Jun
400,33€
400,05€
-0,07%
+2,01%
-28,782
↳
Jul →
Ago
400,04€
500,00€
+24,99%
+2,24%
0,090
↳
Ago →
Set
500,00€
500,66€
+0,13%
+3,25%
24,653
↳
Set →
Oct
500,66€
500,00€
-0,13%
+1,87%
-14,155
↳
Oct →
Nov
500,00€
500,28€
+0,06%
+1,61%
28,821
↳
Nov →
Des
500,28€
500,71€
+0,09%
+2,32%
27,048
↳
Des →
Gen 2010 *
500,71€
499,50€
-0,24%
-32,96%
136,403
Estrella
-51,82 · Molt elàstica
11 canvis
1.850,00€
1.848,67€
-0,07%
0,00%
0,000
↳
Feb →
Mar
1.850,00€
1.848,67€
-0,07%
0,00%
0,000
↳
Mar →
Abr
1.848,67€
1.900,00€
+2,78%
+0,40%
0,142
↳
Abr →
Mai
1.900,00€
1.904,85€
+0,26%
-0,98%
-3,858
↳
Mai →
Jun
1.904,85€
1.906,75€
+0,10%
+2,12%
21,274
↳
Jun →
Jul
1.906,75€
1.904,80€
-0,10%
-0,39%
3,810
↳
Jul →
Ago
1.904,80€
2.000,00€
+5,00%
-0,39%
-0,078
↳
Ago →
Set
2.000,00€
2.005,14€
+0,26%
+0,07%
0,255
↳
Set →
Oct
2.005,14€
2.000,00€
-0,26%
0,00%
0,000
↳
Oct →
Nov
2.000,00€
2.004,18€
+0,21%
+0,07%
0,313
↳
Nov →
Des
2.004,18€
2.008,01€
+0,19%
-0,07%
-0,342
↳
Des →
Gen 2010 *
2.008,01€
2.009,16€
+0,06%
-33,88%
-591,548
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🔵 Sota la mit.
mínim33%màxim
Idx: 97,4Gap: +18,4%n=12 m.
Bàsica🔵 Sota la mit.
mínim28%màxim
Idx: 90,0Gap: +12,9%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim26%màxim
Idx: 93,4Gap: +10,2%n=12 m.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim25%màxim
Idx: 92,7Gap: +8,1%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim17%màxim
Idx: 91,6Gap: +8,7%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim10%màxim
Idx: 88,6Gap: +3,8%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
400,00€
375,00€
455,00€
600,00€
14
11%
87,9
↳
Gen
400,00€
375,00€
455,00€
600,00€
14
11%
87,9
↳
Feb
400,79€
374,79€
454,80€
600,05€
14
12%
88,1
↳
Mar
400,00€
375,00€
458,21€
600,00€
14
11%
87,3
↳
Abr
400,33€
374,06€
458,52€
599,17€
14
12%
87,3
↳
Mai
400,05€
374,78€
458,12€
597,43€
14
11%
87,3
↳
Jun
400,04€
375,60€
458,30€
597,49€
14
11%
87,3
↳
Jul
500,00€
395,00€
468,79€
600,00€
14
51%
106,7
↳
Ago
500,66€
394,48€
468,50€
600,75€
14
51%
106,9
↳
Set
500,00€
380,00€
464,86€
599,00€
14
55%
107,6
↳
Oct
500,28€
379,74€
464,59€
597,59€
14
55%
107,7
↳
Nov
500,71€
379,35€
464,55€
598,63€
14
55%
107,8
↳
Des
499,50€
380,29€
464,40€
599,95€
14
54%
107,6
Bàsica 12 mesos
500,00€
450,00€
559,64€
650,00€
14
25%
89,3
↳
Gen
500,00€
450,00€
559,64€
650,00€
14
25%
89,3
↳
Feb
500,94€
448,72€
559,71€
651,91€
14
26%
89,5
↳
Mar
500,62€
449,56€
559,84€
651,76€
14
25%
89,4
↳
Abr
525,00€
450,00€
571,79€
675,00€
14
33%
91,8
↳
Mai
525,96€
448,74€
571,53€
673,15€
14
34%
92,0
↳
Jun
525,29€
447,69€
571,51€
675,09€
14
34%
91,9
↳
Jul
525,00€
465,00€
578,21€
675,00€
14
29%
90,8
↳
Ago
524,39€
463,84€
578,13€
675,57€
14
29%
90,7
↳
Set
524,01€
465,15€
578,12€
676,88€
14
28%
90,6
↳
Oct
525,00€
475,00€
595,71€
675,00€
14
25%
88,1
↳
Nov
524,74€
476,28€
595,56€
675,77€
14
24%
88,1
↳
Des
523,99€
477,23€
595,82€
676,06€
14
24%
87,9
A Tot Risc 12 mesos
1.300,00€
1.200,00€
1.414,29€
2.000,00€
14
13%
91,9
↳
Gen
1.300,00€
1.200,00€
1.414,29€
2.000,00€
14
13%
91,9
↳
Feb
1.303,78€
1.199,05€
1.374,11€
1.602,51€
14
26%
94,9
↳
Mar
1.300,00€
1.200,00€
1.385,71€
1.600,00€
14
25%
93,8
↳
Abr
1.301,56€
1.198,09€
1.385,28€
1.599,35€
14
26%
94,0
↳
Mai
1.302,95€
1.197,54€
1.386,24€
1.603,75€
14
26%
94,0
↳
Jun
1.299,09€
1.196,91€
1.387,01€
1.605,84€
14
25%
93,7
↳
Jul
1.300,00€
1.200,00€
1.403,57€
1.650,00€
14
22%
92,6
↳
Ago
1.296,12€
1.200,54€
1.403,89€
1.649,55€
14
21%
92,3
↳
Set
1.300,00€
1.150,00€
1.396,43€
1.650,00€
14
30%
93,1
↳
Oct
1.303,65€
1.148,49€
1.395,76€
1.654,10€
14
31%
93,4
↳
Nov
1.306,91€
1.146,99€
1.396,39€
1.650,79€
14
32%
93,6
↳
Des
1.306,68€
1.146,18€
1.395,63€
1.647,03€
14
32%
93,6
Estrella 12 mesos
1.850,00€
1.800,00€
2.078,57€
2.600,00€
14
6%
89,0
↳
Gen
1.850,00€
1.800,00€
2.078,57€
2.600,00€
14
6%
89,0
↳
Feb
1.848,67€
1.802,03€
2.048,13€
2.255,05€
14
10%
90,3
↳
Mar
1.900,00€
1.800,00€
2.089,29€
2.300,00€
14
20%
90,9
↳
Abr
1.904,85€
1.798,65€
2.089,76€
2.303,14€
14
21%
91,2
↳
Mai
1.906,75€
1.797,94€
2.089,78€
2.308,33€
14
21%
91,2
↳
Jun
1.904,80€
1.801,83€
2.090,22€
2.301,64€
14
21%
91,1
↳
Jul
2.000,00€
1.800,00€
2.117,86€
2.400,00€
14
33%
94,4
↳
Ago
2.005,14€
1.795,39€
2.115,84€
2.397,02€
14
35%
94,8
↳
Set
2.000,00€
1.800,00€
2.114,29€
2.400,00€
14
33%
94,6
↳
Oct
2.004,18€
1.801,82€
2.114,81€
2.400,24€
14
34%
94,8
↳
Nov
2.008,01€
1.800,32€
2.115,69€
2.400,09€
14
35%
94,9
↳
Des
2.009,16€
1.800,21€
2.114,54€
2.393,81€
14
35%
95,0
Oci 12 mesos
700,00€
650,00€
782,14€
1.250,00€
14
8%
89,5
↳
Gen
700,00€
650,00€
782,14€
1.250,00€
14
8%
89,5
↳
Feb
699,53€
649,77€
751,85€
901,89€
14
20%
93,0
↳
Mar
700,00€
650,00€
768,93€
1.000,00€
14
14%
91,0
↳
Abr
701,36€
650,09€
769,30€
997,23€
14
15%
91,2
↳
Mai
700,53€
651,87€
768,98€
996,00€
14
14%
91,1
↳
Jun
701,09€
651,49€
768,70€
994,43€
14
14%
91,2
↳
Jul
715,00€
650,00€
776,43€
1.000,00€
14
19%
92,1
↳
Ago
714,78€
650,41€
776,44€
1.001,16€
14
18%
92,1
↳
Set
715,00€
650,00€
774,29€
950,00€
14
22%
92,3
↳
Oct
713,32€
648,99€
775,01€
952,59€
14
21%
92,0
↳
Nov
711,25€
649,72€
775,41€
952,49€
14
20%
91,7
↳
Des
710,02€
648,07€
775,71€
954,75€
14
20%
91,5
Completa 12 mesos
1.000,00€
1.000,00€
1.150,00€
1.750,00€
14
0%
87,0
↳
Gen
1.000,00€
1.000,00€
1.150,00€
1.750,00€
14
0%
87,0
↳
Feb
999,02€
997,65€
1.109,24€
1.197,67€
14
1%
90,1
↳
Mar
1.000,00€
1.000,00€
1.118,21€
1.200,00€
14
0%
89,4
↳
Abr
1.001,13€
998,08€
1.117,83€
1.201,69€
14
1%
89,6
↳
Mai
998,95€
996,41€
1.118,51€
1.200,60€
14
1%
89,3
↳
Jun
1.000,94€
997,73€
1.119,14€
1.203,77€
14
2%
89,4
↳
Jul
1.000,00€
1.000,00€
1.139,64€
1.250,00€
14
0%
87,7
↳
Ago
999,94€
998,58€
1.139,40€
1.250,90€
14
1%
87,8
↳
Set
1.000,00€
900,00€
1.131,07€
1.250,00€
14
29%
88,4
↳
Oct
998,62€
898,35€
1.131,11€
1.250,51€
14
28%
88,3
↳
Nov
998,44€
899,82€
1.130,91€
1.252,71€
14
28%
88,3
↳
Des
998,92€
900,68€
1.130,92€
1.251,30€
14
28%
88,3
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,71M €
0 €
107,2%
100,0%
+7,2pp
Feb
0,72M €
14,9K €
101,7%
100,0%
+1,7pp
Mar
0,73M €
5,8K €
101,4%
100,0%
+1,4pp
Abr
0,75M €
24,5K €
102,7%
100,0%
+2,7pp
Mai
0,77M €
31,9K €
102,9%
100,0%
+2,9pp
Jun
0,79M €
15,6K €
102,0%
100,0%
+2,0pp
Jul
0,95M €
22,4K €
120,9%
100,0%
+20,9pp
Ago
0,97M €
19,1K €
101,7%
100,0%
+1,7pp
Set
0,99M €
28,7K €
102,2%
100,0%
+2,2pp
Oct
1,00M €
16,9K €
101,5%
100,0%
+1,5pp
Nov
1,02M €
14,9K €
101,3%
100,0%
+1,3pp
Des
1,03M €
21,6K €
101,6%
79,7%
+21,9pp
TOTAL any
10,40M €
0,22M €
103,9%
98,3%
+5,6pp
NRR mig anual
103,9%
Excel·lent
GRR anual
98,3%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+5,6pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,8%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Una puntuació de 75,9 punts, equivalent a una A, reflecteix un perfil sòlid, sustentat en un ràtio combinat de 82,3, que mostra una rendibilitat tècnica clarament positiva, i en un ROE del 13,5%, que indica una bona generació de valor per a l'accionista. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes en el RCR i un diagnòstic sense incidències (diag: 0) reforcen la fortalesa del balanç al tancament de l'exercici S2. La puntuació de rating de 77,6 confirma aquest perfil, tot i que el marge respecte a la nota immediatament superior aconsella mantenir el seguiment de la qualitat dels resultats.
EQA
Solvència
A-
★ S1 — tancament juny 30-06-09
A- (70,4 punts) reflecteix una solvència sòlida en el S1, amb un ràtio combinat del 84,9%, que indica un resultat tècnic clarament rendible, i un ROE del 9,6%, que és una rendibilitat adequada del capital. El compliment del requisit de solvència (Sí), l'absència d'activació de l'indicador RCR i cap diagnòstic d'alerta (0) reforcen el perfil prudencial. Tot i això, la puntuació global de 73,4 i el ROE, moderat, expliquen que no s'assoleixi una categoria superior.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Curial · 2009
30 notícies a Servibancos · 23 en són protagonista