HHI 4.321 · sector 4.681 · 3 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 61,3 % dels clients
Per territori
1,9 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.416 · sector 3.957 · present a 3 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 70,0 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-27,7 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
44
Sector: 45
Reclamacions
4,6
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
+1.805
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
3.786.442€
vs 2007
Despeses 2008
3.261.580€
vs 2007
Allib. provisions
52.157€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
577.019€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
401.408€
vs 2007
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
216.143€
IT Asseg.
75.115€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
24.612€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008ROA 6,59 %
· Solvència II (orientativa) 238 % (SCR 2.500.000 €)
Actiu
2008
2007
Var.
Cartera d'inversions
701.895 €
145.039 €
+383,9 %
Tresoreria
5.392.053 €
5.467.132 €
-1,4 %
Total actiu
6.093.948 €
5.612.171 €
Passiu
2008
2007
Var.
Capital social
5.500.000 €
5.500.000 €
+0,0 %
Reserves
455.568 €
54.160 €
+741,2 %
Provisions tècniques
138.380 €
58.011 €
+138,5 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
6.093.948 €
5.612.171 €
Fluxos d'efectiu 2008
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
481.777 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-556.856 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-75.079 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
FacturacióSinistresMercatsVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
21/01
Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+21,8 %
+17,1 %
+0,1 %
31,0
2
17/03
Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−4,5 %
−5,4 %
+1,6 %
33,4
3
19/05
Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
+5,5 %
+7,1 %
+7,3 %
17,3
4
15/07
Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+10,5 %
+10,3 %
−9,4 %
23,7
5
15/09
Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
+6,3 %
+4,5 %
−13,5 %
37,0
6
10/10
Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
+4,6 %
+6,8 %
−16,5 %
51,8
7
20/11
Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+3,6 %
+4,9 %
−1,8 %
75,9
8
15/12
Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
+3,5 %
+1,9 %
−12,0 %
42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2008
47.776 €
Desembre 2008 · anterior 43.782 €
Pitjor mes de benefici
-7.257 €
Març 2007 · anterior -2.487 €
Màxim de clients ★ 2008
12.706
Desembre 2008 · anterior 11.936
Mínim de clients
3.337
Gener 2007
Màxima facturació mensual ★ 2008
408.171 €
Desembre 2008 · anterior 394.536 €
Mínima facturació mensual
71.420 €
Gener 2007
Màxim a borsa ★ 2008
68,90 €
13 de setembre 2008 · anterior 68,74 €
Mínim a borsa
33,99 €
1 de març 2007 · anterior 34,61 €
Quota de mercat màxima ★ 2008
0,98 %
Desembre 2008 · anterior 0,94 %
Capitalització màxima ★ 2008
9,47 M€
13 de setembre 2008 · anterior 9,45 M€
Fons propis màxims ★ 2008
5,96 M€
Desembre 2008 · anterior 5,55 M€
Plantilla màxima ★ 2008
29
Gener 2008 · anterior 28
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 397 (378 màxims i 19 mínims, en 64 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
899
878
Juliol 2008
Clients
Essencial
màxim
4.116
3.832
Desembre 2008
Clients
Obligatòria
màxim
7.783
7.258
Desembre 2008
Clients
Total
màxim
12.706
11.936
Desembre 2008
Borsa
Capitalització
màxim
9,47 M€
9,45 M€
13 de setembre 2008
Borsa
Tancament
màxim
68,90 €
68,74 €
13 de setembre 2008
Borsa
Màxim diari
màxim
69,66 €
69,15 €
13 de setembre 2008
Borsa
Mínim diari
màxim
67,78 €
66,58 €
14 de febrer 2008
Borsa
Volum
màxim
17.170
13.792
28 d'abril 2008
Despeses
Lloguers
màxim
2.451 €
2.445 €
Abril 2008
Despeses
Consorci
màxim
6.123 €
5.918 €
Desembre 2008
Despeses
Inversions
màxim
7.878 €
7.772 €
Desembre 2008
Despeses
Jurídics
màxim
1.184 €
1.144 €
Desembre 2008
Despeses
Morositat
màxim
6.327 €
5.918 €
Desembre 2008
Despeses
Provisions
màxim
14.286 €
13.809 €
Desembre 2008
Despeses
Publicitat
màxim
3.429 €
3.424 €
Desembre 2008
Despeses
Salaris
màxim
28.838 €
28.795 €
Desembre 2008
Despeses
Sinistres
màxim
261.263 €
256.462 €
Desembre 2008
Despeses
Seguretat Social
màxim
4.326 €
4.319 €
Desembre 2008
Despeses
Total
màxim
343.130 €
336.745 €
Desembre 2008
Despeses
Subministraments
màxim
389 €
383 €
Març 2008
Despeses
Tecnologia
màxim
2.490 €
2.367 €
Desembre 2008
Facturació
Comissions
màxim
2.160 €
2.029 €
Desembre 2008
Facturació
Estrella
màxim
134.850 €
131.700 €
Juliol 2008
Facturació
Essencial
màxim
51.577 €
48.009 €
Desembre 2008
Facturació
Essencial
mínim
13.905 €
28.816 €
Març 2008
Facturació
Obligatòria
màxim
228.431 €
212.635 €
Desembre 2008
Facturació
Total
màxim
408.171 €
394.536 €
Desembre 2008
Fons propis
Total
màxim
5,96 M€
5,55 M€
Desembre 2008
Indemnitzacions
Estrella
màxim
86.992 €
85.144 €
Juliol 2008
Indemnitzacions
Essencial
màxim
33.190 €
31.364 €
Desembre 2008
Indemnitzacions
Essencial
mínim
8.937 €
17.906 €
Març 2008
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
146.995 €
138.915 €
Desembre 2008
Indemnitzacions
Total
màxim
261.263 €
256.462 €
Desembre 2008
Indemnització mitjana
Essencial
màxim
10.705 €
8.953 €
Febrer 2008
Indemnització mitjana
Essencial
mínim
2.234 €
8.953 €
Març 2008
Indemnització mitjana
Obligatòria
màxim
1.976 €
1.773 €
Octubre 2008
Indemnització mitjana
Total
màxim
23.683 €
19.333 €
Febrer 2008
Preu
Bàsica
màxim
427,13 €
426,01 €
Desembre 2008
Preu
Completa
màxim
1.002,80 €
1.000,55 €
Octubre 2008
Preu
Estrella
mínim
1.798,08 €
1.800,00 €
Desembre 2008
Preu
Essencial
màxim
243,51 €
243,00 €
Febrer 2008
Preu
Essencial
mínim
90,00 €
243,00 €
Març 2008
Preu
Obligatòria
màxim
352,20 €
351,56 €
Desembre 2008
Preu
Oci
màxim
677,01 €
675,42 €
Novembre 2008
Preu
Oci
mínim
596,95 €
598,58 €
Maig 2008
Preu
A Tot Risc
màxim
1.200,00 €
1.150,00 €
Juliol 2008
Rating
Total
màxim
78,7 punts
77,8 punts
Setembre 2008
Ràtios
BPA
màxim
0,35 €
0,32 €
Desembre 2008
Ràtios
Ràtio combinada
mínim
79,02 %
79,05 %
Desembre 2008
Ràtios
Marge net
màxim
14,50 %
9,29 %
Juny 2008
Ràtios
Quota de mercat
màxim
0,98 %
0,94 %
Desembre 2008
Ràtios
ROE
màxim
6,74 %
0,98 %
Desembre 2008
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
238,20 %
222,20 %
Desembre 2008
Resultats
Benefici net
màxim
47.776 €
43.782 €
Desembre 2008
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
73.501 €
67.357 €
Desembre 2008
Resultats
Resultat d'explotació
màxim
71.399 €
65.083 €
Desembre 2008
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
47.142 €
42.204 €
Desembre 2008
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
10
7
Juny 2008
Sinistres (nombre)
Essencial
màxim
7
6
Novembre 2008
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
100
79
Novembre 2008
Estructura
Empleats
màxim
29
28
Gener 2008
Estructura
Sinistres
màxim
65,33 %
65,05 %
Novembre 2008
Estructura
Sinistres
mínim
62,14 %
62,59 %
Gener 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
4,81 M€
MRR 0,4 M€ × 12
Δ ARR any/any
+97,6%
vs desembre 2007
ARPU anual
361 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,5%
≈ 72 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,40 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)4,8 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,6 M€ (+12%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+97,6%
ARR Churn rate
1,5%/any
ARPU anual
361 €
Net Expansion ARR
+0,6 M€
MRR darrer mes
0,40 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2007: disponible.
Composició de les despeses — Fecat 2008
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
6,59%
ant. 0,97%
Fecat
6,59%
Sector
8,57%
-1,98% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
6,74%
ant. 0,98%
Fecat
6,74%
Sector
8,12%
-1,38% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Fecat
0,00%
Sector
8,84%
-8,84% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
18,27%
Primer any
+5,31% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
18,43%
Primer any
+4,36% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
13,56%
Primer any
+5,82% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,24€
Primer any
-0,13€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,20%
ant. 65,90%
-2,29% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
81,73%
ant. 92,51%
-5,31% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 100,00%
Fecat
100,00%
Sector
99,19%
+0,81% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,82%
Primer any
Fecat
0,82%
Sector
10,12%
-9,30% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-1.176,89€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
10.881€
ant. 5.438€
-1.192,86€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.134€
ant. 1.088€
-10,86€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
9.746€
Primer any
-1.182,00€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
105.179€
Primer any
-28.805,25€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
11.905€
Primer any
-1.739,40€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
93.274€
Primer any
+93.265,82€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
14,89%
Primer any
+4,93% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
7 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
150,37€
Essencial
Preu més alt
1.798,08€
Estrella
Preu mitjà
800,26€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Essencial
150,37€
preu de referència (€/mes)
-38,1% vs gen.
-125,32€ vs sector
(-45.5%)
Sector: 275,69€/mes
Obligatòria
352,20€
preu de referència (€/mes)
+17,4% vs gen.
-53,35€ vs sector
(-13.2%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
427,13€
preu de referència (€/mes)
+12,4% vs gen.
-78,39€ vs sector
(-15.5%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
676,40€
preu de referència (€/mes)
+8,2% vs gen.
-47,26€ vs sector
(-6.5%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
1.001,71€
preu de referència (€/mes)
+17,9% vs gen.
-49,38€ vs sector
(-4.7%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.195,92€
preu de referència (€/mes)
+19,6% vs gen.
-121,03€ vs sector
(-9.2%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
1.798,08€
preu de referència (€/mes)
-5,4% vs gen.
-222,19€ vs sector
(-11%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Fecat 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria326,57 €/u
Essencial146,12 €/u
Estrella1.826,62 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-56,21
Molt elàstica
rang [-708,33, 99,99]
· n=9
Obligatòria
17,92
Paradoxa / estacional
rang [-31,61, 122,61]
· n=11
Essencial
64,73
Paradoxa / estacional
rang [-171,67, 371,33]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Essencial
64,73 · Paradoxa / estacional
11 canvis
243,00€
243,51€
+0,21%
+13,81%
65,811
↳
Feb →
Mar
243,00€
243,51€
+0,21%
+13,81%
65,811
↳
Mar →
Abr
243,51€
90,00€
-63,04%
+12,68%
-0,201
↳
Abr →
Mai
90,00€
90,11€
+0,12%
+11,68%
95,566
↳
Mai →
Jun
90,11€
90,14€
+0,03%
+10,42%
312,855
↳
Jun →
Jul
90,14€
135,00€
+49,77%
+9,12%
0,183
↳
Jul →
Ago
135,00€
150,00€
+11,11%
+8,50%
0,765
↳
Ago →
Set
150,00€
149,87€
-0,09%
+8,00%
-92,308
↳
Set →
Oct
149,87€
150,00€
+0,09%
+8,01%
92,396
↳
Oct →
Nov
150,00€
150,31€
+0,21%
+7,70%
37,263
↳
Nov →
Des
150,31€
150,34€
+0,02%
+7,41%
371,330
↳
Des →
Gen 2009 *
150,34€
150,37€
+0,02%
-3,43%
-171,671
Obligatòria
17,92 · Paradoxa / estacional
11 canvis
300,00€
300,83€
+0,28%
+2,48%
8,947
↳
Feb →
Mar
300,00€
300,83€
+0,28%
+2,48%
8,947
↳
Mar →
Abr
300,83€
300,00€
-0,28%
+2,97%
-10,782
↳
Abr →
Mai
300,00€
300,39€
+0,13%
+3,63%
27,902
↳
Mai →
Jun
300,39€
300,58€
+0,06%
+7,76%
122,610
↳
Jun →
Jul
300,58€
310,00€
+3,13%
+10,89%
3,476
↳
Jul →
Ago
310,00€
325,00€
+4,84%
+7,21%
1,490
↳
Ago →
Set
325,00€
324,64€
-0,11%
+3,50%
-31,609
↳
Set →
Oct
324,64€
350,00€
+7,81%
+9,29%
1,190
↳
Oct →
Nov
350,00€
350,89€
+0,25%
+4,98%
19,566
↳
Nov →
Des
350,89€
351,56€
+0,19%
+7,23%
37,882
↳
Des →
Gen 2009 *
351,56€
352,20€
+0,18%
+2,99%
16,445
Estrella
-56,21 · Molt elàstica
9 canvis
1.900,00€
1.899,80€
-0,01%
+7,46%
-708,333
↳
Feb →
Mar
1.900,00€
1.899,80€
-0,01%
+7,46%
-708,333
↳
Mar →
Abr
1.899,80€
1.850,00€
-2,62%
+6,26%
-2,388
↳
Mai →
Jun
1.850,00€
1.851,07€
+0,06%
+5,78%
99,989
↳
Jun →
Jul
1.851,07€
1.800,00€
-2,76%
+2,39%
-0,867
↳
Ago →
Set
1.800,00€
1.803,89€
+0,22%
-0,45%
-2,084
↳
Set →
Oct
1.803,89€
1.800,00€
-0,22%
-3,85%
17,836
↳
Oct →
Nov
1.800,00€
1.803,66€
+0,20%
-0,47%
-2,314
↳
Nov →
Des
1.803,66€
1.802,67€
-0,05%
-4,61%
83,987
↳
Des →
Gen 2009 *
1.802,67€
1.798,08€
-0,25%
-2,11%
8,273
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim18%màxim
Idx: 78,2Gap: +16,4%n=12 m.
Estrella🟢 Competitiu
mínim14%màxim
Idx: 90,0Gap: +6,7%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim12%màxim
Idx: 89,3Gap: +11,4%n=12 m.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim12%màxim
Idx: 78,3Gap: +12,2%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim6%màxim
Idx: 87,3Gap: +6,3%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim3%màxim
Idx: 85,4Gap: +2,3%n=12 m.
Essencial🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 49,2Gap: -16,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Bàsica 12 mesos
380,00€
300,00€
482,86€
590,00€
14
28%
78,7
↳
Gen
380,00€
300,00€
482,86€
590,00€
14
28%
78,7
↳
Feb
379,53€
300,09€
482,31€
588,53€
14
28%
78,7
↳
Mar
379,39€
299,82€
482,55€
587,68€
14
28%
78,6
↳
Abr
390,00€
300,00€
497,14€
600,00€
14
30%
78,4
↳
Mai
390,60€
299,42€
497,14€
601,51€
14
30%
78,6
↳
Jun
389,85€
299,67€
497,51€
603,03€
14
30%
78,4
↳
Jul
410,00€
400,00€
528,57€
625,00€
14
4%
77,6
↳
Ago
409,47€
399,39€
528,34€
624,77€
14
4%
77,5
↳
Set
408,32€
399,50€
527,85€
624,76€
14
4%
77,4
↳
Oct
425,00€
400,00€
543,93€
650,00€
14
10%
78,1
↳
Nov
426,01€
400,70€
543,89€
651,87€
14
10%
78,3
↳
Des
427,13€
400,49€
543,54€
653,27€
14
11%
78,6
Estrella 12 mesos
1.900,00€
1.700,00€
2.071,43€
2.500,00€
14
25%
91,7
↳
Gen
1.900,00€
1.700,00€
2.071,43€
2.500,00€
14
25%
91,7
↳
Feb
1.899,80€
1.699,62€
2.070,58€
2.504,49€
14
25%
91,8
↳
Mar
1.850,00€
1.700,00€
2.050,00€
2.500,00€
14
19%
90,2
↳
Abr
1.850,00€
1.697,65€
2.050,73€
2.507,17€
14
19%
90,2
↳
Mai
1.851,07€
1.695,42€
2.050,69€
2.513,19€
14
19%
90,3
↳
Jun
1.800,00€
1.700,00€
2.035,36€
2.500,00€
14
13%
88,4
↳
Jul
1.800,00€
1.700,00€
2.003,21€
2.500,00€
14
13%
89,9
↳
Ago
1.803,89€
1.701,06€
2.005,04€
2.499,35€
14
13%
90,0
↳
Set
1.800,00€
1.750,00€
2.017,50€
2.500,00€
14
7%
89,2
↳
Oct
1.803,66€
1.750,29€
2.016,79€
2.495,83€
14
7%
89,4
↳
Nov
1.802,67€
1.747,96€
2.016,45€
2.499,46€
14
7%
89,4
↳
Des
1.798,08€
1.751,88€
2.018,55€
2.500,09€
14
6%
89,1
Completa 12 mesos
850,00€
700,00€
971,43€
1.500,00€
14
19%
87,5
↳
Gen
850,00€
700,00€
971,43€
1.500,00€
14
19%
87,5
↳
Feb
848,64€
699,87€
971,71€
1.503,51€
14
19%
87,3
↳
Mar
900,00€
800,00€
1.023,21€
1.600,00€
14
13%
88,0
↳
Abr
899,72€
798,66€
1.023,76€
1.600,42€
14
13%
87,9
↳
Mai
898,64€
798,71€
1.023,80€
1.599,32€
14
12%
87,8
↳
Jun
950,00€
850,00€
1.061,43€
1.600,00€
14
13%
89,5
↳
Jul
1.000,00€
900,00€
1.095,71€
1.600,00€
14
14%
91,3
↳
Ago
1.000,55€
898,03€
1.094,29€
1.595,69€
14
15%
91,4
↳
Set
1.000,00€
950,00€
1.109,64€
1.600,00€
14
8%
90,1
↳
Oct
1.002,80€
947,70€
1.109,63€
1.602,38€
14
8%
90,4
↳
Nov
1.001,59€
946,41€
1.108,87€
1.601,28€
14
8%
90,3
↳
Des
1.001,71€
947,32€
1.109,60€
1.605,24€
14
8%
90,3
Obligatòria 12 mesos
300,00€
225,00€
373,57€
500,00€
14
27%
80,3
↳
Gen
300,00€
225,00€
373,57€
500,00€
14
27%
80,3
↳
Feb
300,83€
225,60€
373,86€
501,37€
14
27%
80,5
↳
Mar
300,00€
250,00€
389,64€
515,00€
14
19%
77,0
↳
Abr
300,39€
250,56€
389,63€
514,80€
14
19%
77,1
↳
Mai
300,58€
250,95€
389,69€
516,09€
14
19%
77,1
↳
Jun
310,00€
275,00€
403,21€
550,00€
14
13%
76,9
↳
Jul
325,00€
300,00€
426,79€
580,00€
14
9%
76,2
↳
Ago
324,64€
300,55€
426,63€
579,45€
14
9%
76,1
↳
Set
350,00€
360,00€
441,43€
595,00€
14
0%
79,3
↳
Oct
350,89€
360,32€
441,56€
595,54€
14
0%
79,5
↳
Nov
351,56€
359,49€
441,13€
594,59€
14
0%
79,7
↳
Des
352,20€
359,33€
440,86€
594,81€
14
0%
79,9
Oci 12 mesos
625,00€
600,00€
706,79€
1.200,00€
14
4%
88,4
↳
Gen
625,00€
600,00€
706,79€
1.200,00€
14
4%
88,4
↳
Feb
624,86€
598,63€
706,23€
1.200,47€
14
4%
88,5
↳
Mar
600,00€
600,00€
706,43€
1.200,00€
14
0%
84,9
↳
Abr
598,58€
600,93€
706,82€
1.202,04€
14
0%
84,7
↳
Mai
596,95€
600,09€
706,97€
1.200,41€
14
0%
84,4
↳
Jun
600,00€
600,00€
704,29€
1.200,00€
14
0%
85,2
↳
Jul
650,00€
600,00€
742,50€
1.200,00€
14
8%
87,5
↳
Ago
648,81€
598,52€
742,76€
1.199,46€
14
8%
87,4
↳
Set
675,00€
600,00€
758,93€
1.200,00€
14
13%
88,9
↳
Oct
675,42€
598,85€
758,69€
1.200,48€
14
13%
89,0
↳
Nov
677,01€
598,49€
758,69€
1.200,86€
14
13%
89,2
↳
Des
676,40€
596,75€
758,78€
1.201,70€
14
13%
89,1
A Tot Risc 12 mesos
1.000,00€
1.000,00€
1.217,86€
2.000,00€
14
0%
82,1
↳
Gen
1.000,00€
1.000,00€
1.217,86€
2.000,00€
14
0%
82,1
↳
Feb
997,03€
999,02€
1.217,63€
2.001,46€
14
0%
81,9
↳
Mar
1.100,00€
1.050,00€
1.282,14€
2.000,00€
14
5%
85,8
↳
Abr
1.100,19€
1.047,42€
1.281,80€
1.996,09€
14
6%
85,8
↳
Mai
1.102,87€
1.050,06€
1.282,61€
1.997,81€
14
6%
86,0
↳
Jun
1.150,00€
1.100,00€
1.337,50€
2.000,00€
14
6%
86,0
↳
Jul
1.200,00€
1.150,00€
1.376,79€
2.000,00€
14
6%
87,2
↳
Ago
1.198,03€
1.150,78€
1.378,45€
2.005,36€
14
6%
86,9
↳
Set
1.200,00€
1.200,00€
1.394,64€
2.000,00€
14
0%
86,0
↳
Oct
1.199,30€
1.198,59€
1.395,64€
2.005,00€
14
0%
85,9
↳
Nov
1.197,67€
1.196,84€
1.396,34€
2.010,18€
14
0%
85,8
↳
Des
1.195,92€
1.198,38€
1.396,51€
2.007,28€
14
0%
85,6
Essencial 12 mesos
243,00€
270,00€
312,42€
374,35€
5
0%
77,8
↳
Gen
243,00€
270,00€
312,42€
374,35€
5
0%
77,8
↳
Feb
243,51€
269,60€
312,20€
374,47€
5
0%
78,0
↳
Mar
90,00€
100,00€
284,19€
373,50€
5
0%
31,7
↳
Abr
90,11€
100,25€
284,26€
373,88€
5
0%
31,7
↳
Mai
90,14€
100,47€
284,19€
373,76€
5
0%
31,7
↳
Jun
135,00€
150,00€
294,34€
374,21€
5
0%
45,9
↳
Jul
150,00€
180,00€
303,94€
373,25€
5
0%
49,4
↳
Ago
149,87€
180,15€
303,70€
372,96€
5
0%
49,3
↳
Set
150,00€
200,00€
307,88€
373,14€
5
0%
48,7
↳
Oct
150,31€
200,36€
307,90€
372,58€
5
0%
48,8
↳
Nov
150,34€
200,30€
308,11€
373,39€
5
0%
48,8
↳
Des
150,37€
200,35€
308,26€
373,19€
5
0%
48,8
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,24M €
0 €
121,7%
100,0%
+21,7pp
Feb
0,25M €
9,1K €
103,9%
100,0%
+3,9pp
Mar
0,24M €
13,0K €
95,3%
95,3%
+0,0pp
Abr
0,25M €
13,9K €
105,2%
100,0%
+5,2pp
Mai
0,27M €
15,4K €
105,5%
100,0%
+5,5pp
Jun
0,29M €
22,6K €
110,7%
100,0%
+10,7pp
Jul
0,32M €
28,1K €
110,5%
100,0%
+10,5pp
Ago
0,34M €
21,4K €
103,9%
100,0%
+3,9pp
Set
0,36M €
15,5K €
106,3%
100,0%
+6,3pp
Oct
0,37M €
27,1K €
104,5%
100,0%
+4,5pp
Nov
0,39M €
19,9K €
103,5%
100,0%
+3,5pp
Des
0,40M €
24,3K €
103,4%
86,3%
+17,1pp
TOTAL any
3,72M €
0,21M €
106,2%
98,5%
+7,7pp
NRR mig anual
106,2%
Excel·lent
GRR anual
98,5%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+7,7pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,3%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Amb un ràtio combinat de 82,7%, l'asseguradora mostra una sòlida rendibilitat tècnica de subscripció, ja que se situa clarament per sota del 100%. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR reforcen un perfil prudencial estable. Tot i això, el ROE del 6% és moderat i la puntuació de rating de 72,8 no arriba als nivells superiors, cosa que limita la nota a A- (71,5 punts) a tancament de l'exercici complet S2.
EQA
Solvència
A-
★ S1 — tancament juny 30-06-08
A- (68 punts) reflecteix una posició sòlida, sustentada per un ràtio combinat de 84,5%, que indica una rendibilitat tècnica clara de la subscripció, i per la confirmació del compliment de solvència (sol: Sí). L'absència d'activació de l'indicador RCR i de diagnòstics d'alerta (diag: 0) reforça el perfil de risc contingut en el S1. El ROE del 4,5% i la puntuació de rating de 70,5, tot i ser correctes, són moderats i limiten l'ascens a una categoria superior.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Fecat · 2008
30 notícies a Servibancos · 19 en són protagonista