HHI 6.598 · sector 4.905 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 72,6 % dels clients
Per territori
1,6 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 6.337 · sector 3.990 · present a 2 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 75,9 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-22,9 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
46
Sector: 46
Reclamacions
5,3
Per 1.000 clients i any · sector: 3,3
Efecte sobre els clients
+145
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2007
877.390€
vs 2006
Despeses 2007
816.283€
vs 2006
Allib. provisions
0€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
61.107€
vs 2006
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
40.424€
vs 2006
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
21.767€
IT Asseg.
15.765€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
5.590€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2007ROA 1,13 %
· Solvència II (orientativa) 236 % (SCR 1.500.000 €)
Actiu
2007
Cartera d'inversions
88.427 €
Tresoreria
3.482.705 €
Total actiu
3.571.132 €
Passiu
2007
Capital social
3.500.000 €
Reserves
40.424 €
Provisions tècniques
30.709 €
Deute financer
0 €
Total passiu
3.571.132 €
Fluxos d'efectiu 2007
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
71.132 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-88.427 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-17.295 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
1,39 M€
MRR 0,1 M€ × 12
Δ ARR any/any
—
vs desembre 2006
ARPU anual
676 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
5,7%
≈ 79 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2007 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,12 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)1,4 M€ (94%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,2 M€ (+16%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
—
ARR Churn rate
5,7%/any
ARPU anual
676 €
Net Expansion ARR
+0,2 M€
MRR darrer mes
0,12 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2006: disponible.
Composició de les despeses — Urbac 2007
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
1,13%
Primer any
Urbac
1,13%
Sector
9,00%
-7,87% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
1,14%
Primer any
Urbac
1,14%
Sector
10,65%
-9,51% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
Primer any
Urbac
0,00%
Sector
11,82%
-11,82% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
5,55%
Primer any
-5,54% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
5,34%
Primer any
-6,52% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
1,03%
Primer any
-5,07% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,04€
Primer any
-1,99€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
66,02%
Primer any
-1,89% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
94,45%
Primer any
+5,54% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
97,35%
Primer any
Urbac
97,35%
Sector
99,63%
-2,28% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-9,70%
Primer any
Urbac
-9,70%
Sector
-4,82%
-4,88% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
193,09€
Primer any
-3.504,99€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
6.220€
Primer any
-3.832,17€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.088€
Primer any
-10,42€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
5.131€
Primer any
-3.821,75€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
36.558€
Primer any
-77.469,44€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
7.052€
Primer any
-5.986,34€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
29.506€
Primer any
+29.498,95€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
1,03%
Primer any
-8,29% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2007
Preu més baix
210,09€
Obligatòria
Preu més alt
2.002,28€
Estrella
Preu mitjà
782,33€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2007 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
210,09€
preu de referència (€/mes)
-10,6% vs gen.
-115,75€ vs sector
(-35.5%)
Sector: 325,84€/mes
Bàsica
300,56€
preu de referència (€/mes)
-27,6% vs gen.
-190,41€ vs sector
(-38.8%)
Sector: 490,97€/mes
Oci
575,30€
preu de referència (€/mes)
-8,0% vs gen.
-92,82€ vs sector
(-13.9%)
Sector: 668,12€/mes
Completa
708,78€
preu de referència (€/mes)
-1,6% vs gen.
-195,30€ vs sector
(-21.6%)
Sector: 904,08€/mes
A Tot Risc
896,95€
preu de referència (€/mes)
-10,3% vs gen.
-210,71€ vs sector
(-19%)
Sector: 1.107,66€/mes
Estrella
2.002,28€
preu de referència (€/mes)
-205,46€ vs sector
(-9.3%)
Sector: 2.207,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Urbac 2007 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria221,32 €/u
Estrella2.015,90 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-2,09
Molt elàstica
rang [-52,20, 82,50]
· n=6
Obligatòria
12,54
Paradoxa / estacional
rang [-33,13, 78,17]
· n=8
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
12,54 · Paradoxa / estacional
8 canvis
235,00€
235,57€
+0,24%
-8,04%
-33,127
↳
Mar →
Abr
235,00€
235,57€
+0,24%
-8,04%
-33,127
↳
Abr →
Mai
235,57€
235,26€
-0,13%
-2,94%
22,304
↳
Mai →
Jun
235,26€
235,67€
+0,17%
-2,53%
-14,527
↳
Jun →
Jul
235,67€
225,00€
-4,53%
+8,37%
-1,849
↳
Jul →
Ago
225,00€
210,00€
-6,67%
+9,52%
-1,428
↳
Ago →
Set
210,00€
210,54€
+0,26%
+3,47%
13,475
↳
Set →
Oct
210,54€
210,00€
-0,26%
-9,58%
37,340
↳
Nov →
Des
210,00€
209,86€
-0,07%
-5,21%
78,166
Estrella
-2,09 · Molt elàstica
6 canvis
2.200,00€
2.196,04€
-0,18%
+9,09%
-50,505
↳
Mai →
Jun
2.200,00€
2.196,04€
-0,18%
+9,09%
-50,505
↳
Jun →
Jul
2.196,04€
2.100,00€
-4,37%
+156,06%
-35,685
↳
Jul →
Ago
2.100,00€
2.000,00€
-4,76%
+40,24%
-8,450
↳
Ago →
Set
2.000,00€
2.001,63€
+0,08%
+4,22%
51,772
↳
Set →
Oct
2.001,63€
2.000,00€
-0,08%
+4,25%
-52,202
↳
Nov →
Des
2.000,00€
2.001,17€
+0,06%
+4,83%
82,500
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2008 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim36%màxim
Idx: 92,7Gap: +13,7%n=9 m.
Bàsica🔵 Sota la mit.
mínim21%màxim
Idx: 71,8Gap: +21,8%n=12 m.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim11%màxim
Idx: 66,5Gap: +12,0%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim10%màxim
Idx: 90,0Gap: +5,3%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim6%màxim
Idx: 77,7Gap: +6,1%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim6%màxim
Idx: 81,0Gap: +7,6%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Estrella 9 mesos
2.200,00€
2.000,00€
2.376,79€
2.500,00€
14
40%
92,6
↳
Abr
2.200,00€
2.000,00€
2.376,79€
2.500,00€
14
40%
92,6
↳
Mai
2.196,04€
1.997,74€
2.375,07€
2.505,25€
14
39%
92,5
↳
Jun
2.100,00€
1.800,00€
2.292,86€
2.500,00€
14
43%
91,6
↳
Jul
2.000,00€
1.750,00€
2.178,57€
2.500,00€
14
33%
91,8
↳
Ago
2.001,63€
1.746,05€
2.178,01€
2.497,76€
14
34%
91,9
↳
Set
2.000,00€
1.750,00€
2.167,86€
2.500,00€
14
33%
92,3
↳
Oct
2.000,00€
1.750,00€
2.132,14€
2.500,00€
14
33%
93,8
↳
Nov
2.001,17€
1.749,50€
2.132,25€
2.500,72€
14
34%
93,9
↳
Des
2.002,28€
1.745,32€
2.133,83€
2.495,95€
14
34%
93,8
Bàsica 12 mesos
415,00€
300,00€
517,50€
615,00€
14
37%
80,2
↳
Gen
415,00€
300,00€
517,50€
615,00€
14
37%
80,2
↳
Feb
414,61€
299,12€
517,56€
615,91€
14
36%
80,1
↳
Mar
415,66€
298,39€
517,40€
616,83€
14
37%
80,3
↳
Abr
400,00€
300,00€
507,50€
615,00€
14
32%
78,8
↳
Mai
400,02€
300,32€
507,43€
616,29€
14
32%
78,8
↳
Jun
399,81€
299,97€
507,19€
614,56€
14
32%
78,8
↳
Jul
325,00€
290,00€
495,00€
600,00€
14
11%
65,7
↳
Ago
325,80€
290,85€
495,06€
600,04€
14
11%
65,8
↳
Set
324,83€
291,65€
495,14€
599,38€
14
11%
65,6
↳
Oct
300,00€
290,00€
481,43€
585,00€
14
3%
62,3
↳
Nov
299,84€
289,88€
481,29€
585,01€
14
3%
62,3
↳
Des
300,56€
289,64€
481,31€
584,55€
14
4%
62,4
Obligatòria 12 mesos
235,00€
200,00€
350,00€
450,00€
14
14%
67,1
↳
Gen
235,00€
200,00€
350,00€
450,00€
14
14%
67,1
↳
Feb
235,00€
200,00€
339,29€
430,00€
14
15%
69,3
↳
Mar
235,57€
200,40€
339,22€
428,74€
14
15%
69,4
↳
Abr
235,26€
199,85€
339,25€
429,48€
14
15%
69,3
↳
Mai
235,67€
199,61€
339,28€
430,56€
14
16%
69,5
↳
Jun
225,00€
195,00€
331,43€
425,00€
14
13%
67,9
↳
Jul
210,00€
190,00€
319,29€
400,00€
14
10%
65,8
↳
Ago
210,54€
190,52€
319,36€
401,10€
14
10%
65,9
↳
Set
210,00€
200,00€
322,14€
400,00€
14
5%
65,2
↳
Oct
210,00€
200,00€
333,21€
415,00€
14
5%
63,0
↳
Nov
209,86€
200,35€
333,45€
416,14€
14
4%
62,9
↳
Des
210,09€
200,86€
333,38€
415,54€
14
4%
63,0
Oci 12 mesos
625,00€
600,00€
694,36€
900,00€
14
8%
90,0
↳
Gen
625,00€
600,00€
694,36€
900,00€
14
8%
90,0
↳
Feb
625,00€
600,00€
683,93€
900,00€
14
8%
91,4
↳
Mar
624,12€
599,01€
684,01€
902,32€
14
8%
91,2
↳
Abr
622,44€
600,71€
684,15€
899,97€
14
7%
91,0
↳
Mai
623,05€
601,11€
683,58€
899,81€
14
7%
91,1
↳
Jun
620,00€
600,00€
670,71€
800,00€
14
10%
92,4
↳
Jul
600,00€
550,00€
657,86€
800,00€
14
20%
91,2
↳
Ago
599,40€
551,03€
658,22€
801,71€
14
19%
91,1
↳
Set
600,00€
550,00€
670,00€
1.000,00€
14
11%
89,6
↳
Oct
575,00€
550,00€
661,43€
1.000,00€
14
6%
86,9
↳
Nov
575,13€
550,40€
661,49€
1.000,49€
14
5%
86,9
↳
Des
575,30€
550,04€
661,54€
997,54€
14
6%
87,0
Completa 12 mesos
720,00€
700,00€
951,07€
1.400,00€
14
3%
75,7
↳
Gen
720,00€
700,00€
951,07€
1.400,00€
14
3%
75,7
↳
Feb
720,00€
675,00€
921,43€
1.350,00€
14
7%
78,1
↳
Mar
721,04€
673,78€
921,06€
1.347,59€
14
7%
78,3
↳
Abr
722,49€
671,78€
921,24€
1.348,90€
14
7%
78,4
↳
Mai
724,44€
670,92€
921,76€
1.351,86€
14
8%
78,6
↳
Jun
715,00€
675,00€
908,93€
1.300,00€
14
6%
78,7
↳
Jul
705,00€
660,00€
897,14€
1.300,00€
14
7%
78,6
↳
Ago
705,38€
658,07€
896,91€
1.303,14€
14
7%
78,6
↳
Set
705,00€
660,00€
907,86€
1.400,00€
14
6%
77,7
↳
Oct
705,00€
675,00€
921,43€
1.400,00€
14
4%
76,5
↳
Nov
706,87€
675,80€
921,84€
1.402,99€
14
4%
76,7
↳
Des
708,78€
674,71€
921,89€
1.403,93€
14
5%
76,9
A Tot Risc 12 mesos
1.000,00€
850,00€
1.221,43€
2.000,00€
14
13%
81,9
↳
Gen
1.000,00€
850,00€
1.221,43€
2.000,00€
14
13%
81,9
↳
Feb
900,00€
850,00€
1.164,29€
2.000,00€
14
4%
77,3
↳
Mar
899,26€
849,30€
1.163,31€
1.994,89€
14
4%
77,3
↳
Abr
901,82€
847,89€
1.163,58€
1.998,44€
14
5%
77,5
↳
Mai
899,46€
847,76€
1.163,14€
1.995,64€
14
5%
77,3
↳
Jun
900,00€
800,00€
1.091,07€
1.800,00€
14
10%
82,5
↳
Jul
900,00€
800,00€
1.053,57€
1.800,00€
14
10%
85,4
↳
Ago
897,45€
801,37€
1.054,03€
1.805,23€
14
10%
85,1
↳
Set
900,00€
800,00€
1.071,43€
1.900,00€
14
9%
84,0
↳
Oct
900,00€
900,00€
1.105,36€
1.900,00€
14
0%
81,4
↳
Nov
898,50€
899,96€
1.105,87€
1.901,96€
14
0%
81,2
↳
Des
896,95€
899,23€
1.106,21€
1.903,83€
14
0%
81,1
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,02M €
0 €
—
—
—
Feb
0,03M €
8,9K €
141,2%
97,4%
+43,8pp
Mar
0,03M €
0,8K €
102,9%
97,4%
+5,5pp
Abr
0,04M €
0 €
124,7%
97,4%
+27,3pp
Mai
0,05M €
0,7K €
128,4%
97,4%
+31,0pp
Jun
0,05M €
0 €
98,0%
97,4%
+0,6pp
Jul
0,08M €
14,5K €
168,3%
97,4%
+70,9pp
Ago
0,11M €
14,2K €
130,6%
97,4%
+33,2pp
Set
0,11M €
3,9K €
103,9%
97,4%
+6,5pp
Oct
0,11M €
0 €
100,6%
97,4%
+3,2pp
Nov
0,11M €
0 €
100,1%
97,4%
+2,7pp
Des
0,12M €
0 €
102,5%
63,1%
+39,4pp
TOTAL any
0,87M €
0,04M €
118,3%
94,3%
+24,0pp
NRR mig anual
118,3%
Excel·lent
GRR anual
94,3%
Acceptable
Efecte preu
+24,0pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,6%
del total polisses
Retencio acceptable. Les pujades de preu compensen parcialment les baixes. Cal vigilar la taxa de churn.
Amb un combined ratio del 94,4 %, l'asseguradora manté rendibilitat tècnica, ja que els marges de subscripció queden per sota del 100 %. El ROE de l'1,1 % és, en canvi, molt feble i limita la capacitat de generar capital de manera orgànica, cosa que impedeix pujar a un nivell superior. Es confirma que l'entitat és solvent (sol: Sí), no hi ha cap alerta diagnòstica (diag: 0) i l'indicador RCR no s'activa. Amb una puntuació de rating de 49,3, tot plegat sosté el B (49,2 punts) per a l'any complet S2: una posició estable, però amb una rendibilitat millorable.
EQA
Solvència
C
★ S1 — tancament juny 30-06-07
Amb un combined ratio del 105,1%, l'asseguradora tanca el S1 amb pèrdues tècniques, i el ROE negatiu (-0,8%) confirma que no genera rendibilitat per als accionistes. A això s'hi afegeix un indicador de rating baix (37,2) i el no compliment del RCR, factors que limiten la puntuació a 32,3 punts. Només el compliment del requisit de solvència (sol: Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) eviten una qualificació inferior i sostenen el nivell C.
Participacions vigents
Sense participacions registrades per a 2007.
1. Ingressos de Urbac — 2007
Mes
Obligatòria
Estrella
Comissions
Tarifes
TOTAL
2007-01-01
21.522,08
0,00
186,83
428,61
22.137,52
2007-02-01
30.393,33
0,00
263,84
620,80
31.277,97
2007-03-01
31.271,92
0,00
270,81
621,27
32.164,00
2007-04-01
28.721,33
10.266,67
258,57
608,40
39.854,96
2007-05-01
27.926,90
22.143,40
262,31
617,20
50.949,81
2007-06-01
25.987,50
23.100,00
258,06
607,20
49.952,76
2007-07-01
26.285,00
56.333,33
312,80
736,00
83.667,13
2007-08-01
28.861,53
79.064,39
360,23
847,60
109.133,74
2007-09-01
29.785,00
82.333,33
373,32
878,40
113.370,05
2007-10-01
26.932,50
85.833,33
349,18
821,60
113.936,61
2007-11-01
26.512,31
86.383,84
345,78
813,60
114.055,53
2007-12-01
25.158,28
90.603,17
336,60
792,00
116.890,05
ANUAL
329.357,68
536.061,46
3.578,33
8.392,68
877.390,13
2. Despeses de Urbac — 2007
Mes
Sinistres
Salaris
SS
Submin.
Lloguer
Inversions
Provisions
Consorci
Morositat
Publicitat
Jurídics
Tecnologia
Seguretat
Bancaris
TOTAL
2007-01-01
13.666,52
9.387,00
1.408,05
247,14
1.603,08
438,32
774,81
332,06
223,59
305,50
61,99
130,61
183,74
39,85
28.802,26
2007-02-01
19.336,24
9.401,00
1.410,15
249,86
1.607,32
622,43
1.094,73
469,17
312,78
431,64
87,58
187,67
259,61
56,30
35.526,47
2007-03-01
19.641,89
9.415,10
1.412,27
251,76
1.601,22
633,63
1.125,74
482,46
324,86
443,86
90,06
192,98
266,96
57,90
35.940,69
2007-04-01
25.092,67
9.429,30
1.414,40
245,26
1.601,22
785,14
1.394,92
597,82
402,54
434,42
111,59
235,14
330,80
71,74
42.146,96
2007-05-01
31.028,56
9.443,40
1.416,51
250,94
1.600,86
993,52
1.783,24
764,25
504,40
570,64
142,66
300,60
417,79
91,71
49.309,09
2007-06-01
31.533,81
9.457,60
1.418,64
247,12
1.604,74
989,06
1.748,35
749,29
494,53
564,47
139,87
294,72
414,61
89,91
49.746,72
2007-07-01
52.082,60
10.418,98
1.562,85
245,12
1.599,82
1.656,61
2.928,35
1.255,01
845,04
778,10
234,27
502,00
702,80
150,60
74.962,15
2007-08-01
68.709,26
12.331,80
1.849,77
254,98
1.597,72
2.160,85
3.819,68
1.637,01
1.102,25
1.014,94
305,57
643,89
894,90
196,44
96.519,06
2007-09-01
72.084,63
12.350,26
1.852,54
252,14
1.602,38
2.290,08
3.967,95
1.700,55
1.122,36
1.065,68
317,44
680,22
952,31
204,07
100.442,60
2007-10-01
72.410,45
12.368,72
1.855,31
248,16
1.607,60
2.210,37
3.987,78
1.709,05
1.253,30
1.071,00
319,02
695,01
945,67
205,09
100.886,55
2007-11-01
71.907,04
12.387,31
1.858,10
243,52
1.603,68
2.246,89
3.991,94
1.710,83
1.254,61
1.049,31
319,36
684,33
946,66
205,30
100.408,89
2007-12-01
73.882,34
11.451,60
1.717,74
256,04
1.601,74
2.267,67
4.091,15
1.753,35
1.274,10
1.087,08
327,29
701,34
970,19
210,40
101.592,03
ANUAL
551.376,01
127.842,07
19.176,33
2.992,04
19.231,38
17.294,57
30.708,64
13.160,85
9.114,36
8.816,64
2.456,70
5.248,51
7.286,04
1.579,31
816.283,47
3. Compte de Resultats de Urbac — 2007
Mes
Facturació
+ Allib. provisions
− Despeses
= Res.Explot.
Impostos
EBT
Benefici Net
2007-01-01
22.137,52
0,00
28.802,26
-6.664,74
0,00
-6.664,74
-6.664,74
2007-02-01
31.277,97
0,00
35.526,47
-4.248,50
0,00
-4.243,85
-4.243,85
2007-03-01
32.164,00
0,00
35.940,69
-3.776,69
0,00
-3.765,44
-3.765,44
2007-04-01
39.854,96
0,00
42.146,96
-2.292,00
0,00
-2.273,43
-2.273,43
2007-05-01
50.949,81
0,00
49.309,09
1.640,72
0,00
1.668,62
1.668,62
2007-06-01
49.952,76
0,00
49.746,72
206,04
0,00
246,27
246,27
2007-07-01
83.667,13
0,01
74.962,15
8.704,99
0,00
8.757,25
8.757,25
2007-08-01
109.133,74
0,00
96.519,06
12.614,68
2.244,34
12.687,73
10.443,39
2007-09-01
113.370,05
0,00
100.442,60
12.927,45
4.565,93
13.045,53
8.479,59
2007-10-01
113.936,61
0,01
100.886,55
13.050,07
4.630,36
13.229,59
8.599,23
2007-11-01
114.055,53
0,01
100.408,89
13.646,65
4.860,71
13.887,75
9.027,04
2007-12-01
116.890,05
0,00
101.592,03
15.298,02
5.465,33
15.615,24
10.149,90
ANUAL
877.390,13
0,03
816.283,47
61.106,69
21.766,67
62.190,52
40.423,83
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Urbac 2007
Mes
Obligatòria
Estrella
TOTAL
2007-01-01
1.099
0
1.099
2007-02-01
1.552
0
1.552
2007-03-01
1.593
0
1.593
2007-04-01
1.465
56
1.521
2007-05-01
1.422
121
1.543
2007-06-01
1.386
132
1.518
2007-07-01
1.502
338
1.840
2007-08-01
1.645
474
2.119
2007-09-01
1.702
494
2.196
2007-10-01
1.539
515
2.054
2007-11-01
1.516
518
2.034
2007-12-01
1.437
543
1.980
TOTAL
17.858
3.191
21.049
5. Preus per pòlissa — Urbac 2007
Mes
Obligatòria
Bàsica
Oci
Completa
A Tot Risc
Estrella
Variació
2007-01-01
235,00
415,00
625,00
720,00
1.000,00
—
—
2007-02-01
235,00
414,61
625,00
720,00
900,00
—
—
2007-03-01
235,57
415,66
624,12
721,04
899,26
—
+0,24%
2007-04-01
235,26
400,00
622,44
722,49
901,82
2.200,00
-0,13%
2007-05-01
235,67
400,02
623,05
724,44
899,46
2.196,04
+0,08%
2007-06-01
225,00
399,81
620,00
715,00
900,00
2.100,00
-4,46%
2007-07-01
210,00
325,00
600,00
705,00
900,00
2.000,00
-5,77%
2007-08-01
210,54
325,80
599,40
705,38
897,45
2.001,63
+0,14%
2007-09-01
210,00
324,83
600,00
705,00
900,00
2.000,00
-0,13%
2007-10-01
210,00
300,00
575,00
705,00
900,00
2.000,00
—
2007-11-01
209,86
299,84
575,13
706,87
898,50
2.001,17
+0,03%
2007-12-01
210,09
300,56
575,30
708,78
896,95
2.002,28
+0,07%
Encara no hi ha cap radiografia IA per a Urbac — 2007.
Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.