HHI 5.034 · sector 4.681 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 84,8 % dels clients
Per territori
1,7 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.807 · sector 3.957 · present a 2 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 70,1 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-16,2 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
45
Sector: 45
Reclamacions
6,1
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
+293
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
2.272.508€
vs 2007
Despeses 2008
1.910.899€
vs 2007
Allib. provisions
29.061€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
390.669€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
261.844€
vs 2007
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
140.993€
IT Asseg.
45.075€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
14.771€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008ROA 6,73 %
· Solvència II (orientativa) 254 % (SCR 1.500.000 €)
Actiu
2008
2007
Var.
Cartera d'inversions
454.269 €
98.000 €
+363,5 %
Tresoreria
3.437.921 €
3.481.869 €
-1,3 %
Total actiu
3.892.190 €
3.579.869 €
Passiu
2008
2007
Var.
Capital social
3.500.000 €
3.500.000 €
+0,0 %
Reserves
309.513 €
47.669 €
+549,3 %
Provisions tècniques
82.676 €
32.199 €
+156,8 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
3.892.190 €
3.579.869 €
Fluxos d'efectiu 2008
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
312.321 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-356.269 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-43.947 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
FacturacióSinistresMercatsVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
21/01
Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+3,7 %
+4,5 %
+0,9 %
31,0
2
17/03
Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+8,2 %
+7,1 %
−10,9 %
33,4
3
19/05
Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
+7,3 %
+7,2 %
+5,0 %
17,3
4
15/07
Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+4,2 %
+6,0 %
−4,7 %
23,7
5
15/09
Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
+16,5 %
+17,8 %
−3,2 %
37,0
6
10/10
Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
+0,8 %
−0,7 %
−36,5 %
51,8
7
20/11
Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+0,1 %
+3,0 %
−4,3 %
75,9
8
15/12
Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−0,6 %
−1,5 %
+19,5 %
42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2008
32.890 €
Octubre 2008 · anterior 31.254 €
Pitjor mes de benefici
-6.665 €
Gener 2007
Màxim de clients ★ 2008
4.442
Desembre 2008 · anterior 4.300
Mínim de clients
1.099
Gener 2007
Màxima facturació mensual ★ 2008
235.813 €
Novembre 2008 · anterior 235.656 €
Mínima facturació mensual
22.138 €
Gener 2007
Màxim a borsa
58,37 €
28 de novembre 2007 · anterior 58,09 €
Mínim a borsa ★ 2008
29,95 €
1 de novembre 2008 · anterior 30,00 €
Quota de mercat màxima ★ 2008
0,57 %
Novembre 2008 · anterior 0,56 %
Capitalització màxima
5,11 M€
28 de novembre 2007 · anterior 5,08 M€
Fons propis màxims ★ 2008
3,81 M€
Desembre 2008 · anterior 3,55 M€
Plantilla màxima
13
Agost 2007 · anterior 11
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 335 (305 màxims i 30 mínims, en 50 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
820
804
Juliol 2008
Clients
Obligatòria
màxim
3.767
3.575
Desembre 2008
Clients
Total
màxim
4.442
4.300
Desembre 2008
Borsa
Capitalització
mínim
2,62 M€
2,63 M€
1 de novembre 2008
Borsa
Tancament
mínim
29,95 €
30,00 €
1 de novembre 2008
Borsa
Màxim diari
mínim
30,78 €
31,24 €
1 de novembre 2008
Borsa
Mínim diari
mínim
29,08 €
29,28 €
14 d'octubre 2008
Despeses
Lloguers
màxim
1.643 €
1.636 €
Setembre 2008
Despeses
Consorci
màxim
3.537 €
3.535 €
Novembre 2008
Despeses
Inversions
màxim
4.548 €
4.465 €
Octubre 2008
Despeses
Jurídics
màxim
660 €
660 €
Novembre 2008
Despeses
Morositat
màxim
3.634 €
3.490 €
Desembre 2008
Despeses
Provisions
màxim
8.253 €
8.248 €
Novembre 2008
Despeses
Publicitat
màxim
2.174 €
1.866 €
Setembre 2008
Despeses
Salaris
màxim
12.927 €
12.908 €
Desembre 2008
Despeses
Sinistres
màxim
152.078 €
148.665 €
Novembre 2008
Despeses
Seguretat Social
màxim
1.939 €
1.936 €
Desembre 2008
Despeses
Total
màxim
195.011 €
190.941 €
Novembre 2008
Despeses
Subministraments
màxim
266 €
263 €
Juliol 2008
Despeses
Tecnologia
màxim
1.438 €
1.414 €
Novembre 2008
Facturació
Comissions
màxim
755 €
731 €
Desembre 2008
Facturació
Estrella
màxim
134.000 €
129.571 €
Juny 2008
Facturació
Obligatòria
màxim
125.466 €
119.000 €
Desembre 2008
Facturació
Total
màxim
235.813 €
235.656 €
Novembre 2008
Fons propis
Total
màxim
3,81 M€
3,55 M€
Desembre 2008
Indemnitzacions
Estrella
màxim
84.407 €
83.068 €
Juny 2008
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
80.010 €
76.588 €
Desembre 2008
Indemnitzacions
Total
màxim
152.078 €
148.665 €
Novembre 2008
Indemnització mitjana
Obligatòria
màxim
1.723 €
1.519 €
Setembre 2008
Preu
Bàsica
mínim
299,42 €
299,82 €
Maig 2008
Preu
Completa
màxim
950,37 €
950,00 €
Desembre 2008
Preu
Estrella
mínim
1.892,25 €
1.892,89 €
Desembre 2008
Preu
Obligatòria
màxim
400,57 €
400,00 €
Octubre 2008
Preu
A Tot Risc
màxim
1.201,36 €
1.200,31 €
Novembre 2008
Rating
Total
màxim
85,1 punts
83,7 punts
Octubre 2008
Ràtios
BPA
màxim
0,38 €
0,36 €
Octubre 2008
Ràtios
Ràtio combinada
mínim
75,92 %
76,97 %
Octubre 2008
Ràtios
Marge net
màxim
13,96 %
13,37 %
Octubre 2008
Ràtios
Quota de mercat
màxim
0,57 %
0,56 %
Novembre 2008
Ràtios
ROE
màxim
6,87 %
1,34 %
Desembre 2008
Ràtios
Sinistres
màxim
4.341,24 %
4.083,89 %
Març 2008
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
254,00 %
236,50 %
Desembre 2008
Resultats
Benefici net
màxim
32.890 €
31.254 €
Octubre 2008
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
50.600 €
48.082 €
Octubre 2008
Resultats
Resultat d'explotació
màxim
48.999 €
46.640 €
Octubre 2008
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
32.107 €
30.487 €
Octubre 2008
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
8
7
Juny 2008
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
62
53
Novembre 2008
Estructura
Provisions
màxim
3,32 %
3,24 %
Juny 2008
Estructura
Sinistres
màxim
64,65 %
64,36 %
Febrer 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
2,78 M€
MRR 0,2 M€ × 12
Δ ARR any/any
+86,4%
vs desembre 2007
ARPU anual
609 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,3%
≈ 36 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,23 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)2,8 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,4 M€ (+13%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+86,4%
ARR Churn rate
1,3%/any
ARPU anual
609 €
Net Expansion ARR
+0,4 M€
MRR darrer mes
0,23 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2007: disponible.
Composició de les despeses — Urbac 2008
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
6,73%
ant. 1,33%
Urbac
6,73%
Sector
8,57%
-1,84% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
6,87%
ant. 1,34%
Urbac
6,87%
Sector
8,12%
-1,25% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Urbac
0,00%
Sector
8,84%
-8,84% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
21,18%
Primer any
+8,22% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
21,93%
Primer any
+7,86% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
15,33%
Primer any
+7,59% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,25€
Primer any
-0,13€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,12%
ant. 66,02%
-2,37% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
78,82%
ant. 93,95%
-8,22% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 98,77%
Urbac
100,00%
Sector
99,19%
+0,81% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
15,87%
Primer any
Urbac
15,87%
Sector
10,12%
+5,75% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-1.176,88€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
14.789€
ant. 6.505€
+2.715,28€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.134€
ant. 1.088€
-10,86€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
13.655€
Primer any
+2.726,14€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
94.688€
Primer any
-39.296,35€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
8.178€
Primer any
-5.465,90€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
86.510€
Primer any
+86.501,22€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
16,52%
Primer any
+6,55% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
399,68€
Obligatòria
Preu més alt
1.892,25€
Estrella
Preu mitjà
906,96€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
399,68€
preu de referència (€/mes)
+77,6% vs gen.
-5,87€ vs sector
(-1.4%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
400,49€
preu de referència (€/mes)
+33,5% vs gen.
-105,03€ vs sector
(-20.8%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
600,58€
preu de referència (€/mes)
+0,1% vs gen.
-123,08€ vs sector
(-17%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
950,37€
preu de referència (€/mes)
+18,8% vs gen.
-100,72€ vs sector
(-9.6%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.198,38€
preu de referència (€/mes)
+19,8% vs gen.
-118,57€ vs sector
(-9%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
1.892,25€
preu de referència (€/mes)
-5,4% vs gen.
-128,02€ vs sector
(-6.3%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Urbac 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria328,98 €/u
Estrella1.947,45 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
15,68
Paradoxa / estacional
rang [-62,15, 122,69]
· n=10
Obligatòria
22,55
Paradoxa / estacional
rang [-19,04, 79,43]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
22,55 · Paradoxa / estacional
11 canvis
225,00€
225,60€
+0,27%
-2,54%
-9,519
↳
Feb →
Mar
225,00€
225,60€
+0,27%
-2,54%
-9,519
↳
Mar →
Abr
225,60€
250,00€
+10,82%
+21,11%
1,952
↳
Abr →
Mai
250,00€
250,56€
+0,22%
+13,98%
62,404
↳
Mai →
Jun
250,56€
250,95€
+0,16%
+12,36%
79,430
↳
Jun →
Jul
250,95€
275,00€
+9,58%
+12,59%
1,314
↳
Jul →
Ago
275,00€
300,00€
+9,09%
+12,32%
1,356
↳
Ago →
Set
300,00€
300,55€
+0,18%
+13,35%
72,804
↳
Set →
Oct
300,55€
400,00€
+33,09%
+7,15%
0,216
↳
Oct →
Nov
400,00€
400,57€
+0,14%
+2,85%
19,987
↳
Nov →
Des
400,57€
399,44€
-0,28%
+5,37%
-19,038
↳
Des →
Gen 2009 *
399,44€
399,68€
+0,06%
+2,23%
37,113
Estrella
15,68 · Paradoxa / estacional
10 canvis
2.000,00€
2.003,33€
+0,17%
+8,52%
51,155
↳
Feb →
Mar
2.000,00€
2.003,33€
+0,17%
+8,52%
51,155
↳
Mar →
Abr
2.003,33€
2.000,00€
-0,17%
+7,41%
-44,595
↳
Mai →
Jun
1.999,81€
2.003,67€
+0,19%
+3,61%
18,694
↳
Jun →
Jul
2.003,67€
2.000,00€
-0,18%
+1,99%
-10,865
↳
Jul →
Ago
2.000,00€
1.900,00€
-5,00%
-2,20%
0,439
↳
Ago →
Set
1.900,00€
1.898,51€
-0,08%
-2,87%
36,570
↳
Set →
Oct
1.898,51€
1.900,00€
+0,08%
-4,88%
-62,155
↳
Oct →
Nov
1.900,00€
1.897,62€
-0,13%
-2,16%
17,238
↳
Nov →
Des
1.897,62€
1.892,89€
-0,25%
-6,90%
27,668
↳
Des →
Gen 2009 *
1.892,89€
1.892,25€
-0,03%
-4,15%
122,687
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim29%màxim
Idx: 96,2Gap: +13,6%n=12 m.
Obligatòria🟢 Competitiu
mínim7%màxim
Idx: 73,6Gap: +0,4%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim5%màxim
Idx: 84,0Gap: +5,1%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 82,1Gap: +0,2%n=12 m.
A Tot Risc🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 83,5Gap: -1,0%n=12 m.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 67,5Gap: -5,0%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Estrella 12 mesos
2.000,00€
1.700,00€
2.064,29€
2.500,00€
14
38%
96,9
↳
Gen
2.000,00€
1.700,00€
2.064,29€
2.500,00€
14
38%
96,9
↳
Feb
2.003,33€
1.699,62€
2.063,18€
2.504,49€
14
38%
97,1
↳
Mar
2.000,00€
1.700,00€
2.039,29€
2.500,00€
14
38%
98,1
↳
Abr
1.999,81€
1.697,65€
2.040,03€
2.507,17€
14
37%
98,0
↳
Mai
2.003,67€
1.695,42€
2.039,79€
2.513,19€
14
38%
98,2
↳
Jun
2.000,00€
1.700,00€
2.021,07€
2.500,00€
14
38%
99,0
↳
Jul
1.900,00€
1.700,00€
1.996,07€
2.500,00€
14
25%
95,2
↳
Ago
1.898,51€
1.701,06€
1.998,28€
2.499,35€
14
25%
95,0
↳
Set
1.900,00€
1.750,00€
2.010,36€
2.500,00€
14
20%
94,5
↳
Oct
1.897,62€
1.750,29€
2.010,08€
2.495,83€
14
20%
94,4
↳
Nov
1.892,89€
1.747,96€
2.010,01€
2.499,46€
14
19%
94,2
↳
Des
1.892,25€
1.751,88€
2.011,82€
2.500,09€
14
19%
94,1
Obligatòria 12 mesos
225,00€
250,00€
378,93€
500,00€
14
0%
59,4
↳
Gen
225,00€
250,00€
378,93€
500,00€
14
0%
59,4
↳
Feb
225,60€
249,91€
379,23€
501,37€
14
0%
59,5
↳
Mar
250,00€
265,00€
393,21€
515,00€
14
0%
63,6
↳
Abr
250,56€
264,26€
393,19€
514,80€
14
0%
63,7
↳
Mai
250,95€
264,31€
393,23€
516,09€
14
0%
63,8
↳
Jun
275,00€
290,00€
405,71€
550,00€
14
0%
67,8
↳
Jul
300,00€
315,00€
428,57€
580,00€
14
0%
70,0
↳
Ago
300,55€
315,67€
428,35€
579,45€
14
0%
70,2
↳
Set
400,00€
350,00€
437,86€
595,00€
14
20%
91,4
↳
Oct
400,57€
350,89€
438,01€
595,54€
14
20%
91,5
↳
Nov
399,44€
351,56€
437,71€
594,59€
14
20%
91,3
↳
Des
399,68€
352,20€
437,47€
594,81€
14
20%
91,4
Completa 12 mesos
800,00€
700,00€
975,00€
1.500,00€
14
13%
82,1
↳
Gen
800,00€
700,00€
975,00€
1.500,00€
14
13%
82,1
↳
Feb
800,21€
699,87€
975,17€
1.503,51€
14
12%
82,1
↳
Mar
850,00€
800,00€
1.026,79€
1.600,00€
14
6%
82,8
↳
Abr
851,15€
798,66€
1.027,23€
1.600,42€
14
7%
82,9
↳
Mai
852,84€
798,71€
1.027,07€
1.599,32€
14
7%
83,0
↳
Jun
900,00€
850,00€
1.065,00€
1.600,00€
14
7%
84,5
↳
Jul
930,00€
900,00€
1.100,71€
1.600,00€
14
4%
84,5
↳
Ago
931,71€
898,03€
1.099,20€
1.595,69€
14
5%
84,8
↳
Set
950,00€
950,00€
1.113,21€
1.600,00€
14
0%
85,3
↳
Oct
947,70€
948,50€
1.113,57€
1.602,38€
14
0%
85,1
↳
Nov
949,47€
946,41€
1.112,59€
1.601,28€
14
0%
85,3
↳
Des
950,37€
947,32€
1.113,27€
1.605,24€
14
0%
85,4
Oci 12 mesos
600,00€
600,00€
708,57€
1.200,00€
14
0%
84,7
↳
Gen
600,00€
600,00€
708,57€
1.200,00€
14
0%
84,7
↳
Feb
600,03€
598,63€
708,00€
1.200,47€
14
0%
84,8
↳
Mar
600,00€
600,00€
706,43€
1.200,00€
14
0%
84,9
↳
Abr
601,71€
598,58€
706,60€
1.202,04€
14
1%
85,2
↳
Mai
601,49€
596,95€
706,65€
1.200,41€
14
1%
85,1
↳
Jun
600,00€
600,00€
704,29€
1.200,00€
14
0%
85,2
↳
Jul
600,00€
600,00€
746,07€
1.200,00€
14
0%
80,4
↳
Ago
598,52€
598,98€
746,35€
1.199,46€
14
0%
80,2
↳
Set
600,00€
600,00€
764,29€
1.200,00€
14
0%
78,5
↳
Oct
600,61€
598,85€
764,03€
1.200,48€
14
0%
78,6
↳
Nov
601,91€
598,49€
764,05€
1.200,86€
14
1%
78,8
↳
Des
600,58€
596,75€
764,19€
1.201,70€
14
1%
78,6
A Tot Risc 12 mesos
1.000,00€
1.000,00€
1.217,86€
2.000,00€
14
0%
82,1
↳
Gen
1.000,00€
1.000,00€
1.217,86€
2.000,00€
14
0%
82,1
↳
Feb
999,32€
997,03€
1.217,47€
2.001,46€
14
0%
82,1
↳
Mar
1.050,00€
1.100,00€
1.285,71€
2.000,00€
14
0%
81,7
↳
Abr
1.047,42€
1.098,96€
1.285,57€
1.996,09€
14
0%
81,5
↳
Mai
1.050,06€
1.098,26€
1.286,38€
1.997,81€
14
0%
81,6
↳
Jun
1.100,00€
1.100,00€
1.341,07€
2.000,00€
14
0%
82,0
↳
Jul
1.150,00€
1.150,00€
1.380,36€
2.000,00€
14
0%
83,3
↳
Ago
1.152,75€
1.150,78€
1.381,69€
2.005,36€
14
0%
83,4
↳
Set
1.200,00€
1.200,00€
1.394,64€
2.000,00€
14
0%
86,0
↳
Oct
1.200,31€
1.198,59€
1.395,57€
2.005,00€
14
0%
86,0
↳
Nov
1.201,36€
1.196,84€
1.396,08€
2.010,18€
14
1%
86,1
↳
Des
1.198,38€
1.195,92€
1.396,33€
2.007,28€
14
0%
85,8
Bàsica 12 mesos
300,00€
300,00€
488,57€
590,00€
14
0%
61,4
↳
Gen
300,00€
300,00€
488,57€
590,00€
14
0%
61,4
↳
Feb
300,64€
300,09€
487,94€
588,53€
14
0%
61,6
↳
Mar
299,82€
299,98€
488,23€
587,68€
14
0%
61,4
↳
Abr
300,00€
350,00€
503,57€
600,00€
14
0%
59,6
↳
Mai
299,42€
350,22€
503,65€
601,51€
14
0%
59,5
↳
Jun
299,67€
350,21€
503,95€
603,03€
14
0%
59,5
↳
Jul
400,00€
400,00€
529,29€
625,00€
14
0%
75,6
↳
Ago
400,56€
399,39€
528,98€
624,77€
14
1%
75,7
↳
Set
399,50€
400,13€
528,48€
624,76€
14
0%
75,6
↳
Oct
400,00€
425,00€
545,71€
650,00€
14
0%
73,3
↳
Nov
400,70€
425,38€
545,70€
651,87€
14
0%
73,4
↳
Des
400,49€
424,88€
545,44€
653,27€
14
0%
73,4
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,13M €
0 €
103,8%
100,0%
+3,8pp
Feb
0,13M €
1,4K €
101,8%
100,0%
+1,8pp
Mar
0,15M €
1,1K €
108,3%
100,0%
+8,3pp
Abr
0,16M €
22,9K €
110,3%
100,0%
+10,3pp
Mai
0,17M €
17,5K €
107,3%
100,0%
+7,3pp
Jun
0,19M €
16,8K €
108,3%
100,0%
+8,3pp
Jul
0,19M €
17,3K €
104,1%
100,0%
+4,1pp
Ago
0,20M €
16,0K €
102,6%
100,0%
+2,6pp
Set
0,23M €
20,7K €
116,6%
100,0%
+16,6pp
Oct
0,23M €
10,7K €
100,7%
100,0%
+0,7pp
Nov
0,23M €
4,5K €
100,1%
100,0%
+0,1pp
Des
0,23M €
7,4K €
99,4%
84,3%
+15,1pp
TOTAL any
2,25M €
0,14M €
105,3%
98,7%
+6,6pp
NRR mig anual
105,3%
Excel·lent
GRR anual
98,7%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+6,6pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,0%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
A assigna una puntuació de 76,6 a l'entitat, que reflecteix un perfil sòlid amb marge de millora. El ràtio combinat de 79,6 indica una rendibilitat tècnica molt favorable, i la indicació de solvència complerta (sol: Sí) s'acompanya d'un rating intern de 77,4, coherent amb la nota final. El ROE de 6,2 és moderat i limita l'accés a una categoria superior, però l'absència d'alertes RCR i de diagnòstics oberts (diag: 0) confirma l'estabilitat del semestre S2 (any complet).
EQA
Solvència
A-
★ S1 — tancament juny 30-06-08
A- (72,7 punts) reflecta un perfil sòlid, sustentat per un ràtio combinat de 81,1, que indica una forta rendibilitat tècnica de la subscripció, i per un rating intern de 73,4, coherent amb la nota final. El compliment dels requisits de solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR reforcen la valoració del S1 (gener–juny). La nota no arriba a un nivell superior perquè el ROE del 4,1 % és modest i limita la rendibilitat global sobre els fons propis.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Urbac · 2008
31 notícies a Servibancos · 22 en són protagonista