SegurosWeb

Urbac

Fitxa d'asseguradora · 2009
Accedir
Urbac
Activa Millor gestió en temps de crisi 2008 Darrera actualització 08-11-26
Constitució 01-01-07
Consultes 401
Editar
Indicadors clau
ROA
8,61%
ROE
8,89%
Permanència
100,00%
Sinistralitat
67,56%
Combinada
77,23%
Endeutament
0,00

Experiència del client · 2009
NPS · Promotors, Passius, Detractors +39 NPS net
56%
27.4%
16.6%
● Promotors 56,0% ● Passius 27,4% ● Detractors 16,6%
CSAT · Satisfacció del client
3,07
★★★★★
sobre 5
5★
14,3%
4★
27,4%
3★
23,1%
2★
21,7%
1★
13,6%
Reclamacions
24
reclamacions any 2009
25%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
2,0 pòlisses equivalents
Com el sector
HHI 5.055 · sector 4.789 · 2 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 86,7 % dels clients
Per territori
1,8 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.704 · sector 3.927 · present a 2 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 68,8 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-13,9 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
39
Sector: 40
Reclamacions
6,7
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+697
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
2.999.127€
vs 2008
Despeses 2009
2.493.337€
vs 2008
Allib. provisions
52.485€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
558.275€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
371.640€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
200.114€
IT Asseg.
68.765€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
19.494€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009 ROA 8,61 % · Solvència II (orientativa) 279 % (SCR 1.500.000 €)
Actiu20092008Var.
Cartera d'inversions936.027 €454.269 €+106,1 %
Tresoreria3.380.288 €3.437.921 €-1,7 %
Total actiu4.316.314 €3.892.190 €
Passiu20092008Var.
Capital social3.500.000 €3.500.000 €+0,0 %
Reserves681.153 €309.513 €+120,1 %
Provisions tècniques135.161 €82.676 €+63,5 %
Deute financer0 €0 €
Total passiu4.316.314 €3.892.190 €
Fluxos d'efectiu 2009Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)424.124 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-481.758 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)0 €
Variació de tresoreria-57.634 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
Facturació Sinistres Mercats Catàstrofes Premis VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 20/01 Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
+1,8 % +10,5 % −18,6 % 46,1
2 24/01 Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
+1,8 % +10,5 % +10,8 % 46,3
3 09/03 Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
+1,9 % +3,8 % −22,9 % 56,6
4 26/03 Premis SegurosWeb: Millor gestió en temps de crisi 2008
Premis
+1,9 % +3,8 % +8,5 % 47,2
5 02/04 Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
+0,9 % +0,4 % +6,3 % 39,9
6 17/06 Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,5 % +0,6 % −4,0 % 33,5
7 15/09 Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+0,8 % −0,2 % −5,1 % 31,4
8 26/11 Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,7 % +2,8 % −2,4 % 32,8
9 08/12 Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,6 % +1,5 % −1,1 % 32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009 ★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2009
36.184 €
Desembre 2009 · anterior 35.882 €
Pitjor mes de benefici
-6.665 €
Gener 2007
Màxim de clients ★ 2009
5.343
Desembre 2009 · anterior 5.246
Mínim de clients
1.099
Gener 2007
Màxima facturació mensual ★ 2009
268.665 €
Desembre 2009 · anterior 264.562 €
Mínima facturació mensual
22.138 €
Gener 2007
Màxim a borsa ★ 2009
81,73 €
31 d'agost 2009 · anterior 80,16 €
Mínim a borsa
29,95 €
1 de novembre 2008 · anterior 30,00 €
Quota de mercat màxima ★ 2009
0,61 %
Novembre 2009 · anterior 0,60 %
Capitalització màxima ★ 2009
7,15 M€
31 d'agost 2009 · anterior 7,01 M€
Fons propis màxims ★ 2009
4,18 M€
Desembre 2009 · anterior 3,81 M€
Plantilla màxima
13
Agost 2007 · anterior 11
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 244 (243 màxims i 1 mínims, en 40 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
ClientsObligatòria màxim 4.6314.539Desembre 2009
ClientsTotal màxim 5.3435.246Desembre 2009
BorsaCapitalització màxim 7,15 M€7,01 M€31 d'agost 2009
BorsaTancament màxim 81,73 €80,16 €31 d'agost 2009
BorsaMàxim diari màxim 82,08 €80,68 €31 d'agost 2009
BorsaMínim diari màxim 80,34 €79,53 €31 d'agost 2009
DespesesLloguers màxim 1.660 €1.658 €Octubre 2009
DespesesConsorci màxim 4.702 €4.630 €Desembre 2009
DespesesInversions màxim 5.212 €5.106 €Desembre 2009
DespesesJurídics màxim 725 €714 €Desembre 2009
DespesesMorositat màxim 5.346 €5.185 €Desembre 2009
DespesesProvisions màxim 9.403 €9.260 €Desembre 2009
DespesesSalaris màxim 13.266 €13.253 €Desembre 2009
DespesesSinistres màxim 169.923 €167.451 €Desembre 2009
DespesesSeguretat Social màxim 1.990 €1.988 €Desembre 2009
DespesesTotal màxim 220.581 €209.620 €Març 2009
DespesesSubministraments màxim 268 €267 €Desembre 2009
DespesesTecnologia màxim 1.639 €1.586 €Desembre 2009
FacturacióComissions màxim 908 €892 €Desembre 2009
FacturacióObligatòria màxim 146.760 €143.489 €Desembre 2009
FacturacióTotal màxim 268.665 €264.562 €Desembre 2009
Fons propisTotal màxim 4,18 M€3,81 M€Desembre 2009
IndemnitzacionsObligatòria màxim 93.589 €92.364 €Desembre 2009
IndemnitzacionsTotal màxim 169.923 €167.451 €Desembre 2009
PreuBàsica màxim 550,58 €550,00 €Novembre 2009
PreuCompleta màxim 1.001,67 €1.001,59 €Desembre 2009
PreuObligatòria màxim 401,21 €401,19 €Maig 2009
PreuOci màxim 651,87 €651,46 €Maig 2009
PreuA Tot Risc màxim 1.251,33 €1.250,00 €Febrer 2009
RatingTotal màxim 85,7 punts85,1 puntsOctubre 2009
RàtiosBPA màxim 0,41 €0,39 €Octubre 2009
RàtiosRàtio combinada mínim 75,55 %75,92 %Octubre 2009
RàtiosQuota de mercat màxim 0,61 %0,60 %Novembre 2009
RàtiosROE màxim 8,89 %6,87 %Desembre 2009
RàtiosCobertura del capital mínim màxim 278,70 %254,00 %Desembre 2009
ResultatsBenefici net màxim 36.184 €35.882 €Desembre 2009
ResultatsResultat abans d'impostos màxim 55.668 €55.203 €Desembre 2009
ResultatsResultat d'explotació màxim 54.376 €54.042 €Desembre 2009
ResultatsFlux de caixa lliure màxim 32.170 €32.107 €Desembre 2009
Sinistres (nombre)Obligatòria màxim 6564Setembre 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
3,19 M€
MRR 0,3 M€ × 12
Δ ARR any/any
+16,1%
vs desembre 2008
ARPU anual
588 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
0,9%
≈ 29 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 0,27 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 3,2 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,2 M€ (+5%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) +16,1%
ARR Churn rate 0,9%/any
ARPU anual 588 €
Net Expansion ARR +0,2 M€
MRR darrer mes 0,27 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2008: disponible.

1Rendibilitat
ROA
8,61%
ant. 6,73%
Urbac
8,61%
Sector
7,69%
+0,92% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
8,89%
ant. 6,87%
Urbac
8,89%
Sector
8,28%
+0,61% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Urbac
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
22,77%
Primer any
+11,37% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
23,67%
Primer any
+11,17% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
16,81%
Primer any
+11,16% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,36€
Primer any
-0,03€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,56%
ant. 67,12%
-4,15% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
77,23%
ant. 78,82%
-11,37% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 100,00%
Urbac
100,00%
Sector
99,66%
+0,34% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-2,80%
Primer any
Urbac
-2,80%
Sector
2,48%
-5,28% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.259,04€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
19.225€
ant. 14.789€
+5.823,97€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.167€
ant. 1.134€
-11,18€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
18.058€
Primer any
+5.835,14€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
124.964€
Primer any
-19.350,36€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
8.545€
Primer any
-5.136,54€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
116.419€
Primer any
+116.409,72€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
18,56%
Primer any
+10,09% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — Urbac 2009 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2009-01-01 6,90 5,44 10,00 4,44 6,15 4,57 2,88 10,00 0,11 10,00 3,32 10,00 73,81
2009-02-01 9,47 6,72 10,00 4,44 8,85 6,66 3,95 10,00 0,11 10,00 4,75 10,00 84,96
2009-03-01 9,05 6,49 10,00 4,44 4,88 3,61 3,77 10,00 0,12 10,00 2,57 10,00 74,94
2009-04-01 9,19 6,55 10,00 4,44 8,51 6,40 3,83 10,00 0,12 10,00 4,48 10,00 83,52
2009-05-01 9,04 6,48 10,00 4,44 8,33 6,27 3,77 10,00 0,12 9,69 4,39 10,00 82,53
2009-06-01 9,04 6,48 10,00 4,44 8,33 6,26 3,77 10,00 0,12 10,00 4,31 10,00 82,75
2009-07-01 8,91 6,40 10,00 4,44 8,15 6,13 3,71 10,00 0,12 10,00 4,20 10,00 82,06
2009-08-01 9,27 6,56 10,00 4,44 8,53 6,42 3,86 10,00 0,12 10,00 4,39 10,00 83,59
2009-09-01 9,51 6,68 10,00 4,44 8,77 6,60 3,96 10,00 0,12 10,00 4,49 10,00 84,58
2009-10-01 9,78 6,77 10,00 4,44 9,04 6,81 4,07 10,00 0,12 10,00 4,66 10,00 85,69
2009-11-01 9,56 6,64 10,00 4,44 8,80 6,62 3,98 10,00 0,12 10,00 4,51 10,00 84,69
2009-12-01 9,59 6,65 10,00 4,44 8,82 6,63 4,00 10,00 0,12 10,00 4,51 10,00 84,78
MITJANA 9,116,4910,004,448,106,083,8010,000,129,974,2210,00 82,33
Radar Rating V2 — Urbac 2009 12 components · escala 0–10 per component 2008 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 9,1/10 · D1 Sinistralitat 6,5/10 · D1 Endeutament 10,0/10 · D1 ROE 4,4/10 · D2 Marge net 8,1/10 · D2 Eficiència 6,1/10 · D2 Mg.Vendes 3,8/10 · D3 Ben/Emp 10,0/10 · D3 Quota primes 0,1/10 · D3 Permanència 10,0/10 · D4 BPU 4,2/10 · D4 Creixement 10,0/10 · D4 82,3 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2008 (any anterior)
Component Dim. 2009 2008Δ Barra
Combined D1 9,11 8,47 +0,64
Sinistralitat D1 6,49 6,58 -0,09
Endeutament D1 10,00 10,00 0,00
ROE D2 4,44 3,44 +1,00
Marge net D2 8,10 7,29 +0,81
Eficiència D2 6,08 5,44 +0,64
Mg.Vendes D3 3,80 3,53 +0,27
Ben/Emp D3 10,00 10,00 0,00
Quota primes D3 0,12 0,09 +0,03
Permanència D4 9,97 9,84 +0,13
BPU D4 4,22 4,33 -0,12
Creixement D4 10,00 10,00 0,00
TOTAL 82,33/100 658,39 -576,07
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
380,29€
Obligatòria
Preu més alt
2.003,24€
Estrella
Preu mitjà
970,79€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
380,29€
preu de referència (€/mes)
-4,9% vs gen.
-80,51€ vs sector (-17.5%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
550,22€
preu de referència (€/mes)
+10,0% vs gen.
-22,24€ vs sector (-3.9%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
648,07€
preu de referència (€/mes)
-0,3% vs gen.
-119,52€ vs sector (-15.6%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
1.001,67€
preu de referència (€/mes)
+0,2% vs gen.
-117,77€ vs sector (-10.5%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.241,24€
preu de referència (€/mes)
-0,7% vs gen.
-146,32€ vs sector (-10.5%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
2.003,24€
preu de referència (€/mes)
+0,2% vs gen.
-84,78€ vs sector (-4.1%)
Sector: 2.088,02€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Urbac 380,29 550,22 648,07 1.001,67 1.241,24 2.003,24 Sector (mitjana) 460,80 572,46 767,59 1.119,44 1.387,56 2.088,02 Obligatòria Bàsica Oci Completa A Tot Risc Estrella Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — Urbac 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Obligatòria4.22919,95M €Estrella65215,64M €
Obligatòria 393,10 €/u
Estrella 1.998,22 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Obligatòria
-13,10
Molt elàstica
rang [-126,01, 44,72] · n=11
Estrella
5,10
Paradoxa / estacional
rang [-37,39, 26,88] · n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Obligatòria -13,10 · Molt elàstica 11 canvis 400,00€ 401,19€ +0,30% +4,37% 14,690
Estrella 5,10 · Paradoxa / estacional 10 canvis 2.000,00€ 1.999,29€ -0,04% -0,79% 22,145
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Estrella 🔵 Sota la mit.
mínim 35% màxim
Idx: 95,4 Gap: +11,0% n=12 m.
Bàsica 🔵 Sota la mit.
mínim 26% màxim
Idx: 88,9 Gap: +11,6% n=12 m.
A Tot Risc 🟢 Competitiu
mínim 14% màxim
Idx: 89,3 Gap: +5,6% n=12 m.
Completa 🟢 Competitiu
mínim 10% màxim
Idx: 88,6 Gap: +3,7% n=12 m.
Obligatòria 🟢 Competitiu
mínim 6% màxim
Idx: 84,6 Gap: +2,4% n=12 m.
Oci 🟢 Competitiu
mínim 0% màxim
Idx: 83,8 Gap: -3,3% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Estrella 12 mesos 2.000,00€ 1.800,00€ 2.067,86€ 2.600,00€ 14 25% 96,7
Bàsica 12 mesos 500,00€ 450,00€ 559,64€ 650,00€ 14 25% 89,3
A Tot Risc 12 mesos 1.250,00€ 1.200,00€ 1.417,86€ 2.000,00€ 14 6% 88,2
Completa 12 mesos 1.000,00€ 1.000,00€ 1.150,00€ 1.750,00€ 14 0% 87,0
Obligatòria 12 mesos 400,00€ 375,00€ 455,00€ 600,00€ 14 11% 87,9
Oci 12 mesos 650,00€ 650,00€ 785,71€ 1.250,00€ 14 0% 82,7
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — Urbac 2009
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 0,24M € 0 € 101,9% 100,0% +1,9pp
Feb 0,24M € 1,5K € 99,9% 99,9% +0,0pp
Mar 0,24M € 8,5K € 101,9% 100,0% +1,9pp
Abr 0,24M € 2,4K € 100,9% 100,0% +0,9pp
Mai 0,24M € 0 € 99,6% 99,6% +0,0pp
Jun 0,24M € 5,8K € 100,5% 100,0% +0,5pp
Jul 0,25M € 4,3K € 101,2% 100,0% +1,2pp
Ago 0,25M € 0,9K € 100,4% 100,0% +0,4pp
Set 0,25M € 3,4K € 100,7% 100,0% +0,7pp
Oct 0,26M € 6,8K € 103,4% 100,0% +3,4pp
Nov 0,26M € 5,4K € 101,7% 100,0% +1,7pp
Des 0,27M € 4,8K € 101,6% 89,6% +12,0pp
TOTAL any 2,97M € 0,04M € 101,1% 99,1% +2,0pp
NRR mig anual
101,1%
Excel·lent
GRR anual
99,1%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+2,0pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,9%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
+41,30%
Preu tancament
57,55€
Preu objectiu
60,17€
↑ +4,6% potencial
Capitalització
5.035.625€
BPA anual
4,26€
PER mig
160,4x
Evolució de l'acció — 2009
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 35,5, màxim 57,8.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Baixista (-12,7%)Baixista (-20,5%)Alcista (15,0%)Molt Alcista (41,3%)
Pivot 63,47€ 69,24€ 59,18€ 51,07€
R1 70,84€ (+7,4%) 82,39€ (+13,8%) 72,96€ (+45,8%) 71,74€ (+76,1%)
R2 75,73€ (+14,8%) 92,40€ (+27,7%) 95,87€ (+91,5%) 102,76€ (+152,3%)
S1 58,58€ (-11,2%) 59,23€ (-18,2%) 36,27€ (-27,5%) 20,05€ (-50,8%)
S2 51,21€ (-22,4%) 46,08€ (-36,3%) 22,49€ (-55,1%) -0,62€ (-101,5%)
RSI (tancament)
38,7
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 65,25€
Inf: 54,31€
Bollinger 99%
Sup: 66,98€
Inf: 52,58€
Mín any: 30,39€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 82,08€
53% del rang
Consens dels analistes
Acumular
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Acumular
Bollinger 99%
Acumular
RSI
Acumular
EMM
Comprar
Mantenir: 1 Acumular: 3 Comprar: 1
Darrer preu objectiu: 60,17€ · Potencial: +4,6%
Política de dividends
Dividends totals
0€
Payout
0,0%
Div. per acció
N/D
Dividend yield
N/D
Distribut 0,0% Reinvertit 100,0%
0€ distribuits 371.640€ retinguts
Creixement sostenible (Gordon): 8,89% = ROE × (1 − payout)
Escenari Payout Div. anual Creix. sost.
0% actual 0€ 8,9%
25% 92.910€ 6,7%
50% 185.820€ 4,5%
75% 278.730€ 2,2%
100% 371.640€ 0,0%
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 57,55€
Volum diari 1.103,00
Capitalització 5.035.625,00€
Total Return 36,46%
Preu objectiu (2) 59,92€
Bollinger 95% Sup 65,25€
Bollinger 95% Inf 54,31€
Bollinger 99% Sup 66,98€
Bollinger 99% Inf 52,58€
Mitjana Mòbil Exp. 61,01€
RSI 38,67
Volatilitat diària 41,99%
Volatilitat 30d 40,00%
Volatilitat 60d 35,10%
Volatilitat 90d 35,30%
Volatilitat 180d 38,88%
BPA mensual 2009 (€/assegurat)
Organigrama directiu
LLUÍS OLIVERAS
CEO
Clic per veure perfil
MARC SALA
Secretari general
Veure perfil
MIREIA RIERA
Directora comercial
Veure perfil
BERNAT POUS
Director financer
Veure perfil
ANDREU BOIXADERA
Recursos humans
Veure perfil
MERITXELL FONT
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
Nucli fundador 70,00%
Petits inversors 30,00%
Total accions87.500
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 4 (67%) Dones 2 (33%)
Estructura de capital
Capital Social 3.500.000 €
Reserves / FFPP totals 4.181.153 €
Accions en circulació 87.500
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversors
Constitució · 01/01/2007
87.500 accions
Nucli fundador 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Ratings externs 2009
EQA
Solvència
A
★ S2 — tancament desembre 31-12-09

Amb 81,9 punts, l'asseguradora es mou en un nivell A gràcies a una rendibilitat tècnica sòlida, com mostra un combined ratio de 77,2%, molt per sota del 100% i amb un ampli marge de subscripció. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes en l'indicador RCR i els zero diagnòstics negatius reforcen el perfil prudencial, igual que la puntuació de rating de 82,3. El ROE del 8,9% és correcte però moderat, i això, juntament amb la manca de marge per a una nota superior, evita una qualificació més alta en el conjunt de l'exercici S2.

EQA
Solvència
A
★ S1 — tancament juny 30-06-09

Amb una puntuació de 80,1 punts, l'asseguradora se situa còmodament en la categoria A, gràcies a un ràtio combinat del 78 %, que evidencia una rendibilitat tècnica sòlida amb marge sobre el punt d'equilibri del 100 %. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'incidències diagnòstiques (diag: 0) i el fet que l'indicador RCR no s'activi reforcen el perfil prudencial del semestre S1. El ROE del 8 % és moderat i el rating de component (80,4) queda en línia amb la nota global, cosa que impedeix assolir una categoria superior però avala l'estabilitat de la qualificació.

Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Urbac · 2009
27 notícies a Servibancos · 20 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
desembre
30
des
Borsa Breu
Urbac: Un fons institucional redueix la seva participació
La cotització cau un 3,48 %.
15
des
Borsa Breu
Urbac: Un fons institucional redueix la seva participació
La cotització cau un 2,91 %.
novembre
23
nov
Borsa Breu
Urbac: Els analistes eleven la recomanació a «Reduir» (abans «Vendre»)
La cotització puja un 1,25 %.
16
nov
Economia Esmentada
La setmana al sector: Urbac guanya un 19 % més gràcies al creixement dels ingressos
L'índex cau un 1,76 % en la setmana del 9 al 15 de novembre de 2009. El més destacat: Urbac guanya un 19 % més gràcies al creixement dels ingressos.
12
nov
Empreses Destacada
Urbac guanya un 19 % més gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 97.124 € (81.288 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (129.647 €).
9
nov
Empreses
Què esperen els analistes d'Urbac: un benefici de 129.647 €, un 59 % més
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 129.647 €. Resultats el 12 de novembre de 2009.
octubre
7
oct
Borsa Breu
Urbac: Un fons institucional entra al capital amb un paquet significatiu
La cotització puja un 3,70 %.
1
oct
Preus i pòlisses Destacada Esmentada
Pujada general de la pòlissa Bàsica: 8 companyies l'encareixen (+5,7 % de mitjana)
La pujada més gran és la d'Urbac (+10,0 %).
setembre
9
set
Borsa Breu
Urbac: Els analistes rebaixen la recomanació a «Vendre» (abans «Mantenir»)
La cotització cau un 1,88 %.
1
set
Preus i pòlisses Esmentada
Guerra de preus a la pòlissa Obligatòria: 5 companyies abaixen tarifes
La pujada més gran és la de Cavitir (+2,2 %) i la baixada més gran, la d'Urbac (-5,0 %).
agost
10
ago
Economia Esmentada
Gran setmana per a la borsa asseguradora: guanya un 4,32 %
L'índex puja un 4,32 % en la setmana del 3 al 9 d'agost de 2009. El més destacat: Urbac dispara el benefici un 59 % gràcies al creixement dels ingressos.
6
ago
Borsa
Urbac no té sostre a borsa: nou màxim de 63,91 €
Nou màxim històric de cotització: 63,91 € (rècord anterior: 58,37 €).
6
ago
Borsa
Urbac es dispara un 14,95 % a borsa
L'acció puja un 14,95 %, davant d'un +4,24 % de l'índex del sector. Al parquet es parla de la compra d'un paquet important d'accions per part d'un inversor institucional.
6
ago
Empreses Destacada
Urbac dispara el benefici un 59 % gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 94.180 € (59.188 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (101.621 €).
3
ago
Empreses
Què esperen els analistes d'Urbac: un benefici de 101.621 €, un 72 % més
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 101.621 €. Resultats el 6 d'agost de 2009.
juliol
13
jul
Borsa Breu
Urbac: Els analistes eleven la recomanació a «Mantenir» (abans «Vendre»)
La cotització puja un 0,94 %.
maig
18
mai
Borsa Breu
Urbac: Un fons institucional entra al capital amb un paquet significatiu
La cotització puja un 1,87 %.
11
mai
Empreses Destacada
Urbac dispara el benefici un 162 % gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 72.743 € (27.787 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora.
8
mai
Empreses
Què esperen els analistes d'Urbac: un benefici de 76.215 €, un 174 % més
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 76.215 €. Resultats l'11 de maig de 2009.
abril
10
abr
Borsa Breu
Urbac: Millora la percepció de la qualitat de servei en una enquesta sectorial
La cotització puja un 3,73 %.
març
10
mar
Regulació i lleis
Multa de 20.000 € a Urbac per protecció dels clients, trams 2005
Sanció de 20.000 € per protecció dels clients, trams 2005; ja en porta dos.
9
mar
Borsa Breu
Urbac: Els analistes rebaixen la recomanació a «Vendre» (abans «Reduir»)
La cotització cau un 0,94 %.
febrer
23
feb
Empreses Destacada
Urbac dispara el benefici un 188 % gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 93.581 € (32.518 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (42.766 €).
20
feb
Empreses
Què esperen els analistes d'Urbac: un benefici de 42.766 €, un 32 % més
Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 42.766 €. Resultats el 23 de febrer de 2009.
gener
26
gen
Regulació i lleis Esmentada
15 asseguradores han de presentar un pla de reforç de reserves
Afectades: Securiton, Curial, Cavitir, Videma, Fecat, Beatz-Cornellà/La Meitat , Urbac, Videco, Athis, Catase, Seguros Catalana, Esproba, X-Press, ExpoSegur i Catius.
1
gen
Preus i pòlisses Esmentada
La pòlissa A tot risc s'encareix en 8 companyies
La pujada més gran és la d'Urbac (+4,2 %).
1
gen
Preus i pòlisses Destacada Esmentada
La pòlissa Bàsica s'encareix en 10 companyies
La pujada més gran és la d'Urbac (+25,0 %).
1. Ingressos de Urbac — 2009
MesObligatòriaEstrellaComissionsTarifesTOTAL
2009-01-01128.366,67107.833,33764,661.754,22238.718,88
2009-02-01130.052,43105.962,37769,421.810,40238.594,62
2009-03-01135.333,33105.166,67797,471.829,49243.126,96
2009-04-01137.047,82105.545,47805,291.894,80245.293,38
2009-05-01136.444,83105.274,12801,551.886,00244.406,50
2009-06-01140.658,03102.300,14821,101.932,00245.711,27
2009-07-01143.333,33102.500,00835,551.966,00248.634,88
2009-08-01143.282,36103.628,26838,611.973,20249.722,43
2009-09-01137.211,67111.500,00850,342.050,82251.612,83
2009-10-01140.408,87116.741,04873,462.055,20260.078,56
2009-11-01143.489,14118.030,12891,822.150,86264.561,93
2009-12-01146.760,25118.858,91908,312.137,20268.664,67
ANUAL1.662.388,731.303.340,439.957,5823.440,192.999.126,91
2. Despeses de Urbac — 2009
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisSancions i ERETOTAL
2009-01-01165.431,2713.121,421.968,21260,321.648,204.607,278.355,164.177,583.724,011.838,14644,541.432,311.981,37429,690,00209.619,51
2009-02-01150.039,3813.134,551.970,18262,381.657,924.533,308.350,814.175,413.769,791.813,32644,211.431,572.028,05429,470,00194.240,34
2009-03-01155.680,5013.147,681.972,15266,421.651,824.716,668.509,444.254,723.962,971.823,45656,441.434,452.066,58437,6320.000,00220.580,92
2009-04-01156.356,8113.160,811.974,12257,581.651,304.807,758.585,274.292,634.096,401.839,70662,291.471,762.035,94441,530,00201.633,89
2009-05-01156.639,2713.173,941.976,09264,501.650,284.692,608.554,234.277,114.203,791.881,93659,901.466,442.053,01439,930,00201.933,03
2009-06-01157.515,7713.187,071.978,06265,181.647,124.717,668.599,894.299,954.250,801.891,98663,421.498,842.088,55442,280,00203.046,56
2009-07-01160.404,0813.200,331.980,05263,241.656,124.798,658.702,224.351,114.500,291.914,49671,311.491,812.088,53447,540,00206.469,78
2009-08-01159.082,3213.213,461.982,02264,001.645,944.769,708.740,294.370,144.569,921.872,92674,251.473,362.072,70449,500,00205.180,51
2009-09-01158.811,1013.226,721.984,01261,961.652,824.730,328.806,454.403,224.730,321.912,26704,521.484,522.138,71452,900,00205.299,83
2009-10-01162.930,1813.239,981.986,00265,541.659,504.941,499.102,754.551,374.993,511.976,60676,201.586,482.210,67468,140,00210.588,41
2009-11-01167.450,7813.253,241.987,99266,601.656,905.106,059.259,674.629,835.185,411.984,21714,321.560,922.222,32476,210,00215.754,44
2009-12-01169.922,6713.266,371.989,96267,521.652,845.212,099.403,264.701,635.346,432.068,72725,391.638,852.310,52483,600,00218.989,85
ANUAL1.920.264,13158.325,5723.748,843.165,2419.830,7657.633,54104.969,4452.484,7053.333,6422.817,728.096,7917.971,3125.296,955.398,4220.000,002.493.337,07
3. Compte de Resultats de Urbac — 2009
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.ImpostosEBTBenefici Net
2009-01-01238.718,884.177,58209.619,5133.276,9512.060,5834.458,8122.398,23
2009-02-01238.594,624.175,40194.240,3448.529,6817.358,4849.595,6532.237,17
2009-03-01243.126,964.254,72220.580,9226.800,769.750,1327.857,5118.107,38
2009-04-01245.293,384.292,63201.633,8947.952,1217.149,8548.999,5731.849,72
2009-05-01244.406,504.277,11201.933,0346.750,5816.734,4247.812,6231.078,21
2009-06-01245.711,274.299,94203.046,5646.964,6516.828,0948.080,2731.252,18
2009-07-01248.634,884.351,11206.469,7846.516,2116.656,9647.591,3030.934,35
2009-08-01249.722,434.370,14205.180,5148.912,0617.501,6050.004,5632.502,96
2009-09-01251.612,834.403,22205.299,8350.716,2218.139,2251.826,3533.687,12
2009-10-01260.078,564.551,38210.588,4154.041,5319.320,8755.202,5035.881,62
2009-11-01264.561,934.629,83215.754,4453.437,3219.129,5154.655,7535.526,24
2009-12-01268.664,674.701,63218.989,8554.376,4519.483,9255.668,3336.184,41
ANUAL2.999.126,9152.484,692.493.337,07558.274,53200.113,63571.753,22371.639,59
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Urbac 2009
MesObligatòriaEstrellaTOTAL
2009-01-013.8516474.498
2009-02-013.8906364.526
2009-03-014.0606314.691
2009-04-014.1026354.737
2009-05-014.0816344.715
2009-06-014.2136174.830
2009-07-014.3006154.915
2009-08-014.3106234.933
2009-09-014.3336695.002
2009-10-014.4377015.138
2009-11-014.5397075.246
2009-12-014.6317125.343
TOTAL50.7477.82758.574
5. Preus per pòlissa — Urbac 2009
MesObligatòriaBàsicaOciCompletaA Tot RiscEstrellaVariació
2009-01-01400,00500,00650,001.000,001.250,002.000,00+2,66%
2009-02-01401,19501,33651,46997,651.251,331.999,29+0,15%
2009-03-01400,00501,42650,001.000,001.250,002.000,00-0,15%
2009-04-01400,92500,00650,09998,081.246,721.994,56+0,01%
2009-05-01401,21501,48651,87996,411.249,091.992,57—
2009-06-01400,64501,97651,49997,731.246,431.989,63-0,14%
2009-07-01400,00500,00650,001.000,001.250,002.000,00+0,13%
2009-08-01398,93500,33650,41998,581.248,911.996,05-0,24%
2009-09-01380,00499,19650,001.000,001.250,002.000,00-2,67%
2009-10-01379,74550,00648,991.001,471.247,371.998,42-0,07%
2009-11-01379,35550,58649,721.001,591.243,642.003,34+0,06%
2009-12-01380,29550,22648,071.001,671.241,242.003,24+0,13%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a Urbac — 2009.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · Urbac · 2009