HHI 5.000 · sector 3.810 · 2 pòlisses actives · la més important, Essencial, aporta el 63,1 % dels clients
Per territori
3,6 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.819 · sector 3.818 · present a 5 de 9 vegueries · Terres de l'Ebre concentra el 32,7 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+20,3 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
78
Sector: 49
Reclamacions
2,0
Per 1.000 clients i any · sector: 3,7
Efecte sobre els clients
−4.081
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2005
82.611.170€
vs 2004
Despeses 2005
90.518.497€
vs 2004
Allib. provisions
5.419.231€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
-2.488.096€
vs 2004
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
-2.027.412€
vs 2004
Dividends
0€
Previst 3,00 €/acció, però bloquejat per l'art. 22 (solvència, RCR, ILO o reserves).
Impostos
0€
Resultat abans d'impostos negatiu: sense impost.
IT Asseg.
1.499.097€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
495.667€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2005ROA -8,13 %
· Solvència II (orientativa) 109 % (SCR 13.984.142 €)
Actiu
2005
2004
Var.
Cartera d'inversions
24.934.837 €
26.281.734 €
-5,1 %
Tresoreria
0 €
1.898.898 €
-100,0 %
Total actiu
24.934.837 €
28.180.632 €
Passiu
2005
2004
Var.
Capital social
8.230.000 €
8.230.000 €
+0,0 %
Reserves
6.986.051 €
9.013.463 €
-22,5 %
Provisions tècniques
4.515.947 €
5.419.231 €
-16,7 %
Deute financer
5.202.839 €
5.517.938 €
-5,7 %
Total passiu
24.934.837 €
28.180.632 €
Fluxos d'efectiu 2005
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
-2.930.696 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
1.346.897 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-315.099 €
Variació de tresoreria
-1.898.898 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
71,24 M€
MRR 5,9 M€ × 12
Δ ARR any/any
-23,3%
vs desembre 2004
ARPU anual
601 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,6%
≈ 1.104 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2005 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 5,94 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)71,2 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,1 M€ (+0%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
-23,3%
ARR Churn rate
1,6%/any
ARPU anual
601 €
Net Expansion ARR
+0,1 M€
MRR darrer mes
5,94 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2004: disponible.
Composició de les despeses — Esproba 2005
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
-8,13%
ant. 9,07%
Esproba
-8,13%
Sector
12,35%
-20,48% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
-13,32%
ant. 14,82%
Esproba
-13,32%
Sector
14,41%
-27,73% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Esproba
0,00%
Sector
15,77%
-15,77% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
-3,66%
Primer any
-18,29% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
-3,63%
Primer any
-19,24% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-9,70%
Primer any
-18,94% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
-2,56€
Primer any
-4,51€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,82%
ant. 67,02%
-0,72% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
103,66%
ant. 96,59%
+18,29% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
96,62%
ant. 99,11%
Esproba
96,62%
Sector
99,15%
-2,53% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-0,22%
Primer any
Esproba
-0,22%
Sector
-0,36%
+0,14% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
-92,93€
Primer any
-1.648,25€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
3.463€
ant. 3.997€
-7.372,04€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.122€
ant. 1.085€
+107,23€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
2.340€
Primer any
-7.479,27€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,31
ant. 0,37
-0,11 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
27.985€
Primer any
-96.597,98€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
9.804€
Primer any
-2.324,94€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
18.180€
Primer any
+18.171,73€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
-3,11%
Primer any
-16,08% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
2 / 9
del total disponibles al mercat 2005
Preu més baix
479,96€
Essencial
Preu més alt
809,27€
Plus
Preu mitjà
644,62€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2005 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Essencial
479,96€
preu de referència (€/mes)
+1,2% vs gen.
+127,85€ vs sector
(+36.3%)
Sector: 352,11€/mes
Plus
809,27€
preu de referència (€/mes)
-1,8% vs gen.
+5,39€ vs sector
(+0.7%)
Sector: 803,88€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Esproba 2005 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Essencial477,44 €/u
Plus816,38 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Essencial
-3,04
Molt elàstica
rang [-148,57, 141,16]
· n=11
Plus
0,76
Paradoxa / estacional
rang [-18,10, 19,60]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Essencial
-3,04 · Molt elàstica
11 canvis
474,37€
475,31€
+0,20%
-3,64%
-18,383
↳
Feb →
Mar
474,37€
475,31€
+0,20%
-3,64%
-18,383
↳
Mar →
Abr
475,31€
476,06€
+0,16%
-2,37%
-14,996
↳
Abr →
Mai
476,06€
476,38€
+0,07%
-4,50%
-66,921
↳
Mai →
Jun
476,38€
475,42€
-0,20%
-4,48%
22,232
↳
Jun →
Jul
475,42€
476,96€
+0,32%
-1,78%
-5,506
↳
Jul →
Ago
476,96€
477,92€
+0,20%
-2,86%
-14,223
↳
Ago →
Set
477,92€
479,63€
+0,36%
-2,44%
-6,812
↳
Set →
Oct
479,63€
479,76€
+0,03%
-4,03%
-148,567
↳
Oct →
Nov
479,76€
480,33€
+0,12%
-2,20%
-18,478
↳
Nov →
Des
480,33€
480,17€
-0,03%
-3,23%
97,036
↳
Des →
Gen 2006 *
480,17€
479,96€
-0,04%
-6,17%
141,160
Plus
0,76 · Paradoxa / estacional
11 canvis
824,15€
823,87€
-0,03%
-0,05%
1,361
↳
Feb →
Mar
824,15€
823,87€
-0,03%
-0,05%
1,361
↳
Mar →
Abr
823,87€
818,66€
-0,63%
+0,94%
-1,486
↳
Abr →
Mai
818,66€
818,91€
+0,03%
+0,01%
0,478
↳
Mai →
Jun
818,91€
816,30€
-0,32%
-0,60%
1,876
↳
Jun →
Jul
816,30€
816,90€
+0,07%
-1,33%
-18,102
↳
Jul →
Ago
816,90€
818,17€
+0,16%
-0,57%
-3,661
↳
Ago →
Set
818,17€
813,18€
-0,61%
-1,03%
1,695
↳
Set →
Oct
813,18€
814,16€
+0,12%
-0,99%
-8,219
↳
Oct →
Nov
814,16€
812,66€
-0,18%
-1,19%
6,436
↳
Nov →
Des
812,66€
809,15€
-0,43%
-3,63%
8,401
↳
Des →
Gen 2006 *
809,15€
809,27€
+0,01%
+0,29%
19,601
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2006 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Essencial🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 165,1Gap: +65,6%n=12 m.
Plus🟠 Sobre la mit.
mínim50%màxim
Idx: 103,1Gap: +3,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Essencial 12 mesos
474,37€
289,28€
290,55€
291,81€
2
100%
163,3
↳
Gen
474,37€
289,28€
290,55€
291,81€
2
100%
163,3
↳
Feb
475,31€
288,88€
290,20€
291,52€
2
100%
163,8
↳
Mar
476,06€
287,50€
288,77€
290,03€
2
100%
164,9
↳
Abr
476,38€
286,92€
288,22€
289,51€
2
100%
165,3
↳
Mai
475,42€
287,29€
288,06€
288,83€
2
100%
165,0
↳
Jun
476,96€
287,89€
288,26€
288,62€
2
100%
165,5
↳
Jul
477,92€
288,58€
289,03€
289,47€
2
100%
165,4
↳
Ago
479,63€
289,06€
289,10€
289,14€
2
100%
165,9
↳
Set
479,76€
289,15€
289,33€
289,51€
2
100%
165,8
↳
Oct
480,33€
289,62€
290,32€
291,01€
2
100%
165,5
↳
Nov
480,17€
289,06€
290,19€
291,31€
2
100%
165,5
↳
Des
479,96€
288,13€
289,84€
291,54€
2
100%
165,6
Plus 12 mesos
824,15€
799,46€
799,46€
799,46€
1
50%
103,1
↳
Gen
824,15€
799,46€
799,46€
799,46€
1
50%
103,1
↳
Feb
823,87€
795,58€
795,58€
795,58€
1
50%
103,6
↳
Mar
818,66€
798,08€
798,08€
798,08€
1
50%
102,6
↳
Abr
818,91€
793,74€
793,74€
793,74€
1
50%
103,2
↳
Mai
816,30€
789,32€
789,32€
789,32€
1
50%
103,4
↳
Jun
816,90€
789,46€
789,46€
789,46€
1
50%
103,5
↳
Jul
818,17€
789,19€
789,19€
789,19€
1
50%
103,7
↳
Ago
813,18€
786,02€
786,02€
786,02€
1
50%
103,5
↳
Set
814,16€
787,11€
787,11€
787,11€
1
50%
103,4
↳
Oct
812,66€
789,31€
789,31€
789,31€
1
50%
103,0
↳
Nov
809,15€
790,76€
790,76€
790,76€
1
50%
102,3
↳
Des
809,27€
789,68€
789,68€
789,68€
1
50%
102,5
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
7,82M €
0 €
100,9%
96,6%
+4,3pp
Feb
7,35M €
0 €
94,0%
94,0%
+0,0pp
Mar
7,18M €
0 €
97,8%
96,6%
+1,2pp
Abr
7,12M €
0 €
99,2%
96,6%
+2,6pp
Mai
6,93M €
0 €
97,3%
96,6%
+0,7pp
Jun
6,76M €
0 €
97,5%
96,6%
+0,9pp
Jul
6,67M €
0 €
98,6%
96,6%
+2,0pp
Ago
6,54M €
0 €
98,1%
96,6%
+1,5pp
Set
6,43M €
0 €
98,3%
96,6%
+1,7pp
Oct
6,27M €
0 €
97,4%
96,6%
+0,8pp
Nov
6,15M €
0 €
98,1%
96,6%
+1,5pp
Des
5,94M €
0 €
100,4%
98,5%
+1,9pp
TOTAL any
81,17M €
0,00M €
98,1%
96,5%
+1,6pp
NRR mig anual
98,1%
Saludable
GRR anual
96,5%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+1,6pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,3%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.
D'acord amb els indicadors, l'asseguradora presenta un perfil feble: un ràtio combinat del 103,7 % evidencia pèrdues en l'activitat tècnica i un ROE del -13,3 % reflecteix una destrucció de valor per a l'accionista. L'indicador RCR no es compleix i el diagnòstic se situa en el nivell 3, de manera que la puntuació global (31,1) queda molt condicionada per aquests factors. Només el compliment de la solvència (Sí) evita una qualificació inferior, i per això s'assigna una D amb 13 punts.
EQA
Solvència
C+
★ S1 — tancament juny 30-06-05
Un combined ratio del 101,8% indica resultat tècnic de subscripció negatiu, i juntament amb un ROE del -8% penalitza clarament la rendibilitat del semestre S1. El compliment del requisit de solvència (sol: Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) eviten una puntuació inferior. Tanmateix, el no compliment de l'indicador rcr i un índex de rating de 31,4 limiten el resultat a 34,2 punts, equivalent a C+.
Participacions vigents
Sense participacions registrades per a 2005.
1. Ingressos de Esproba — 2005
Mes
Essencial
Plus
Comissions
Tarifes
TOTAL
2005-01-01
4.539.997,62
3.276.545,68
55.268,70
87.779,70
7.959.591,70
2005-02-01
4.080.813,61
3.266.575,89
52.712,10
79.821,18
7.479.922,79
2005-03-01
3.938.365,04
3.244.417,80
51.390,85
76.352,12
7.310.525,81
2005-04-01
3.847.760,96
3.275.912,97
50.725,15
75.363,08
7.249.762,16
2005-05-01
3.667.271,03
3.265.948,28
49.201,60
74.505,28
7.056.926,18
2005-06-01
3.514.320,77
3.248.811,30
47.649,70
72.155,26
6.882.937,03
2005-07-01
3.458.587,56
3.210.567,26
46.875,50
72.322,20
6.788.352,52
2005-08-01
3.371.599,05
3.172.825,07
45.911,60
69.523,28
6.659.859,00
2005-09-01
3.290.314,02
3.143.810,99
45.022,60
68.177,08
6.547.324,69
2005-10-01
3.161.572,09
3.106.934,62
44.950,68
66.177,39
6.379.634,78
2005-11-01
3.091.134,39
3.056.833,84
42.904,75
64.970,05
6.255.843,03
2005-12-01
2.989.910,82
2.946.349,75
41.455,05
62.774,79
6.040.490,41
ANUAL
42.951.646,96
38.215.533,45
574.068,28
869.921,41
82.611.170,10
2. Despeses de Esproba — 2005
Mes
Sinistres
Salaris
SS
Submin.
Lloguer
Inversions
Provisions
Consorci
Morositat
Publicitat
Jurídics
Tecnologia
Seguretat
Bancaris
Sancions i ERE
TOTAL
2005-01-01
5.254.661,10
1.972.863,86
295.929,58
26.991,12
155.941,86
158.395,87
435.389,67
119.393,88
54.125,22
62.084,82
39.002,00
22.286,86
17.511,10
10.347,47
0,00
8.624.924,40
2005-02-01
4.650.223,28
1.967.510,16
295.126,52
27.222,36
155.238,30
152.590,42
407.655,79
112.198,84
50.115,48
59.839,38
38.147,61
20.943,78
16.455,83
9.723,90
0,00
7.962.991,67
2005-03-01
4.533.181,99
1.961.527,68
294.229,15
26.833,68
154.989,84
144.017,36
399.154,71
109.657,89
49.711,58
58.484,21
35.821,58
19.738,42
16.083,16
9.503,68
220.326,15
8.033.261,07
2005-04-01
4.434.487,02
1.952.911,35
292.936,70
27.116,58
154.950,48
142.095,34
395.837,01
108.746,43
48.573,41
57.998,10
35.523,83
29.724,02
39.148,72
9.424,69
0,00
7.729.473,69
2005-05-01
4.444.193,57
1.946.146,44
291.921,97
26.718,06
155.075,94
139.021,45
384.602,48
105.853,89
47.281,41
55.749,72
35.990,32
29.639,09
38.813,09
9.174,00
0,00
7.710.181,43
2005-06-01
4.221.547,04
1.939.074,72
290.861,21
26.892,72
154.997,22
134.217,27
375.120,07
103.244,06
44.739,09
53.686,91
34.414,69
29.596,63
37.856,15
8.947,82
0,00
7.455.195,59
2005-07-01
4.230.483,30
1.934.114,88
290.117,23
27.091,98
155.341,62
134.409,38
372.680,55
101.825,29
44.124,29
53.627,98
34.620,60
28.511,08
37.335,94
8.824,86
0,00
7.453.108,98
2005-08-01
4.090.495,94
1.929.229,68
289.384,45
27.242,04
155.508,90
133.863,17
366.292,24
99.897,88
45.287,04
52.612,89
33.965,28
27.971,41
37.295,21
8.657,82
0,00
7.297.703,96
2005-09-01
4.095.546,97
1.922.163,00
288.324,45
27.050,16
155.880,36
128.982,30
360.757,59
98.209,87
43.212,34
52.378,60
32.081,89
28.153,50
36.010,29
8.511,52
0,00
7.277.262,83
2005-10-01
3.930.575,96
1.917.566,45
287.634,97
27.259,26
155.762,28
125.678,81
348.328,06
95.694,52
42.105,59
49.761,15
31.898,17
26.794,47
35.087,99
8.293,53
0,00
7.082.441,20
2005-11-01
3.874.665,33
1.912.078,88
286.811,83
27.057,54
155.981,22
122.614,52
340.317,86
93.837,65
41.288,56
48.795,58
31.279,22
26.274,54
33.781,55
8.132,60
0,00
7.002.916,87
2005-12-01
3.785.168,20
1.907.543,80
286.131,57
27.254,34
156.266,58
119.601,71
329.810,78
90.607,36
40.471,29
48.323,92
30.806,50
25.370,06
33.826,75
7.852,64
0,00
6.889.035,49
ANUAL
51.545.229,70
23.262.730,90
3.489.409,63
324.729,84
1.865.934,60
1.635.487,60
4.515.946,81
1.239.167,56
551.035,30
653.343,26
413.551,69
315.003,86
379.205,78
107.394,53
220.326,15
90.518.497,18
3. Compte de Resultats de Esproba — 2005
Mes
Facturació
+ Allib. provisions
− Despeses
= Res.Explot.
EBT
Benefici Net
2005-01-01
7.959.591,70
456.049,43
8.624.924,40
-209.283,27
-171.430,71
-171.430,71
2005-02-01
7.479.922,79
457.465,04
7.962.991,67
-25.603,84
12.266,19
12.266,19
2005-03-01
7.310.525,81
452.636,71
8.033.261,07
-270.098,55
-231.392,09
-231.392,09
2005-04-01
7.249.762,16
464.077,21
7.729.473,69
-15.634,32
21.659,86
21.659,86
2005-05-01
7.056.926,18
457.124,86
7.710.181,43
-196.130,39
-159.737,90
-159.737,90
2005-06-01
6.882.937,03
460.591,84
7.455.195,59
-111.666,72
-76.914,18
-76.914,18
2005-07-01
6.788.352,52
456.418,79
7.453.108,98
-208.337,67
-172.386,44
-172.386,44
2005-08-01
6.659.859,00
449.389,28
7.297.703,96
-188.455,68
-151.691,56
-151.691,56
2005-09-01
6.547.324,69
450.049,38
7.277.262,83
-279.888,76
-243.270,82
-243.270,82
2005-10-01
6.379.634,78
441.161,17
7.082.441,20
-261.645,25
-222.041,38
-222.041,38
2005-11-01
6.255.843,03
442.664,60
7.002.916,87
-304.409,24
-260.552,69
-260.552,69
2005-12-01
6.040.490,41
431.603,05
6.889.035,49
-416.942,03
-371.919,99
-371.919,99
ANUAL
82.611.170,10
5.419.231,36
90.518.497,18
-2.488.095,72
-2.027.411,71
-2.027.411,71
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Esproba 2005
Mes
Essencial
Plus
TOTAL
2005-01-01
114.847
47.708
162.555
2005-02-01
103.027
47.579
150.606
2005-03-01
99.274
47.557
146.831
2005-04-01
96.925
48.004
144.929
2005-05-01
92.565
48.011
140.576
2005-06-01
88.418
47.724
136.142
2005-07-01
86.841
47.089
133.930
2005-08-01
84.355
46.821
131.176
2005-09-01
82.299
46.337
128.636
2005-10-01
78.985
45.878
124.863
2005-11-01
77.251
45.334
122.585
2005-12-01
74.754
43.689
118.443
TOTAL
1.079.541
561.731
1.641.272
5. Preus per pòlissa — Esproba 2005
Mes
Essencial
Plus
Variació
2005-01-01
474,37
824,15
+2,00%
2005-02-01
475,31
823,87
+0,10%
2005-03-01
476,06
818,66
-0,19%
2005-04-01
476,38
818,91
+0,05%
2005-05-01
475,42
816,30
-0,26%
2005-06-01
476,96
816,90
+0,21%
2005-07-01
477,92
818,17
+0,18%
2005-08-01
479,63
813,18
-0,11%
2005-09-01
479,76
814,16
+0,07%
2005-10-01
480,33
812,66
-0,03%
2005-11-01
480,17
809,15
-0,23%
2005-12-01
479,96
809,27
-0,01%
Encara no hi ha cap radiografia IA per a Esproba — 2005.
Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.