HHI 2.903 · sector 4.905 · 6 pòlisses actives · la més important, Bàsica, aporta el 39,5 % dels clients
Per territori
3,9 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.544 · sector 3.990 · present a 5 de 9 vegueries · Comarques Centrals concentra el 33,2 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
El moviment de clients per preu, satisfacció i reclamacions s'aplica des del 2002 a les companyies privades (el Consorci no hi participa).
Facturació 2007
12.280.654€
vs 2006
Despeses 2007
14.189.857€
vs 2006
Allib. provisions
417.493€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
-1.491.711€
vs 2006
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
4.179.282€
vs 2006
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
2.250.383€
IT Asseg.
218.502€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
76.741€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2007ROA 14,45 %
Actiu
2007
2006
Var.
Cartera d'inversions
27.007.839 €
22.620.989 €
+19,4 %
Tresoreria
1.921.798 €
2.156.464 €
-10,9 %
Total actiu
28.929.637 €
24.777.453 €
Passiu
2007
2006
Var.
Capital social
3.930.080 €
3.930.080 €
+0,0 %
Reserves
24.569.735 €
20.390.453 €
+20,5 %
Provisions tècniques
429.823 €
456.921 €
-5,9 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
28.929.637 €
24.777.453 €
Fluxos d'efectiu 2007
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
4.152.184 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-4.386.850 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-234.666 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
12,11 M€
MRR 1,0 M€ × 12
Δ ARR any/any
-0,4%
vs desembre 2006
ARPU anual
500 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
2,1%
≈ 248 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2007 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 1,01 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)12,1 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,0 M€ (+0%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
-0,4%
ARR Churn rate
2,1%/any
ARPU anual
500 €
Net Expansion ARR
+0,0 M€
MRR darrer mes
1,01 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2006: disponible.
Composició de les despeses — Consorci 2007
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
14,45%
ant. 9,52%
Consorci
14,45%
Sector
9,00%
+5,45% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
14,66%
ant. 9,70%
Consorci
14,66%
Sector
10,65%
+4,02% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Consorci
0,00%
Sector
11,82%
-11,82% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
-11,12%
Primer any
-22,21% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
-12,56%
Primer any
-24,42% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-15,60%
Primer any
-21,69% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,00€
Primer any
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
84,96%
ant. 101,92%
+17,05% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
111,12%
ant. 125,88%
+22,21% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 99,66%
Consorci
100,00%
Sector
99,63%
+0,37% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-7,63%
Primer any
Consorci
-7,63%
Sector
-4,82%
-2,81% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
4.973€
ant. 5.270€
-5.078,32€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.148€
ant. 1.107€
+49,40€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.825€
Primer any
-5.127,72€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
60.199€
Primer any
-53.828,08€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
14.939€
Primer any
+1.900,93€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
45.260€
Primer any
+45.253,04€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
-12,20%
Primer any
-21,51% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2007
Preu més baix
300,39€
Obligatòria
Preu més alt
2.253,28€
Estrella
Preu mitjà
905,90€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2007 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
300,39€
preu de referència (€/mes)
-14,2% vs gen.
-25,45€ vs sector
(-7.8%)
Sector: 325,84€/mes
Bàsica
485,34€
preu de referència (€/mes)
-2,9% vs gen.
-5,63€ vs sector
(-1.1%)
Sector: 490,97€/mes
Oci
550,04€
preu de referència (€/mes)
-8,3% vs gen.
-118,08€ vs sector
(-17.7%)
Sector: 668,12€/mes
Completa
846,66€
preu de referència (€/mes)
-5,9% vs gen.
-57,42€ vs sector
(-6.4%)
Sector: 904,08€/mes
A Tot Risc
999,71€
preu de referència (€/mes)
-16,7% vs gen.
-107,95€ vs sector
(-9.7%)
Sector: 1.107,66€/mes
Estrella
2.253,28€
preu de referència (€/mes)
+45,54€ vs sector
(+2.1%)
Sector: 2.207,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Consorci 2007 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Bàsica495,48 €/u
Obligatòria324,60 €/u
Completa873,29 €/u
A Tot Risc1.096,71 €/u
Oci574,68 €/u
Estrella2.304,49 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
A Tot Risc
-3,48
Molt elàstica
rang [-37,53, 32,21]
· n=8
Oci
-1,65
Molt elàstica
rang [-13,56, 3,98]
· n=8
Obligatòria
-0,92
Moderadament elàstica
rang [-8,84, 5,53]
· n=8
Bàsica
-0,57
Moderadament elàstica
rang [-9,21, 12,29]
· n=10
Completa
2,65
Paradoxa / estacional
rang [-23,94, 33,57]
· n=8
Estrella
37,81
Paradoxa / estacional
rang [-154,96, 234,38]
· n=6
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
-0,92 · Moderadament elàstica
8 canvis
350,00€
350,64€
+0,18%
+0,66%
3,630
↳
Mar →
Abr
350,00€
350,64€
+0,18%
+0,66%
3,630
↳
Abr →
Mai
350,64€
351,50€
+0,25%
+0,07%
0,293
↳
Mai →
Jun
351,50€
351,01€
-0,14%
+0,74%
-5,328
↳
Jun →
Jul
351,01€
350,00€
-0,29%
+2,54%
-8,843
↳
Jul →
Ago
350,00€
300,00€
-14,29%
+2,24%
-0,157
↳
Ago →
Set
300,00€
300,40€
+0,13%
+0,74%
5,529
↳
Set →
Oct
300,40€
300,00€
-0,13%
+0,37%
-2,790
↳
Nov →
Des
300,00€
300,60€
+0,20%
+0,06%
0,280
Bàsica
-0,57 · Moderadament elàstica
10 canvis
500,00€
498,93€
-0,21%
+0,57%
-2,647
↳
Feb →
Mar
500,00€
498,93€
-0,21%
+0,57%
-2,647
↳
Mar →
Abr
498,93€
498,57€
-0,07%
+0,66%
-9,211
↳
Abr →
Mai
498,57€
500,00€
+0,29%
+0,07%
0,234
↳
Mai →
Jun
500,00€
500,52€
+0,10%
+0,75%
7,205
↳
Jun →
Jul
500,52€
499,09€
-0,29%
+2,54%
-8,897
↳
Jul →
Ago
499,09€
500,00€
+0,18%
+2,24%
12,289
↳
Ago →
Set
500,00€
498,73€
-0,25%
+0,74%
-2,918
↳
Set →
Oct
498,73€
497,50€
-0,25%
+0,37%
-1,491
↳
Oct →
Nov
497,50€
485,00€
-2,51%
+0,03%
-0,013
↳
Nov →
Des
485,00€
483,90€
-0,23%
+0,05%
-0,231
Oci
-1,65 · Molt elàstica
8 canvis
600,00€
601,28€
+0,21%
+0,79%
3,726
↳
Mar →
Abr
600,00€
601,28€
+0,21%
+0,79%
3,726
↳
Abr →
Mai
601,28€
601,74€
+0,08%
0,00%
0,000
↳
Mai →
Jun
601,74€
601,11€
-0,10%
+0,79%
-7,533
↳
Jun →
Jul
601,11€
600,00€
-0,18%
+2,50%
-13,560
↳
Jul →
Ago
600,00€
550,00€
-8,33%
+2,29%
-0,275
↳
Ago →
Set
550,00€
551,03€
+0,19%
+0,75%
3,985
↳
Set →
Oct
551,03€
550,00€
-0,19%
+0,30%
-1,585
↳
Nov →
Des
550,00€
550,40€
+0,07%
+0,15%
2,031
Completa
2,65 · Paradoxa / estacional
8 canvis
900,00€
899,20€
-0,09%
+0,65%
-7,351
↳
Mar →
Abr
900,00€
899,20€
-0,09%
+0,65%
-7,351
↳
Abr →
Mai
899,20€
896,91€
-0,25%
+0,07%
-0,294
↳
Mai →
Jun
896,91€
897,11€
+0,02%
+0,75%
33,567
↳
Jun →
Jul
897,11€
900,00€
+0,32%
+2,53%
7,841
↳
Jul →
Ago
900,00€
850,00€
-5,56%
+2,25%
-0,404
↳
Ago →
Set
850,00€
849,74€
-0,03%
+0,73%
-23,942
↳
Set →
Oct
849,74€
850,00€
+0,03%
+0,38%
12,264
↳
Nov →
Des
850,00€
849,18€
-0,10%
+0,05%
-0,484
A Tot Risc
-3,48 · Molt elàstica
8 canvis
1.200,00€
1.198,72€
-0,11%
+0,57%
-5,350
↳
Mar →
Abr
1.200,00€
1.198,72€
-0,11%
+0,57%
-5,350
↳
Abr →
Mai
1.198,72€
1.198,34€
-0,03%
+0,14%
-4,475
↳
Mai →
Jun
1.198,34€
1.200,81€
+0,21%
+0,71%
3,436
↳
Jun →
Jul
1.200,81€
1.200,00€
-0,07%
+2,53%
-37,531
↳
Jul →
Ago
1.200,00€
1.000,00€
-16,67%
+2,19%
-0,132
↳
Ago →
Set
1.000,00€
1.000,25€
+0,03%
+0,81%
32,215
↳
Set →
Oct
1.000,25€
1.000,00€
-0,02%
+0,40%
-15,983
↳
Nov →
Des
1.000,00€
999,83€
-0,02%
0,00%
0,000
Estrella
37,81 · Paradoxa / estacional
6 canvis
2.500,00€
2.505,25€
+0,21%
+12,50%
59,524
↳
Mai →
Jun
2.500,00€
2.505,25€
+0,21%
+12,50%
59,524
↳
Jun →
Jul
2.505,25€
2.500,00€
-0,21%
+11,11%
-53,021
↳
Jul →
Ago
2.500,00€
2.250,00€
-10,00%
+10,00%
-1,000
↳
Ago →
Set
2.250,00€
2.248,68€
-0,06%
+9,09%
-154,959
↳
Set →
Oct
2.248,68€
2.250,00€
+0,06%
+8,33%
141,962
↳
Nov →
Des
2.250,00€
2.250,64€
+0,03%
+6,67%
234,375
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2008 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Estrella🟠 Sobre la mit.
mínim78%màxim
Idx: 106,1Gap: +29,1%n=9 m.
Bàsica🟠 Sobre la mit.
mínim65%màxim
Idx: 101,1Gap: +68,0%n=12 m.
Obligatòria🟠 Sobre la mit.
mínim57%màxim
Idx: 99,8Gap: +64,3%n=12 m.
Completa🔵 Sota la mit.
mínim30%màxim
Idx: 96,5Gap: +30,0%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim23%màxim
Idx: 99,1Gap: +30,4%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim0%màxim
Idx: 85,3Gap: -3,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Estrella 9 mesos
2.500,00€
2.000,00€
2.355,36€
2.500,00€
14
100%
106,1
↳
Abr
2.500,00€
2.000,00€
2.355,36€
2.500,00€
14
100%
106,1
↳
Mai
2.505,25€
1.997,74€
2.352,98€
2.503,02€
14
100%
106,5
↳
Jun
2.500,00€
1.800,00€
2.264,29€
2.500,00€
14
100%
110,4
↳
Jul
2.250,00€
1.750,00€
2.160,71€
2.500,00€
14
67%
104,1
↳
Ago
2.248,68€
1.746,05€
2.160,36€
2.497,76€
14
67%
104,1
↳
Set
2.250,00€
1.750,00€
2.150,00€
2.500,00€
14
67%
104,7
↳
Oct
2.250,00€
1.750,00€
2.114,29€
2.500,00€
14
67%
106,4
↳
Nov
2.250,64€
1.749,50€
2.114,43€
2.500,72€
14
67%
106,4
↳
Des
2.253,28€
1.745,32€
2.115,90€
2.495,95€
14
68%
106,5
Bàsica 12 mesos
500,00€
300,00€
511,43€
615,00€
14
63%
97,8
↳
Gen
500,00€
300,00€
511,43€
615,00€
14
63%
97,8
↳
Feb
498,93€
299,12€
511,54€
615,91€
14
63%
97,5
↳
Mar
498,57€
298,39€
511,48€
616,83€
14
63%
97,5
↳
Abr
500,00€
300,00€
500,36€
615,00€
14
63%
99,9
↳
Mai
500,52€
300,32€
500,25€
616,29€
14
63%
100,1
↳
Jun
499,09€
299,97€
500,10€
614,56€
14
63%
99,8
↳
Jul
500,00€
290,00€
482,50€
600,00€
14
68%
103,6
↳
Ago
498,73€
290,85€
482,71€
600,04€
14
67%
103,3
↳
Set
497,50€
291,65€
482,81€
599,38€
14
67%
103,0
↳
Oct
485,00€
290,00€
468,21€
585,00€
14
66%
103,6
↳
Nov
483,90€
289,88€
468,14€
585,01€
14
66%
103,4
↳
Des
485,34€
289,64€
468,11€
584,55€
14
66%
103,7
Obligatòria 12 mesos
350,00€
200,00€
341,79€
450,00€
14
60%
102,4
↳
Gen
350,00€
200,00€
341,79€
450,00€
14
60%
102,4
↳
Feb
350,00€
200,00€
331,07€
430,00€
14
65%
105,7
↳
Mar
350,64€
200,40€
331,00€
428,74€
14
66%
105,9
↳
Abr
351,50€
199,85€
330,95€
429,48€
14
66%
106,2
↳
Mai
351,01€
199,61€
331,04€
430,56€
14
66%
106,0
↳
Jun
350,00€
195,00€
322,50€
425,00€
14
67%
108,5
↳
Jul
300,00€
190,00€
312,86€
400,00€
14
52%
95,9
↳
Ago
300,40€
190,52€
312,94€
401,10€
14
52%
96,0
↳
Set
300,00€
200,00€
315,71€
400,00€
14
50%
95,0
↳
Oct
300,00€
200,00€
326,79€
415,00€
14
47%
91,8
↳
Nov
300,60€
200,35€
326,97€
416,14€
14
46%
91,9
↳
Des
300,39€
200,86€
326,93€
415,54€
14
46%
91,9
Completa 12 mesos
900,00€
700,00€
938,21€
1.400,00€
14
29%
95,9
↳
Gen
900,00€
700,00€
938,21€
1.400,00€
14
29%
95,9
↳
Feb
900,00€
675,00€
908,57€
1.350,00€
14
33%
99,1
↳
Mar
899,20€
673,78€
908,33€
1.347,59€
14
33%
99,0
↳
Abr
896,91€
671,78€
908,78€
1.348,90€
14
33%
98,7
↳
Mai
897,11€
670,92€
909,43€
1.351,86€
14
33%
98,6
↳
Jun
900,00€
675,00€
895,71€
1.300,00€
14
36%
100,5
↳
Jul
850,00€
660,00€
886,78€
1.300,00€
14
30%
95,9
↳
Ago
849,74€
658,07€
886,60€
1.303,14€
14
30%
95,8
↳
Set
850,00€
660,00€
897,50€
1.400,00€
14
26%
94,7
↳
Oct
850,00€
675,00€
911,07€
1.400,00€
14
24%
93,3
↳
Nov
849,18€
675,80€
911,67€
1.402,99€
14
24%
93,1
↳
Des
846,66€
674,71€
912,04€
1.403,93€
14
24%
92,8
A Tot Risc 12 mesos
1.200,00€
850,00€
1.207,14€
2.000,00€
14
30%
99,4
↳
Gen
1.200,00€
850,00€
1.207,14€
2.000,00€
14
30%
99,4
↳
Feb
1.200,00€
850,00€
1.142,86€
2.000,00€
14
30%
105,0
↳
Mar
1.198,72€
849,30€
1.141,92€
1.994,89€
14
31%
105,0
↳
Abr
1.198,34€
847,89€
1.142,40€
1.998,44€
14
30%
104,9
↳
Mai
1.200,81€
847,76€
1.141,61€
1.995,64€
14
31%
105,2
↳
Jun
1.200,00€
800,00€
1.069,64€
1.800,00€
14
40%
112,2
↳
Jul
1.000,00€
800,00€
1.046,43€
1.800,00€
14
20%
95,6
↳
Ago
1.000,25€
801,37€
1.046,69€
1.805,23€
14
20%
95,6
↳
Set
1.000,00€
800,00€
1.064,29€
1.900,00€
14
18%
94,0
↳
Oct
1.000,00€
900,00€
1.098,21€
1.900,00€
14
10%
91,1
↳
Nov
999,83€
898,50€
1.098,64€
1.901,96€
14
10%
91,0
↳
Des
999,71€
896,95€
1.098,87€
1.903,83€
14
10%
91,0
Oci 12 mesos
600,00€
600,00€
696,14€
900,00€
14
0%
86,2
↳
Gen
600,00€
600,00€
696,14€
900,00€
14
0%
86,2
↳
Feb
600,00€
600,00€
685,71€
900,00€
14
0%
87,5
↳
Mar
601,28€
599,01€
685,65€
902,32€
14
1%
87,7
↳
Abr
601,74€
600,71€
685,63€
899,97€
14
0%
87,8
↳
Mai
601,11€
601,75€
685,14€
899,81€
14
0%
87,7
↳
Jun
600,00€
600,00€
672,14€
800,00€
14
0%
89,3
↳
Jul
550,00€
600,00€
661,43€
800,00€
14
0%
83,2
↳
Ago
551,03€
599,40€
661,68€
801,71€
14
0%
83,3
↳
Set
550,00€
600,00€
673,57€
1.000,00€
14
0%
81,7
↳
Oct
550,00€
575,00€
663,21€
1.000,00€
14
0%
82,9
↳
Nov
550,40€
575,13€
663,26€
1.000,49€
14
0%
83,0
↳
Des
550,04€
575,30€
663,34€
997,54€
14
0%
82,9
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
1,01M €
0 €
99,4%
99,4%
+0,0pp
Feb
1,01M €
0 €
99,8%
99,8%
+0,0pp
Mar
1,01M €
5,7K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Abr
1,02M €
6,9K €
100,8%
100,0%
+0,8pp
Mai
1,02M €
0,9K €
100,2%
100,0%
+0,2pp
Jun
1,03M €
7,7K €
100,7%
100,0%
+0,7pp
Jul
0,99M €
24,5K €
96,0%
96,0%
+0,0pp
Ago
1,01M €
22,1K €
102,2%
100,0%
+2,2pp
Set
1,01M €
7,5K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Oct
1,01M €
3,8K €
99,4%
99,4%
+0,0pp
Nov
1,01M €
0,4K €
100,0%
100,0%
+0,0pp
Des
1,01M €
0,6K €
98,0%
98,0%
+0,0pp
TOTAL any
12,12M €
0,08M €
99,8%
99,4%
+0,4pp
NRR mig anual
99,8%
Saludable
GRR anual
99,4%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+0,4pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,7%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.