← Fitxa

Seguros Corcel Negro

Informe anual 2005 · Exercici tancat a 31 de desembre
Ingressos
52,47 M€
+6,9 % vs 2004
Benefici net
3,64 M€
any anterior 1,61 M€
Assegurats
70.658
quota 10,4 %
ROE / ROA
15,6 %
ROA 9,24 %

Compte de resultats

20052004Var.
Ingressos (facturació)52.470.855 €49.068.673 €+6,9 %
Alliberament de provisions de l'any anterior3.055.777 €1.790.254 €+70,7 %
Despeses d'explotació51.850.932 €49.141.111 €+5,5 %
Resultat d'explotació3.675.699 €1.717.817 €+114,0 %
Ingressos financers329.980 €267.418 €+23,4 %
Despeses financeres368.578 €371.537 €-0,8 %
Resultat abans d'impostos3.637.102 €1.613.697 €+125,4 %
Impost de societats0 €0 €
Benefici net3.637.102 €1.613.697 €+125,4 %
Dividends pagats0 €0 €

Balanç i fluxos d'efectiu

Actiu20052004
Cartera d'inversions12.236.56010.975.557
Tresoreria27.113.81124.936.493
Total actiu39.350.37135.912.050
Passiu20052004
Fons propis23.305.10019.667.998
Provisions tècniques3.246.3733.055.777
Deute financer12.798.89913.188.276
Total passiu39.350.37135.912.050
Fluxos d'explotació3.827.698 €Fluxos d'inversió-1.261.003 €
Fluxos de finançament-389.377 €Variació de tresoreria2.177.318 €

Solvència (Llei 2/1999)

Cobertura del capital mínim obligatori (art. 27)194,2 % Capital mínim12.000.000 €
Ràtio de cobertura de reserves (art. 23 bis)0,096 Índex de liquiditat operativa (art. 23 ter)4,44
Solvència II (orientativa)194 %SCR orientatiu12.000.000 €

Borsa

Cotització a 31-1278,40 €Variació anual+57,4 %
BPA0,7800 €PER100,82
Dividends pagats0 €Payout—

Evolució mensual

MesAsseguratsIngressosResultat d'explotacióBenefici net
Gen79.4004.363.407161.854156.669
Feb78.6014.414.035223.856219.067
Mar76.6534.358.052146.377141.949
Abr76.9864.406.454350.739346.801
Mai76.6374.408.209324.953321.455
Jun76.9164.418.361347.486344.429
Jul76.6574.423.986382.693379.877
Ago76.4654.421.136316.988314.418
Set75.0014.432.593416.763414.476
Oct73.2154.350.123361.863359.710
Nov71.9744.270.124311.968309.919
Des70.6584.204.374330.160328.335

Fets rellevants

27/01/2005Esdeveniment: Esvoranc del Carmel
07/07/2005Esdeveniment: Atemptats de Londres
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,096 = 48 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies · sense dividends (art. 22.…
Sanció S3Reserves insuficients (art. 23 bis.3c i 63, greu): RCR de 0,096 a desembre de 2004 (mínim del tram: 0,20)67.561 €
Sanció S6Protecció dels clients, trams 2005 (art. 64.5, lleu): 7,5 reclamacions per 1.000 assegurats el 200460.000 €
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,096 = 48 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies · sense dividends (art. 22.…
Sanció S3Reserves insuficients (art. 23 bis.3c i 63, greu): RCR de 0,096 a desembre de 2005 (mínim del tram: 0,20)67.561 €
Sanció S4Risc de terrorisme no cobert (lleu): No ha reforçat les provisions després de l'atemptat (6,19 % el 2005)60.000 €
Sanció S6Protecció dels clients, trams 2005 (art. 64.5, lleu): 7,8 reclamacions per 1.000 assegurats el 200560.000 €

Qualificació EQA

B+
B+ (61,2 punts) reflecteix un perfil sòlid, amb una rendibilitat tècnica i financera favorable: un ràtio combinat del 91,9 %, per sota del 100 % i per tant amb marge de benefici de subscripció, i un ROE del 15,6 %. La solvència es confirma (sol: Sí) i no hi ha cap alerta diagnòstica (diag: 0), cosa que dona estabilitat a la valoració del tancament de l'exercici complet (S2). La puntuació no arriba a un nivell superior perquè el rating intern (62,9) és només moderat i l'indicador RCR consta com a «No», de manera que el mèrit global queda en una franja alta però no excel·lent.
SegurosWeb · Informe generat el 02/11/2026 a partir de les dades del joc. Les xifres de solvència segueixen la Llei 2/1999 de les Asseguradores; la ràtio de Solvència II és orientativa.