HHI 4.299 · sector 4.789 · 5 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 42,7 % dels clients
Per territori
1,4 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 7.002 · sector 3.927 · present a 2 de 9 vegueries · Comarques Gironines concentra el 81,6 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+19,7 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
36
Sector: 40
Reclamacions
7,3
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
−1.151
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
8.679.824€
vs 2008
Despeses 2009
8.502.030€
vs 2008
Allib. provisions
151.897€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
329.690€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
304.234€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
163.818€
IT Asseg.
198.710€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
56.419€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009ROA 2,79 %
· Solvència II (orientativa) 260 % (SCR 3.000.000 €)
Actiu
2009
2008
Var.
Cartera d'inversions
8.436.164 €
7.805.488 €
+8,1 %
Tresoreria
2.449.894 €
2.705.183 €
-9,4 %
Total actiu
10.886.057 €
10.510.672 €
Passiu
2009
2008
Var.
Capital social
2.500.000 €
2.500.000 €
+0,0 %
Reserves
5.290.402 €
4.986.168 €
+6,1 %
Provisions tècniques
1.175.182 €
1.023.285 €
+14,8 %
Deute financer
1.920.474 €
2.001.219 €
-4,0 %
Total passiu
10.886.057 €
10.510.672 €
Fluxos d'efectiu 2009
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
456.131 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-630.675 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-80.745 €
Variació de tresoreria
-255.290 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
20/01
Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
−0,0 %
+10,6 %
−17,9 %
46,1
2
24/01
Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
−0,0 %
+10,6 %
+13,8 %
46,3
3
09/03
Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
−1,1 %
−1,1 %
−15,6 %
56,6
4
02/04
Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
−0,1 %
−1,4 %
−0,0 %
39,9
5
17/06
Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−1,3 %
−1,1 %
−6,9 %
33,5
6
15/09
Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+0,0 %
+0,9 %
−17,1 %
31,4
7
26/11
Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,3 %
+0,8 %
−6,5 %
32,8
8
08/12
Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,1 %
−1,2 %
−6,8 %
32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici
280.704 €
Gener 2000
Pitjor mes de benefici
-48.184 €
Març 2004 · anterior -40.802 €
Màxim de clients
43.556
Setembre 2000 · anterior 42.152
Mínim de clients
9.359
Desembre 2003 · anterior 9.409
Màxima facturació mensual
1,85 M€
Desembre 2000 · anterior 1,82 M€
Mínima facturació mensual
316.595 €
Desembre 2003 · anterior 319.334 €
Màxim a borsa
120,00 €
9 de juliol 2001 · anterior 119,68 €
Mínim a borsa
21,02 €
20 d'abril 2000 · anterior 21,62 €
Quota de mercat màxima
6,90 %
Setembre 2000 · anterior 6,74 %
Capitalització màxima
12,00 M€
9 de juliol 2001 · anterior 11,97 M€
Fons propis màxims ★ 2009
7,79 M€
Desembre 2009 · anterior 7,49 M€
Plantilla màxima
318
Octubre 2000 · anterior 315
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 62 (16 màxims i 46 mínims, en 17 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Bàsica
mínim
5.937
5.958
Agost 2009
Clients
Majors
mínim
2.121
2.130
Desembre 2009
Clients
Oci
mínim
480
490
Desembre 2009
Facturació
Oci
mínim
36.225 €
36.880 €
Desembre 2009
Fons propis
Total
màxim
7,79 M€
7,49 M€
Desembre 2009
Indemnitzacions
Oci
mínim
22.887 €
23.681 €
Desembre 2009
Indemnització mitjana
Bàsica
mínim
1.062 €
1.152 €
Novembre 2009
Indemnització mitjana
Obligatòria
mínim
998 €
1.049 €
Març 2009
Indemnització mitjana
Oci
mínim
1.947 €
2.017 €
Març 2009
Preu
Completa
màxim
1.250,93 €
1.250,90 €
Desembre 2009
Preu
Obligatòria
màxim
600,75 €
599,00 €
Agost 2009
Preu
Oci
màxim
905,63 €
905,31 €
Desembre 2009
Preu
A Tot Risc
màxim
1.654,10 €
1.650,00 €
Octubre 2009
Ràtios
PER
màxim
1.228,0 ×
1.177,6 ×
Gener 2009
Sinistres (nombre)
Bàsica
màxim
202
186
Novembre 2009
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
205
193
Març 2009
Estructura
Provisions
màxim
3,22 %
3,18 %
Gener 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
8,53 M€
MRR 0,7 M€ × 12
Δ ARR any/any
-3,8%
vs desembre 2008
ARPU anual
563 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
3,3%
≈ 281 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,71 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)8,5 M€ (97%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,2 M€ (+3%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
-3,8%
ARR Churn rate
3,3%/any
ARPU anual
563 €
Net Expansion ARR
+0,2 M€
MRR darrer mes
0,71 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2008: disponible.
Composició de les despeses — Athis 2009
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
2,79%
ant. 4,78%
Athis
2,79%
Sector
7,69%
-4,90% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
3,91%
ant. 6,72%
Athis
3,91%
Sector
8,28%
-4,37% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Athis
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
7,63%
Primer any
-3,77% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
8,72%
Primer any
-3,79% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
2,07%
Primer any
-3,59% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,26€
Primer any
-0,13€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
67,84%
ant. 66,23%
-3,87% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
92,37%
ant. 92,30%
+3,77% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 99,22%
Athis
100,00%
Sector
99,66%
+0,34% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
2,24%
Primer any
Athis
2,24%
Sector
2,48%
-0,24% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.259,14€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
6.187€
ant. 5.864€
-7.214,64€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.150€
ant. 1.118€
-28,10€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
5.036€
Primer any
-7.186,54€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,26
ant. 0,29
-0,46 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
32.878€
Primer any
-111.435,86€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
6.979€
Primer any
-6.702,16€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
25.899€
Primer any
+25.889,83€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
3,82%
Primer any
-4,65% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
599,95€
Obligatòria
Preu més alt
2.145,66€
Estrella
Preu mitjà
1.203,61€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
599,95€
preu de referència (€/mes)
+0,8% vs gen.
+139,15€ vs sector
(+30.2%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
672,48€
preu de referència (€/mes)
+3,5% vs gen.
+100,02€ vs sector
(+17.5%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
905,63€
preu de referència (€/mes)
+0,6% vs gen.
+138,04€ vs sector
(+18%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
1.250,93€
preu de referència (€/mes)
+4,2% vs gen.
+131,49€ vs sector
(+11.7%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.647,03€
preu de referència (€/mes)
+2,9% vs gen.
+259,47€ vs sector
(+18.7%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
2.145,66€
preu de referència (€/mes)
+7,3% vs gen.
+57,64€ vs sector
(+2.8%)
Sector: 2.088,02€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Athis 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria597,14 €/u
Bàsica665,99 €/u
Oci900,25 €/u
Estrella2.103,82 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-22,20
Molt elàstica
rang [-263,62, 19,37]
· n=11
Bàsica
-19,73
Molt elàstica
rang [-262,09, 72,94]
· n=11
Oci
18,24
Paradoxa / estacional
rang [-19,50, 160,51]
· n=10
Obligatòria
18,84
Paradoxa / estacional
rang [-11,77, 209,78]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
18,84 · Paradoxa / estacional
11 canvis
595,00€
595,33€
+0,06%
-0,65%
-11,768
↳
Feb →
Mar
595,00€
595,33€
+0,06%
-0,65%
-11,768
↳
Mar →
Abr
595,33€
595,00€
-0,06%
-0,42%
7,619
↳
Abr →
Mai
595,00€
596,32€
+0,22%
+0,19%
0,850
↳
Mai →
Jun
596,32€
594,77€
-0,26%
-0,85%
3,257
↳
Jun →
Jul
594,77€
594,42€
-0,06%
+0,35%
-5,912
↳
Jul →
Ago
594,42€
599,00€
+0,77%
+0,06%
0,082
↳
Ago →
Set
599,00€
600,75€
+0,29%
+0,80%
2,749
↳
Set →
Oct
600,75€
599,00€
-0,29%
-0,41%
1,394
↳
Oct →
Nov
599,00€
597,59€
-0,24%
+0,78%
-3,332
↳
Nov →
Des
597,59€
598,63€
+0,17%
+0,44%
2,504
↳
Des →
Gen 2010 *
598,63€
599,95€
+0,22%
+46,26%
209,782
Bàsica
-19,73 · Molt elàstica
11 canvis
650,00€
651,91€
+0,29%
-1,50%
-5,091
↳
Feb →
Mar
650,00€
651,91€
+0,29%
-1,50%
-5,091
↳
Mar →
Abr
651,91€
651,76€
-0,02%
-1,68%
72,944
↳
Abr →
Mai
651,76€
665,00€
+2,03%
-1,59%
-0,784
↳
Mai →
Jun
665,00€
665,49€
+0,07%
-1,57%
-21,300
↳
Jun →
Jul
665,49€
665,97€
+0,07%
+0,07%
0,931
↳
Jul →
Ago
665,97€
675,00€
+1,36%
-0,42%
-0,309
↳
Ago →
Set
675,00€
674,86€
-0,02%
+0,03%
-1,624
↳
Set →
Oct
674,86€
673,80€
-0,16%
+0,07%
-0,429
↳
Oct →
Nov
673,80€
675,00€
+0,18%
+0,13%
0,756
↳
Nov →
Des
675,00€
673,62€
-0,20%
+0,02%
-0,082
↳
Des →
Gen 2010 *
673,62€
672,48€
-0,17%
+44,35%
-262,090
Oci
18,24 · Paradoxa / estacional
10 canvis
900,00€
898,94€
-0,12%
-2,26%
19,163
↳
Feb →
Mar
900,00€
898,94€
-0,12%
-2,26%
19,163
↳
Mar →
Abr
898,94€
900,00€
+0,12%
-1,95%
-16,569
↳
Abr →
Mai
900,00€
899,15€
-0,09%
-2,17%
23,018
↳
Mai →
Jun
899,15€
898,65€
-0,06%
-1,85%
33,302
↳
Jun →
Jul
898,65€
899,98€
+0,15%
-1,51%
-10,199
↳
Ago →
Set
900,00€
897,76€
-0,25%
-1,56%
6,266
↳
Set →
Oct
897,76€
900,00€
+0,25%
-1,58%
-6,349
↳
Oct →
Nov
900,00€
900,65€
+0,07%
-1,41%
-19,502
↳
Nov →
Des
900,65€
903,18€
+0,28%
-2,04%
-7,265
↳
Des →
Gen 2010 *
903,18€
905,63€
+0,27%
+43,54%
160,514
Estrella
-22,20 · Molt elàstica
11 canvis
2.000,00€
1.995,09€
-0,25%
-2,38%
9,698
↳
Feb →
Mar
2.000,00€
1.995,09€
-0,25%
-2,38%
9,698
↳
Mar →
Abr
1.995,09€
2.100,00€
+5,26%
-2,44%
-0,464
↳
Abr →
Mai
2.100,00€
2.103,03€
+0,14%
-1,67%
-11,551
↳
Mai →
Jun
2.103,03€
2.100,27€
-0,13%
-2,54%
19,372
↳
Jun →
Jul
2.100,27€
2.097,75€
-0,12%
-1,74%
14,495
↳
Jul →
Ago
2.097,75€
2.150,00€
+2,49%
-3,54%
-1,421
↳
Ago →
Set
2.150,00€
2.154,60€
+0,21%
-2,75%
-12,864
↳
Set →
Oct
2.154,60€
2.150,00€
-0,21%
-0,94%
4,419
↳
Oct →
Nov
2.150,00€
2.145,20€
-0,22%
-1,90%
8,532
↳
Nov →
Des
2.145,20€
2.149,05€
+0,18%
-1,94%
-10,819
↳
Des →
Gen 2010 *
2.149,05€
2.145,66€
-0,16%
+41,58%
-263,618
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🔴 Car
mínim99%màxim
Idx: 132,4Gap: +57,3%n=12 m.
Bàsica🔴 Car
mínim99%màxim
Idx: 117,8Gap: +45,0%n=12 m.
A Tot Risc🔴 Car
mínim96%màxim
Idx: 118,6Gap: +37,7%n=12 m.
Completa🔴 Car
mínim93%màxim
Idx: 110,1Gap: +27,2%n=12 m.
Oci🟠 Sobre la mit.
mínim75%màxim
Idx: 118,8Gap: +38,5%n=12 m.
Estrella🟠 Sobre la mit.
mínim55%màxim
Idx: 101,0Gap: +17,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
595,00€
375,00€
441,07€
600,00€
14
98%
134,9
↳
Gen
595,00€
375,00€
441,07€
600,00€
14
98%
134,9
↳
Feb
595,33€
374,79€
440,91€
600,05€
14
98%
135,0
↳
Mar
595,00€
375,00€
444,29€
600,00€
14
98%
133,9
↳
Abr
596,32€
374,06€
444,52€
599,17€
14
99%
134,1
↳
Mai
594,77€
374,78€
444,22€
597,43€
14
99%
133,9
↳
Jun
594,42€
375,60€
444,42€
597,49€
14
99%
133,8
↳
Jul
599,00€
395,00€
461,71€
600,00€
14
100%
129,7
↳
Ago
600,75€
394,48€
461,35€
600,59€
14
100%
130,2
↳
Set
599,00€
380,00€
457,79€
575,00€
14
100%
130,8
↳
Oct
597,59€
379,74€
457,64€
575,77€
14
100%
130,6
↳
Nov
598,63€
379,35€
457,55€
575,14€
14
100%
130,8
↳
Des
599,95€
380,29€
457,22€
574,70€
14
100%
131,2
Bàsica 12 mesos
650,00€
450,00€
548,93€
650,00€
14
100%
118,4
↳
Gen
650,00€
450,00€
548,93€
650,00€
14
100%
118,4
↳
Feb
651,91€
448,72€
548,92€
648,78€
14
100%
118,8
↳
Mar
651,76€
449,56€
549,05€
648,84€
14
100%
118,7
↳
Abr
665,00€
450,00€
561,79€
675,00€
14
96%
118,4
↳
Mai
665,49€
448,74€
561,57€
673,15€
14
97%
118,5
↳
Jun
665,97€
447,69€
561,46€
675,09€
14
96%
118,6
↳
Jul
675,00€
465,00€
567,50€
675,00€
14
100%
118,9
↳
Ago
674,86€
463,84€
567,38€
675,57€
14
100%
118,9
↳
Set
673,80€
465,15€
567,42€
676,88€
14
99%
118,7
↳
Oct
675,00€
475,00€
585,00€
675,00€
14
100%
115,4
↳
Nov
673,62€
476,28€
584,93€
675,77€
14
99%
115,2
↳
Des
672,48€
477,23€
585,22€
676,06€
14
98%
114,9
A Tot Risc 12 mesos
1.600,00€
1.200,00€
1.392,86€
2.000,00€
14
50%
114,9
↳
Gen
1.600,00€
1.200,00€
1.392,86€
2.000,00€
14
50%
114,9
↳
Feb
1.602,51€
1.199,05€
1.352,78€
1.453,40€
14
100%
118,5
↳
Mar
1.600,00€
1.200,00€
1.364,29€
1.500,00€
14
100%
117,3
↳
Abr
1.599,35€
1.198,09€
1.364,01€
1.504,43€
14
100%
117,3
↳
Mai
1.603,75€
1.197,54€
1.364,75€
1.504,55€
14
100%
117,5
↳
Jun
1.605,84€
1.196,91€
1.365,09€
1.508,67€
14
100%
117,6
↳
Jul
1.650,00€
1.200,00€
1.378,57€
1.550,00€
14
100%
119,7
↳
Ago
1.649,55€
1.200,54€
1.378,64€
1.545,92€
14
100%
119,7
↳
Set
1.650,00€
1.150,00€
1.371,43€
1.550,00€
14
100%
120,3
↳
Oct
1.654,10€
1.148,49€
1.370,73€
1.545,42€
14
100%
120,7
↳
Nov
1.650,79€
1.146,99€
1.371,82€
1.549,56€
14
100%
120,3
↳
Des
1.647,03€
1.146,18€
1.371,32€
1.552,57€
14
100%
120,1
Completa 12 mesos
1.200,00€
1.000,00€
1.135,71€
1.750,00€
14
27%
105,7
↳
Gen
1.200,00€
1.000,00€
1.135,71€
1.750,00€
14
27%
105,7
↳
Feb
1.197,67€
997,65€
1.095,05€
1.180,00€
14
100%
109,4
↳
Mar
1.200,00€
1.000,00€
1.103,93€
1.200,00€
14
100%
108,7
↳
Abr
1.198,07€
998,08€
1.103,77€
1.201,69€
14
98%
108,5
↳
Mai
1.197,45€
996,41€
1.104,33€
1.200,60€
14
98%
108,4
↳
Jun
1.200,21€
997,73€
1.104,91€
1.203,77€
14
98%
108,6
↳
Jul
1.250,00€
1.000,00€
1.121,79€
1.250,00€
14
100%
111,4
↳
Ago
1.250,90€
998,58€
1.121,48€
1.250,02€
14
100%
111,5
↳
Set
1.250,00€
900,00€
1.113,21€
1.250,00€
14
100%
112,3
↳
Oct
1.250,43€
898,35€
1.113,12€
1.250,51€
14
100%
112,3
↳
Nov
1.250,83€
899,82€
1.112,88€
1.252,71€
14
99%
112,4
↳
Des
1.250,93€
900,68€
1.112,92€
1.251,30€
14
100%
112,4
Oci 12 mesos
900,00€
650,00€
767,86€
1.250,00€
14
42%
117,2
↳
Gen
900,00€
650,00€
767,86€
1.250,00€
14
42%
117,2
↳
Feb
898,94€
649,77€
737,61€
901,89€
14
99%
121,9
↳
Mar
900,00€
650,00€
754,64€
1.000,00€
14
71%
119,3
↳
Abr
899,15€
650,09€
755,17€
997,23€
14
72%
119,1
↳
Mai
898,65€
651,87€
754,83€
996,00€
14
72%
119,1
↳
Jun
899,98€
651,49€
754,50€
994,43€
14
72%
119,3
↳
Jul
900,00€
650,00€
763,21€
1.000,00€
14
71%
117,9
↳
Ago
897,76€
650,41€
763,37€
1.001,16€
14
71%
117,6
↳
Set
900,00€
650,00€
761,07€
950,00€
14
83%
118,3
↳
Oct
900,65€
648,99€
761,63€
952,59€
14
83%
118,3
↳
Nov
903,18€
649,72€
761,71€
952,49€
14
84%
118,6
↳
Des
905,63€
648,07€
761,73€
954,75€
14
84%
118,9
Estrella 12 mesos
2.000,00€
1.800,00€
2.067,86€
2.600,00€
14
25%
96,7
↳
Gen
2.000,00€
1.800,00€
2.067,86€
2.600,00€
14
25%
96,7
↳
Feb
1.995,09€
1.802,03€
2.037,67€
2.255,05€
14
43%
97,9
↳
Mar
2.100,00€
1.800,00€
2.075,00€
2.300,00€
14
60%
101,2
↳
Abr
2.103,03€
1.798,65€
2.075,60€
2.303,14€
14
60%
101,3
↳
Mai
2.100,27€
1.797,94€
2.075,96€
2.308,33€
14
59%
101,2
↳
Jun
2.097,75€
1.801,83€
2.076,43€
2.301,64€
14
59%
101,0
↳
Jul
2.150,00€
1.800,00€
2.107,14€
2.400,00€
14
58%
102,0
↳
Ago
2.154,60€
1.795,39€
2.105,17€
2.397,02€
14
60%
102,3
↳
Set
2.150,00€
1.800,00€
2.103,57€
2.400,00€
14
58%
102,2
↳
Oct
2.145,20€
1.801,82€
2.104,74€
2.400,24€
14
57%
101,9
↳
Nov
2.149,05€
1.800,32€
2.105,61€
2.400,09€
14
58%
102,1
↳
Des
2.145,66€
1.800,21€
2.104,79€
2.393,81€
14
58%
101,9
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,74M €
0 €
100,0%
100,0%
+0,0pp
Feb
0,73M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Mar
0,72M €
0 €
98,9%
98,9%
+0,0pp
Abr
0,72M €
0 €
99,9%
99,9%
+0,0pp
Mai
0,71M €
0 €
99,1%
99,1%
+0,0pp
Jun
0,70M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Jul
0,71M €
0,0K €
101,1%
100,0%
+1,1pp
Ago
0,71M €
0 €
99,7%
99,7%
+0,0pp
Set
0,71M €
1,3K €
100,0%
100,0%
+0,0pp
Oct
0,71M €
0 €
99,7%
99,7%
+0,0pp
Nov
0,71M €
1,7K €
100,3%
100,0%
+0,3pp
Des
0,71M €
0,4K €
100,1%
65,6%
+34,5pp
TOTAL any
8,58M €
0,00M €
99,7%
96,7%
+3,0pp
NRR mig anual
99,7%
Saludable
GRR anual
96,7%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+3,0pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,9%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.
B (52,6 punts) reflecteix una asseguradora solvent (sol: Sí) i sense alertes diagnòstiques (diag: 0), amb una rendibilitat tècnica sòlida: el combined ratio de 92,4 % queda per sota del 100 % i indica un marge de subscripció positiu. La puntuació no puja a un nivell superior perquè el ROE de només el 3,9 % és modest i el rating de 46,3 se situa per sota de la zona mitjana-alta. Tampoc s'activa l'indicador RCR, de manera que el perfil és estable però sense marge de millora clar en rendibilitat global durant el S2 (any complet).
EQA
Solvència
B
★ S1 — tancament juny 30-06-09
Un ràtio combinat del 93,3% mostra rendibilitat tècnica de la subscripció, i l'indicador de solvència es compleix (Sí), sense cap diagnòstic advers (diag: 0). Això s'equilibra amb un ROE de només el 3%, una puntuació de rating moderada (44,2) i l'incompliment de l'indicador RCR, que limiten la fortalesa financera global. Tot plegat situa l'asseguradora en un perfil B (50,5 punts) en el S1: estable i solvent, però amb marge de millora en rendibilitat del capital i en el coixí de capital.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Athis · 2009
30 notícies a Servibancos · 26 en són protagonista