SegurosWeb

Athis

Fitxa d'asseguradora · 2008
Accedir
Logo
Athis-Mons
Activa 4 premis anteriors Darrera actualització 08-11-26
CIF S-17002
Núm. UNIC 000134001
Constitució 01-01-00
Consultes 524
Editar
Indicadors clau
ROA
4,78%
ROE
6,72%
Permanència
99,22%
Sinistralitat
66,23%
Combinada
92,30%
Endeutament
0,29

Experiència del client · 2008
NPS · Promotors, Passius, Detractors +40 NPS net
56.5%
26.9%
16.6%
● Promotors 56,5% ● Passius 26,9% ● Detractors 16,6%
CSAT · Satisfacció del client
3,06
★★★★★
sobre 5
5★
12,3%
4★
29,6%
3★
24,1%
2★
20,3%
1★
13,8%
Reclamacions
114
reclamacions any 2008
17%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
2,4 pòlisses equivalents
Com el sector
HHI 4.172 · sector 4.681 · 5 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 40,7 % dels clients
Per territori
1,5 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 6.918 · sector 3.957 · present a 2 de 9 vegueries · Comarques Gironines concentra el 81,0 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+21,3 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
40
Sector: 45
Reclamacions
5,8
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
−2.941
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
8.116.627€
vs 2007
Despeses 2008
7.776.142€
vs 2007
Allib. provisions
142.041€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
482.526€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
502.896€
vs 2007
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
270.790€
IT Asseg.
160.461€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
52.758€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008 ROA 4,78 % · Solvència II (orientativa) 250 % (SCR 3.000.000 €)
Actiu20082007Var.
Cartera d'inversions7.805.488 €6.998.391 €+11,5 %
Tresoreria2.705.183 €2.921.325 €-7,4 %
Total actiu10.510.672 €9.919.715 €
Passiu20082007Var.
Capital social2.500.000 €2.500.000 €+0,0 %
Reserves4.986.168 €4.483.272 €+11,2 %
Provisions tècniques1.023.285 €881.244 €+16,1 %
Deute financer2.001.219 €2.055.200 €-2,6 %
Total passiu10.510.672 €9.919.715 €
Fluxos d'efectiu 2008Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)644.937 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-807.098 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)-53.980 €
Variació de tresoreria-216.141 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
Facturació Sinistres Mercats VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 21/01 Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+1,8 % +2,4 % −6,0 % 31,0
2 17/03 Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,6 % +0,7 % +10,9 % 33,4
3 19/05 Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
+2,4 % −0,8 % +2,1 % 17,3
4 15/07 Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+9,5 % +7,9 % −3,3 % 23,7
5 15/09 Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
+3,4 % +6,1 % −7,9 % 37,0
6 10/10 Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−1,5 % −3,3 % −14,8 % 51,8
7 20/11 Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−1,3 % −2,2 % −12,6 % 75,9
8 15/12 Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−0,8 % +2,0 % +8,8 % 42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008 ★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici
280.704 €
Gener 2000
Pitjor mes de benefici
-48.184 €
Març 2004 · anterior -40.802 €
Màxim de clients
43.556
Setembre 2000 · anterior 42.152
Mínim de clients
9.359
Desembre 2003 · anterior 9.409
Màxima facturació mensual
1,85 M€
Desembre 2000 · anterior 1,82 M€
Mínima facturació mensual
316.595 €
Desembre 2003 · anterior 319.334 €
Màxim a borsa
120,00 €
9 de juliol 2001 · anterior 119,68 €
Mínim a borsa
21,02 €
20 d'abril 2000 · anterior 21,62 €
Quota de mercat màxima
6,90 %
Setembre 2000 · anterior 6,74 %
Capitalització màxima
12,00 M€
9 de juliol 2001 · anterior 11,97 M€
Fons propis màxims ★ 2008
7,49 M€
Desembre 2008 · anterior 6,98 M€
Plantilla màxima
318
Octubre 2000 · anterior 315
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 97 (55 màxims i 42 mínims, en 25 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
ClientsEstrella màxim 169158Juliol 2008
ClientsMajors mínim 2.3902.417Desembre 2008
ClientsObligatòria mínim 3.0793.177Març 2008
ClientsOci mínim 604616Desembre 2008
BorsaVolum mínim 3743773 de març 2008
FacturacióEstrella màxim 28.096 €26.268 €Juliol 2008
FacturacióObligatòria màxim 338.803 €305.756 €Setembre 2008
FacturacióOci mínim 40.717 €41.812 €Juny 2008
Fons propisTotal màxim 7,49 M€6,98 M€Desembre 2008
IndemnitzacionsEstrella màxim 17.507 €16.630 €Juliol 2008
IndemnitzacionsObligatòria màxim 217.173 €192.565 €Setembre 2008
IndemnitzacionsOci mínim 25.778 €26.224 €Juny 2008
Indemnització mitjanaBàsica mínim 1.152 €1.271 €Novembre 2008
Indemnització mitjanaEstrella màxim 16.987 €13.816 €Setembre 2008
Indemnització mitjanaOci mínim 2.017 €2.134 €Maig 2008
Indemnització mitjanaTotal màxim 22.232 €19.434 €Setembre 2008
PreuBàsica mínim 583,84 €584,55 €Febrer 2008
PreuCompleta màxim 1.203,47 €1.202,64 €Desembre 2008
PreuEstrella mínim 1.991,33 €1.995,00 €Agost 2008
PreuObligatòria màxim 595,54 €595,00 €Octubre 2008
PreuA Tot Risc màxim 1.604,63 €1.601,55 €Desembre 2008
Sinistres (nombre)Bàsica màxim 186177Novembre 2008
Sinistres (nombre)Estrella màxim 21Abril 2008
Sinistres (nombre)Obligatòria màxim 184176Desembre 2008
Sinistres (nombre)Obligatòria mínim 4455Febrer 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
8,85 M€
MRR 0,7 M€ × 12
Δ ARR any/any
+27,0%
vs desembre 2007
ARPU anual
542 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
4,1%
≈ 363 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 0,74 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 8,9 M€ (96%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,3 M€ (+3%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) +27,0%
ARR Churn rate 4,1%/any
ARPU anual 542 €
Net Expansion ARR +0,3 M€
MRR darrer mes 0,74 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2007: disponible.

1Rendibilitat
ROA
4,78%
ant. 3,96%
Athis
4,78%
Sector
8,57%
-3,79% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
6,72%
ant. 5,63%
Athis
6,72%
Sector
8,12%
-1,40% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Athis
0,00%
Sector
8,84%
-8,84% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
7,70%
Primer any
-5,26% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
9,29%
Primer any
-4,78% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
3,98%
Primer any
-3,76% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,42€
Primer any
+0,04€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
66,23%
ant. 66,29%
-3,26% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
92,30%
ant. 93,06%
+5,26% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,22%
ant. 98,87%
Athis
99,22%
Sector
99,19%
+0,03% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
11,68%
Primer any
Athis
11,68%
Sector
10,12%
+1,56% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
338,70€
Primer any
-1.176,72€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
5.864€
ant. 5.485€
-6.208,99€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.118€
ant. 1.073€
-27,31€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
4.747€
Primer any
-6.181,68€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,29
ant. 0,31
-0,17 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
30.745€
Primer any
-103.239,39€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
6.707€
Primer any
-6.937,31€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
24.038€
Primer any
+24.029,58€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
5,73%
Primer any
-4,24% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — Athis 2008 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2008-01-01 2,21 6,66 8,54 3,36 3,26 1,34 0,92 7,78 0,30 8,61 1,32 8,02 52,33
2008-02-01 2,65 7,00 8,55 3,36 3,73 1,69 1,10 7,50 0,29 8,34 1,51 8,02 53,75
2008-03-01 2,31 6,84 8,55 3,36 2,04 0,31 0,96 7,52 0,29 8,73 0,84 8,02 49,77
2008-04-01 1,63 6,46 8,55 3,36 2,80 0,86 0,68 7,58 0,29 10,00 1,16 8,02 51,38
2008-05-01 2,52 6,86 8,56 3,36 3,78 1,60 1,05 7,71 0,30 10,00 1,58 8,02 55,34
2008-06-01 2,58 6,74 8,56 3,36 3,90 1,66 1,08 7,98 0,32 10,00 1,66 8,02 55,85
2008-07-01 3,67 6,93 8,57 3,36 4,83 2,48 1,53 8,72 0,33 10,00 2,18 8,02 60,62
2008-08-01 4,00 6,85 8,57 3,36 5,06 2,72 1,67 9,32 0,35 10,00 2,30 8,02 62,24
2008-09-01 3,64 6,53 8,57 3,36 4,66 2,41 1,52 9,69 0,37 10,00 2,15 8,02 60,92
2008-10-01 4,01 6,77 8,58 3,36 4,96 2,64 1,67 9,50 0,36 8,42 2,31 8,02 60,60
2008-11-01 4,22 6,88 8,58 3,36 4,89 2,73 1,76 9,33 0,36 9,26 2,28 8,02 61,67
2008-12-01 3,50 6,53 8,58 3,36 3,81 2,06 1,46 9,23 0,36 9,48 1,77 8,02 58,15
MITJANA 3,086,758,563,363,981,881,288,490,339,401,768,02 56,89
Radar Rating V2 — Athis 2008 12 components · escala 0–10 per component 2007 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 3,1/10 · D1 Sinistralitat 6,8/10 · D1 Endeutament 8,6/10 · D1 ROE 3,4/10 · D2 Marge net 4,0/10 · D2 Eficiència 1,9/10 · D2 Mg.Vendes 1,3/10 · D3 Ben/Emp 8,5/10 · D3 Quota primes 0,3/10 · D3 Permanència 9,4/10 · D4 BPU 1,8/10 · D4 Creixement 8,0/10 · D4 56,9 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2007 (any anterior)
Component Dim. 2008 2007Δ Barra
Combined D1 3,08 2,78 +0,30
Sinistralitat D1 6,75 6,74 +0,01
Endeutament D1 8,56 8,44 +0,13
ROE D2 3,36 2,82 +0,54
Marge net D2 3,98 3,52 +0,46
Eficiència D2 1,88 1,65 +0,23
Mg.Vendes D3 1,28 1,16 +0,13
Ben/Emp D3 8,49 8,23 +0,26
Quota primes D3 0,33 0,33 -0,01
Permanència D4 9,40 9,28 +0,13
BPU D4 1,76 1,38 +0,38
Creixement D4 8,02 0,40 +7,62
TOTAL 56,89/100 389,24 -332,36
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
594,81€
Obligatòria
Preu més alt
2.002,96€
Estrella
Preu mitjà
1.155,22€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
594,81€
preu de referència (€/mes)
+21,4% vs gen.
+189,27€ vs sector (+46.7%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
624,34€
preu de referència (€/mes)
+6,7% vs gen.
+118,82€ vs sector (+23.5%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
901,11€
preu de referència (€/mes)
+28,7% vs gen.
+177,45€ vs sector (+24.5%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
1.203,47€
preu de referència (€/mes)
+20,4% vs gen.
+152,38€ vs sector (+14.5%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.604,63€
preu de referència (€/mes)
+33,7% vs gen.
+287,68€ vs sector (+21.8%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
2.002,96€
preu de referència (€/mes)
+0,2% vs gen.
-17,31€ vs sector (-0.9%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Athis 594,81 624,34 901,11 1.203,47 1.604,63 2.002,96 Sector (mitjana) 405,55 505,52 723,66 1.051,09 1.316,95 2.020,27 Obligatòria Bàsica Oci Completa A Tot Risc Estrella Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — Athis 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Bàsica7.27352,50M €Obligatòria4.99733,77M €Oci6876,48M €Estrella1443,45M €
Bàsica 601,51 €/u
Obligatòria 563,21 €/u
Oci 785,31 €/u
Estrella 1.998,84 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Bàsica
-7,97
Molt elàstica
rang [-73,87, 13,83] · n=10
Obligatòria
-7,25
Molt elàstica
rang [-286,11, 251,91] · n=11
Estrella
-6,30
Molt elàstica
rang [-69,00, 120,12] · n=10
Oci
9,20
Paradoxa / estacional
rang [-21,62, 56,74] · n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Obligatòria -7,25 · Molt elàstica 11 canvis 490,00€ 489,94€ -0,01% -3,08% 251,915
Bàsica -7,97 · Molt elàstica 10 canvis 585,00€ 583,84€ -0,20% -1,76% 8,895
Oci 9,20 · Paradoxa / estacional 11 canvis 700,00€ 701,69€ +0,24% -2,12% -8,789
Estrella -6,30 · Molt elàstica 10 canvis 2.000,00€ 1.998,13€ -0,09% +6,45% -69,001
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Obligatòria 🔴 Car
mínim 99% màxim
Idx: 139,4 Gap: +93,0% n=12 m.
Bàsica 🔴 Car
mínim 94% màxim
Idx: 121,0 Gap: +75,2% n=12 m.
A Tot Risc 🔵 Sota la mit.
mínim 41% màxim
Idx: 112,1 Gap: +31,8% n=12 m.
Estrella 🔵 Sota la mit.
mínim 36% màxim
Idx: 98,9 Gap: +16,5% n=12 m.
Completa 🔵 Sota la mit.
mínim 36% màxim
Idx: 106,3 Gap: +31,1% n=12 m.
Oci 🔵 Sota la mit.
mínim 32% màxim
Idx: 109,9 Gap: +32,2% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Obligatòria 12 mesos 490,00€ 225,00€ 360,00€ 500,00€ 14 96% 136,1
Bàsica 12 mesos 585,00€ 300,00€ 468,21€ 590,00€ 14 98% 124,9
A Tot Risc 12 mesos 1.200,00€ 1.000,00€ 1.203,57€ 2.000,00€ 14 20% 99,7
Estrella 12 mesos 2.000,00€ 1.700,00€ 2.064,29€ 2.500,00€ 14 38% 96,9
Completa 12 mesos 1.000,00€ 700,00€ 960,71€ 1.500,00€ 14 38% 104,1
Oci 12 mesos 700,00€ 600,00€ 701,43€ 1.200,00€ 14 17% 99,8
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — Athis 2008
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 0,59M € 0 € 101,9% 99,2% +2,7pp
Feb 0,58M € 0 € 97,3% 97,3% +0,0pp
Mar 0,57M € 0 € 99,4% 99,2% +0,2pp
Abr 0,59M € 10,7K € 102,6% 99,2% +3,4pp
Mai 0,60M € 10,9K € 102,4% 99,2% +3,2pp
Jun 0,64M € 18,3K € 105,7% 99,2% +6,5pp
Jul 0,70M € 24,1K € 109,6% 99,2% +10,4pp
Ago 0,74M € 36,0K € 105,8% 99,2% +6,6pp
Set 0,76M € 12,5K € 103,4% 99,2% +4,2pp
Oct 0,75M € 0 € 98,6% 98,6% +0,0pp
Nov 0,74M € 0 € 98,7% 98,7% +0,0pp
Des 0,74M € 0 € 99,2% 62,5% +36,7pp
TOTAL any 8,02M € 0,11M € 102,1% 95,9% +6,2pp
NRR mig anual
102,1%
Excel·lent
GRR anual
95,9%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+6,2pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,8%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
-10,94%
Preu tancament
63,53€
Preu objectiu
87,29€
↑ +37,4% potencial
Capitalització
6.353.000€
BPA anual
5,02€
PER mig
184,0x
Evolució de l'acció — 2008
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 31,7, màxim 77,2.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Alcista (12,1%)Baixista (-18,2%)Baixista (-7,5%)Baixista (-10,9%)
Pivot 60,18€ 71,68€ 70,52€ 69,68€
R1 64,33€ (+13,5%) 87,33€ (+12,4%) 85,02€ (+23,8%) 88,51€ (+24,1%)
R2 71,99€ (+27,0%) 96,96€ (+24,8%) 101,35€ (+47,6%) 105,69€ (+48,2%)
S1 52,52€ (-7,3%) 62,05€ (-20,1%) 54,19€ (-21,1%) 52,50€ (-26,4%)
S2 48,37€ (-14,6%) 46,40€ (-40,3%) 39,69€ (-42,2%) 33,67€ (-52,8%)
RSI (tancament)
52,8
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 66,50€
Inf: 58,87€
Bollinger 99%
Sup: 67,71€
Inf: 57,66€
Mín any: 50,85€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 86,86€
35% del rang
Consens dels analistes
Mantenir
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Reduir
Bollinger 99%
Reduir
RSI
Mantenir
EMM
Mantenir
Reduir: 2 Mantenir: 2 Comprar: 1
Darrer preu objectiu: 87,29€ · Potencial: +37,4%
Política de dividends
Dividends totals
0€
Payout
0,0%
Div. per acció
N/D
Dividend yield
N/D
Distribut 0,0% Reinvertit 100,0%
0€ distribuits 502.896€ retinguts
Creixement sostenible (Gordon): 6,72% = ROE × (1 − payout)
Escenari Payout Div. anual Creix. sost.
0% actual 0€ 6,7%
25% 125.724€ 5,0%
50% 251.448€ 3,4%
75% 377.172€ 1,7%
100% 502.896€ 0,0%
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 63,53€
Volum diari 1.501,00
Capitalització 6.353.000,00€
Total Return -11,86%
Preu objectiu (2) 57,32€
Bollinger 95% Sup 66,50€
Bollinger 95% Inf 58,87€
Bollinger 99% Sup 67,71€
Bollinger 99% Inf 57,66€
Mitjana Mòbil Exp. 62,56€
RSI 52,78
Volatilitat diària 47,47%
Volatilitat 30d 46,94%
Volatilitat 60d 47,17%
Volatilitat 90d 56,59%
Volatilitat 180d 46,32%
BPA mensual 2008 (€/assegurat)
Organigrama directiu
BERNAT SUNYER
CEO
Clic per veure perfil
MIREIA FONT
Secretària general
Veure perfil
ÀLEX COLL
Director comercial
Veure perfil
LAIA CAMPRUBÍ
Directora financera
Veure perfil
ENRIC MORERA
Recursos humans
Veure perfil
ROSER SALA
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
Nucli fundador 60,00%
Petits inversors 40,00%
Total accions100.000
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 3 (50%) Dones 3 (50%)
Estructura de capital
Capital Social 2.500.000 €
Reserves / FFPP totals 7.486.168 €
Accions en circulació 100.000
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversors
Constitució · 01/01/2000
100.000 accions
Nucli fundador 60,0 %
Petits inversors 40,0 %
Historial directiu (càrrecs anteriors)
CàrrecNom i cognomsNomenamentCessamentMotiu
CEO Roger Codina 01/01/2000 31/12/2007 Fi de mandat
Secretària general Eulàlia Ferrer 01/01/2000 31/12/2007 Fi de mandat
Recursos humans Albert Miralles 01/01/2000 31/12/2006 Fi de mandat
Director financer Enric Torrent 01/01/2000 31/12/2004 Fi de mandat
Inversions Ester Jover 01/01/2000 31/12/2004 Fi de mandat
Director comercial Albert Vila 01/01/2000 31/12/2003 Fi de mandat
Ratings externs 2008
EQA
Solvència
B
★ S2 — tancament desembre 31-12-08

Una ràtio combinada del 92,5 %, per sota del 100 %, indica rendibilitat tècnica en la subscripció, i l'entitat compleix els requisits de solvència (sol: Sí) sense alertes diagnòstiques (diag: 0) ni activació de l'indicador RCR. Tanmateix, el ROE del 5,8 % és moderat i el rating intern de 56,9 punts no mostra un coixí gaire ampli, cosa que limita la nota a 55,5 punts. El conjunt d'indicadors és coherent amb un perfil sòlid però no excel·lent, i per això correspon un B en el tancament de l'any (S2).

EQA
Solvència
B
★ S1 — tancament juny 30-06-08

Un ràtio combinat del 94,2 % indica rendibilitat tècnica d'subscripció, ja que se situa per sota del 100 %, i el compliment de la solvència (sol: Sí), sense alertes diagnòstiques (diag: 0) ni activació del RCR, aporta una base prudencial sòlida. Tanmateix, el ROE del 4,8 % és modest i limita la generació de capital, de manera que el rating compost de 53,1 punts queda en la franja baixa de la categoria. Això situa l'asseguradora en una B (52,1 punts) en el S1: estable i solvent, però amb marge de millora en rendibilitat.

Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Athis · 2008
21 notícies a Servibancos · 18 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
desembre
11
des
Borsa Breu
Athis: Els analistes eleven la recomanació a «Comprar» (abans «Acumular»)
La cotització puja un 1,23 %.
octubre
20
oct
Empreses Destacada
Athis vola: el benefici s'enfila un 58 % fins a 165.059 €
Benefici net de 165.059 € (104.336 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (143.444 €).
17
oct
Empreses
Expectació a Athis: el mercat espera un salt del benefici del 37 %
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 143.444 €. Resultats el 20 d'octubre de 2008.
setembre
29
set
Borsa Breu
Athis: Els analistes rebaixen la recomanació a «Acumular» (abans «Comprar»)
La cotització cau un 1,18 %.
25
set
Borsa Breu
Athis: Millora la percepció de la qualitat de servei en una enquesta sectorial
La cotització puja un 2,22 %.
agost
5
ago
Borsa Breu
Athis: Els analistes eleven la recomanació a «Comprar» (abans «Acumular»)
La cotització puja un 1,77 %.
juliol
22
jul
Empreses Destacada
Athis guanya un 12 % menys pels costos de personal
Benefici net de 99.274 € (113.353 € fa un any). Els costos de personal expliquen el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (147.243 €).
19
jul
Empreses
Expectació a Athis: el mercat espera un salt del benefici del 30 %
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 147.243 €. Resultats el 22 de juliol de 2008.
1
jul
Preus i pòlisses Destacada Esmentada
Pujada general de la pòlissa Oci: 8 companyies l'encareixen (+10,8 % de mitjana)
La pujada més gran és la d'Athis-Mons (+21,4 %).
abril
23
abr
Empreses Destacada
Athis aguanta el benefici gràcies a la reducció dels sinistres
Benefici net de 81.341 € (83.077 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (144.549 €).
20
abr
Empreses
Expectació a Athis: el mercat espera un salt del benefici del 74 %
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 144.549 €. Resultats el 23 d'abril de 2008.
16
abr
Borsa Breu
Athis: Els analistes rebaixen la recomanació a «Acumular» (abans «Comprar»)
La cotització cau un 1,81 %.
març
27
mar
Borsa
Què passa amb Athis? L'acció puja un 6,87 %
L'acció puja un 6,87 %, davant d'un -1,83 % de l'índex del sector. Al parquet es parla de la compra d'un paquet important d'accions per part d'un inversor institucional.
17
mar
Borsa
Athis deixa enrere el mercat amb una pujada del 3,65 %
L'acció puja un 3,65 %, davant d'un -6,98 % de l'índex del sector. Al parquet es parla d'especulació sobre un acord comercial que la companyia no ha confirmat.
10
mar
Regulació i lleis
Athis torna a ser sancionada: multa de 20.000 € per protecció dels clients, trams 2005
Sanció de 20.000 € per protecció dels clients, trams 2005; ja en porta nou.
1
mar
Preus i pòlisses Destacada Esmentada
Pujada general de la pòlissa A tot risc: 11 companyies l'encareixen (+8,2 % de mitjana)
La pujada més gran és la d'Athis-Mons (+16,7 %).
gener
28
gen
Borsa Destacada
La borsa castiga els resultats d'Athis: −18,64 %
L'acció cau un 18,64 %, davant d'un -1,97 % de l'índex del sector.
28
gen
Empreses Destacada
La caiguda dels ingressos retalla un 30 % el benefici d'Athis
Benefici net de 92.429 € (131.758 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (182.484 €).
25
gen
Regulació i lleis Esmentada
14 asseguradores han de presentar un pla de reforç de reserves
Afectades: Videco, Catase, ExpoSegur, Securiton, Cavitir, Videma, Beatz-Cornellà/La Meitat , Athis, Seguros Catalana, X-Press, Catius, Curial, Fecat i Urbac.
25
gen
Empreses
Què esperen els analistes d'Athis: un benefici de 182.484 €, un 38 % més
Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 182.484 €. Resultats el 28 de gener de 2008.
7
gen
Borsa Breu
Athis: Els analistes eleven la recomanació a «Comprar» (abans «Acumular»)
La cotització puja un 0,96 %.
1. Ingressos de Athis — 2008
MesObligatòriaBàsicaOciEstrellaComissionsTarifesTOTAL
2008-01-01137.036,67391.511,2544.800,0020.333,332.411,205.726,60601.819,05
2008-02-01129.711,62383.436,9244.089,5220.647,342.351,205.437,15585.673,75
2008-03-01132.140,42377.422,5043.050,0022.000,002.306,565.333,92582.253,40
2008-04-01150.965,10374.060,0042.511,6422.057,642.349,125.432,34597.375,84
2008-05-01168.159,33369.237,1841.812,0124.521,442.392,325.532,24611.654,52
2008-06-01208.175,00362.873,8640.716,6726.267,502.463,045.695,78646.191,85
2008-07-01256.795,00366.203,3348.025,0028.096,252.550,886.058,34707.728,80
2008-08-01305.756,45359.979,4147.008,3626.882,962.681,446.200,83748.509,45
2008-09-01338.802,92350.855,5348.675,0026.500,002.725,926.303,69773.863,05
2008-10-01328.489,94353.125,0047.522,0024.655,572.661,446.154,58762.608,52
2008-11-01328.907,37345.427,1746.134,8123.338,352.632,006.086,50752.526,20
2008-12-01329.524,74340.525,4445.355,8722.366,392.611,366.038,77746.422,57
ANUAL2.814.464,564.374.657,59539.700,88287.666,7730.136,4870.000,748.116.627,00
2. Despeses de Athis — 2008
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisSancions i ERETOTAL
2008-01-01380.395,99107.000,6716.050,102.124,5416.824,2812.216,9321.063,679.027,295.897,835.476,551.745,283.791,464.934,921.203,640,00587.753,13
2008-02-01360.103,76107.161,6216.074,242.099,9016.851,3411.654,9120.498,588.785,115.798,175.329,631.698,453.689,744.802,521.171,350,00565.719,33
2008-03-01362.603,67106.355,7015.953,362.045,7816.793,4811.586,8420.378,878.733,805.764,315.298,511.688,533.668,204.890,931.164,5120.000,00586.926,48
2008-04-01383.613,44108.451,8416.267,782.071,3016.800,9611.828,0420.908,158.960,646.272,455.316,641.732,393.763,474.898,481.194,750,00592.080,34
2008-05-01380.494,39109.584,0116.437,602.059,4216.847,6012.416,5921.407,919.174,826.483,545.504,891.773,803.914,595.137,901.223,310,00592.460,36
2008-06-01405.877,29112.661,5216.899,232.064,4816.827,3612.859,2222.616,719.692,886.655,785.880,351.938,584.135,635.298,771.292,380,00624.700,17
2008-07-01437.744,60114.776,2417.216,442.061,4016.783,1414.225,3524.770,5110.615,938.209,656.440,332.052,414.529,465.803,381.415,460,00666.644,30
2008-08-01465.817,19114.948,5217.242,282.161,2816.834,4014.895,3426.197,8311.227,648.682,716.886,292.170,684.790,466.137,781.497,020,00699.489,41
2008-09-01494.127,55115.120,8017.268,122.108,0416.781,1615.245,1027.085,2111.607,958.899,437.042,152.244,204.952,726.345,681.547,730,00730.375,84
2008-10-01477.899,60115.293,0817.293,962.082,5216.811,0815.404,6926.691,3011.439,1310.524,006.329,652.211,564.880,696.177,131.525,220,00714.563,61
2008-11-01467.255,36115.466,5417.319,982.072,4016.766,8614.824,7726.338,4211.287,8910.685,876.170,712.182,334.816,176.245,971.505,050,00702.938,32
2008-12-01476.670,20115.640,0017.346,002.062,7216.799,6415.003,0926.124,7911.196,3411.047,056.046,022.164,634.777,106.120,671.492,850,00712.491,10
ANUAL5.092.603,041.342.460,54201.369,0925.013,78201.721,30162.160,87284.081,95121.749,4294.920,7971.721,7223.602,8451.709,6966.794,1316.233,2720.000,007.776.142,39
3. Compte de Resultats de Athis — 2008
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.ImpostosEBTBenefici Net
2008-01-01601.819,0510.531,83587.753,1324.597,7516.114,8746.042,4829.927,61
2008-02-01585.673,7510.249,29565.719,3330.203,7117.942,4351.264,0833.321,65
2008-03-01582.253,4010.189,43586.926,485.516,359.741,5927.833,1118.091,52
2008-04-01597.375,8410.454,08592.080,3415.749,5813.730,9439.231,2725.500,32
2008-05-01611.654,5210.703,95592.460,3629.898,1119.025,0354.357,2335.332,20
2008-06-01646.191,8511.308,36624.700,1732.800,0420.699,4659.141,3138.441,85
2008-07-01707.728,8012.385,26666.644,3053.469,7628.096,7680.276,4752.179,70
2008-08-01748.509,4513.098,91699.489,4162.118,9531.156,3689.018,1657.861,80
2008-09-01773.863,0513.542,61730.375,8457.029,8229.624,6984.641,9855.017,28
2008-10-01762.608,5213.345,65714.563,6161.390,5631.081,3588.803,8657.722,51
2008-11-01752.526,2013.169,21702.938,3262.757,0930.234,4086.384,0056.149,60
2008-12-01746.422,5713.062,40712.491,1046.993,8723.342,3366.692,3743.350,04
ANUAL8.116.627,00142.040,987.776.142,39482.525,59270.790,21773.686,32502.896,08
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Athis 2008
MesObligatòriaBàsicaOciEstrellaMajorsTOTAL
2008-01-013.3568.0317681222.79315.070
2008-02-013.1777.8817541242.75914.695
2008-03-013.0797.7427381322.72514.416
2008-04-013.5197.6087291322.69414.682
2008-05-013.9107.5087161472.67114.952
2008-06-014.5427.3676981582.62915.394
2008-07-015.3137.2046781692.57915.943
2008-08-016.3327.0656631622.53716.759
2008-09-016.8336.9046491592.49217.037
2008-10-016.6196.7806341482.45316.634
2008-11-016.6386.6396161402.41716.450
2008-12-016.6486.5456041342.39016.321
TOTAL59.96687.2748.2471.72731.139188.353
5. Preus per pòlissa — Athis 2008
MesObligatòriaBàsicaOciCompletaA Tot RiscEstrellaVariació
2008-01-01490,00585,00700,001.000,001.200,002.000,00+4,15%
2008-02-01489,94583,84701,69999,721.203,181.998,13-0,12%
2008-03-01515,00585,00700,001.050,001.400,002.000,00+1,26%
2008-04-01514,80590,00699,781.052,201.401,972.005,24+0,56%
2008-05-01516,09590,15700,761.054,551.402,042.001,75+0,08%
2008-06-01550,00591,08700,001.100,001.500,001.995,00+1,91%
2008-07-01580,00610,00850,001.150,001.550,001.995,00+4,97%
2008-08-01579,45611,43850,831.146,991.549,361.991,33+0,09%
2008-09-01595,00609,83900,001.200,001.600,002.000,00+1,37%
2008-10-01595,54625,00899,471.201,051.601,481.999,10+1,18%
2008-11-01594,59624,36898,731.202,641.601,552.000,43-0,12%
2008-12-01594,81624,34901,111.203,471.604,632.002,96+0,04%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a Athis — 2008.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · Athis · 2008