HHI 2.759 · sector 3.531 · 7 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 43,8 % dels clients
Per territori
— vegueries equivalents
Sense dades
present a 9 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 43,5 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-2,4 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
—
Reclamacions
—
Efecte sobre els clients
+6.955
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2010
33.163.553€
vs 2009
Despeses 2010
1.752.059€
vs 2009
Allib. provisions
1.930.373€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
33.341.867€
vs 2009
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
33.408.615€
vs 2009
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
0€
Compensat amb bases imposables negatives d'anys anteriors.
IT Asseg.
0€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
0€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2010
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
04/02
Pànic pel deute del sud d'Europa
Mercats · xoc de mercat -4,0 %
+1,0 %
+1,0 %
—
26,0
2
08/03
Gran nevada a Catalunya
Catàstrofes · xoc de mercat -0,5 % · cost per al sector 3.500.000 € · Comarques_Gironines,Metropolita_Barcelona,Comarques_Centrals,Penedes
+0,3 %
+0,3 %
—
17,7
3
25/03
Premis SegurosWeb: Premi Llimona dels usuaris 2009
Premis
+0,3 %
+0,3 %
—
17,8
4
15/04
Núvol de cendra de l'Eyjafjallajökull
Mercats · xoc de mercat -1,0 %
+1,1 %
+1,1 %
—
16,2
5
03/05
Primer rescat de Grècia
Mercats · xoc de mercat -1,0 %
+1,0 %
+1,0 %
—
30,0
6
06/05
Flash crash a Wall Street
Mercats · xoc de mercat -4,0 %
+1,0 %
+1,0 %
—
32,8
7
10/05
Mecanisme europeu d'estabilitat
Mercats · xoc de mercat +7,0 %
+1,0 %
+1,0 %
—
28,4
8
20/05
Por al contagi del deute
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,0 %
+1,0 %
—
45,8
9
23/07
Publicació dels tests d'estrès
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
−1,3 %
−1,3 %
—
24,2
10
22/11
Rescat d'Irlanda
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,2 %
+1,2 %
—
21,6
11
29/11
Victòria d'UBC a les eleccions
Mercats · xoc de mercat +1,5 %
+1,2 %
+1,2 %
—
23,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2010★ 2010 = batut aquest any
Millor mes de benefici
754.476 €
Juliol 1999 · anterior 546.280 €
Pitjor mes de benefici
-3,74 M€
Març 2002 · anterior -268.810 €
Màxim de clients
137.332
Setembre 1999 · anterior 136.895
Mínim de clients
19.700
Desembre 2003 · anterior 20.162
Màxima facturació mensual
7,41 M€
Desembre 1999 · anterior 7,37 M€
Mínima facturació mensual
1,57 M€
Desembre 2003 · anterior 1,61 M€
Màxim a borsa
277,44 €
28 d'octubre 2000 · anterior 266,28 €
Mínim a borsa
49,14 €
4 de gener 1999 · anterior 49,68 €
Quota de mercat màxima
28,16 %
Setembre 1999 · anterior 27,86 %
Capitalització màxima
57,27 M€
6 de juliol 2006 · anterior 57,23 M€
Fons propis màxims
27,70 M€
Desembre 2009 · anterior 26,54 M€
Plantilla màxima
2.512
Setembre 1999 · anterior 2.476
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
34,36 M€
MRR 2,9 M€ × 12
Δ ARR any/any
+7,1%
vs desembre 2009
ARPU anual
655 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
0,3%
≈ 103 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2010 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 2,86 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)34,4 M€ (100%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,3 M€ (+1%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+7,1%
ARR Churn rate
0,3%/any
ARPU anual
655 €
Net Expansion ARR
+0,3 M€
MRR darrer mes
2,86 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2009: disponible.
Composició de les despeses — Pájaro de la Paz 2010
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
0,00%
ant. 3,00%
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
0,00%
ant. 4,20%
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
97,84%
Primer any
+0,17% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
99,80%
Primer any
+0,00% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
94,54%
Primer any
+0,27% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,00€
Primer any
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
3,70%
ant. 65,18%
-0,33% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
2,16%
ant. 93,42%
-0,17% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
0,00%
ant. 99,71%
Pájaro de la Paz
0,00%
Sector
99,99%
-99,99% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-5,73%
Primer any
Pájaro de la Paz
-5,73%
Sector
-2,31%
-3,42% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
1.000.000€
ant. 3.957€
+28.224,56€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
0€
ant. 999€
-999,00€ vs any ant.
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
1.000.000€
Primer any
+28.224,56€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,20
ant. 0,24
-0,22 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
1.000.000€
Primer any
+28.224,56€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
0€
Primer any
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
1.000.000€
Primer any
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
100,40%
Primer any
+1,74% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4
Rating intern
Rating V2 — Pájaro de la Paz 2010 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes
D1 — Sinistralitat (30)
D2 — Rendibilitat (30)
D3 — Operativa (25)
D4 — Clients (15)
TOTAL /100
Combined
Sinistral.
Endeutat.
ROE
Marge net
Eficiència
Mg.Vendes
Ben/Emp
Quota pr.
Perm.
BPU
Creixem.
2010-01-01
10,00
10,00
8,99
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
108,99
2010-02-01
10,00
10,00
8,99
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
108,99
2010-03-01
10,00
10,00
8,99
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
108,99
2010-04-01
10,00
10,00
9,00
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,00
2010-05-01
10,00
10,00
9,00
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,00
2010-06-01
10,00
10,00
9,01
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,01
2010-07-01
10,00
10,00
9,01
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,01
2010-08-01
10,00
10,00
9,01
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,01
2010-09-01
10,00
10,00
9,02
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,02
2010-10-01
10,00
10,00
9,02
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,02
2010-11-01
10,00
10,00
9,03
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,03
2010-12-01
10,00
10,00
9,03
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,03
MITJANA
10,00
10,00
9,01
10,00
10,00
10,00
10,00
0,00
10,00
10,00
10,00
10,00
109,01
Radar Rating V2 — Pájaro de la Paz 2010 12 components · escala 0–10 per component
2009 sobreposat
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2010
Preu més baix
399,90€
Obligatòria
Preu més alt
2.000,10€
Estrella
Preu mitjà
1.054,09€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2010 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
399,90€
preu de referència (€/mes)
-5,9% vs gen.
-44,64€ vs sector
(-10%)
Sector: 444,54€/mes
Bàsica
650,38€
preu de referència (€/mes)
-3,7% vs gen.
+31,91€ vs sector
(+5.2%)
Sector: 618,47€/mes
Oci
727,62€
preu de referència (€/mes)
+0,4% vs gen.
-17,25€ vs sector
(-2.3%)
Sector: 744,87€/mes
Completa
1.096,73€
preu de referència (€/mes)
-8,6% vs gen.
+7,95€ vs sector
(+0.7%)
Sector: 1.088,78€/mes
A Tot Risc
1.449,79€
preu de referència (€/mes)
-3,4% vs gen.
+99,18€ vs sector
(+7.3%)
Sector: 1.350,61€/mes
Estrella
2.000,10€
preu de referència (€/mes)
-9,1% vs gen.
-32,64€ vs sector
(-1.6%)
Sector: 2.032,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Pájaro de la Paz 2010 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria408,98 €/u
Bàsica662,59 €/u
Completa1.172,68 €/u
A Tot Risc1.487,67 €/u
Oci725,39 €/u
Estrella2.089,66 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
A Tot Risc
-2,87
Molt elàstica
rang [-16,72, 14,79]
· n=9
Oci
-2,54
Molt elàstica
rang [-14,94, 2,47]
· n=9
Completa
-1,96
Molt elàstica
rang [-58,97, 36,31]
· n=10
Obligatòria
-1,47
Moderadament elàstica
rang [-32,18, 12,80]
· n=10
Estrella
-0,27
Inelàstica
rang [-14,09, 11,21]
· n=8
Bàsica
1,16
Paradoxa / estacional
rang [-26,55, 12,78]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
-1,47 · Moderadament elàstica
10 canvis
425,00€
425,33€
+0,08%
+0,14%
1,772
↳
Feb →
Mar
425,00€
425,33€
+0,08%
+0,14%
1,772
↳
Mar →
Abr
425,33€
415,00€
-2,43%
+1,24%
-0,509
↳
Abr →
Mai
415,00€
415,33€
+0,08%
+1,02%
12,799
↳
Mai →
Jun
415,33€
414,77€
-0,13%
+1,22%
-9,074
↳
Jun →
Jul
414,77€
415,64€
+0,21%
+1,73%
8,248
↳
Jul →
Ago
415,64€
400,00€
-3,76%
+1,10%
-0,293
↳
Ago →
Set
400,00€
400,59€
+0,15%
+1,40%
9,467
↳
Set →
Oct
400,59€
400,28€
-0,08%
+2,49%
-32,184
↳
Oct →
Nov
400,28€
400,00€
-0,07%
+0,81%
-11,537
↳
Nov →
Des
400,00€
400,57€
+0,14%
+0,94%
6,575
Bàsica
1,16 · Paradoxa / estacional
10 canvis
675,00€
673,38€
-0,24%
+1,11%
-4,621
↳
Feb →
Mar
675,00€
673,38€
-0,24%
+1,11%
-4,621
↳
Mar →
Abr
673,38€
673,11€
-0,04%
+1,06%
-26,554
↳
Abr →
Mai
673,11€
675,00€
+0,28%
+1,28%
4,566
↳
Mai →
Jun
675,00€
676,56€
+0,23%
+1,59%
6,860
↳
Jun →
Jul
676,56€
677,05€
+0,07%
+0,93%
12,775
↳
Jul →
Ago
677,05€
650,00€
-4,00%
+1,51%
-0,378
↳
Ago →
Set
650,00€
651,52€
+0,23%
+1,66%
7,106
↳
Set →
Oct
651,52€
653,21€
+0,26%
+2,01%
7,763
↳
Oct →
Nov
653,21€
650,00€
-0,49%
+0,78%
-1,595
↳
Nov →
Des
650,00€
651,46€
+0,22%
+1,28%
5,719
Oci
-2,54 · Molt elàstica
9 canvis
725,00€
726,66€
+0,23%
-0,82%
-3,565
↳
Feb →
Mar
725,00€
726,66€
+0,23%
-0,82%
-3,565
↳
Mar →
Abr
726,66€
725,00€
-0,23%
0,00%
0,000
↳
Abr →
Mai
725,00€
725,36€
+0,05%
-0,21%
-4,144
↳
Jun →
Jul
725,41€
726,83€
+0,20%
0,00%
0,000
↳
Jul →
Ago
726,83€
725,00€
-0,25%
-0,62%
2,472
↳
Ago →
Set
725,00€
723,23€
-0,24%
+1,04%
-4,276
↳
Set →
Oct
723,23€
723,13€
-0,01%
+0,21%
-14,943
↳
Oct →
Nov
723,13€
725,00€
+0,26%
+0,41%
1,595
↳
Nov →
Des
725,00€
726,39€
+0,19%
0,00%
0,000
Completa
-1,96 · Molt elàstica
10 canvis
1.200,00€
1.199,70€
-0,02%
+1,47%
-58,968
↳
Feb →
Mar
1.200,00€
1.199,70€
-0,02%
+1,47%
-58,968
↳
Mar →
Abr
1.199,70€
1.200,00€
+0,03%
+0,91%
36,311
↳
Abr →
Mai
1.200,00€
1.197,92€
-0,17%
+0,89%
-5,122
↳
Mai →
Jun
1.197,92€
1.196,41€
-0,13%
+0,93%
-7,359
↳
Jun →
Jul
1.196,41€
1.199,28€
+0,24%
+0,71%
2,947
↳
Jul →
Ago
1.199,28€
1.200,00€
+0,06%
+1,24%
20,658
↳
Ago →
Set
1.200,00€
1.201,51€
+0,13%
+1,32%
10,470
↳
Set →
Oct
1.201,51€
1.199,13€
-0,20%
+1,47%
-7,428
↳
Oct →
Nov
1.199,13€
1.100,00€
-8,27%
+1,57%
-0,190
↳
Nov →
Des
1.100,00€
1.098,30€
-0,15%
+1,68%
-10,885
A Tot Risc
-2,87 · Molt elàstica
9 canvis
1.500,00€
1.502,13€
+0,14%
+2,10%
14,793
↳
Feb →
Mar
1.500,00€
1.502,13€
+0,14%
+2,10%
14,793
↳
Mar →
Abr
1.502,13€
1.500,00€
-0,14%
+0,81%
-5,727
↳
Abr →
Mai
1.500,00€
1.503,13€
+0,21%
+0,91%
4,375
↳
Mai →
Jun
1.503,13€
1.501,64€
-0,10%
+0,90%
-9,127
↳
Jul →
Ago
1.501,57€
1.500,00€
-0,10%
+1,20%
-11,517
↳
Ago →
Set
1.500,00€
1.503,54€
+0,24%
+1,35%
5,699
↳
Set →
Oct
1.503,54€
1.500,43€
-0,21%
+1,48%
-7,157
↳
Oct →
Nov
1.500,43€
1.450,00€
-3,36%
+1,56%
-0,464
↳
Nov →
Des
1.450,00€
1.448,54€
-0,10%
+1,68%
-16,725
Estrella
-0,27 · Inelàstica
8 canvis
2.200,00€
2.204,27€
+0,19%
+0,65%
3,346
↳
Feb →
Mar
2.200,00€
2.204,27€
+0,19%
+0,65%
3,346
↳
Mar →
Abr
2.204,27€
2.100,00€
-4,73%
+1,29%
-0,273
↳
Abr →
Mai
2.100,00€
2.103,23€
+0,15%
0,00%
0,000
↳
Mai →
Jun
2.103,23€
2.097,83€
-0,26%
+1,27%
-4,962
↳
Jul →
Ago
2.097,66€
2.100,00€
+0,11%
+1,25%
11,205
↳
Ago →
Set
2.100,00€
2.097,24€
-0,13%
+1,85%
-14,090
↳
Set →
Oct
2.097,24€
2.101,44€
+0,20%
+0,61%
3,026
↳
Oct →
Nov
2.101,44€
2.000,00€
-4,83%
+1,81%
-0,374
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2011 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Bàsica🔴 Car
mínim81%màxim
Idx: 107,8Gap: +32,4%n=12 m.
A Tot Risc🟠 Sobre la mit.
mínim78%màxim
Idx: 111,0Gap: +29,4%n=12 m.
Completa🟠 Sobre la mit.
mínim73%màxim
Idx: 108,4Gap: +30,5%n=12 m.
Estrella🟠 Sobre la mit.
mínim66%màxim
Idx: 103,1Gap: +20,7%n=12 m.
Oci🔵 Sota la mit.
mínim37%màxim
Idx: 97,2Gap: +11,4%n=12 m.
Obligatòria🔵 Sota la mit.
mínim28%màxim
Idx: 91,6Gap: +15,0%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Bàsica 12 mesos
675,00€
490,00€
605,29€
700,00€
14
88%
111,5
↳
Gen
675,00€
490,00€
605,29€
700,00€
14
88%
111,5
↳
Feb
673,38€
488,99€
605,56€
698,64€
14
88%
111,2
↳
Mar
673,11€
487,58€
605,58€
699,76€
14
87%
111,2
↳
Abr
675,00€
500,00€
618,84€
700,00€
14
88%
109,1
↳
Mai
676,56€
500,52€
619,06€
701,53€
14
88%
109,3
↳
Jun
677,05€
499,83€
619,28€
700,04€
14
89%
109,3
↳
Jul
650,00€
500,00€
617,68€
700,00€
14
75%
105,2
↳
Ago
651,52€
500,35€
617,03€
699,23€
14
76%
105,6
↳
Set
653,21€
500,72€
617,18€
701,18€
14
76%
105,8
↳
Oct
650,00€
515,00€
619,30€
700,00€
14
73%
105,0
↳
Nov
651,46€
515,79€
619,14€
701,59€
14
73%
105,2
↳
Des
650,38€
516,64€
619,50€
703,66€
14
72%
105,0
A Tot Risc 12 mesos
1.500,00€
1.150,00€
1.368,63€
1.599,99€
14
78%
109,6
↳
Gen
1.500,00€
1.150,00€
1.368,63€
1.599,99€
14
78%
109,6
↳
Feb
1.502,13€
1.152,61€
1.369,14€
1.599,06€
14
78%
109,7
↳
Mar
1.500,00€
1.150,00€
1.352,88€
1.599,99€
14
78%
110,9
↳
Abr
1.503,13€
1.150,77€
1.353,00€
1.597,78€
14
79%
111,1
↳
Mai
1.501,64€
1.151,44€
1.353,33€
1.601,31€
14
78%
111,0
↳
Jun
1.501,57€
1.150,60€
1.352,18€
1.596,95€
14
79%
111,0
↳
Jul
1.500,00€
1.150,00€
1.340,06€
1.599,99€
14
78%
111,9
↳
Ago
1.503,54€
1.149,47€
1.339,70€
1.599,10€
14
79%
112,2
↳
Set
1.500,43€
1.146,39€
1.338,83€
1.594,75€
14
79%
112,1
↳
Oct
1.450,00€
1.150,00€
1.307,71€
1.549,99€
14
75%
110,9
↳
Nov
1.448,54€
1.151,16€
1.307,33€
1.545,81€
14
75%
110,8
↳
Des
1.449,79€
1.151,71€
1.306,47€
1.542,75€
14
76%
111,0
Completa 12 mesos
1.200,00€
900,00€
1.102,79€
1.300,00€
14
75%
108,8
↳
Gen
1.200,00€
900,00€
1.102,79€
1.300,00€
14
75%
108,8
↳
Feb
1.199,70€
898,29€
1.103,34€
1.301,58€
14
75%
108,7
↳
Mar
1.200,00€
900,00€
1.088,36€
1.300,00€
14
75%
110,3
↳
Abr
1.197,92€
897,97€
1.088,49€
1.303,16€
14
74%
110,1
↳
Mai
1.196,41€
897,07€
1.088,78€
1.305,67€
14
73%
109,9
↳
Jun
1.199,28€
897,69€
1.089,04€
1.307,57€
14
74%
110,1
↳
Jul
1.200,00€
900,00€
1.078,83€
1.250,00€
14
86%
111,2
↳
Ago
1.201,51€
900,44€
1.078,95€
1.251,73€
14
86%
111,4
↳
Set
1.199,13€
902,85€
1.079,31€
1.254,14€
14
84%
111,1
↳
Oct
1.100,00€
900,00€
1.064,71€
1.250,00€
14
57%
103,3
↳
Nov
1.098,30€
899,58€
1.064,96€
1.248,91€
14
57%
103,1
↳
Des
1.096,73€
899,55€
1.064,66€
1.246,38€
14
57%
103,0
Estrella 12 mesos
2.200,00€
1.800,00€
2.072,32€
2.300,00€
14
80%
106,2
↳
Gen
2.200,00€
1.800,00€
2.072,32€
2.300,00€
14
80%
106,2
↳
Feb
2.204,27€
1.801,58€
2.072,30€
2.304,11€
14
80%
106,4
↳
Mar
2.100,00€
1.750,00€
2.051,00€
2.300,00€
14
64%
102,4
↳
Abr
2.103,23€
1.746,22€
2.050,71€
2.296,96€
14
65%
102,6
↳
Mai
2.097,83€
1.745,82€
2.051,99€
2.296,07€
14
64%
102,2
↳
Jun
2.097,66€
1.751,00€
2.051,49€
2.294,24€
14
64%
102,3
↳
Jul
2.100,00€
1.700,00€
2.010,93€
2.300,00€
14
67%
104,4
↳
Ago
2.097,24€
1.700,28€
2.011,27€
2.293,50€
14
67%
104,3
↳
Set
2.101,44€
1.697,42€
2.010,35€
2.294,38€
14
68%
104,5
↳
Oct
2.000,00€
1.700,00€
1.985,93€
2.200,00€
14
60%
100,7
↳
Nov
2.000,06€
1.699,43€
1.987,29€
2.206,37€
14
59%
100,6
↳
Des
2.000,10€
1.703,55€
1.986,65€
2.203,52€
14
59%
100,7
Oci 12 mesos
725,00€
650,00€
767,58€
900,00€
14
30%
94,5
↳
Gen
725,00€
650,00€
767,58€
900,00€
14
30%
94,5
↳
Feb
726,66€
650,62€
767,65€
902,07€
14
30%
94,7
↳
Mar
725,00€
650,00€
750,15€
850,00€
14
38%
96,6
↳
Abr
725,36€
651,84€
750,21€
852,22€
14
37%
96,7
↳
Mai
725,41€
652,05€
749,91€
850,83€
14
37%
96,7
↳
Jun
726,83€
653,13€
750,24€
853,05€
14
37%
96,9
↳
Jul
725,00€
650,00€
744,51€
850,00€
14
38%
97,4
↳
Ago
723,23€
651,10€
744,60€
847,53€
14
37%
97,1
↳
Set
723,13€
651,27€
744,55€
847,45€
14
37%
97,1
↳
Oct
725,00€
650,00€
728,96€
830,38€
14
42%
99,5
↳
Nov
726,39€
651,64€
728,59€
828,53€
14
42%
99,7
↳
Des
727,62€
651,46€
728,20€
827,60€
14
43%
99,9
Obligatòria 12 mesos
425,00€
350,00€
454,93€
565,00€
14
35%
93,4
↳
Gen
425,00€
350,00€
454,93€
565,00€
14
35%
93,4
↳
Feb
425,33€
350,59€
454,96€
566,14€
14
35%
93,5
↳
Mar
415,00€
360,00€
452,50€
550,00€
14
29%
91,7
↳
Abr
415,33€
360,23€
452,79€
549,91€
14
29%
91,7
↳
Mai
414,77€
361,08€
452,57€
549,84€
14
28%
91,6
↳
Jun
415,64€
361,24€
452,39€
548,66€
14
29%
91,9
↳
Jul
400,00€
360,00€
446,07€
550,00€
14
21%
89,7
↳
Ago
400,59€
360,05€
446,07€
548,51€
14
22%
89,8
↳
Set
400,28€
359,40€
445,81€
548,28€
14
22%
89,8
↳
Oct
400,00€
350,00€
435,71€
530,00€
14
28%
91,8
↳
Nov
400,57€
349,74€
435,56€
531,36€
14
28%
92,0
↳
Des
399,90€
349,54€
435,32€
530,95€
14
28%
91,9
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
NRR · GRR
(Net / Gross Revenue Retention) — Pájaro de la Paz 2010
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
2,66M €
0 €
99,4%
99,4%
+0,0pp
Feb
2,68M €
32,0K €
101,0%
100,0%
+1,0pp
Mar
2,69M €
20,4K €
100,3%
100,0%
+0,3pp
Abr
2,72M €
29,4K €
101,1%
100,0%
+1,1pp
Mai
2,75M €
28,9K €
101,0%
100,0%
+1,0pp
Jun
2,79M €
34,7K €
101,4%
100,0%
+1,4pp
Jul
2,75M €
33,2K €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Ago
2,79M €
34,5K €
101,4%
100,0%
+1,4pp
Set
2,83M €
41,0K €
101,4%
100,0%
+1,4pp
Oct
2,80M €
57,1K €
98,8%
98,8%
+0,0pp
Nov
2,83M €
27,0K €
101,2%
100,0%
+1,2pp
Des
2,86M €
34,2K €
101,2%
100,0%
+1,2pp
TOTAL any
33,16M €
0,37M €
100,6%
99,7%
+0,9pp
NRR mig anual
100,6%
Excel·lent
GRR anual
99,7%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+0,9pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
100,0%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Rescat de Pájaro de la Paz: ampliació de 90.000 accions a 50 € (4,5 M€, −12 % sobre la cotització de finals de febrer) amb Videco com a inversor de referència …