HHI 2.730 · sector 4.681 · 7 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 41,7 % dels clients
Per territori
3,2 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 3.175 · sector 3.957 · present a 9 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 45,9 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+4,3 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
37
Sector: 45
Reclamacions
9,7
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
−6.032
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
32.728.199€
vs 2007
Despeses 2008
32.323.275€
vs 2007
Allib. provisions
995.167€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
1.400.092€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.519.005€
vs 2007
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
817.926€
IT Asseg.
645.042€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
212.733€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008ROA 4,02 %
· Solvència II (orientativa) 221 % (SCR 12.000.000 €)
Actiu
2008
2007
Var.
Cartera d'inversions
27.097.061 €
23.965.178 €
+13,1 %
Tresoreria
10.722.199 €
11.805.145 €
-9,2 %
Total actiu
37.819.260 €
35.770.323 €
Passiu
2008
2007
Var.
Capital social
12.500.000 €
12.500.000 €
+0,0 %
Reserves
14.038.807 €
12.519.803 €
+12,1 %
Provisions tècniques
4.806.437 €
3.854.871 €
+24,7 %
Deute financer
6.474.016 €
6.895.650 €
-6,1 %
Total passiu
37.819.260 €
35.770.323 €
Fluxos d'efectiu 2008
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
2.470.571 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-3.131.882 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-421.634 €
Variació de tresoreria
-1.082.946 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
FacturacióSinistresMercatsPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
21/01
Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+1,6 %
+3,4 %
−1,8 %
31,0
2
17/03
Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−1,0 %
−2,2 %
+5,3 %
33,4
3
26/03
Premis SegurosWeb: Premi Llimona dels usuaris 2007
Premis
−1,0 %
−2,2 %
−0,9 %
27,2
4
19/05
Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
−0,5 %
−1,7 %
+6,7 %
17,3
5
15/07
Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+6,6 %
+5,1 %
−2,5 %
23,7
6
15/09
Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
−1,3 %
−0,2 %
−17,1 %
37,0
7
10/10
Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−1,3 %
−0,6 %
+7,6 %
51,8
8
20/11
Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−1,4 %
−1,1 %
−7,5 %
75,9
9
15/12
Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−1,1 %
−1,5 %
+2,1 %
42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici
754.476 €
Juliol 1999 · anterior 546.280 €
Pitjor mes de benefici
-3,74 M€
Març 2002 · anterior -268.810 €
Màxim de clients
137.332
Setembre 1999 · anterior 136.895
Mínim de clients
19.700
Desembre 2003 · anterior 20.162
Màxima facturació mensual
7,41 M€
Desembre 1999 · anterior 7,37 M€
Mínima facturació mensual
1,57 M€
Desembre 2003 · anterior 1,61 M€
Màxim a borsa
277,44 €
28 d'octubre 2000 · anterior 266,28 €
Mínim a borsa
49,14 €
4 de gener 1999 · anterior 49,68 €
Quota de mercat màxima
28,16 %
Setembre 1999 · anterior 27,86 %
Capitalització màxima
57,27 M€
6 de juliol 2006 · anterior 57,23 M€
Fons propis màxims ★ 2008
26,54 M€
Desembre 2008 · anterior 25,02 M€
Plantilla màxima
2.512
Setembre 1999 · anterior 2.476
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 67 (27 màxims i 40 mínims, en 15 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
218
208
Juliol 2008
Clients
Majors
mínim
61
62
Desembre 2008
Clients
Oci
mínim
607
617
Desembre 2008
Borsa
Volum
màxim
45.778
37.623
29 d'abril 2008
Facturació
Estrella
màxim
35.425 €
34.667 €
Juliol 2008
Facturació
Oci
mínim
35.382 €
35.532 €
Desembre 2008
Fons propis
Total
màxim
26,54 M€
25,02 M€
Desembre 2008
Indemnitzacions
Estrella
màxim
20.490 €
20.339 €
Juliol 2008
Indemnitzacions
Oci
mínim
20.812 €
20.839 €
Desembre 2008
Indemnització mitjana
Estrella
mínim
3.361 €
3.880 €
Desembre 2008
Indemnització mitjana
Obligatòria
mínim
723 €
737 €
Març 2008
Preu
Estrella
mínim
1.950,00 €
1.994,77 €
Juliol 2008
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
221,30 %
209,70 %
Desembre 2008
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
5
4
Agost 2008
Estructura
Provisions
màxim
6,07 %
6,01 %
Juliol 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
32,79 M€
MRR 2,7 M€ × 12
Δ ARR any/any
+5,0%
vs desembre 2007
ARPU anual
675 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
3,5%
≈ 1.148 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 2,73 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)32,8 M€ (97%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,5 M€ (+2%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+5,0%
ARR Churn rate
3,5%/any
ARPU anual
675 €
Net Expansion ARR
+0,5 M€
MRR darrer mes
2,73 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2007: disponible.
Composició de les despeses — Pájaro de la Paz 2008
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
4,02%
ant. 6,83%
Pájaro de la Paz
4,02%
Sector
8,57%
-4,55% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
5,72%
ant. 9,76%
Pájaro de la Paz
5,72%
Sector
8,12%
-2,40% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Pájaro de la Paz
0,00%
Sector
8,84%
-8,84% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
7,77%
Primer any
-5,19% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
9,83%
Primer any
-4,24% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
1,22%
Primer any
-6,52% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,51€
Primer any
+0,13€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
64,69%
ant. 63,45%
-4,80% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
92,24%
ant. 89,96%
+5,19% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,19%
ant. 98,24%
Pájaro de la Paz
99,19%
Sector
99,19%
0,00% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
10,97%
Primer any
Pájaro de la Paz
10,97%
Sector
10,12%
+0,85% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
272,53€
Primer any
-1.176,63€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
4.044€
ant. 4.082€
-8.029,85€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
971€
ant. 932€
-174,36€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.073€
Primer any
-7.855,50€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,26
ant. 0,31
-0,19 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
41.323€
Primer any
-92.660,71€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
10.700€
Primer any
-2.943,78€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
30.623€
Primer any
+30.614,74€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
4,26%
Primer any
-5,71% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4
Rating intern
Rating V2 — Pájaro de la Paz 2008 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes
D1 — Sinistralitat (30)
D2 — Rendibilitat (30)
D3 — Operativa (25)
D4 — Clients (15)
TOTAL /100
Combined
Sinistral.
Endeutat.
ROE
Marge net
Eficiència
Mg.Vendes
Ben/Emp
Quota pr.
Perm.
BPU
Creixem.
2008-01-01
2,77
6,86
8,64
2,86
2,63
1,22
1,15
6,40
1,32
8,91
1,49
4,08
48,34
2008-02-01
3,00
7,04
8,65
2,86
2,87
1,40
1,25
6,29
1,31
8,64
1,62
4,08
49,02
2008-03-01
3,16
7,19
8,66
2,86
2,20
0,82
1,32
6,24
1,29
8,84
1,25
4,08
47,91
2008-04-01
2,90
7,03
8,66
2,86
2,92
1,32
1,21
6,26
1,29
10,00
1,67
4,08
50,21
2008-05-01
3,00
7,18
8,67
2,86
3,12
1,42
1,25
6,14
1,29
10,00
1,77
4,08
50,79
2008-06-01
3,11
7,12
8,68
2,86
3,33
1,53
1,30
6,33
1,31
10,00
1,94
4,08
51,58
2008-07-01
3,89
7,24
8,69
2,86
3,96
2,05
1,62
6,66
1,35
10,00
2,38
4,08
54,81
2008-08-01
3,64
7,17
8,69
2,86
3,71
1,87
1,52
6,59
1,38
10,00
2,19
4,08
53,69
2008-09-01
3,22
7,04
8,70
2,86
3,32
1,52
1,34
6,45
1,36
9,22
1,96
4,08
51,08
2008-10-01
2,94
6,97
8,71
2,86
2,89
1,19
1,22
6,33
1,35
9,17
1,70
4,08
49,41
2008-11-01
2,79
6,92
8,71
2,86
2,46
1,00
1,16
6,20
1,34
9,48
1,44
4,08
48,45
2008-12-01
2,83
6,98
8,72
2,86
2,50
1,19
1,18
6,10
1,33
9,46
1,47
4,08
48,69
MITJANA
3,10
7,06
8,68
2,86
2,99
1,38
1,29
6,33
1,33
9,48
1,74
4,08
50,33
Radar Rating V2 — Pájaro de la Paz 2008 12 components · escala 0–10 per component
2007 sobreposat
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
463,77€
Obligatòria
Preu més alt
2.004,87€
Estrella
Preu mitjà
1.036,89€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
463,77€
preu de referència (€/mes)
+11,8% vs gen.
+58,23€ vs sector
(+14.4%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
600,19€
preu de referència (€/mes)
+13,2% vs gen.
+94,67€ vs sector
(+18.7%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
698,33€
preu de referència (€/mes)
+10,9% vs gen.
-25,33€ vs sector
(-3.5%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
1.102,64€
preu de referència (€/mes)
+10,3% vs gen.
+51,55€ vs sector
(+4.9%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.351,51€
preu de referència (€/mes)
+8,1% vs gen.
+34,56€ vs sector
(+2.6%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
2.004,87€
preu de referència (€/mes)
-4,5% vs gen.
-15,40€ vs sector
(-0.8%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Pájaro de la Paz 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Bàsica566,17 €/u
Obligatòria448,31 €/u
Completa1.051,57 €/u
A Tot Risc1.299,39 €/u
Oci652,78 €/u
Estrella2.004,91 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Estrella
-10,99
Molt elàstica
rang [-46,14, 28,65]
· n=11
Bàsica
-2,59
Molt elàstica
rang [-11,81, 7,97]
· n=11
Obligatòria
-1,16
Moderadament elàstica
rang [-110,65, 36,46]
· n=9
Completa
-0,59
Moderadament elàstica
rang [-16,12, 17,94]
· n=11
Oci
4,23
Paradoxa / estacional
rang [-7,64, 17,40]
· n=10
A Tot Risc
10,51
Paradoxa / estacional
rang [-153,08, 169,62]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
-1,16 · Moderadament elàstica
9 canvis
415,00€
414,59€
-0,10%
-3,24%
32,812
↳
Feb →
Mar
415,00€
414,59€
-0,10%
-3,24%
32,812
↳
Mar →
Abr
414,59€
425,00€
+2,51%
+4,64%
1,847
↳
Abr →
Mai
425,00€
424,77€
-0,05%
+5,99%
-110,654
↳
Mai →
Jun
424,77€
425,18€
+0,10%
+3,52%
36,456
↳
Jun →
Jul
425,18€
450,00€
+5,84%
+12,72%
2,179
↳
Jul →
Ago
450,00€
465,00€
+3,33%
+13,33%
3,998
↳
Oct →
Nov
465,00€
465,16€
+0,03%
+0,83%
24,232
↳
Nov →
Des
465,16€
464,24€
-0,20%
+0,08%
-0,426
↳
Des →
Gen 2009 *
464,24€
463,77€
-0,10%
+0,09%
-0,880
Bàsica
-2,59 · Molt elàstica
11 canvis
530,00€
529,28€
-0,14%
-1,00%
7,372
↳
Feb →
Mar
530,00€
529,28€
-0,14%
-1,00%
7,372
↳
Mar →
Abr
529,28€
529,89€
+0,12%
-1,36%
-11,812
↳
Abr →
Mai
529,89€
550,00€
+3,80%
-1,56%
-0,411
↳
Mai →
Jun
550,00€
548,80€
-0,22%
-0,89%
4,064
↳
Jun →
Jul
548,80€
549,71€
+0,17%
-1,69%
-10,216
↳
Jul →
Ago
549,71€
590,00€
+7,33%
-1,68%
-0,229
↳
Ago →
Set
590,00€
591,26€
+0,21%
-2,31%
-10,834
↳
Set →
Oct
591,26€
592,59€
+0,22%
-1,26%
-5,581
↳
Oct →
Nov
592,59€
600,00€
+1,25%
-1,47%
-1,175
↳
Nov →
Des
600,00€
599,23€
-0,13%
-1,02%
7,967
↳
Des →
Gen 2009 *
599,23€
600,19€
+0,16%
-1,23%
-7,676
Oci
4,23 · Paradoxa / estacional
10 canvis
630,00€
629,05€
-0,15%
-1,24%
8,221
↳
Feb →
Mar
630,00€
629,05€
-0,15%
-1,24%
8,221
↳
Mar →
Abr
629,05€
625,00€
-0,64%
-0,84%
1,300
↳
Abr →
Mai
625,00€
626,61€
+0,26%
-1,97%
-7,644
↳
Mai →
Jun
626,61€
625,99€
-0,10%
-1,72%
17,400
↳
Jun →
Jul
625,99€
625,00€
-0,16%
-2,34%
14,769
↳
Jul →
Ago
625,00€
650,00€
+4,00%
-1,94%
-0,486
↳
Set →
Oct
649,97€
700,00€
+7,70%
-1,87%
-0,243
↳
Oct →
Nov
700,00€
698,58€
-0,20%
-2,06%
10,172
↳
Nov →
Des
698,58€
696,81€
-0,25%
-1,62%
6,397
↳
Des →
Gen 2009 *
696,81€
698,33€
+0,22%
-1,65%
-7,552
Completa
-0,59 · Moderadament elàstica
11 canvis
1.000,00€
998,33€
-0,17%
-1,39%
8,352
↳
Feb →
Mar
1.000,00€
998,33€
-0,17%
-1,39%
8,352
↳
Mar →
Abr
998,33€
1.000,00€
+0,17%
-1,21%
-7,256
↳
Abr →
Mai
1.000,00€
1.001,66€
+0,17%
-1,78%
-10,740
↳
Mai →
Jun
1.001,66€
1.000,47€
-0,12%
-1,42%
11,955
↳
Jun →
Jul
1.000,47€
1.050,00€
+4,95%
-1,57%
-0,318
↳
Jul →
Ago
1.050,00€
1.100,00€
+4,76%
-2,01%
-0,421
↳
Ago →
Set
1.100,00€
1.096,82€
-0,29%
-2,53%
8,760
↳
Set →
Oct
1.096,82€
1.100,00€
+0,29%
-3,15%
-10,852
↳
Oct →
Nov
1.100,00€
1.101,73€
+0,16%
-2,54%
-16,124
↳
Nov →
Des
1.101,73€
1.100,68€
-0,10%
-1,71%
17,937
↳
Des →
Gen 2009 *
1.100,68€
1.102,64€
+0,18%
-1,38%
-7,740
A Tot Risc
10,51 · Paradoxa / estacional
11 canvis
1.250,00€
1.253,12€
+0,25%
-1,14%
-4,587
↳
Feb →
Mar
1.250,00€
1.253,12€
+0,25%
-1,14%
-4,587
↳
Mar →
Abr
1.253,12€
1.250,00€
-0,25%
-3,80%
15,263
↳
Abr →
Mai
1.250,00€
1.246,46€
-0,28%
-4,36%
15,410
↳
Mai →
Jun
1.246,46€
1.246,87€
+0,03%
-5,04%
-153,084
↳
Jun →
Jul
1.246,87€
1.300,00€
+4,26%
-2,57%
-0,603
↳
Jul →
Ago
1.300,00€
1.350,00€
+3,85%
-1,62%
-0,420
↳
Ago →
Set
1.350,00€
1.350,94€
+0,07%
-2,42%
-34,756
↳
Set →
Oct
1.350,94€
1.350,00€
-0,07%
-3,76%
54,101
↳
Oct →
Nov
1.350,00€
1.349,57€
-0,03%
-2,49%
78,019
↳
Nov →
Des
1.349,57€
1.351,67€
+0,16%
-3,63%
-23,353
↳
Des →
Gen 2009 *
1.351,67€
1.351,51€
-0,01%
-2,01%
169,621
Estrella
-10,99 · Molt elàstica
11 canvis
2.100,00€
2.097,02€
-0,14%
+6,55%
-46,141
↳
Feb →
Mar
2.100,00€
2.097,02€
-0,14%
+6,55%
-46,141
↳
Mar →
Abr
2.097,02€
2.000,00€
-4,63%
+8,94%
-1,932
↳
Abr →
Mai
2.000,00€
1.994,77€
-0,26%
+5,64%
-21,572
↳
Mai →
Jun
1.994,77€
1.996,65€
+0,09%
+0,97%
10,301
↳
Jun →
Jul
1.996,65€
2.000,00€
+0,17%
+4,81%
28,655
↳
Jul →
Ago
2.000,00€
1.950,00€
-2,50%
-6,88%
2,752
↳
Ago →
Set
1.950,00€
1.955,42€
+0,28%
-3,45%
-12,406
↳
Set →
Oct
1.955,42€
1.995,00€
+2,02%
-4,08%
-2,016
↳
Oct →
Nov
1.995,00€
1.998,25€
+0,16%
-4,26%
-26,121
↳
Nov →
Des
1.998,25€
2.003,46€
+0,26%
-5,00%
-19,177
↳
Des →
Gen 2009 *
2.003,46€
2.004,87€
+0,07%
-2,34%
-33,237
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Bàsica🔴 Car
mínim82%màxim
Idx: 113,2Gap: +64,4%n=12 m.
Obligatòria🟠 Sobre la mit.
mínim59%màxim
Idx: 110,7Gap: +56,6%n=12 m.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim37%màxim
Idx: 99,3Gap: +17,0%n=12 m.
Completa🔵 Sota la mit.
mínim27%màxim
Idx: 100,4Gap: +24,5%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim22%màxim
Idx: 99,1Gap: +17,6%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim9%màxim
Idx: 89,8Gap: +9,3%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Bàsica 12 mesos
530,00€
300,00€
472,14€
590,00€
14
79%
112,3
↳
Gen
530,00€
300,00€
472,14€
590,00€
14
79%
112,3
↳
Feb
529,28€
300,09€
471,61€
588,53€
14
79%
112,2
↳
Mar
529,89€
299,82€
471,80€
587,68€
14
80%
112,3
↳
Abr
550,00€
300,00€
485,71€
600,00€
14
83%
113,2
↳
Mai
548,80€
299,42€
485,84€
601,51€
14
83%
113,0
↳
Jun
549,71€
299,67€
486,09€
603,03€
14
82%
113,1
↳
Jul
590,00€
400,00€
515,71€
625,00€
14
84%
114,4
↳
Ago
591,26€
399,39€
515,36€
624,77€
14
85%
114,7
↳
Set
592,59€
399,50€
514,69€
624,76€
14
86%
115,1
↳
Oct
600,00€
400,00€
531,43€
650,00€
14
80%
112,9
↳
Nov
599,23€
400,70€
531,52€
651,87€
14
79%
112,7
↳
Des
600,19€
400,49€
531,18€
653,27€
14
79%
113,0
Obligatòria 12 mesos
415,00€
225,00€
365,36€
500,00€
14
69%
113,6
↳
Gen
415,00€
225,00€
365,36€
500,00€
14
69%
113,6
↳
Feb
414,59€
225,60€
365,73€
501,37€
14
69%
113,4
↳
Mar
425,00€
250,00€
380,71€
515,00€
14
66%
111,6
↳
Abr
424,77€
250,56€
380,74€
514,80€
14
66%
111,6
↳
Mai
425,18€
250,95€
380,79€
516,09€
14
66%
111,7
↳
Jun
450,00€
275,00€
393,21€
550,00€
14
64%
114,4
↳
Jul
465,00€
300,00€
416,79€
580,00€
14
59%
111,6
↳
Ago
464,98€
300,55€
416,61€
579,45€
14
59%
111,6
↳
Set
465,00€
350,00€
433,21€
595,00€
14
47%
107,3
↳
Oct
465,16€
350,89€
433,40€
595,54€
14
47%
107,3
↳
Nov
464,24€
351,56€
433,08€
594,59€
14
46%
107,2
↳
Des
463,77€
352,20€
432,89€
594,81€
14
46%
107,1
Estrella 12 mesos
2.100,00€
1.700,00€
2.057,14€
2.500,00€
14
50%
102,1
↳
Gen
2.100,00€
1.700,00€
2.057,14€
2.500,00€
14
50%
102,1
↳
Feb
2.097,02€
1.699,62€
2.056,49€
2.504,49€
14
49%
102,0
↳
Mar
2.000,00€
1.700,00€
2.039,29€
2.500,00€
14
38%
98,1
↳
Abr
1.994,77€
1.697,65€
2.040,39€
2.507,17€
14
37%
97,8
↳
Mai
1.996,65€
1.695,42€
2.040,30€
2.513,19€
14
37%
97,9
↳
Jun
2.000,00€
1.700,00€
2.021,07€
2.500,00€
14
38%
99,0
↳
Jul
1.950,00€
1.700,00€
1.992,50€
2.500,00€
14
31%
97,9
↳
Ago
1.955,42€
1.701,06€
1.994,22€
2.499,35€
14
32%
98,1
↳
Set
1.995,00€
1.750,00€
2.003,57€
2.500,00€
14
33%
99,6
↳
Oct
1.998,25€
1.750,29€
2.002,89€
2.495,83€
14
33%
99,8
↳
Nov
2.003,46€
1.747,96€
2.002,11€
2.499,46€
14
34%
100,1
↳
Des
2.004,87€
1.751,88€
2.003,78€
2.500,09€
14
34%
100,1
Completa 12 mesos
1.000,00€
700,00€
960,71€
1.500,00€
14
38%
104,1
↳
Gen
1.000,00€
700,00€
960,71€
1.500,00€
14
38%
104,1
↳
Feb
998,33€
699,87€
961,02€
1.503,51€
14
37%
103,9
↳
Mar
1.000,00€
800,00€
1.016,07€
1.600,00€
14
25%
98,4
↳
Abr
1.001,66€
798,66€
1.016,48€
1.600,42€
14
25%
98,5
↳
Mai
1.000,47€
798,71€
1.016,53€
1.599,32€
14
25%
98,4
↳
Jun
1.050,00€
850,00€
1.054,29€
1.600,00€
14
27%
99,6
↳
Jul
1.100,00€
900,00€
1.088,57€
1.600,00€
14
29%
101,0
↳
Ago
1.096,82€
898,03€
1.087,41€
1.595,69€
14
28%
100,9
↳
Set
1.100,00€
950,00€
1.102,50€
1.600,00€
14
23%
99,8
↳
Oct
1.101,73€
947,70€
1.102,57€
1.602,38€
14
24%
99,9
↳
Nov
1.100,68€
946,41€
1.101,79€
1.601,28€
14
24%
99,9
↳
Des
1.102,64€
947,32€
1.102,39€
1.605,24€
14
24%
100,0
A Tot Risc 12 mesos
1.250,00€
1.000,00€
1.200,00€
2.000,00€
14
25%
104,2
↳
Gen
1.250,00€
1.000,00€
1.200,00€
2.000,00€
14
25%
104,2
↳
Feb
1.253,12€
997,03€
1.199,34€
2.001,46€
14
25%
104,5
↳
Mar
1.250,00€
1.050,00€
1.271,43€
2.000,00€
14
21%
98,3
↳
Abr
1.246,46€
1.047,42€
1.271,35€
1.996,09€
14
21%
98,0
↳
Mai
1.246,87€
1.050,06€
1.272,33€
1.997,81€
14
21%
98,0
↳
Jun
1.300,00€
1.100,00€
1.326,79€
2.000,00€
14
22%
98,0
↳
Jul
1.350,00€
1.150,00€
1.366,07€
2.000,00€
14
24%
98,8
↳
Ago
1.350,94€
1.150,78€
1.367,53€
2.005,36€
14
23%
98,8
↳
Set
1.350,00€
1.200,00€
1.383,93€
2.000,00€
14
19%
97,5
↳
Oct
1.349,57€
1.198,59€
1.384,91€
2.005,00€
14
19%
97,4
↳
Nov
1.351,67€
1.196,84€
1.385,34€
2.010,18€
14
19%
97,6
↳
Des
1.351,51€
1.195,92€
1.385,40€
2.007,28€
14
19%
97,6
Oci 12 mesos
630,00€
600,00€
706,43€
1.200,00€
14
5%
89,2
↳
Gen
630,00€
600,00€
706,43€
1.200,00€
14
5%
89,2
↳
Feb
629,05€
598,63€
705,93€
1.200,47€
14
5%
89,1
↳
Mar
625,00€
600,00€
704,64€
1.200,00€
14
4%
88,7
↳
Abr
626,61€
598,58€
704,82€
1.202,04€
14
5%
88,9
↳
Mai
625,99€
596,95€
704,90€
1.200,41€
14
5%
88,8
↳
Jun
625,00€
600,00€
702,50€
1.200,00€
14
4%
89,0
↳
Jul
650,00€
600,00€
742,50€
1.200,00€
14
8%
87,5
↳
Ago
649,97€
598,52€
742,68€
1.199,46€
14
9%
87,5
↳
Set
700,00€
600,00€
757,14€
1.200,00€
14
17%
92,5
↳
Oct
698,58€
598,85€
757,03€
1.200,48€
14
17%
92,3
↳
Nov
696,81€
598,49€
757,28€
1.200,86€
14
16%
92,0
↳
Des
698,33€
596,75€
757,21€
1.201,70€
14
17%
92,2
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
NRR · GRR
(Net / Gross Revenue Retention) — Pájaro de la Paz 2008
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
2,65M €
0 €
101,6%
99,2%
+2,4pp
Feb
2,60M €
0 €
98,2%
98,2%
+0,0pp
Mar
2,57M €
0 €
99,0%
99,0%
+0,0pp
Abr
2,59M €
8,2K €
100,9%
99,2%
+1,7pp
Mai
2,58M €
13,8K €
99,5%
99,2%
+0,3pp
Jun
2,65M €
4,5K €
102,8%
99,2%
+3,6pp
Jul
2,83M €
83,8K €
106,6%
99,2%
+7,4pp
Ago
2,88M €
100,9K €
101,8%
99,2%
+2,6pp
Set
2,84M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Oct
2,80M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Nov
2,76M €
0 €
98,6%
98,6%
+0,0pp
Des
2,73M €
0 €
98,9%
70,1%
+28,8pp
TOTAL any
32,48M €
0,21M €
100,4%
96,5%
+3,9pp
NRR mig anual
100,4%
Excel·lent
GRR anual
96,5%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+3,9pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,2%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Rescat de Pájaro de la Paz: ampliació de 90.000 accions a 50 € (4,5 M€, −12 % sobre la cotització de finals de febrer) amb Videco com a inversor de referència …
Amb 59,5 punts, B+ reflecteix un perfil solvent però poc destacat: el ràtio combinat del 92,2 % indica rendibilitat tècnica positiva amb marge moderat, mentre que el ROE del 5,7 % queda per sota del que seria desitjable per remunerar el capital. El compliment dels requisits de capital (RCR i solvència: «Sí») aporta estabilitat i evita penalitzacions, tot i que el component de rating (50,2) i l'absència de diagnòstics específics (0) no aporten prou diferencial per assolir una categoria superior. En conjunt, l'entitat mostra una base prudencial sòlida, amb marge de millora en eficiència del capital i en la puntuació global de qualitat.
EQA
Solvència
B+
★ S1 — tancament juny 30-06-08
Amb un ràtio combinat del 92,5 %, l'entitat manté un resultat tècnic rendible i un marge de subscripció moderat, i el compliment del ràtio de capital de solvència (RCR) i dels requisits de solvència reforça la seva capacitat per absorbir pèrdues en el S1. En canvi, el ROE del 5,2 % és discret i la puntuació de rating (49,6) queda en un nivell intermedi, cosa que limita la nota a B+ (58,7 punts) malgrat l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0). El perfil és sòlid però millorable: caldria una rendibilitat més alta i un millor posicionament de rating per accedir a un escaló superior.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Pájaro de la Paz · 2008
27 notícies a Servibancos · 21 en són protagonista