HHI 2.747 · sector 4.789 · 7 pòlisses actives · la més important, Obligatòria, aporta el 43,6 % dels clients
Per territori
3,2 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 3.114 · sector 3.927 · present a 9 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 44,5 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+1,6 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
32
Sector: 40
Reclamacions
11,4
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
−2.326
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
32.620.054€
vs 2008
Despeses 2009
33.080.141€
vs 2008
Allib. provisions
1.841.557€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
1.381.470€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.163.350€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
626.419€
IT Asseg.
746.842€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
212.030€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009ROA 3,00 %
· Solvència II (orientativa) 231 % (SCR 12.000.000 €)
Actiu
2009
2008
Var.
Cartera d'inversions
29.006.220 €
27.097.061 €
+7,0 %
Tresoreria
9.799.862 €
10.722.199 €
-8,6 %
Total actiu
38.806.082 €
37.819.260 €
Passiu
2009
2008
Var.
Capital social
12.500.000 €
12.500.000 €
+0,0 %
Reserves
15.202.157 €
14.038.807 €
+8,3 %
Provisions tècniques
4.895.254 €
4.806.437 €
+1,8 %
Deute financer
6.208.671 €
6.474.016 €
-4,1 %
Total passiu
38.806.082 €
37.819.260 €
Fluxos d'efectiu 2009
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
1.252.167 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-1.909.159 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-265.345 €
Variació de tresoreria
-922.337 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
20/01
Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
+1,3 %
+7,7 %
−26,5 %
46,1
2
24/01
Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
+1,3 %
+7,7 %
−6,6 %
46,3
3
09/03
Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
+0,6 %
+0,4 %
+3,1 %
56,6
4
02/04
Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
−0,8 %
−0,1 %
+16,4 %
39,9
5
17/06
Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−1,7 %
−1,4 %
−1,9 %
33,5
6
15/09
Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
−0,2 %
+1,4 %
−6,2 %
31,4
7
26/11
Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,6 %
+0,9 %
−3,1 %
32,8
8
08/12
Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,5 %
+0,0 %
+0,0 %
32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici
754.476 €
Juliol 1999 · anterior 546.280 €
Pitjor mes de benefici
-3,74 M€
Març 2002 · anterior -268.810 €
Màxim de clients
137.332
Setembre 1999 · anterior 136.895
Mínim de clients
19.700
Desembre 2003 · anterior 20.162
Màxima facturació mensual
7,41 M€
Desembre 1999 · anterior 7,37 M€
Mínima facturació mensual
1,57 M€
Desembre 2003 · anterior 1,61 M€
Màxim a borsa
277,44 €
28 d'octubre 2000 · anterior 266,28 €
Mínim a borsa
49,14 €
4 de gener 1999 · anterior 49,68 €
Quota de mercat màxima
28,16 %
Setembre 1999 · anterior 27,86 %
Capitalització màxima
57,27 M€
6 de juliol 2006 · anterior 57,23 M€
Fons propis màxims ★ 2009
27,70 M€
Desembre 2009 · anterior 26,54 M€
Plantilla màxima
2.512
Setembre 1999 · anterior 2.476
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 43 (3 màxims i 40 mínims, en 9 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Majors
mínim
56
57
Novembre 2009
Clients
Oci
mínim
493
505
Desembre 2009
Facturació
Oci
mínim
29.811 €
30.600 €
Desembre 2009
Fons propis
Total
màxim
27,70 M€
26,54 M€
Desembre 2009
Indemnitzacions
Oci
mínim
17.750 €
18.189 €
Desembre 2009
Indemnització mitjana
Bàsica
mínim
926 €
972 €
Agost 2009
Indemnització mitjana
Obligatòria
mínim
607 €
689 €
Juliol 2009
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
230,90 %
221,30 %
Desembre 2009
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
718
704
Juliol 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
32,07 M€
MRR 2,7 M€ × 12
Δ ARR any/any
-2,2%
vs desembre 2008
ARPU anual
707 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
2,9%
≈ 930 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 2,67 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)32,1 M€ (97%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,7 M€ (+2%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
-2,2%
ARR Churn rate
2,9%/any
ARPU anual
707 €
Net Expansion ARR
+0,7 M€
MRR darrer mes
2,67 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2008: disponible.
Composició de les despeses — Pájaro de la Paz 2009
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
3,00%
ant. 4,02%
Pájaro de la Paz
3,00%
Sector
7,69%
-4,69% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
4,20%
ant. 5,72%
Pájaro de la Paz
4,20%
Sector
8,28%
-4,08% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Pájaro de la Paz
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
6,59%
Primer any
-4,82% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
8,23%
Primer any
-4,28% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-1,41%
Primer any
-7,07% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,39€
Primer any
0,00€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
65,18%
ant. 64,69%
-6,53% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
93,42%
ant. 92,24%
+4,82% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,71%
ant. 99,19%
Pájaro de la Paz
99,71%
Sector
99,66%
+0,05% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
4,26%
Primer any
Pájaro de la Paz
4,26%
Sector
2,48%
+1,78% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
696,12€
Primer any
-3.259,01€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
3.957€
ant. 4.044€
-9.444,07€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
999€
ant. 971€
-179,41€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
2.958€
Primer any
-9.264,66€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,24
ant. 0,26
-0,49 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
41.187€
Primer any
-103.127,04€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
11.185€
Primer any
-2.496,32€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
30.002€
Primer any
+29.992,81€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
4,25%
Primer any
-4,22% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4
Rating intern
Rating V2 — Pájaro de la Paz 2009 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes
D1 — Sinistralitat (30)
D2 — Rendibilitat (30)
D3 — Operativa (25)
D4 — Clients (15)
TOTAL /100
Combined
Sinistral.
Endeutat.
ROE
Marge net
Eficiència
Mg.Vendes
Ben/Emp
Quota pr.
Perm.
BPU
Creixem.
2009-01-01
1,35
6,23
8,80
2,10
0,96
0,17
0,56
6,10
1,33
9,50
0,58
1,76
39,45
2009-02-01
2,84
7,01
8,80
2,10
2,56
1,49
1,18
6,02
1,33
9,32
1,56
1,76
45,98
2009-03-01
2,97
7,05
8,81
2,10
1,59
0,78
1,24
6,07
1,34
9,56
0,97
1,76
44,25
2009-04-01
2,75
6,94
8,81
2,10
2,31
1,36
1,15
6,02
1,32
9,39
1,43
1,76
45,33
2009-05-01
2,64
7,00
8,81
2,10
2,20
1,29
1,10
5,88
1,30
8,34
1,36
1,76
43,79
2009-06-01
2,43
6,96
8,82
2,10
2,22
1,31
1,01
5,80
1,29
8,98
1,38
1,76
44,06
2009-07-01
2,50
6,91
8,82
2,10
2,39
1,48
1,04
5,90
1,28
10,00
1,52
1,76
45,69
2009-08-01
3,19
7,25
8,83
2,10
3,04
1,99
1,33
5,90
1,28
10,00
1,92
1,76
48,59
2009-09-01
2,74
7,04
8,83
2,10
2,50
1,59
1,14
5,85
1,27
10,00
1,57
1,76
46,40
2009-10-01
3,10
7,19
8,83
2,10
2,80
1,82
1,29
5,91
1,26
9,98
1,77
1,76
47,82
2009-11-01
2,65
7,02
8,84
2,10
2,34
1,47
1,11
5,84
1,25
9,78
1,48
1,76
45,64
2009-12-01
2,46
6,98
8,84
2,10
2,11
1,28
1,02
5,78
1,24
9,81
1,33
1,76
44,70
MITJANA
2,64
6,97
8,82
2,10
2,25
1,34
1,10
5,92
1,29
9,56
1,41
1,76
45,14
Radar Rating V2 — Pájaro de la Paz 2009 12 components · escala 0–10 per component
2008 sobreposat
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
6 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
449,64€
Obligatòria
Preu més alt
2.307,04€
Estrella
Preu mitjà
1.147,75€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
449,64€
preu de referència (€/mes)
-3,3% vs gen.
-11,16€ vs sector
(-2.4%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
649,46€
preu de referència (€/mes)
+5,6% vs gen.
+77,00€ vs sector
(+13.5%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
725,63€
preu de referència (€/mes)
+3,7% vs gen.
-41,96€ vs sector
(-5.5%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
1.251,30€
preu de referència (€/mes)
+8,8% vs gen.
+131,86€ vs sector
(+11.8%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.503,43€
preu de referència (€/mes)
+7,4% vs gen.
+115,87€ vs sector
(+8.4%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
2.307,04€
preu de referència (€/mes)
+15,4% vs gen.
+219,02€ vs sector
(+10.5%)
Sector: 2.088,02€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Pájaro de la Paz 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Obligatòria457,54 €/u
Bàsica628,55 €/u
Completa1.215,55 €/u
A Tot Risc1.464,95 €/u
Oci720,71 €/u
Estrella2.227,42 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Obligatòria
-9,95
Molt elàstica
rang [-54,19, 0,13]
· n=11
Completa
-6,15
Molt elàstica
rang [-33,95, 10,18]
· n=9
Estrella
-4,92
Molt elàstica
rang [-53,44, 20,15]
· n=11
A Tot Risc
0,23
Paradoxa / estacional
rang [-23,00, 18,87]
· n=11
Bàsica
1,64
Paradoxa / estacional
rang [-10,76, 32,44]
· n=11
Oci
4,60
Paradoxa / estacional
rang [-90,92, 164,81]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
-9,95 · Molt elàstica
11 canvis
465,00€
465,18€
+0,04%
-0,03%
-0,773
↳
Feb →
Mar
465,00€
465,18€
+0,04%
-0,03%
-0,773
↳
Mar →
Abr
465,18€
460,00€
-1,11%
-0,14%
0,130
↳
Abr →
Mai
460,00€
460,24€
+0,05%
-2,83%
-54,193
↳
Mai →
Jun
460,24€
460,89€
+0,14%
-1,50%
-10,629
↳
Jun →
Jul
460,89€
460,73€
-0,03%
+0,29%
-8,269
↳
Jul →
Ago
460,73€
460,00€
-0,16%
+1,76%
-11,135
↳
Ago →
Set
460,00€
459,34€
-0,14%
+0,92%
-6,416
↳
Set →
Oct
459,34€
450,00€
-2,03%
-0,08%
0,037
↳
Oct →
Nov
450,00€
449,34€
-0,15%
+0,27%
-1,833
↳
Nov →
Des
449,34€
450,00€
+0,15%
-0,02%
-0,138
↳
Des →
Gen 2010 *
450,00€
449,64€
-0,08%
+1,30%
-16,188
Bàsica
1,64 · Paradoxa / estacional
11 canvis
615,00€
615,60€
+0,10%
-1,05%
-10,758
↳
Feb →
Mar
615,00€
615,60€
+0,10%
-1,05%
-10,758
↳
Mar →
Abr
615,60€
615,33€
-0,04%
-1,42%
32,437
↳
Abr →
Mai
615,33€
625,00€
+1,57%
-2,18%
-1,390
↳
Mai →
Jun
625,00€
625,71€
+0,11%
-1,19%
-10,437
↳
Jun →
Jul
625,71€
626,14€
+0,07%
+0,24%
3,492
↳
Jul →
Ago
626,14€
625,00€
-0,18%
+0,17%
-0,913
↳
Ago →
Set
625,00€
623,74€
-0,20%
+0,59%
-2,931
↳
Set →
Oct
623,74€
625,05€
+0,21%
+0,42%
1,980
↳
Oct →
Nov
625,05€
650,00€
+3,99%
-0,36%
-0,091
↳
Nov →
Des
650,00€
648,51€
-0,23%
-0,15%
0,633
↳
Des →
Gen 2010 *
648,51€
649,46€
+0,15%
+0,89%
6,043
Oci
4,60 · Paradoxa / estacional
11 canvis
700,00€
699,92€
-0,01%
-1,88%
164,812
↳
Feb →
Mar
700,00€
699,92€
-0,01%
-1,88%
164,812
↳
Mar →
Abr
699,92€
725,00€
+3,58%
-1,75%
-0,487
↳
Abr →
Mai
725,00€
725,82€
+0,11%
-2,66%
-23,556
↳
Mai →
Jun
725,82€
723,75€
-0,29%
-1,46%
5,119
↳
Jun →
Jul
723,75€
722,18€
-0,22%
-1,30%
5,976
↳
Jul →
Ago
722,18€
725,00€
+0,39%
-1,31%
-3,363
↳
Ago →
Set
725,00€
726,95€
+0,27%
-0,95%
-3,534
↳
Set →
Oct
726,95€
725,00€
-0,27%
-1,34%
5,009
↳
Oct →
Nov
725,00€
726,95€
+0,27%
-1,75%
-6,510
↳
Nov →
Des
726,95€
727,14€
+0,03%
-2,38%
-90,916
↳
Des →
Gen 2010 *
727,14€
725,63€
-0,21%
+0,41%
-1,954
Completa
-6,15 · Molt elàstica
9 canvis
1.150,00€
1.152,22€
+0,19%
-1,16%
-6,007
↳
Feb →
Mar
1.150,00€
1.152,22€
+0,19%
-1,16%
-6,007
↳
Mar →
Abr
1.152,22€
1.200,00€
+4,15%
-1,57%
-0,379
↳
Abr →
Mai
1.200,00€
1.197,23€
-0,23%
-2,35%
10,176
↳
Mai →
Jun
1.197,23€
1.200,02€
+0,23%
-2,24%
-9,610
↳
Jun →
Jul
1.200,02€
1.198,46€
-0,13%
-0,08%
0,653
↳
Jul →
Ago
1.198,46€
1.250,00€
+4,30%
-0,01%
-0,003
↳
Oct →
Nov
1.250,00€
1.250,51€
+0,04%
-1,38%
-33,945
↳
Nov →
Des
1.250,51€
1.252,71€
+0,18%
-0,92%
-5,228
↳
Des →
Gen 2010 *
1.252,71€
1.251,30€
-0,11%
+1,24%
-11,033
A Tot Risc
0,23 · Paradoxa / estacional
11 canvis
1.400,00€
1.397,20€
-0,20%
-1,16%
5,793
↳
Feb →
Mar
1.400,00€
1.397,20€
-0,20%
-1,16%
5,793
↳
Mar →
Abr
1.397,20€
1.450,00€
+3,78%
-1,48%
-0,391
↳
Abr →
Mai
1.450,00€
1.448,45€
-0,11%
-2,02%
18,874
↳
Mai →
Jun
1.448,45€
1.444,33€
-0,28%
-1,11%
3,898
↳
Jun →
Jul
1.444,33€
1.443,66€
-0,05%
-0,85%
18,415
↳
Jul →
Ago
1.443,66€
1.500,00€
+3,90%
-0,86%
-0,221
↳
Ago →
Set
1.500,00€
1.503,20€
+0,21%
-0,43%
-2,037
↳
Set →
Oct
1.503,20€
1.500,00€
-0,21%
-0,55%
2,563
↳
Oct →
Nov
1.500,00€
1.500,93€
+0,06%
-1,43%
-23,004
↳
Nov →
Des
1.500,93€
1.504,35€
+0,23%
-0,89%
-3,908
↳
Des →
Gen 2010 *
1.504,35€
1.503,43€
-0,06%
+1,07%
-17,444
Estrella
-4,92 · Molt elàstica
11 canvis
2.000,00€
2.001,00€
+0,05%
-0,60%
-12,048
↳
Feb →
Mar
2.000,00€
2.001,00€
+0,05%
-0,60%
-12,048
↳
Mar →
Abr
2.001,00€
2.250,00€
+12,44%
-3,03%
-0,244
↳
Abr →
Mai
2.250,00€
2.244,58€
-0,24%
-3,13%
12,973
↳
Mai →
Jun
2.244,58€
2.239,55€
-0,22%
-4,52%
20,153
↳
Jun →
Jul
2.239,55€
2.243,70€
+0,19%
-2,70%
-14,585
↳
Jul →
Ago
2.243,70€
2.300,00€
+2,51%
+1,39%
0,554
↳
Ago →
Set
2.300,00€
2.293,44€
-0,29%
+3,42%
-12,007
↳
Set →
Oct
2.293,44€
2.300,00€
+0,29%
0,00%
0,000
↳
Oct →
Nov
2.300,00€
2.299,61€
-0,02%
0,00%
0,000
↳
Nov →
Des
2.299,61€
2.300,18€
+0,02%
-1,32%
-53,436
↳
Des →
Gen 2010 *
2.300,18€
2.307,04€
+0,30%
+1,34%
4,501
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Completa🔴 Car
mínim91%màxim
Idx: 109,4Gap: +26,5%n=12 m.
Bàsica🔴 Car
mínim81%màxim
Idx: 110,6Gap: +36,8%n=12 m.
Estrella🟠 Sobre la mit.
mínim77%màxim
Idx: 107,4Gap: +24,0%n=12 m.
A Tot Risc🟠 Sobre la mit.
mínim61%màxim
Idx: 106,1Gap: +24,2%n=12 m.
Obligatòria🔵 Sota la mit.
mínim35%màxim
Idx: 99,3Gap: +20,5%n=12 m.
Oci🔵 Sota la mit.
mínim21%màxim
Idx: 93,5Gap: +10,9%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Completa 12 mesos
1.150,00€
1.000,00€
1.139,29€
1.750,00€
14
20%
100,9
↳
Gen
1.150,00€
1.000,00€
1.139,29€
1.750,00€
14
20%
100,9
↳
Feb
1.152,22€
997,65€
1.098,29€
1.197,67€
14
77%
104,9
↳
Mar
1.200,00€
1.000,00€
1.103,93€
1.200,00€
14
100%
108,7
↳
Abr
1.197,23€
998,08€
1.103,83€
1.201,69€
14
98%
108,5
↳
Mai
1.200,02€
996,41€
1.104,14€
1.200,60€
14
100%
108,7
↳
Jun
1.198,46€
997,73€
1.105,04€
1.203,77€
14
97%
108,5
↳
Jul
1.250,00€
1.000,00€
1.121,79€
1.250,00€
14
100%
111,4
↳
Ago
1.250,02€
998,58€
1.121,54€
1.250,90€
14
100%
111,5
↳
Set
1.250,00€
900,00€
1.113,21€
1.250,00€
14
100%
112,3
↳
Oct
1.250,51€
898,35€
1.113,12€
1.250,43€
14
100%
112,3
↳
Nov
1.252,71€
899,82€
1.112,74€
1.250,83€
14
100%
112,6
↳
Des
1.251,30€
900,68€
1.112,90€
1.250,93€
14
100%
112,4
Bàsica 12 mesos
615,00€
450,00€
551,43€
650,00€
14
83%
111,5
↳
Gen
615,00€
450,00€
551,43€
650,00€
14
83%
111,5
↳
Feb
615,60€
448,72€
551,52€
651,91€
14
82%
111,6
↳
Mar
615,33€
449,56€
551,65€
651,76€
14
82%
111,5
↳
Abr
625,00€
450,00€
564,64€
675,00€
14
78%
110,7
↳
Mai
625,71€
448,74€
564,41€
673,15€
14
79%
110,9
↳
Jun
626,14€
447,69€
564,31€
675,09€
14
78%
111,0
↳
Jul
625,00€
465,00€
571,07€
675,00€
14
76%
109,4
↳
Ago
623,74€
463,84€
571,03€
675,57€
14
76%
109,2
↳
Set
625,05€
465,15€
570,90€
676,88€
14
76%
109,5
↳
Oct
650,00€
475,00€
586,79€
675,00€
14
88%
110,8
↳
Nov
648,51€
476,28€
586,72€
675,77€
14
86%
110,5
↳
Des
649,46€
477,23€
586,86€
676,06€
14
87%
110,7
Estrella 12 mesos
2.000,00€
1.800,00€
2.067,86€
2.600,00€
14
25%
96,7
↳
Gen
2.000,00€
1.800,00€
2.067,86€
2.600,00€
14
25%
96,7
↳
Feb
2.001,00€
1.802,03€
2.037,25€
2.255,05€
14
44%
98,2
↳
Mar
2.250,00€
1.800,00€
2.064,29€
2.300,00€
14
90%
109,0
↳
Abr
2.244,58€
1.798,65€
2.065,49€
2.303,14€
14
88%
108,7
↳
Mai
2.239,55€
1.797,94€
2.066,01€
2.308,33€
14
87%
108,4
↳
Jun
2.243,70€
1.801,83€
2.066,01€
2.301,64€
14
88%
108,6
↳
Jul
2.300,00€
1.800,00€
2.096,43€
2.400,00€
14
83%
109,7
↳
Ago
2.293,44€
1.795,39€
2.095,25€
2.397,02€
14
83%
109,5
↳
Set
2.300,00€
1.800,00€
2.092,86€
2.400,00€
14
83%
109,9
↳
Oct
2.299,61€
1.801,82€
2.093,71€
2.400,24€
14
83%
109,8
↳
Nov
2.300,18€
1.800,32€
2.094,82€
2.400,09€
14
83%
109,8
↳
Des
2.307,04€
1.800,21€
2.093,27€
2.393,81€
14
85%
110,2
A Tot Risc 12 mesos
1.400,00€
1.200,00€
1.407,14€
2.000,00€
14
25%
99,5
↳
Gen
1.400,00€
1.200,00€
1.407,14€
2.000,00€
14
25%
99,5
↳
Feb
1.397,20€
1.199,05€
1.367,44€
1.602,51€
14
49%
102,2
↳
Mar
1.450,00€
1.200,00€
1.375,00€
1.600,00€
14
63%
105,5
↳
Abr
1.448,45€
1.198,09€
1.374,79€
1.599,35€
14
62%
105,4
↳
Mai
1.444,33€
1.197,54€
1.376,14€
1.603,75€
14
61%
105,0
↳
Jun
1.443,66€
1.196,91€
1.376,68€
1.605,84€
14
60%
104,9
↳
Jul
1.500,00€
1.200,00€
1.389,29€
1.650,00€
14
67%
108,0
↳
Ago
1.503,20€
1.200,54€
1.389,10€
1.649,55€
14
67%
108,2
↳
Set
1.500,00€
1.150,00€
1.382,14€
1.650,00€
14
70%
108,5
↳
Oct
1.500,93€
1.148,49€
1.381,67€
1.654,10€
14
70%
108,6
↳
Nov
1.504,35€
1.146,99€
1.382,28€
1.650,79€
14
71%
108,8
↳
Des
1.503,43€
1.146,18€
1.381,58€
1.647,03€
14
71%
108,8
Obligatòria 12 mesos
465,00€
375,00€
450,36€
600,00€
14
40%
103,3
↳
Gen
465,00€
375,00€
450,36€
600,00€
14
40%
103,3
↳
Feb
465,18€
374,79€
450,20€
600,05€
14
40%
103,3
↳
Mar
460,00€
375,00€
453,93€
600,00€
14
38%
101,3
↳
Abr
460,24€
374,06€
454,24€
599,17€
14
38%
101,3
↳
Mai
460,89€
374,78€
453,78€
597,43€
14
39%
101,6
↳
Jun
460,73€
375,60€
453,97€
597,49€
14
38%
101,5
↳
Jul
460,00€
395,00€
471,64€
600,00€
14
32%
97,5
↳
Ago
459,34€
394,48€
471,45€
600,75€
14
31%
97,4
↳
Set
450,00€
380,00€
468,43€
599,00€
14
32%
96,1
↳
Oct
449,34€
379,74€
468,23€
597,59€
14
32%
96,0
↳
Nov
450,00€
379,35€
468,17€
598,63€
14
32%
96,1
↳
Des
449,64€
380,29€
467,96€
599,95€
14
32%
96,1
Oci 12 mesos
700,00€
650,00€
782,14€
1.250,00€
14
8%
89,5
↳
Gen
700,00€
650,00€
782,14€
1.250,00€
14
8%
89,5
↳
Feb
699,92€
649,77€
751,83€
901,89€
14
20%
93,1
↳
Mar
725,00€
650,00€
767,14€
1.000,00€
14
21%
94,5
↳
Abr
725,82€
650,09€
767,55€
997,23€
14
22%
94,6
↳
Mai
723,75€
651,87€
767,33€
996,00€
14
21%
94,3
↳
Jun
722,18€
651,49€
767,20€
994,43€
14
21%
94,1
↳
Jul
725,00€
650,00€
775,71€
1.000,00€
14
21%
93,5
↳
Ago
726,95€
650,41€
775,57€
1.001,16€
14
22%
93,7
↳
Set
725,00€
650,00€
773,57€
950,00€
14
25%
93,7
↳
Oct
726,95€
648,99€
774,04€
952,59€
14
26%
93,9
↳
Nov
727,14€
649,72€
774,28€
952,49€
14
26%
93,9
↳
Des
725,63€
648,07€
774,59€
954,75€
14
25%
93,7
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
NRR · GRR
(Net / Gross Revenue Retention) — Pájaro de la Paz 2009
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
2,77M €
0 €
101,3%
99,7%
+1,6pp
Feb
2,74M €
0 €
99,0%
99,0%
+0,0pp
Mar
2,76M €
0 €
100,6%
99,7%
+0,9pp
Abr
2,74M €
0 €
99,2%
99,2%
+0,0pp
Mai
2,67M €
0 €
97,7%
97,7%
+0,0pp
Jun
2,63M €
0 €
98,3%
98,3%
+0,0pp
Jul
2,67M €
3,4K €
101,6%
99,7%
+1,9pp
Ago
2,68M €
20,2K €
100,4%
99,7%
+0,7pp
Set
2,67M €
13,2K €
99,8%
99,7%
+0,1pp
Oct
2,70M €
0 €
101,0%
99,7%
+1,3pp
Nov
2,69M €
0 €
99,4%
99,4%
+0,0pp
Des
2,67M €
0 €
99,5%
73,7%
+25,8pp
TOTAL any
32,38M €
0,04M €
99,8%
97,1%
+2,7pp
NRR mig anual
99,8%
Saludable
GRR anual
97,1%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+2,7pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,3%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.
Rescat de Pájaro de la Paz: ampliació de 90.000 accions a 50 € (4,5 M€, −12 % sobre la cotització de finals de febrer) amb Videco com a inversor de referència …
Amb un ràtio combinat del 93,4% al tancament de l'any complet (S2), l'asseguradora manté un resultat tècnic positiu, ja que se situa per sota del 100%. A més, compleix tant el requisit de capital (RCR) com el de solvència, i no presenta cap alerta diagnòstica (diag = 0). El ROE del 4,2% és modest i el component de rating, de 45,1 punts, és moderat. Aquests dos indicadors limiten la puntuació a 56,2 punts, per això la nota és B i no una de superior.
EQA
Solvència
B
★ S1 — tancament juny 30-06-09
Amb 55,2 punts, l'asseguradora se situa en un nivell B, sostingut pel compliment dels requisits reglamentaris de capital (RCR i solvència, ambdós "Sí") i per l'absència d'alertes diagnòstiques (diag = 0) en el S1. El ràtio combinat de 93,8 % indica un resultat tècnic rendible, amb marge per sota del 100 %, però el ROE de 3,7 % mostra una rendibilitat del capital modesta. Aquest fet, juntament amb una puntuació de rating de 43,8, que és més baixa que la resta de fortaleses, limita l'accés a una qualificació superior.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Pájaro de la Paz · 2009
28 notícies a Servibancos · 21 en són protagonista