HHI 4.001 · sector 4.749 · 5 pòlisses actives · la més important, Bàsica, aporta el 53,5 % dels clients
Per territori
2,8 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 3.604 · sector 4.427 · present a 3 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 46,6 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+4,1 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
43
Sector: 53
Reclamacions
4,6
Per 1.000 clients i any · sector: 3,5
Efecte sobre els clients
−640
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2002
9.717.935€
vs 2001
Despeses 2002
9.083.429€
vs 2001
Allib. provisions
332.846€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
967.352€
vs 2001
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
493.493€
vs 2001
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
265.727€
IT Asseg.
170.327€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
58.308€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2002ROA 2,22 %
· Solvència II (orientativa) 416 % (SCR 3.000.000 €)
Actiu
2002
2001
Var.
Cartera d'inversions
3.515.565 €
2.945.822 €
+19,3 %
Tresoreria
18.757.937 €
19.162.091 €
-2,1 %
Total actiu
22.273.502 €
22.107.913 €
Passiu
2002
2001
Var.
Capital social
10.000.000 €
10.000.000 €
+0,0 %
Reserves
2.476.396 €
1.985.020 €
+24,8 %
Provisions tècniques
340.128 €
458.437 €
-25,8 %
Deute financer
9.456.978 €
9.664.456 €
-2,1 %
Total passiu
22.273.502 €
22.107.913 €
Fluxos d'efectiu 2002
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
445.301 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-641.977 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-207.478 €
Variació de tresoreria
-404.154 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2002
FacturacióSinistresPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
25/03
Premis SegurosWeb: Millor progressió de l'any 2001
Premis
−4,0 %
−1,0 %
+0,6 %
14,7
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2002★ 2002 = batut aquest any
Millor mes de benefici
208.311 €
Maig 2000 · anterior 97.529 €
Pitjor mes de benefici ★ 2002
25.307 €
Març 2002 · anterior 40.031 €
Màxim de clients
25.114
Juliol 2000 · anterior 20.434
Mínim de clients
8.415
Gener 2000
Màxima facturació mensual
1,55 M€
Juliol 2000 · anterior 1,27 M€
Mínima facturació mensual
560.642 €
Febrer 2000 · anterior 562.767 €
Màxim a borsa
73,77 €
19 d'octubre 2001 · anterior 72,96 €
Mínim a borsa
34,92 €
3 d'abril 2000 · anterior 34,95 €
Quota de mercat màxima
5,83 %
Juliol 2000 · anterior 4,80 %
Capitalització màxima
18,44 M€
19 d'octubre 2001 · anterior 18,24 M€
Fons propis màxims
12,76 M€
Gener 2001 · anterior 11,48 M€
Plantilla màxima
200
Novembre 2000 · anterior 195
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2002: 145 (31 màxims i 114 mínims, en 32 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Completa
màxim
5.351
5.299
Febrer 2002
Clients
Majors
mínim
266
404
Desembre 2002
Clients
Menors
mínim
105
112
Desembre 2002
Clients
A Tot Risc
mínim
500
513
Desembre 2002
Borsa
Volum
mínim
990
1.030
29 de maig 2002
Facturació
Majors
mínim
20.948 €
31.310 €
Desembre 2002
Facturació
Menors
mínim
8.006 €
8.633 €
Desembre 2002
Facturació
A Tot Risc
mínim
48.007 €
49.226 €
Desembre 2002
Indemnitzacions
Majors
mínim
13.034 €
19.481 €
Desembre 2002
Indemnitzacions
Menors
mínim
4.981 €
5.372 €
Desembre 2002
Indemnitzacions
A Tot Risc
mínim
29.870 €
30.628 €
Desembre 2002
Indemnització mitjana
Majors
màxim
6.517 €
5.090 €
Desembre 2002
Indemnització mitjana
Menors
màxim
5.902 €
4.654 €
Octubre 2002
Indemnització mitjana
Total
màxim
25.622 €
22.761 €
Octubre 2002
Preu
Majors
màxim
945,00 €
930,00 €
Desembre 2002
Preu
A Tot Risc
màxim
1.152,27 €
1.152,02 €
Octubre 2002
Ràtios
BPA
mínim
0,10 €
0,16 €
Març 2002
Ràtios
Ràtio combinada
màxim
94,24 %
93,65 %
Setembre 2002
Ràtios
Marge net
mínim
2,81 %
4,36 %
Març 2002
Ràtios
PER
màxim
526,3 ×
317,3 ×
Març 2002
Ràtios
ROE
mínim
3,96 %
8,46 %
Desembre 2002
Ràtios
Sinistres
màxim
4.307,28 %
4.258,48 %
Març 2002
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
415,90 %
399,50 %
Desembre 2002
Resultats
Benefici net
mínim
25.307 €
40.031 €
Març 2002
Resultats
Resultat abans d'impostos
mínim
38.933 €
61.586 €
Març 2002
Resultats
Resultat d'explotació
mínim
58.823 €
88.065 €
Març 2002
Resultats
Flux de caixa lliure
mínim
4.784 €
8.910 €
Març 2002
Sinistres (nombre)
Majors
mínim
2
4
Desembre 2002
Sinistres (nombre)
Menors
mínim
1
2
Octubre 2002
Sinistres (nombre)
A Tot Risc
mínim
5
6
Octubre 2002
Estructura
Provisions
màxim
3,11 %
3,04 %
Febrer 2002
Estructura
Provisions
mínim
2,90 %
2,94 %
Juny 2002
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
8,00 M€
MRR 0,7 M€ × 12
Δ ARR any/any
-29,1%
vs desembre 2001
ARPU anual
791 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,8%
≈ 146 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2002 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 0,67 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)8,0 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,0 M€ (+0%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
-29,1%
ARR Churn rate
1,8%/any
ARPU anual
791 €
Net Expansion ARR
+0,0 M€
MRR darrer mes
0,67 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2001: disponible.
Composició de les despeses — MadriSeguros 2002
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
0,00%
ant. 4,58%
MadriSeguros
0,00%
Sector
8,42%
-8,42% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
0,00%
ant. 8,46%
MadriSeguros
0,00%
Sector
5,72%
-5,72% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 34,53%
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
7,66%
Primer any
-3,36% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
12,34%
Primer any
-0,40% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
6,44%
Primer any
+3,00% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,17€
Primer any
-0,27€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
66,71%
ant. 63,59%
-2,70% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
92,34%
ant. 87,55%
+3,36% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
0,00%
ant. 99,85%
MadriSeguros
0,00%
Sector
98,18%
-98,18% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,00%
Primer any
MadriSeguros
0,00%
Sector
4,41%
-4,41% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
95,34€
Primer any
-633,58€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
5.443€
ant. 5.448€
-2.620,60€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
886€
ant. 859€
-32,61€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
4.557€
Primer any
-2.587,99€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,79
ant. 0,84
+0,15 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
33.193€
Primer any
-55.594,17€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
6.191€
Primer any
-4.654,95€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
27.002€
Primer any
+26.994,71€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
9,90%
Primer any
+2,93% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
5 / 9
del total disponibles al mercat 2002
Preu més baix
600,81€
Bàsica
Preu més alt
1.152,17€
A Tot Risc
Preu mitjà
922,29€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2002 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Bàsica
600,81€
preu de referència (€/mes)
-3,9% vs gen.
+20,50€ vs sector
(+3.5%)
Sector: 580,31€/mes
Completa
998,49€
preu de referència (€/mes)
-0,2% vs gen.
+42,52€ vs sector
(+4.4%)
Sector: 955,97€/mes
A Tot Risc
1.152,17€
preu de referència (€/mes)
+9,7% vs gen.
+105,09€ vs sector
(+10%)
Sector: 1.047,08€/mes
Menors
915,00€
preu de referència (€/mes)
-10,7% vs gen.
-12,02€ vs sector
(-1.3%)
Sector: 927,02€/mes
Majors
945,00€
preu de referència (€/mes)
+57,5% vs gen.
+223,44€ vs sector
(+31%)
Sector: 721,56€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — MadriSeguros 2002 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Bàsica609,52 €/u
Completa999,21 €/u
Majors747,69 €/u
A Tot Risc1.119,98 €/u
Menors952,50 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Bàsica
-31,09
Molt elàstica
rang [-206,69, 31,95]
· n=10
A Tot Risc
-27,12
Molt elàstica
rang [-130,91, 36,96]
· n=9
Majors
-3,67
Molt elàstica
rang [-26,19, 9,26]
· n=10
Menors
6,26
Paradoxa / estacional
rang [-11,85, 23,14]
· n=7
Completa
60,55
Paradoxa / estacional
rang [-67,84, 243,74]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Bàsica
-31,09 · Molt elàstica
10 canvis
625,00€
624,25€
-0,12%
-3,83%
31,947
↳
Feb →
Mar
625,00€
624,25€
-0,12%
-3,83%
31,947
↳
Mar →
Abr
624,25€
623,50€
-0,12%
-1,63%
13,580
↳
Abr →
Mai
623,50€
610,00€
-2,17%
-1,80%
0,831
↳
Mai →
Jun
610,00€
610,21€
+0,03%
-2,39%
-69,425
↳
Jun →
Jul
610,21€
610,29€
+0,01%
-2,71%
-206,690
↳
Jul →
Ago
610,29€
600,00€
-1,69%
-2,06%
1,224
↳
Ago →
Set
600,00€
600,74€
+0,12%
-1,80%
-14,585
↳
Set →
Oct
600,74€
600,86€
+0,02%
-1,15%
-57,643
↳
Oct →
Nov
600,86€
600,00€
-0,14%
-2,98%
20,839
↳
Nov →
Des
600,00€
600,31€
+0,05%
-1,60%
-30,985
Completa
60,55 · Paradoxa / estacional
10 canvis
1.000,00€
999,66€
-0,03%
-3,61%
106,082
↳
Feb →
Mar
1.000,00€
999,66€
-0,03%
-3,61%
106,082
↳
Mar →
Abr
999,66€
999,47€
-0,02%
-3,53%
185,647
↳
Abr →
Mai
999,47€
1.000,00€
+0,05%
-3,60%
-67,837
↳
Mai →
Jun
1.000,00€
999,87€
-0,01%
-3,17%
243,742
↳
Jun →
Jul
999,87€
1.000,48€
+0,06%
-3,01%
-49,403
↳
Jul →
Ago
1.000,48€
1.000,00€
-0,05%
-4,15%
86,519
↳
Ago →
Set
1.000,00€
998,14€
-0,19%
-2,99%
16,062
↳
Set →
Oct
998,14€
997,62€
-0,05%
-3,96%
76,065
↳
Oct →
Nov
997,62€
997,07€
-0,06%
-1,57%
28,405
↳
Nov →
Des
997,07€
998,70€
+0,16%
-3,23%
-19,772
A Tot Risc
-27,12 · Molt elàstica
9 canvis
1.050,00€
1.051,38€
+0,13%
-3,16%
-24,059
↳
Feb →
Mar
1.050,00€
1.051,38€
+0,13%
-3,16%
-24,059
↳
Mar →
Abr
1.051,38€
1.053,14€
+0,17%
-12,11%
-72,335
↳
Abr →
Mai
1.053,14€
1.150,00€
+9,20%
-3,56%
-0,387
↳
Mai →
Jun
1.150,00€
1.149,10€
-0,08%
+2,41%
-30,765
↳
Jun →
Jul
1.149,10€
1.146,89€
-0,19%
-4,55%
23,634
↳
Jul →
Ago
1.146,89€
1.150,00€
+0,27%
-8,70%
-32,094
↳
Set →
Oct
1.149,92€
1.152,02€
+0,18%
-2,58%
-14,144
↳
Oct →
Nov
1.152,02€
1.152,27€
+0,02%
-2,84%
-130,911
↳
Nov →
Des
1.152,27€
1.151,48€
-0,07%
-2,53%
36,962
Menors
6,26 · Paradoxa / estacional
7 canvis
1.025,00€
999,99€
-2,44%
-10,46%
4,287
↳
Feb →
Mar
1.025,00€
999,99€
-2,44%
-10,46%
4,287
↳
Mar →
Abr
999,99€
990,00€
-1,00%
-3,27%
3,274
↳
Abr →
Mai
990,00€
950,00€
-4,04%
-5,31%
1,315
↳
Mai →
Jun
950,00€
925,00€
-2,63%
-3,06%
1,163
↳
Jul →
Ago
925,00€
920,00€
-0,54%
-12,15%
22,486
↳
Ago →
Set
920,00€
915,00€
-0,54%
-12,58%
23,145
↳
Set →
Oct
915,00€
925,00€
+1,09%
-12,95%
-11,849
Majors
-3,67 · Molt elàstica
10 canvis
600,00€
595,00€
-0,83%
-7,72%
9,261
↳
Feb →
Mar
600,00€
595,00€
-0,83%
-7,72%
9,261
↳
Mar →
Abr
595,00€
600,00€
+0,84%
-4,12%
-4,906
↳
Abr →
Mai
600,00€
700,00€
+16,67%
-9,34%
-0,560
↳
Mai →
Jun
700,00€
725,00€
+3,57%
-5,01%
-1,404
↳
Jun →
Jul
725,00€
800,00€
+10,34%
-11,98%
-1,158
↳
Jul →
Ago
800,00€
900,00€
+12,50%
-12,64%
-1,011
↳
Ago →
Set
900,00€
880,00€
-2,22%
-6,49%
2,922
↳
Set →
Oct
880,00€
885,00€
+0,57%
-14,88%
-26,190
↳
Oct →
Nov
885,00€
900,00€
+1,69%
-5,83%
-3,438
↳
Nov →
Des
900,00€
930,00€
+3,33%
-34,16%
-10,248
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2003 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
A Tot Risc🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 108,4Gap: +56,6%n=12 m.
Completa🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 105,1Gap: +10,5%n=12 m.
Majors🔴 Car
mínim92%màxim
Idx: 110,3Gap: +23,3%n=12 m.
Bàsica🟠 Sobre la mit.
mínim79%màxim
Idx: 105,6Gap: +32,7%n=12 m.
Menors🟠 Sobre la mit.
mínim71%màxim
Idx: 102,4Gap: +7,8%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
A Tot Risc 12 mesos
1.050,00€
950,00€
1.004,38€
1.050,00€
8
100%
104,5
↳
Gen
1.050,00€
950,00€
1.004,38€
1.050,00€
8
100%
104,5
↳
Feb
1.051,38€
948,16€
1.003,85€
1.051,50€
8
100%
104,7
↳
Mar
1.053,14€
947,64€
1.003,93€
1.052,95€
8
100%
104,9
↳
Abr
1.150,00€
1.000,00€
1.077,50€
1.150,00€
8
100%
106,7
↳
Mai
1.149,10€
1.000,03€
1.077,61€
1.148,92€
8
100%
106,6
↳
Jun
1.146,89€
1.000,18€
1.077,88€
1.149,59€
8
98%
106,4
↳
Jul
1.150,00€
575,00€
1.035,56€
1.150,00€
9
100%
111,1
↳
Ago
1.149,92€
574,27€
1.035,54€
1.150,30€
9
100%
111,0
↳
Set
1.152,02€
574,38€
1.035,23€
1.152,21€
9
100%
111,3
↳
Oct
1.152,27€
574,48€
1.034,89€
1.150,07€
9
100%
111,3
↳
Nov
1.151,48€
573,89€
1.034,80€
1.150,99€
9
100%
111,3
↳
Des
1.152,17€
574,23€
1.034,83€
1.149,99€
9
100%
111,3
Completa 12 mesos
1.000,00€
899,99€
946,25€
990,00€
8
100%
105,7
↳
Gen
1.000,00€
899,99€
946,25€
990,00€
8
100%
105,7
↳
Feb
999,66€
898,49€
945,92€
988,83€
8
100%
105,7
↳
Mar
999,47€
896,93€
946,00€
988,63€
8
100%
105,7
↳
Abr
1.000,00€
899,99€
943,12€
990,00€
8
100%
106,0
↳
Mai
999,87€
900,35€
944,04€
991,21€
8
100%
105,9
↳
Jun
1.000,48€
899,01€
944,31€
992,06€
8
100%
105,9
↳
Jul
1.000,00€
909,99€
956,25€
1.000,00€
8
100%
104,6
↳
Ago
998,14€
909,18€
955,92€
998,01€
8
100%
104,4
↳
Set
997,62€
909,95€
956,14€
999,12€
8
98%
104,3
↳
Oct
997,07€
909,49€
956,75€
999,96€
8
97%
104,2
↳
Nov
998,70€
908,68€
955,98€
998,66€
8
100%
104,5
↳
Des
998,49€
910,26€
956,26€
998,15€
8
100%
104,4
Majors 12 mesos
600,00€
490,00€
551,88€
620,00€
8
85%
108,7
↳
Gen
600,00€
490,00€
551,88€
620,00€
8
85%
108,7
↳
Feb
595,00€
480,00€
545,38€
615,00€
8
85%
109,1
↳
Mar
600,00€
500,00€
562,50€
625,00€
8
80%
106,7
↳
Abr
700,00€
560,00€
628,13€
700,00€
8
100%
111,4
↳
Mai
725,00€
600,00€
670,00€
750,00€
8
83%
108,2
↳
Jun
800,00€
660,00€
723,13€
800,00€
8
100%
110,6
↳
Jul
900,00€
715,00€
794,75€
900,00€
8
100%
113,2
↳
Ago
880,00€
710,00€
791,88€
900,00€
8
89%
111,1
↳
Set
885,00€
714,00€
794,75€
900,00€
8
92%
111,4
↳
Oct
900,00€
725,00€
810,62€
925,00€
8
88%
111,0
↳
Nov
930,00€
745,00€
831,87€
930,00€
8
100%
111,8
↳
Des
945,00€
765,00€
853,75€
945,00€
8
100%
110,7
Bàsica 12 mesos
625,00€
625,00€
625,00€
625,00€
8
50%
100,0
↳
Gen
625,00€
625,00€
625,00€
625,00€
8
50%
100,0
↳
Feb
624,25€
623,79€
624,65€
625,68€
8
24%
99,9
↳
Mar
623,50€
624,03€
624,63€
625,36€
8
0%
99,8
↳
Abr
610,00€
550,00€
585,00€
615,00€
8
92%
104,3
↳
Mai
610,21€
549,46€
584,72€
614,66€
8
93%
104,4
↳
Jun
610,29€
550,02€
584,63€
615,61€
8
92%
104,4
↳
Jul
600,00€
500,00€
556,87€
600,00€
8
100%
107,7
↳
Ago
600,74€
500,70€
557,24€
600,16€
8
100%
107,8
↳
Set
600,86€
500,59€
557,02€
600,68€
8
100%
107,9
↳
Oct
600,00€
300,00€
545,00€
600,00€
9
100%
110,1
↳
Nov
600,31€
300,16€
544,75€
599,45€
9
100%
110,2
↳
Des
600,81€
300,40€
544,75€
600,63€
9
100%
110,3
Menors 12 mesos
1.025,00€
915,00€
967,50€
1.000,00€
4
100%
105,9
↳
Gen
1.025,00€
915,00€
967,50€
1.000,00€
4
100%
105,9
↳
Feb
999,99€
900,00€
945,00€
980,00€
4
100%
105,8
↳
Mar
990,00€
890,00€
936,25€
975,00€
4
100%
105,7
↳
Abr
950,00€
875,00€
920,00€
960,00€
4
88%
103,3
↳
Mai
925,00€
850,00€
903,75€
950,00€
4
75%
102,4
↳
Jun
925,00€
875,00€
916,25€
960,00€
4
59%
101,0
↳
Jul
920,00€
860,00€
905,00€
950,00€
4
67%
101,7
↳
Ago
915,00€
860,00€
901,25€
950,00€
4
61%
101,5
↳
Set
925,00€
875,00€
918,75€
975,00€
4
50%
100,7
↳
Oct
925,00€
875,00€
921,25€
975,00€
4
50%
100,4
↳
Nov
925,00€
875,00€
923,75€
975,00€
4
50%
100,1
↳
Des
915,00€
866,00€
911,50€
960,00€
4
52%
100,4
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
0,93M €
0 €
98,1%
98,1%
+0,0pp
Feb
0,93M €
0 €
99,6%
99,6%
+0,0pp
Mar
0,89M €
0 €
96,0%
96,0%
+0,0pp
Abr
0,87M €
0 €
97,0%
97,0%
+0,0pp
Mai
0,84M €
0 €
96,9%
96,9%
+0,0pp
Jun
0,82M €
0 €
98,0%
98,0%
+0,0pp
Jul
0,79M €
0 €
96,4%
96,4%
+0,0pp
Ago
0,76M €
0 €
95,5%
95,5%
+0,0pp
Set
0,74M €
0 €
97,2%
97,2%
+0,0pp
Oct
0,71M €
0 €
96,5%
96,5%
+0,0pp
Nov
0,69M €
0 €
97,7%
97,7%
+0,0pp
Des
0,67M €
0 €
98,2%
98,2%
+0,0pp
TOTAL any
9,63M €
0,00M €
97,3%
97,3%
+0,0pp
NRR mig anual
97,3%
Saludable
GRR anual
97,3%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+0,0pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,1%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.
Aquesta asseguradora obté un B (52,7 punts) perquè combina una base tècnica sòlida amb una rendibilitat i una valoració global només moderades. El ràtio combinat del 92,3 % indica un resultat tècnic rentable, amb marge per sota del 100 %. A més, l'entitat és solvent (sol: Sí) i no presenta cap incidència diagnòstica (diag: 0). Tanmateix, el ROE del 4 %, la puntuació de rating de 46,2 i l'indicador RCR en negatiu limiten la capacitat de generar capital i impedeixen assolir un nivell superior en l'exercici complet del S2.
EQA
Solvència
B
★ S1 — tancament juny 30-06-02
Una ràtio combinada del 91,4 % indica rendibilitat tècnica assegurable, i el compliment de la solvència (sol: Sí) amb cap alerta diagnòstica (diag: 0) confirma una base prudencial sòlida en el S1. Tanmateix, el ROE del 4,5 % és modest i la puntuació de rating (47,4) queda per sota de la franja alta, a més que l'indicador rcr no es compleix. Aquests factors limiten la nota a una B (54,4 punts), ja que els punts forts en solvència i subscripció no compensen del tot la rendibilitat del capital moderada.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2002.
Notícies de MadriSeguros · 2002
29 notícies a Servibancos · 19 en són protagonista