SegurosWeb

Videco

Fitxa d'asseguradora · 2009
Accedir
Videco Assegurances
Activa Millor evolució a borsa 2008 2 premis anteriors Darrera actualització 08-11-26
Constitució 01-01-02
Consultes 21
Editar
Indicadors clau
ROA
5,77%
ROE
6,51%
Permanència
99,71%
Sinistralitat
77,19%
Combinada
84,12%
Endeutament
0,00

Experiència del client · 2009
NPS · Promotors, Passius, Detractors +40 NPS net
57.4%
25.6%
17%
● Promotors 57,4% ● Passius 25,6% ● Detractors 17,0%
CSAT · Satisfacció del client
3,04
★★★★★
sobre 5
5★
11,8%
4★
27,2%
3★
25,8%
2★
23,7%
1★
11,7%
Reclamacions
218
reclamacions any 2009
20%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
1,0 pòlisses equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 10.000 · sector 4.789 · 1 pòlisses actives · la més important, Plus, aporta el 100,0 % dels clients
Per territori
1,9 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.175 · sector 3.927 · present a 2 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 59,4 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-3,3 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
40
Sector: 40
Reclamacions
10,0
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+795
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
17.935.419€
vs 2008
Despeses 2009
16.369.621€
vs 2008
Allib. provisions
448.385€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
2.014.183€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
1.532.513€
vs 2008
Dividends
50.960€
Impostos
825.199€
IT Asseg.
410.607€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
116.580€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009 ROA 5,77 % · Solvència II (orientativa) 672 % (SCR 3.500.000 €)
Actiu20092008Var.
Cartera d'inversions14.296.175 €12.366.236 €+15,6 %
Participacions en asseguradores12.242.294 €12.242.294 €+0,0 %
Tresoreria0 €0 €
Total actiu26.538.469 €24.608.530 €
Passiu20092008Var.
Capital social12.742.294 €12.742.294 €+0,0 %
Reserves10.781.155 €9.299.602 €+15,9 %
Provisions tècniques3.015.019 €2.566.634 €+17,5 %
Deute financer0 €0 €
Total passiu26.538.469 €24.608.530 €
Fluxos d'efectiu 2009Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)1.980.899 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-1.929.938 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)-50.960 €
Variació de tresoreria0 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
Facturació Sinistres Mercats Catàstrofes Premis VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 20/01 Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
−1,0 % +4,1 % −21,7 % 46,1
2 24/01 Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
−1,0 % +4,1 % −18,7 % 46,3
3 09/03 Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
−0,5 % +1,2 % −19,4 % 56,6
4 26/03 Premis SegurosWeb: Millor evolució a borsa 2008
Premis
−0,5 % +1,2 % +5,8 % 47,2
5 02/04 Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
−0,2 % −0,2 % +6,0 % 39,9
6 17/06 Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,3 % −0,3 % −6,9 % 33,5
7 15/09 Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+0,5 % +0,5 % −9,4 % 31,4
8 26/11 Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,2 % −0,2 % −2,3 % 32,8
9 08/12 Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,4 % +1,0 % −5,2 % 32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009 ★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici
259.396 €
Maig 2007 · anterior 221.107 €
Pitjor mes de benefici
2.404 €
Febrer 2002 · anterior 3.315 €
Màxim de clients
27.486
Setembre 2007 · anterior 27.389
Mínim de clients
1.263
Març 2002 · anterior 1.293
Màxima facturació mensual
1,88 M€
Setembre 2007 · anterior 1,88 M€
Mínima facturació mensual
79.360 €
Març 2002 · anterior 81.228 €
Màxim a borsa
157,44 €
21 de desembre 2008 · anterior 155,31 €
Mínim a borsa
38,72 €
13 de febrer 2003 · anterior 38,96 €
Quota de mercat màxima
4,94 %
Agost 2007 · anterior 4,93 %
Capitalització màxima
42,79 M€
21 de desembre 2008 · anterior 42,21 M€
Fons propis màxims ★ 2009
23,52 M€
Desembre 2009 · anterior 22,04 M€
Plantilla màxima
71
Abril 2007 · anterior 70
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 23 (16 màxims i 7 mínims, en 10 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
DespesesLloguers màxim 4.999 €4.943 €Gener 2009
DespesesMorositat màxim 29.902 €29.426 €Desembre 2009
FacturacióDividends mínim 65.625 €87.500 €Maig 2009
Fons propisTotal màxim 23,52 M€22,04 M€Desembre 2009
Indemnització mitjanaPlus mínim 2.815 €2.852 €Agost 2009
Indemnització mitjanaTotal mínim 2.815 €2.852 €Agost 2009
PreuPlus màxim 843,40 €842,85 €Octubre 2009
RàtiosSinistres màxim 5.367,07 %5.136,07 %Gener 2009
ResultatsDividends mínim 50.960 €67.947 €Maig 2009
EstructuraDividend per acció mínim 0,19 €0,25 €Maig 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
17,53 M€
MRR 1,5 M€ × 12
Δ ARR any/any
-3,7%
vs desembre 2008
ARPU anual
841 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
0,1%
≈ 14 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 1,46 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 17,5 M€ (100%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,0 M€ (+0%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) -3,7%
ARR Churn rate 0,1%/any
ARPU anual 841 €
Net Expansion ARR +0,0 M€
MRR darrer mes 1,46 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2008: disponible.

1Rendibilitat
ROA
5,77%
ant. 8,26%
Videco
5,77%
Sector
7,69%
-1,92% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
6,51%
ant. 9,22%
Videco
6,51%
Sector
8,28%
-1,77% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
2,51%
ant. 2,96%
Videco
2,51%
Sector
5,51%
-3,00% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
15,88%
Primer any
+4,47% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
16,92%
Primer any
+4,42% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
8,74%
Primer any
+3,09% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,47€
Primer any
+0,08€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
77,19%
ant. 77,35%
+5,48% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
84,12%
ant. 83,72%
-4,47% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,71%
ant. 99,29%
Videco
99,71%
Sector
99,66%
+0,05% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-0,17%
Primer any
Videco
-0,17%
Sector
2,48%
-2,65% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
2.162,63€
Primer any
-3.258,93€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
23.294€
ant. 24.595€
+9.892,40€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.205€
ant. 1.171€
+26,52€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
22.089€
Primer any
+9.865,88€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
249.103€
Primer any
+104.789,07€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
13.833€
Primer any
+151,39€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
235.271€
Primer any
+235.261,21€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
11,24%
Primer any
+2,77% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — Videco 2009 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2009-01-01 4,94 3,85 10,00 3,26 4,39 2,69 2,06 10,00 0,72 8,60 3,19 2,66 56,35
2009-02-01 6,54 4,64 10,00 3,26 5,94 3,98 2,72 10,00 0,73 10,00 4,31 2,66 64,77
2009-03-01 6,00 4,39 10,00 3,26 3,61 2,23 2,50 10,00 0,73 9,69 2,61 2,66 57,67
2009-04-01 5,99 4,38 10,00 3,26 5,22 3,50 2,49 10,00 0,72 9,75 3,79 2,66 61,77
2009-05-01 6,33 4,55 10,00 3,26 7,40 3,76 2,64 10,00 0,72 9,56 5,36 2,66 66,24
2009-06-01 6,30 4,54 10,00 3,26 5,50 3,73 2,62 10,00 0,73 9,79 3,98 2,66 63,10
2009-07-01 6,29 4,53 10,00 3,26 5,42 3,71 2,62 10,00 0,71 9,80 3,92 2,66 62,93
2009-08-01 6,51 4,66 10,00 3,26 5,63 3,88 2,71 10,00 0,70 9,55 4,07 2,66 63,62
2009-09-01 6,54 4,66 10,00 3,26 5,61 3,88 2,72 10,00 0,70 10,00 4,07 2,66 64,09
2009-10-01 7,07 4,92 10,00 3,26 6,17 4,30 2,95 10,00 0,69 9,78 4,48 2,66 66,28
2009-11-01 7,06 4,91 10,00 3,26 6,14 4,28 2,94 10,00 0,68 9,96 4,46 2,66 66,36
2009-12-01 6,66 4,71 10,00 3,26 5,71 3,94 2,78 10,00 0,68 9,81 4,14 2,66 64,34
MITJANA 6,354,5610,003,265,563,662,6510,000,719,694,032,66 63,13
Radar Rating V2 — Videco 2009 12 components · escala 0–10 per component 2008 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 6,4/10 · D1 Sinistralitat 4,6/10 · D1 Endeutament 10,0/10 · D1 ROE 3,3/10 · D2 Marge net 5,6/10 · D2 Eficiència 3,7/10 · D2 Mg.Vendes 2,6/10 · D3 Ben/Emp 10,0/10 · D3 Quota primes 0,7/10 · D3 Permanència 9,7/10 · D4 BPU 4,0/10 · D4 Creixement 2,7/10 · D4 63,1 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2008 (any anterior)
Component Dim. 2009 2008Δ Barra
Combined D1 6,35 6,51 -0,16
Sinistralitat D1 4,56 4,53 +0,03
Endeutament D1 10,00 10,00 0,00
ROE D2 3,26 4,61 -1,35
Marge net D2 5,56 6,62 -1,05
Eficiència D2 3,66 3,99 -0,33
Mg.Vendes D3 2,65 2,71 -0,07
Ben/Emp D3 10,00 10,00 0,00
Quota primes D3 0,71 0,81 -0,10
Permanència D4 9,69 8,92 +0,77
BPU D4 4,03 4,73 -0,70
Creixement D4 2,66 0,00 +2,66
TOTAL 63,13/100 528,63 -465,50
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
1 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
841,39€
Plus
Preu més alt
841,39€
Plus
Preu mitjà
841,39€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Plus
841,39€
preu de referència (€/mes)
-0,2% vs gen.
-20,19€ vs sector (-2.3%)
Sector: 861,58€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Videco 841,39 Sector (mitjana) 861,58 Plus Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — Videco 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Plus21.128213,40M €
Plus 841,68 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Plus
-0,69
Moderadament elàstica
rang [-26,70, 6,86] · n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Plus -0,69 · Moderadament elàstica 10 canvis 842,85€ 841,81€ -0,12% -0,46% 3,768
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Plus 🟠 Sobre la mit.
mínim 50% màxim
Idx: 95,5 Gap: -4,5% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Plus 12 mesos 842,85€ 881,74€ 881,74€ 881,74€ 1 50% 95,6
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — Videco 2009
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 1,50M € 0 € 99,0% 99,0% +0,0pp
Feb 1,51M € 7,9K € 100,4% 99,7% +0,7pp
Mar 1,50M € 0 € 99,5% 99,5% +0,0pp
Abr 1,50M € 0 € 99,8% 99,7% +0,1pp
Mai 1,49M € 0 € 99,2% 99,2% +0,0pp
Jun 1,48M € 0 € 99,6% 99,6% +0,0pp
Jul 1,47M € 0 € 99,6% 99,6% +0,0pp
Ago 1,46M € 0 € 99,3% 99,3% +0,0pp
Set 1,47M € 4,1K € 100,5% 99,7% +0,8pp
Oct 1,47M € 0 € 99,8% 99,7% +0,1pp
Nov 1,47M € 0 € 99,8% 99,7% +0,1pp
Des 1,46M € 0 € 100,9% 99,9% +1,0pp
TOTAL any 17,78M € 0,01M € 99,8% 99,6% +0,2pp
NRR mig anual
99,8%
Saludable
GRR anual
99,6%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+0,2pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,2%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
-47,52%
Preu tancament
76,62€
Preu objectiu
81,84€
↑ +6,8% potencial
Capitalització
20.824.473€
BPA anual
5,65€
PER mig
183,2x
Evolució de l'acció — 2009
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 35,5, màxim 57,8.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Baixista (-1,0%)Baixista (-5,1%)Baixista (-0,7%)Molt Baixista (-47,5%)
Pivot 76,09€ 80,71€ 79,51€ 122,11€
R1 83,38€ (+7,8%) 92,62€ (+14,7%) 90,22€ (+16,9%) 175,43€ (+20,2%)
R2 89,41€ (+15,6%) 104,49€ (+29,4%) 103,29€ (+33,9%) 204,87€ (+40,3%)
S1 70,06€ (-9,4%) 68,84€ (-14,8%) 66,44€ (-13,9%) 92,67€ (-36,5%)
S2 62,77€ (-18,9%) 56,93€ (-29,5%) 55,73€ (-27,8%) 39,35€ (-73,0%)
RSI (tancament)
51,5
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 81,70€
Inf: 67,12€
Bollinger 99%
Sup: 84,01€
Inf: 64,82€
Mín any: 68,79€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 151,55€
9% del rang
Consens dels analistes
Reduir
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Reduir
Bollinger 99%
Reduir
RSI
Mantenir
EMM
Mantenir
Reduir: 2 Mantenir: 2 Acumular: 1
Darrer preu objectiu: 81,84€ · Potencial: +6,8%
Política de dividends
Dividends totals
50.960€
Payout
2,5%
Div. per acció
0,1875€
Dividend yield
0,24%
Distribut 2,5% Reinvertit 97,5%
50.960€ distribuits 1.481.553€ retinguts
Creixement sostenible (Gordon): 6,35% = ROE × (1 − payout)
Escenari Payout Div. anual Creix. sost.
0% actual 0€ 6,5%
25% 383.128€ 4,9%
50% 766.257€ 3,3%
75% 1.149.385€ 1,6%
100% 1.532.513€ 0,0%
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 76,62€
Volum diari 9.914,00
Capitalització 20.824.473,18€
Total Return -48,30%
Preu objectiu (2) 53,33€
Bollinger 95% Sup 81,70€
Bollinger 95% Inf 67,12€
Bollinger 99% Sup 84,01€
Bollinger 99% Inf 64,82€
Mitjana Mòbil Exp. 76,13€
RSI 51,53
Volatilitat diària 36,27%
Volatilitat 30d 38,03%
Volatilitat 60d 34,95%
Volatilitat 90d 32,94%
Volatilitat 180d 32,72%
BPA mensual 2009 (€/assegurat)
Organigrama directiu
ENRIC SALA
CEO
Clic per veure perfil
MONTSERRAT CARBÓ
Secretària general
Veure perfil
ESTEVE ROVIRA
Director comercial
Veure perfil
ANNA SERRA
Directora financera
Veure perfil
RAMON POUS
Recursos humans
Veure perfil
JOSEP CASALS
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
MadriSeguros Aseguradora 72,36%
Nucli fundador 15,45%
Petits inversors 12,19%
Total accions271.789
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 4 (67%) Dones 2 (33%)
Estructura de capital
Capital Social 12.742.294 €
Reserves / FFPP totals 23.523.449 €
Accions en circulació 271.789
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversorsMadriSeguros Aseguradora
Ampliació de capital · 01/01/2003
60.000 → 271.789 accions
OPA sobre MadriSeguros: bescanvi 1,2102 accions Videco per acció (prima 20 %). Aportació no dinerària: 70 % de Videma
Abans
Nucli fundador 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Després
MadriSeguros Aseguradora 72,4 %
Nucli fundador 15,5 %
Petits inversors 12,2 %
MadriSeguros Aseguradora +72,4 punts (entra) Nucli fundador −54,5 punts Petits inversors −17,8 punts
Constitució · 01/01/2002
60.000 accions
Nucli fundador 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Historial directiu (càrrecs anteriors)
CàrrecNom i cognomsNomenamentCessamentMotiu
CEO Xavier Balcells 01/01/2002 31/12/2006 Fi de mandat
Director comercial Miquel Badia 01/01/2002 31/12/2006 Fi de mandat
Recursos humans Xavier Ferrer 01/01/2002 31/12/2006 Fi de mandat
Ratings externs 2009
EQA
Solvència
A-
★ S2 — tancament desembre 31-12-09

Amb un combined ratio de 84,1%, la companyia manté una rendibilitat tècnica sòlida en l'exercici complet (S2), clarament per sota del 100% i amb un marge de subscripció confortable. Això, juntament amb el compliment del requisit de solvència (sol: Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0), sustenta una qualificació dins la banda alta. Tanmateix, el ROE moderat (6,5%), una puntuació de rating de 63,1 i el fet que l'indicador RCR no es compleixi limiten l'ascens cap a una nota superior i expliquen els 68 punts d'A-.

EQA
Solvència
A-
★ S1 — tancament juny 30-06-09

Amb una ràtio combinada del 85%, l'asseguradora mostra una bona rendibilitat tècnica, i el compliment del requisit de solvència (sol: Sí) i l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) donen una base de capital sòlida en el S1. En canvi, el ROE del 6,3% és moderat, la puntuació de rating de 61,6 no arriba als nivells superiors i l'indicador RCR consta com a «No». Aquests tres factors expliquen que el resultat quedi en A- (66,5 punts) i no en una categoria més alta.

Participacions en altres asseguradores
70,00%
Filial 175.000 accions Des del 01/01/2003
Cost 9.742.294 € Valor de mercat 9.297.750 € -4,6 %

70 % de Videma (antiga MadriSeguros) a canvi d'accions de Videco

Associada 50.000 accions Des del 01/03/2004
Cost 2.500.000 € Valor de mercat 4.685.500 € +87,4 %

Rescat de Pájaro de la Paz

Notícies de Videco · 2009
18 notícies a Servibancos · 15 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
octubre
21
oct
Empreses Destacada
Videco guanya un 24 % menys per la caiguda dels ingressos
Benefici net de 379.829 € (500.415 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (592.438 €).
19
oct
Borsa Breu
Videco: Els analistes rebaixen la recomanació a «Reduir» (abans «Mantenir»)
La cotització cau un 1,62 %.
18
oct
Empreses
Expectació a Videco: el mercat espera un salt del benefici del 18 %
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 592.438 €. Resultats el 21 d'octubre de 2009.
8
oct
Empreses Esmentada
ExpoSegur guanya la batalla dels clients al setembre
Balanç de clients de setembre: ExpoSegur suma 1.456 assegurats i Videco en perd 69.
setembre
3
set
Borsa Breu
Videco: Els analistes rebaixen la recomanació a «Mantenir» (abans «Acumular»)
La cotització cau un 2,43 %.
juliol
21
jul
Empreses Destacada
Videco guanya un 28 % menys per la caiguda dels ingressos
Benefici net de 417.887 € (578.048 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (635.973 €).
18
jul
Empreses
Què esperen els analistes de Videco: un benefici de 635.973 € el segon trimestre
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 635.973 €. Resultats el 21 de juliol de 2009.
6
jul
Borsa Esmentada
El moviment de Videco (+4 empeny la borsa asseguradora un 3,80 %
L'índex tanca a 10.179,56 punts (+3,80 %). Clau de la sessió: el moviment de Videco (+4,06 %) per la notícia del dia: «els analistes eleven la recomanació a «Acumular» (abans «Reduir»)».
6
jul
Borsa Breu
Videco: Els analistes eleven la recomanació a «Acumular» (abans «Reduir»)
La cotització puja un 2,47 %.
maig
21
mai
Borsa Breu
Videco: Els analistes rebaixen la recomanació a «Reduir» (abans «Mantenir»)
La cotització cau un 1,59 %.
1
mai
Empreses
Videco retalla el dividend un 25 %: paga 0,19 € per acció
Dividend de maig: 0,19 € per acció, amb una rendibilitat del 0,25 %.
abril
23
abr
Empreses Destacada
Patacada als comptes de Videco: el benefici cau un 34 %
Benefici net de 325.226 € (492.158 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (678.237 €).
20
abr
Empreses
Expectació a Videco: el mercat espera un salt del benefici del 38 %
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 678.237 €. Resultats el 23 d'abril de 2009.
març
25
mar
Borsa Breu
Videco: Els analistes eleven la recomanació a «Mantenir» (abans «Vendre»)
La cotització puja un 1,11 %.
10
mar
Regulació i lleis
Videco torna a ser sancionada: multa de 60.000 € per protecció dels clients, trams 2005
Sanció de 60.000 € per protecció dels clients, trams 2005; ja en porta vuit.
gener
28
gen
Empreses Destacada
Videco guanya un 22 % menys per la caiguda dels ingressos
Benefici net de 462.706 € (589.685 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (823.331 €).
26
gen
Regulació i lleis Esmentada
15 asseguradores han de presentar un pla de reforç de reserves
Afectades: Securiton, Curial, Cavitir, Videma, Fecat, Beatz-Cornellà/La Meitat , Urbac, Videco, Athis, Catase, Seguros Catalana, Esproba, X-Press, ExpoSegur i Catius.
25
gen
Empreses
Expectació a Videco: el mercat espera un salt del benefici del 40 %
Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 823.331 €. Resultats el 28 de gener de 2009.
1. Ingressos de Videco — 2009
MesPlusComissionsTarifesDividendsTOTAL
2009-01-011.502.801,554.065,248.772,360,001.515.639,15
2009-02-011.508.804,124.086,528.818,280,001.521.708,92
2009-03-011.500.772,164.067,528.777,280,001.513.616,96
2009-04-011.497.562,414.052,518.744,890,001.510.359,81
2009-05-011.485.719,714.025,918.687,4965.625,001.498.433,11
2009-06-011.480.458,264.013,378.871,660,001.493.343,29
2009-07-011.474.305,104.001,598.635,010,001.486.941,70
2009-08-011.464.434,323.974,428.576,380,001.476.985,12
2009-09-011.472.130,643.985,448.600,160,001.484.716,24
2009-10-011.469.413,653.972,338.571,870,001.481.957,85
2009-11-011.466.166,283.969,678.566,130,001.478.702,08
2009-12-011.460.723,163.958,278.333,200,001.473.014,63
ANUAL17.783.291,3648.172,79103.954,7165.625,0017.935.418,86
2. Despeses de Videco — 2009
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisSancions i ERETOTAL
2009-01-011.148.338,8267.726,1010.158,92705,604.999,3830.161,2275.781,9626.523,6923.795,5311.518,864.243,798.639,1412.882,932.728,150,001.428.204,09
2009-02-011.092.365,2667.793,7010.169,06698,764.968,4830.129,8476.085,4526.629,9124.347,3411.717,164.260,788.825,9112.782,352.739,080,001.373.513,07
2009-03-011.105.910,2267.861,3010.179,20703,804.984,0830.423,7075.680,8526.488,3025.428,7611.503,494.238,138.778,9812.865,742.724,5160.000,001.447.771,06
2009-04-011.103.994,0367.929,5510.189,43703,984.971,4829.905,1275.517,9926.431,3025.978,1911.327,704.229,018.911,1212.989,092.718,650,001.385.796,64
2009-05-011.082.635,2367.997,1510.199,57720,904.961,3429.369,2974.921,6626.222,5826.222,5811.088,404.195,618.690,9112.586,842.697,180,001.362.509,24
2009-06-011.079.839,9567.018,2410.052,74713,584.977,2429.866,8774.667,1626.133,5126.581,5111.498,744.181,368.512,0612.842,752.688,020,001.359.573,72
2009-07-011.075.606,6667.085,4410.062,82700,264.968,4829.144,0674.347,0926.021,4827.062,3411.449,454.163,448.475,5712.787,702.676,500,001.354.551,27
2009-08-011.058.886,4267.152,0010.072,80727,984.977,2429.687,4073.849,2625.847,2427.176,5311.372,794.135,568.714,2112.554,372.658,570,001.337.812,36
2009-09-011.064.535,4267.219,2010.082,88706,444.970,5829.100,4474.235,8125.982,5328.506,5511.283,844.157,218.611,3512.768,562.672,490,001.344.833,31
2009-10-011.042.989,8166.235,059.935,26705,304.980,7229.639,1674.097,8925.934,2628.898,1811.262,884.149,488.595,3612.744,842.667,520,001.322.835,71
2009-11-011.041.417,9166.301,209.945,18712,204.991,4629.426,1773.935,1025.877,2929.426,1711.238,144.140,378.428,6012.421,102.661,660,001.320.922,54
2009-12-011.052.329,5466.367,989.955,20723,064.980,0628.871,0973.650,7325.777,7629.902,2011.194,914.124,448.248,8812.520,622.651,430,001.331.297,90
ANUAL12.948.849,27806.686,91121.003,068.521,8659.730,54355.724,36896.770,95313.869,85323.325,88136.456,3650.219,18103.432,09152.746,8932.283,7660.000,0016.369.620,91
3. Compte de Resultats de Videco — 2009
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.DividendsImpostosEBTBenefici Net
2009-01-011.515.639,1537.890,981.428.204,09125.326,040,0055.124,60157.498,87102.374,26
2009-02-011.521.708,9238.042,731.373.513,07186.238,580,0074.795,27213.700,77138.905,50
2009-03-011.513.616,9637.840,431.447.771,06103.686,330,0045.201,92129.148,3583.946,43
2009-04-011.510.359,8137.759,001.385.796,64162.322,170,0065.294,63186.556,08121.261,45
2009-05-011.498.433,1137.460,831.362.509,24173.384,7050.960,4491.760,38262.172,50170.412,13
2009-06-011.493.343,2937.333,581.359.573,72171.103,150,0067.961,09194.174,54126.213,45
2009-07-011.486.941,7037.173,541.354.551,27169.563,970,0066.755,83190.730,96123.975,12
2009-08-011.476.985,1236.924,621.337.812,36176.097,380,0068.826,50196.647,15127.820,65
2009-09-011.484.716,2437.117,911.344.833,31177.000,840,0068.941,04196.974,41128.033,36
2009-10-011.481.957,8537.048,951.322.835,71196.171,090,0075.663,13216.180,39140.517,25
2009-11-011.478.702,0836.967,541.320.922,54194.747,080,0075.206,17214.874,76139.668,59
2009-12-011.473.014,6336.825,361.331.297,90178.542,090,0069.668,93199.054,09129.385,16
ANUAL17.935.418,86448.385,4716.369.620,912.014.183,4250.960,44825.199,492.357.712,871.532.513,35
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Videco 2009
MesPlusTOTAL
2009-01-0121.39621.396
2009-02-0121.50821.508
2009-03-0121.40821.408
2009-04-0121.32921.329
2009-05-0121.18921.189
2009-06-0121.12321.123
2009-07-0121.06121.061
2009-08-0120.91820.918
2009-09-0120.97620.976
2009-10-0120.90720.907
2009-11-0120.89320.893
2009-12-0120.83320.833
TOTAL253.541253.541
5. Preus per pòlissa — Videco 2009
MesPlusVariació
2009-01-01842,85+1,17%
2009-02-01841,81-0,12%
2009-03-01841,24-0,07%
2009-04-01842,55+0,16%
2009-05-01841,41-0,14%
2009-06-01841,05-0,04%
2009-07-01840,02-0,12%
2009-08-01840,10+0,01%
2009-09-01842,18+0,25%
2009-10-01843,40+0,14%
2009-11-01842,10-0,15%
2009-12-01841,39-0,08%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a Videco — 2009.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · Videco · 2009