HHI 2.376 · sector 5.037 · 7 pòlisses actives · la més important, Bàsica, aporta el 29,0 % dels clients
Per territori
2,3 vegueries equivalents
Com el sector
HHI 4.308 · sector 4.598 · present a 4 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 61,3 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-7,7 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
45
Sector: 52
Reclamacions
1,5
Per 1.000 clients i any · sector: 3,5
Efecte sobre els clients
+2.621
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2003
38.150.379€
vs 2002
Despeses 2003
28.702.868€
vs 2002
Allib. provisions
942.372€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
10.389.882€
vs 2002
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
7.016.859€
vs 2002
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
3.778.309€
IT Asseg.
678.604€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
228.902€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2003ROA 31,82 %
· Solvència II (orientativa) 304 % (SCR 6.812.136 €)
Actiu
2003
2002
Var.
Cartera d'inversions
18.927.472 €
10.915.590 €
+73,4 %
Tresoreria
3.123.889 €
3.889.187 €
-19,7 %
Total actiu
22.051.362 €
14.804.777 €
Passiu
2003
2002
Var.
Capital social
5.000.000 €
5.000.000 €
+0,0 %
Reserves
15.716.098 €
8.699.239 €
+80,7 %
Provisions tècniques
1.335.263 €
1.105.537 €
+20,8 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
22.051.362 €
14.804.777 €
Fluxos d'efectiu 2003
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
7.246.585 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-8.011.882 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
0 €
Variació de tresoreria
-765.297 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2003
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
09/01
Marea negra del Prestige al delta de l'Ebre
Catàstrofes · xoc de mercat -1,5 % · cost per al sector 900.000 € · Terres_Ebre,Camp_Tarragona
+5,0 %
+6,7 %
−1,9 %
22,4
2
20/03
Inici de la guerra de l'Iraq
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,8 %
+2,1 %
−1,7 %
24,7
3
26/03
Premis SegurosWeb: Asseguradora de l'Any 2002 · Or
Premis
+0,8 %
+2,1 %
+4,4 %
22,6
4
26/03
Premis SegurosWeb: Millor evolució a borsa 2002
Premis
+0,8 %
+2,1 %
+4,4 %
22,6
5
26/03
Premis SegurosWeb: Revelació de l'any 2002
Premis
+0,8 %
+2,1 %
+4,4 %
22,6
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2003★ 2003 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2003
658.613 €
Novembre 2003 · anterior 641.116 €
Pitjor mes de benefici
150.045 €
Maig 2001 · anterior 158.354 €
Màxim de clients ★ 2003
51.453
Desembre 2003 · anterior 50.942
Mínim de clients
24.746
Març 2001 · anterior 24.872
Màxima facturació mensual ★ 2003
3,36 M€
Desembre 2003 · anterior 3,33 M€
Mínima facturació mensual
1,37 M€
Març 2001 · anterior 1,48 M€
Màxim a borsa ★ 2003
879,74 €
10 de novembre 2003 · anterior 868,06 €
Mínim a borsa
47,82 €
6 de gener 2001 · anterior 48,29 €
Quota de mercat màxima ★ 2003
10,88 %
Desembre 2003 · anterior 10,75 %
Capitalització màxima ★ 2003
87,97 M€
10 de novembre 2003 · anterior 86,81 M€
Fons propis màxims ★ 2003
20,72 M€
Desembre 2003 · anterior 13,70 M€
Plantilla màxima
275
Agost 2001 · anterior 249
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2003: 483 (477 màxims i 6 mínims, en 48 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Bàsica
màxim
14.915
14.805
Desembre 2003
Clients
Líder
màxim
13.258
13.012
Desembre 2003
Clients
Menors
mínim
111
257
Gener 2003
Clients
Total
màxim
51.453
50.942
Desembre 2003
Borsa
Capitalització
màxim
87,97 M€
86,81 M€
10 de novembre 2003
Borsa
Tancament
màxim
879,74 €
868,06 €
10 de novembre 2003
Borsa
Màxim diari
màxim
882,42 €
871,59 €
10 de novembre 2003
Borsa
Mínim diari
màxim
869,34 €
864,60 €
10 de novembre 2003
Despeses
Consorci
màxim
58.791 €
58.248 €
Desembre 2003
Despeses
Inversions
màxim
69.205 €
68.899 €
Desembre 2003
Despeses
Jurídics
màxim
8.063 €
7.988 €
Desembre 2003
Despeses
Morositat
màxim
28.220 €
27.990 €
Desembre 2003
Despeses
Provisions
màxim
117.582 €
116.497 €
Desembre 2003
Despeses
Publicitat
màxim
27.212 €
26.673 €
Desembre 2003
Despeses
Sinistres
màxim
1,94 M€
1,93 M€
Desembre 2003
Despeses
Total
màxim
2,48 M€
2,45 M€
Desembre 2003
Despeses
Tecnologia
màxim
20.637 €
20.417 €
Novembre 2003
Facturació
Bàsica
màxim
685.046 €
684.278 €
Desembre 2003
Facturació
Comissions
màxim
6.689 €
6.622 €
Desembre 2003
Facturació
Completa
màxim
757.988 €
676.627 €
Gener 2003
Facturació
Líder
màxim
738.725 €
724.291 €
Desembre 2003
Facturació
A Tot Risc
màxim
152.783 €
152.533 €
Febrer 2003
Facturació
Total
màxim
3,36 M€
3,33 M€
Desembre 2003
Fons propis
Total
màxim
20,72 M€
13,70 M€
Desembre 2003
Indemnitzacions
Bàsica
màxim
410.019 €
404.406 €
Juny 2003
Indemnitzacions
Completa
màxim
451.761 €
397.924 €
Gener 2003
Indemnitzacions
Líder
màxim
430.972 €
419.727 €
Desembre 2003
Indemnitzacions
A Tot Risc
màxim
91.836 €
90.910 €
Abril 2003
Indemnitzacions
Total
màxim
1,94 M€
1,93 M€
Desembre 2003
Indemnització mitjana
Completa
màxim
12.640 €
11.938 €
Setembre 2003
Indemnització mitjana
A Tot Risc
màxim
22.959 €
22.440 €
Abril 2003
Preu
Completa
màxim
1.035,12 €
1.034,31 €
Desembre 2003
Preu
Global
màxim
965,29 €
964,73 €
Setembre 2003
Preu
Líder
màxim
668,63 €
668,09 €
Desembre 2003
Preu
A Tot Risc
màxim
1.431,22 €
1.430,00 €
Febrer 2003
Rating
Total
màxim
103,2 punts
102,8 punts
Novembre 2003
Ràtios
BPA
màxim
6,59 €
6,41 €
Novembre 2003
Ràtios
Ràtio combinada
mínim
69,09 %
69,37 %
Novembre 2003
Ràtios
Marge net
màxim
19,79 %
19,47 %
Novembre 2003
Ràtios
PER
màxim
133,1 ×
111,4 ×
Octubre 2003
Ràtios
Quota de mercat
màxim
10,88 %
10,75 %
Desembre 2003
Ràtios
ROE
mínim
33,87 %
35,88 %
Desembre 2003
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
345,30 %
228,30 %
Desembre 2003
Resultats
Benefici net
màxim
658.613 €
641.116 €
Novembre 2003
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
1,01 M€
986.333 €
Novembre 2003
Resultats
Resultat d'explotació
màxim
971.026 €
947.392 €
Novembre 2003
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
606.869 €
589.853 €
Novembre 2003
Sinistres (nombre)
Completa
mínim
34
37
Setembre 2003
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
39,99 M€
MRR 3,3 M€ × 12
Δ ARR any/any
+18,5%
vs desembre 2002
ARPU anual
769 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,0%
≈ 400 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2003 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 3,33 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)40,0 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR)1,1 M€ (+3%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+18,5%
ARR Churn rate
1,0%/any
ARPU anual
769 €
Net Expansion ARR
+1,1 M€
MRR darrer mes
3,33 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2002: disponible.
Composició de les despeses — Beatz-Cornellà 2003
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
0,00%
ant. 39,86%
Beatz-Cornellà
0,00%
Sector
12,13%
-12,13% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
0,00%
ant. 43,08%
Beatz-Cornellà
0,00%
Sector
14,41%
-14,41% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Beatz-Cornellà
0,00%
Sector
139,23%
-139,23% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
29,25%
Primer any
+18,36% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
30,44%
Primer any
+18,18% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
24,73%
Primer any
+19,23% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
5,85€
Primer any
+3,90€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
62,59%
ant. 61,59%
-6,50% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
70,76%
ant. 70,15%
-18,36% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
0,00%
ant. 100,00%
Beatz-Cornellà
0,00%
Sector
98,73%
-98,73% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,00%
Primer any
Beatz-Cornellà
0,00%
Sector
0,11%
-0,11% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-992,41€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
18.917€
ant. 17.737€
+9.987,60€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
919€
ant. 889€
-31,19€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
17.998€
Primer any
+10.018,79€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
164.420€
Primer any
+56.966,22€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
8.952€
Primer any
-2.836,31€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
155.468€
Primer any
+155.460,36€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
27,20%
Primer any
+18,09% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
5 / 7
del total disponibles al mercat 2003
Preu més baix
551,16€
Bàsica
Preu més alt
1.430,77€
A Tot Risc
Preu mitjà
929,78€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2003 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Bàsica
551,16€
preu de referència (€/mes)
-1,5% vs gen.
-72,61€ vs sector
(-11.6%)
Sector: 623,77€/mes
Completa
1.035,12€
preu de referència (€/mes)
+1,0% vs gen.
-81,91€ vs sector
(-7.3%)
Sector: 1.117,03€/mes
A Tot Risc
1.430,77€
preu de referència (€/mes)
+0,1% vs gen.
-29,67€ vs sector
(-2%)
Sector: 1.460,44€/mes
Global
963,20€
preu de referència (€/mes)
+0,4% vs gen.
-8,19€ vs sector
(-0.8%)
Sector: 971,39€/mes
Líder
668,63€
preu de referència (€/mes)
+0,3% vs gen.
-60,89€ vs sector
(-8.3%)
Sector: 729,52€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Beatz-Cornellà 2003 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Bàsica558,70 €/u
Global962,40 €/u
Líder667,05 €/u
Completa1.029,96 €/u
A Tot Risc1.428,75 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Líder
-12,29
Molt elàstica
rang [-97,16, 53,93]
· n=10
Completa
-6,28
Molt elàstica
rang [-70,55, 38,96]
· n=10
A Tot Risc
1,10
Paradoxa / estacional
rang [-6,87, 9,39]
· n=10
Bàsica
1,14
Paradoxa / estacional
rang [-22,45, 15,47]
· n=9
Global
13,22
Paradoxa / estacional
rang [-32,07, 94,67]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Bàsica
1,14 · Paradoxa / estacional
9 canvis
559,29€
558,90€
-0,07%
+1,57%
-22,446
↳
Feb →
Mar
559,29€
558,90€
-0,07%
+1,57%
-22,446
↳
Mar →
Abr
558,90€
558,17€
-0,13%
+0,99%
-7,569
↳
Abr →
Mai
558,17€
575,00€
+3,02%
+1,68%
0,556
↳
Mai →
Jun
575,00€
575,35€
+0,06%
+0,94%
15,468
↳
Jun →
Jul
575,35€
575,87€
+0,09%
+1,13%
12,493
↳
Jul →
Ago
575,87€
550,00€
-4,49%
+1,36%
-0,303
↳
Ago →
Set
550,00€
550,88€
+0,16%
+0,83%
5,174
↳
Oct →
Nov
550,93€
550,00€
-0,17%
-0,23%
1,360
↳
Nov →
Des
550,00€
550,97€
+0,18%
+0,97%
5,528
Completa
-6,28 · Molt elàstica
10 canvis
1.025,00€
1.024,51€
-0,05%
-1,86%
38,956
↳
Feb →
Mar
1.025,00€
1.024,51€
-0,05%
-1,86%
38,956
↳
Mar →
Abr
1.024,51€
1.024,82€
+0,03%
-0,60%
-19,765
↳
Abr →
Mai
1.024,82€
1.026,49€
+0,16%
-0,37%
-2,272
↳
Mai →
Jun
1.026,49€
1.030,33€
+0,37%
-0,39%
-1,055
↳
Jun →
Jul
1.030,33€
1.031,37€
+0,10%
-0,80%
-7,970
↳
Jul →
Ago
1.031,37€
1.029,83€
-0,15%
-1,08%
7,242
↳
Ago →
Set
1.029,83€
1.032,15€
+0,23%
-0,30%
-1,319
↳
Set →
Oct
1.032,15€
1.034,31€
+0,21%
-0,92%
-4,385
↳
Oct →
Nov
1.034,31€
1.033,18€
-0,11%
+0,18%
-1,651
↳
Nov →
Des
1.033,18€
1.033,34€
+0,02%
-1,09%
-70,551
A Tot Risc
1,10 · Paradoxa / estacional
10 canvis
1.430,00€
1.431,22€
+0,09%
-0,16%
-1,830
↳
Feb →
Mar
1.430,00€
1.431,22€
+0,09%
-0,16%
-1,830
↳
Mar →
Abr
1.431,22€
1.427,40€
-0,27%
+0,16%
-0,586
↳
Abr →
Mai
1.427,40€
1.428,11€
+0,05%
-0,08%
-1,569
↳
Mai →
Jun
1.428,11€
1.428,65€
+0,04%
+0,16%
4,132
↳
Jun →
Jul
1.428,65€
1.427,81€
-0,06%
-0,31%
5,307
↳
Jul →
Ago
1.427,81€
1.428,90€
+0,08%
+0,23%
3,075
↳
Ago →
Set
1.428,90€
1.427,95€
-0,07%
-0,62%
9,393
↳
Set →
Oct
1.427,95€
1.424,74€
-0,22%
0,00%
0,000
↳
Oct →
Nov
1.424,74€
1.429,47€
+0,33%
0,00%
0,000
↳
Nov →
Des
1.429,47€
1.429,96€
+0,03%
-0,24%
-6,875
Global
13,22 · Paradoxa / estacional
10 canvis
959,52€
961,43€
+0,20%
+1,81%
9,112
↳
Feb →
Mar
959,52€
961,43€
+0,20%
+1,81%
9,112
↳
Mar →
Abr
961,43€
960,21€
-0,13%
+1,38%
-10,842
↳
Abr →
Mai
960,21€
959,59€
-0,06%
+2,07%
-32,066
↳
Mai →
Jun
959,59€
961,45€
+0,19%
+1,82%
9,366
↳
Jun →
Jul
961,45€
963,18€
+0,18%
+2,20%
12,235
↳
Jul →
Ago
963,18€
963,30€
+0,01%
+1,18%
94,669
↳
Ago →
Set
963,30€
964,73€
+0,15%
+1,48%
9,979
↳
Set →
Oct
964,73€
965,29€
+0,06%
+0,87%
14,979
↳
Oct →
Nov
965,29€
962,76€
-0,26%
+1,48%
-5,642
↳
Nov →
Des
962,76€
963,28€
+0,05%
+1,64%
30,444
Líder
-12,29 · Molt elàstica
10 canvis
666,59€
666,20€
-0,06%
+2,37%
-40,450
↳
Feb →
Mar
666,59€
666,20€
-0,06%
+2,37%
-40,450
↳
Mar →
Abr
666,20€
666,66€
+0,07%
+3,04%
43,989
↳
Abr →
Mai
666,66€
666,29€
-0,06%
+3,99%
-71,889
↳
Mai →
Jun
666,29€
666,58€
+0,04%
+2,35%
53,928
↳
Jun →
Jul
666,58€
667,12€
+0,08%
+2,32%
28,636
↳
Jul →
Ago
667,12€
665,86€
-0,19%
+3,63%
-19,216
↳
Ago →
Set
665,86€
667,13€
+0,19%
+2,75%
14,437
↳
Set →
Oct
667,13€
666,77€
-0,05%
+2,62%
-48,609
↳
Oct →
Nov
666,77€
668,09€
+0,20%
+2,65%
13,389
↳
Nov →
Des
668,09€
667,96€
-0,02%
+1,89%
-97,159
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2004 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
A Tot Risc🟠 Sobre la mit.
mínim59%màxim
Idx: 97,6Gap: +20,5%n=12 m.
Líder🟠 Sobre la mit.
mínim50%màxim
Idx: 84,2Gap: -15,8%n=12 m.
Bàsica🟢 Competitiu
mínim12%màxim
Idx: 88,7Gap: +3,2%n=12 m.
Completa🟢 Competitiu
mínim12%màxim
Idx: 91,4Gap: +2,4%n=12 m.
Global🟢 Competitiu
mínim6%màxim
Idx: 98,8Gap: +0,1%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
A Tot Risc 12 mesos
1.430,00€
1.177,00€
1.462,78€
1.600,00€
9
60%
97,8
↳
Gen
1.430,00€
1.177,00€
1.462,78€
1.600,00€
9
60%
97,8
↳
Feb
1.431,22€
1.180,66€
1.462,11€
1.594,67€
9
61%
97,9
↳
Mar
1.427,40€
1.186,00€
1.462,75€
1.599,89€
9
58%
97,6
↳
Abr
1.428,11€
1.181,90€
1.461,81€
1.599,39€
9
59%
97,7
↳
Mai
1.428,65€
1.184,42€
1.462,33€
1.601,08€
9
59%
97,7
↳
Jun
1.427,81€
1.185,28€
1.462,83€
1.598,79€
9
59%
97,6
↳
Jul
1.428,90€
1.187,31€
1.463,33€
1.600,41€
9
58%
97,6
↳
Ago
1.427,95€
1.188,48€
1.464,61€
1.600,39€
9
58%
97,5
↳
Set
1.424,74€
1.189,04€
1.465,13€
1.600,54€
9
57%
97,2
↳
Oct
1.429,47€
1.188,83€
1.465,98€
1.601,11€
9
58%
97,5
↳
Nov
1.429,96€
1.186,80€
1.466,90€
1.603,44€
9
58%
97,5
↳
Des
1.430,77€
1.188,68€
1.467,03€
1.605,33€
9
58%
97,5
Líder 12 mesos
666,59€
791,09€
791,09€
791,09€
1
50%
84,3
↳
Gen
666,59€
791,09€
791,09€
791,09€
1
50%
84,3
↳
Feb
666,20€
789,88€
789,88€
789,88€
1
50%
84,3
↳
Mar
666,66€
791,07€
791,07€
791,07€
1
50%
84,3
↳
Abr
666,29€
791,42€
791,42€
791,42€
1
50%
84,2
↳
Mai
666,58€
792,41€
792,41€
792,41€
1
50%
84,1
↳
Jun
667,12€
792,41€
792,41€
792,41€
1
50%
84,2
↳
Jul
665,86€
793,76€
793,76€
793,76€
1
50%
83,9
↳
Ago
667,13€
793,80€
793,80€
793,80€
1
50%
84,0
↳
Set
666,77€
792,28€
792,28€
792,28€
1
50%
84,2
↳
Oct
668,09€
790,33€
790,33€
790,33€
1
50%
84,5
↳
Nov
667,96€
792,21€
792,21€
792,21€
1
50%
84,3
↳
Des
668,63€
793,99€
793,99€
793,99€
1
50%
84,2
Bàsica 12 mesos
559,29€
550,00€
632,48€
685,20€
10
7%
88,4
↳
Gen
559,29€
550,00€
632,48€
685,20€
10
7%
88,4
↳
Feb
558,90€
549,92€
633,11€
684,42€
10
7%
88,3
↳
Mar
558,17€
552,23€
633,30€
685,42€
10
4%
88,1
↳
Abr
575,00€
550,00€
632,70€
685,00€
10
19%
90,9
↳
Mai
575,35€
549,84€
633,32€
685,78€
10
19%
90,8
↳
Jun
575,87€
550,67€
634,22€
686,38€
10
19%
90,8
↳
Jul
550,00€
540,00€
630,13€
675,00€
10
7%
87,3
↳
Ago
550,88€
539,04€
629,89€
674,96€
10
9%
87,5
↳
Set
550,93€
540,55€
630,66€
676,54€
10
8%
87,4
↳
Oct
550,00€
525,00€
623,85€
675,00€
10
17%
88,2
↳
Nov
550,97€
525,47€
624,42€
675,86€
10
17%
88,2
↳
Des
551,16€
525,89€
625,09€
676,77€
10
17%
88,2
Completa 12 mesos
1.025,00€
1.000,00€
1.123,58€
1.200,00€
9
13%
91,2
↳
Gen
1.025,00€
1.000,00€
1.123,58€
1.200,00€
9
13%
91,2
↳
Feb
1.024,51€
999,92€
1.123,97€
1.198,92€
9
12%
91,2
↳
Mar
1.024,82€
1.002,38€
1.124,48€
1.202,18€
9
11%
91,1
↳
Abr
1.026,49€
1.004,10€
1.124,27€
1.201,80€
9
11%
91,3
↳
Mai
1.030,33€
1.005,57€
1.124,92€
1.203,24€
9
13%
91,6
↳
Jun
1.031,37€
1.004,35€
1.125,86€
1.204,58€
9
13%
91,6
↳
Jul
1.029,83€
1.006,92€
1.126,59€
1.206,73€
9
11%
91,4
↳
Ago
1.032,15€
1.008,56€
1.127,62€
1.205,56€
9
12%
91,5
↳
Set
1.034,31€
1.008,38€
1.127,74€
1.204,39€
9
13%
91,7
↳
Oct
1.033,18€
1.010,37€
1.129,37€
1.206,73€
9
12%
91,5
↳
Nov
1.033,34€
1.009,18€
1.130,81€
1.212,23€
9
12%
91,4
↳
Des
1.035,12€
1.010,09€
1.131,11€
1.213,71€
9
12%
91,5
Global 12 mesos
959,52€
960,17€
971,74€
980,08€
3
0%
98,7
↳
Gen
959,52€
960,17€
971,74€
980,08€
3
0%
98,7
↳
Feb
961,43€
961,76€
972,84€
980,73€
3
0%
98,8
↳
Mar
960,21€
964,89€
974,33€
981,42€
3
0%
98,6
↳
Abr
959,59€
964,81€
975,09€
980,97€
3
0%
98,4
↳
Mai
961,45€
964,66€
975,06€
980,45€
3
0%
98,6
↳
Jun
963,18€
963,02€
974,69€
981,72€
3
1%
98,8
↳
Jul
963,30€
962,51€
974,52€
983,00€
3
4%
98,8
↳
Ago
964,73€
960,97€
974,07€
983,39€
3
17%
99,0
↳
Set
965,29€
958,57€
974,06€
986,91€
3
24%
99,1
↳
Oct
962,76€
959,41€
974,85€
987,98€
3
12%
98,8
↳
Nov
963,28€
960,98€
975,82€
988,07€
3
8%
98,7
↳
Des
963,20€
959,99€
975,93€
988,61€
3
11%
98,7
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
2,96M €
0 €
105,1%
100,0%
+5,1pp
Feb
2,99M €
39,4K €
101,2%
100,0%
+1,2pp
Mar
3,02M €
31,9K €
100,8%
100,0%
+0,8pp
Abr
3,07M €
36,8K €
101,7%
100,0%
+1,7pp
Mai
3,12M €
56,9K €
101,8%
100,0%
+1,8pp
Jun
3,16M €
37,9K €
101,2%
100,0%
+1,2pp
Jul
3,17M €
40,1K €
100,1%
100,0%
+0,1pp
Ago
3,21M €
43,9K €
101,3%
100,0%
+1,3pp
Set
3,25M €
39,2K €
101,2%
100,0%
+1,2pp
Oct
3,27M €
27,7K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Nov
3,30M €
32,9K €
101,1%
100,0%
+1,1pp
Des
3,33M €
33,1K €
100,9%
87,9%
+13,0pp
TOTAL any
37,84M €
0,42M €
101,4%
99,0%
+2,4pp
NRR mig anual
101,4%
Excel·lent
GRR anual
99,0%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+2,4pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,2%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Una ràtio combinada del 70,8 % indica una rendibilitat tècnica molt sòlida, amb un marge de subscripció àmpliament positiu, i el ROE del 33,9 % confirma una generació de valor excepcional per a l'accionista. L'entitat és solvent (sol: Sí), no presenta cap diagnòstic d'alerta (diag: 0) i l'indicador RCR no s'activa, cosa que reforça el perfil de risc contingut al tancament de l'any complet (S2). Tot plegat, amb un rating de 101,3 punts, sustenta la nota A (100,1 punts), per damunt del llindar d'excel·lència.
EQA
Solvència
A
★ S1 — tancament juny 30-06-03
Amb un ràtio combinat de 71,4, molt per sota del llindar del 100 %, l'asseguradora mostra una rendibilitat tècnica excel·lent, i el ROE del 31,7 % ho confirma. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'incidències diagnòstiques (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR reforcen la solidesa financera en el S1 (gener–juny). Tot plegat, juntament amb un indicador de rating de 100,5, avala una nota A de 99,1 punts.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2003.
Notícies de Beatz-Cornellà · 2003
33 notícies a Servibancos · 24 en són protagonista