HHI 2.394 · sector 4.789 · 9 pòlisses actives · la més important, Bàsica, aporta el 31,5 % dels clients
Per territori
4,3 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.336 · sector 3.927 · present a 6 de 9 vegueries · Comarques Gironines concentra el 31,8 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+0,3 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
36
Sector: 40
Reclamacions
4,7
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+3.847
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
45.756.200€
vs 2008
Despeses 2009
36.117.646€
vs 2008
Allib. provisions
800.734€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
10.439.287€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
7.527.640€
vs 2008
Dividends
196.650€
Impostos
4.053.345€
IT Asseg.
1.048.412€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
297.415€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009ROA 13,38 %
· Solvència II (orientativa) 542 % (SCR 9.510.039 €)
Actiu
2009
2008
Var.
Cartera d'inversions
56.263.144 €
47.479.549 €
+18,5 %
Tresoreria
0 €
651.871 €
-100,0 %
Total actiu
56.263.144 €
48.131.420 €
Passiu
2009
2008
Var.
Capital social
5.294.000 €
5.294.000 €
+0,0 %
Reserves
46.271.827 €
38.940.837 €
+18,8 %
Provisions tècniques
4.697.317 €
3.896.584 €
+20,5 %
Deute financer
0 €
0 €
Total passiu
56.263.144 €
48.131.420 €
Fluxos d'efectiu 2009
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
8.328.374 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-8.783.595 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-196.650 €
Variació de tresoreria
-651.871 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesPremisVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
20/01
Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
+0,8 %
+7,7 %
−30,0 %
46,1
2
24/01
Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
+0,8 %
+7,7 %
−5,1 %
46,3
3
09/03
Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
+0,5 %
−0,0 %
−9,3 %
56,6
4
26/03
Premis SegurosWeb: Asseguradora de l'Any 2008 · Or
Premis · xoc a borsa +2,3 %
+0,5 %
−0,0 %
+8,3 %
47,2
5
02/04
Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
−0,1 %
−2,0 %
+11,9 %
39,9
6
17/06
Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,7 %
−0,4 %
−5,0 %
33,5
7
15/09
Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+0,8 %
+1,1 %
−4,5 %
31,4
8
26/11
Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,5 %
−0,4 %
−7,1 %
32,8
9
08/12
Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,2 %
−0,7 %
−11,7 %
32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici
766.674 €
Juliol 2008 · anterior 763.659 €
Pitjor mes de benefici
-3.765 €
Març 2002 · anterior 96.063 €
Màxim de clients
56.612
Desembre 2007 · anterior 56.483
Mínim de clients
10.919
Març 2001
Màxima facturació mensual ★ 2009
3,93 M€
Desembre 2009 · anterior 3,93 M€
Mínima facturació mensual
723.435 €
Març 2001
Màxim a borsa ★ 2009
137,96 €
8 de setembre 2009 · anterior 129,21 €
Mínim a borsa
3,84 €
9 de març 2001 · anterior 3,90 €
Quota de mercat màxima
9,58 %
Agost 2007 · anterior 9,56 %
Capitalització màxima ★ 2009
120,58 M€
8 de setembre 2009 · anterior 112,93 M€
Fons propis màxims ★ 2009
51,57 M€
Desembre 2009 · anterior 44,23 M€
Plantilla màxima
200
Gener 2006 · anterior 197
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 129 (105 màxims i 24 mínims, en 34 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Obligatòria
màxim
11.678
11.574
Desembre 2009
Clients
Oci
mínim
924
939
Desembre 2009
Borsa
Capitalització
màxim
120,58 M€
112,93 M€
8 de setembre 2009
Borsa
Tancament
màxim
137,96 €
129,21 €
8 de setembre 2009
Borsa
Màxim diari
màxim
139,26 €
129,90 €
8 de setembre 2009
Borsa
Mínim diari
màxim
136,32 €
135,64 €
10 de setembre 2009
Despeses
Lloguers
màxim
16.034 €
15.969 €
Febrer 2009
Despeses
Consorci
màxim
68.850 €
68.730 €
Desembre 2009
Despeses
Jurídics
màxim
11.016 €
10.997 €
Desembre 2009
Despeses
Morositat
màxim
81.046 €
79.726 €
Desembre 2009
Despeses
Provisions
màxim
137.700 €
137.459 €
Desembre 2009
Despeses
Salaris
màxim
215.114 €
214.899 €
Febrer 2009
Despeses
Sinistres
màxim
2,42 M€
2,33 M€
Gener 2009
Despeses
Seguretat Social
màxim
32.267 €
32.235 €
Febrer 2009
Despeses
Total
màxim
3,12 M€
3,01 M€
Gener 2009
Facturació
Bàsica
màxim
924.446 €
917.520 €
Desembre 2009
Facturació
Obligatòria
màxim
437.507 €
432.337 €
Desembre 2009
Facturació
Oci
mínim
54.165 €
54.989 €
Desembre 2009
Facturació
Total
màxim
3,93 M€
3,93 M€
Desembre 2009
Fons propis
Total
màxim
51,57 M€
44,23 M€
Desembre 2009
Indemnitzacions
Bàsica
màxim
549.136 €
547.662 €
Novembre 2009
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
258.754 €
257.300 €
Novembre 2009
Indemnitzacions
Oci
mínim
32.022 €
32.911 €
Desembre 2009
Indemnitzacions
Total
màxim
2,42 M€
2,33 M€
Gener 2009
Indemnització mitjana
Completa
màxim
10.512 €
10.262 €
Setembre 2009
Preu
Completa
màxim
1.200,28 €
1.200,00 €
Octubre 2009
Preu
Estrella
mínim
1.989,21 €
1.995,09 €
Maig 2009
Preu
Global
màxim
1.108,95 €
1.106,35 €
Setembre 2009
Ràtios
ROE
mínim
14,60 %
19,51 %
Desembre 2009
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
859,40 %
737,20 %
Desembre 2009
Sinistres (nombre)
Bàsica
màxim
289
270
Juny 2009
Sinistres (nombre)
Completa
màxim
83
78
Maig 2009
Sinistres (nombre)
Global
màxim
204
200
Gener 2009
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
182
180
Novembre 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
46,81 M€
MRR 3,9 M€ × 12
Δ ARR any/any
+5,4%
vs desembre 2008
ARPU anual
831 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,9%
≈ 889 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 3,90 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)46,8 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,9 M€ (+2%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+5,4%
ARR Churn rate
1,9%/any
ARPU anual
831 €
Net Expansion ARR
+0,9 M€
MRR darrer mes
3,90 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2008: disponible.
Composició de les despeses — Securiton 2009
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
13,38%
ant. 17,93%
Securiton
13,38%
Sector
7,69%
+5,69% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
14,60%
ant. 19,51%
Securiton
14,60%
Sector
8,28%
+6,32% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
2,28%
ant. 3,15%
Securiton
2,28%
Sector
5,51%
-3,23% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
26,39%
Primer any
+14,99% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
27,53%
Primer any
+15,03% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
21,05%
Primer any
+15,40% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,72€
Primer any
+0,33€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
63,92%
ant. 63,39%
-7,79% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
73,61%
ant. 72,96%
-14,99% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 99,91%
Securiton
100,00%
Sector
99,66%
+0,34% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
2,21%
Primer any
Securiton
2,21%
Sector
2,48%
-0,27% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.258,68€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
19.589€
ant. 19.188€
+6.187,80€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.261€
ant. 1.226€
+83,09€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
18.328€
Primer any
+6.104,71€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
200.685€
Primer any
+56.371,11€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
13.894€
Primer any
+213,00€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
186.791€
Primer any
+186.781,64€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
22,80%
Primer any
+14,33% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
7 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
449,57€
Obligatòria
Preu més alt
1.996,91€
Estrella
Preu mitjà
1.083,03€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Obligatòria
449,57€
preu de referència (€/mes)
-0,1% vs gen.
-11,23€ vs sector
(-2.4%)
Sector: 460,80€/mes
Bàsica
625,93€
preu de referència (€/mes)
+4,3% vs gen.
+53,47€ vs sector
(+9.3%)
Sector: 572,46€/mes
Oci
703,44€
preu de referència (€/mes)
+0,5% vs gen.
-64,15€ vs sector
(-8.4%)
Sector: 767,59€/mes
Completa
1.199,41€
preu de referència (€/mes)
+4,3% vs gen.
+79,97€ vs sector
(+7.1%)
Sector: 1.119,44€/mes
A Tot Risc
1.500,16€
preu de referència (€/mes)
+3,5% vs gen.
+112,60€ vs sector
(+8.1%)
Sector: 1.387,56€/mes
Estrella
1.996,91€
preu de referència (€/mes)
-0,2% vs gen.
-91,11€ vs sector
(-4.4%)
Sector: 2.088,02€/mes
Global
1.105,79€
preu de referència (€/mes)
+0,1% vs gen.
+17,57€ vs sector
(+1.6%)
Sector: 1.088,22€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Securiton 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Bàsica606,35 €/u
Global1.104,89 €/u
Obligatòria449,84 €/u
Completa1.182,72 €/u
A Tot Risc1.492,70 €/u
Oci701,03 €/u
Estrella1.998,48 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Oci
-7,79
Molt elàstica
rang [-47,28, 19,95]
· n=11
Completa
-5,68
Molt elàstica
rang [-71,34, 8,22]
· n=9
A Tot Risc
-2,48
Molt elàstica
rang [-26,09, 3,77]
· n=11
Obligatòria
-2,38
Molt elàstica
rang [-23,59, 23,04]
· n=11
Bàsica
-0,74
Moderadament elàstica
rang [-13,00, 13,83]
· n=11
Estrella
-0,06
Inelàstica
rang [-50,22, 28,27]
· n=11
Global
5,34
Paradoxa / estacional
rang [-1,72, 24,74]
· n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Obligatòria
-2,38 · Molt elàstica
11 canvis
450,00€
449,22€
-0,17%
+1,04%
-5,983
↳
Feb →
Mar
450,00€
449,22€
-0,17%
+1,04%
-5,983
↳
Mar →
Abr
449,22€
450,00€
+0,17%
+2,31%
13,315
↳
Abr →
Mai
450,00€
450,70€
+0,16%
-2,01%
-12,899
↳
Mai →
Jun
450,70€
450,42€
-0,06%
+0,63%
-10,165
↳
Jun →
Jul
450,42€
451,45€
+0,23%
+1,65%
7,235
↳
Jul →
Ago
451,45€
450,00€
-0,32%
+2,84%
-8,853
↳
Ago →
Set
450,00€
449,66€
-0,08%
+1,78%
-23,594
↳
Set →
Oct
449,66€
450,00€
+0,08%
+1,74%
23,045
↳
Oct →
Nov
450,00€
449,04€
-0,21%
+1,65%
-7,740
↳
Nov →
Des
449,04€
448,25€
-0,18%
+0,90%
-5,107
↳
Des →
Gen 2010 *
448,25€
449,57€
+0,29%
+1,35%
4,594
Bàsica
-0,74 · Moderadament elàstica
11 canvis
600,00€
599,39€
-0,10%
-0,37%
3,631
↳
Feb →
Mar
600,00€
599,39€
-0,10%
-0,37%
3,631
↳
Mar →
Abr
599,39€
600,57€
+0,20%
-0,20%
-1,032
↳
Abr →
Mai
600,57€
600,00€
-0,09%
-0,30%
3,155
↳
Mai →
Jun
600,00€
601,22€
+0,20%
+0,02%
0,118
↳
Jun →
Jul
601,22€
599,66€
-0,26%
+1,09%
-4,189
↳
Jul →
Ago
599,66€
600,00€
+0,06%
+0,78%
13,831
↳
Ago →
Set
600,00€
598,98€
-0,17%
+1,41%
-8,322
↳
Set →
Oct
598,98€
598,10€
-0,15%
+1,20%
-8,189
↳
Oct →
Nov
598,10€
625,00€
+4,50%
+1,22%
0,271
↳
Nov →
Des
625,00€
624,73€
-0,04%
+0,56%
-13,003
↳
Des →
Gen 2010 *
624,73€
625,93€
+0,19%
+1,08%
5,640
Oci
-7,79 · Molt elàstica
11 canvis
700,00€
700,18€
+0,03%
-1,22%
-47,281
↳
Feb →
Mar
700,00€
700,18€
+0,03%
-1,22%
-47,281
↳
Mar →
Abr
700,18€
700,00€
-0,03%
-0,51%
19,948
↳
Abr →
Mai
700,00€
701,21€
+0,17%
-0,93%
-5,368
↳
Mai →
Jun
701,21€
701,41€
+0,03%
-0,21%
-7,297
↳
Jun →
Jul
701,41€
699,89€
-0,22%
-0,52%
2,406
↳
Jul →
Ago
699,89€
700,00€
+0,02%
-0,63%
-40,017
↳
Ago →
Set
700,00€
701,90€
+0,27%
-0,21%
-0,777
↳
Set →
Oct
701,90€
700,00€
-0,27%
-0,32%
1,172
↳
Oct →
Nov
700,00€
701,81€
+0,26%
-0,42%
-1,640
↳
Nov →
Des
701,81€
702,73€
+0,13%
-1,60%
-12,186
↳
Des →
Gen 2010 *
702,73€
703,44€
+0,10%
+0,54%
5,356
Completa
-5,68 · Molt elàstica
9 canvis
1.150,00€
1.151,94€
+0,17%
-0,48%
-2,852
↳
Feb →
Mar
1.150,00€
1.151,94€
+0,17%
-0,48%
-2,852
↳
Mar →
Abr
1.151,94€
1.175,00€
+2,00%
-0,35%
-0,174
↳
Abr →
Mai
1.175,00€
1.174,19€
-0,07%
-0,46%
6,711
↳
Mai →
Jun
1.174,19€
1.172,70€
-0,13%
-1,04%
8,219
↳
Jun →
Jul
1.172,70€
1.169,78€
-0,25%
+0,74%
-2,991
↳
Jul →
Ago
1.169,78€
1.200,00€
+2,58%
+0,63%
0,242
↳
Oct →
Nov
1.200,00€
1.200,28€
+0,02%
+0,17%
7,222
↳
Nov →
Des
1.200,28€
1.199,65€
-0,05%
-0,20%
3,846
↳
Des →
Gen 2010 *
1.199,65€
1.199,41€
-0,02%
+1,43%
-71,344
A Tot Risc
-2,48 · Molt elàstica
11 canvis
1.450,00€
1.447,92€
-0,14%
-0,54%
3,774
↳
Feb →
Mar
1.450,00€
1.447,92€
-0,14%
-0,54%
3,774
↳
Mar →
Abr
1.447,92€
1.500,00€
+3,60%
-0,22%
-0,061
↳
Abr →
Mai
1.500,00€
1.501,33€
+0,09%
-0,16%
-1,846
↳
Mai →
Jun
1.501,33€
1.504,55€
+0,21%
+0,16%
0,764
↳
Jun →
Jul
1.504,55€
1.505,62€
+0,07%
0,00%
0,000
↳
Jul →
Ago
1.505,62€
1.500,00€
-0,37%
-0,22%
0,585
↳
Ago →
Set
1.500,00€
1.503,27€
+0,22%
+0,38%
1,756
↳
Set →
Oct
1.503,27€
1.500,00€
-0,22%
+0,16%
-0,751
↳
Oct →
Nov
1.500,00€
1.499,00€
-0,07%
+0,22%
-3,263
↳
Nov →
Des
1.499,00€
1.500,88€
+0,13%
-0,27%
-2,163
↳
Des →
Gen 2010 *
1.500,88€
1.500,16€
-0,05%
+1,25%
-26,085
Estrella
-0,06 · Inelàstica
11 canvis
2.000,00€
1.998,92€
-0,05%
-1,53%
28,273
↳
Feb →
Mar
2.000,00€
1.998,92€
-0,05%
-1,53%
28,273
↳
Mar →
Abr
1.998,92€
2.000,00€
+0,05%
-2,71%
-50,217
↳
Abr →
Mai
2.000,00€
1.995,09€
-0,25%
-1,20%
4,869
↳
Mai →
Jun
1.995,09€
1.989,21€
-0,29%
-1,21%
4,104
↳
Jun →
Jul
1.989,21€
1.992,55€
+0,17%
-1,22%
-7,293
↳
Jul →
Ago
1.992,55€
2.000,00€
+0,37%
+0,41%
1,105
↳
Ago →
Set
2.000,00€
2.004,92€
+0,25%
+2,06%
8,364
↳
Set →
Oct
2.004,92€
2.000,00€
-0,25%
+0,40%
-1,643
↳
Oct →
Nov
2.000,00€
2.003,31€
+0,17%
+4,42%
26,693
↳
Nov →
Des
2.003,31€
2.000,78€
-0,13%
+0,38%
-3,045
↳
Des →
Gen 2010 *
2.000,78€
1.996,91€
-0,19%
+2,30%
-11,885
Global
5,34 · Paradoxa / estacional
11 canvis
1.104,67€
1.102,72€
-0,18%
-0,51%
2,868
↳
Feb →
Mar
1.104,67€
1.102,72€
-0,18%
-0,51%
2,868
↳
Mar →
Abr
1.102,72€
1.105,15€
+0,22%
-0,24%
-1,107
↳
Abr →
Mai
1.105,15€
1.103,71€
-0,13%
-1,79%
13,729
↳
Mai →
Jun
1.103,71€
1.102,02€
-0,15%
-1,43%
9,340
↳
Jun →
Jul
1.102,02€
1.103,11€
+0,10%
+2,45%
24,739
↳
Jul →
Ago
1.103,11€
1.103,85€
+0,07%
+0,57%
8,507
↳
Ago →
Set
1.103,85€
1.106,35€
+0,23%
+0,39%
1,701
↳
Set →
Oct
1.106,35€
1.108,95€
+0,24%
+0,20%
0,831
↳
Oct →
Nov
1.108,95€
1.107,27€
-0,15%
+0,17%
-1,149
↳
Nov →
Des
1.107,27€
1.104,94€
-0,21%
-0,22%
1,024
↳
Des →
Gen 2010 *
1.104,94€
1.105,79€
+0,08%
-0,13%
-1,721
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Completa🟠 Sobre la mit.
mínim79%màxim
Idx: 106,1Gap: +22,8%n=12 m.
Bàsica🟠 Sobre la mit.
mínim70%màxim
Idx: 106,3Gap: +31,9%n=12 m.
Global🟠 Sobre la mit.
mínim68%màxim
Idx: 102,1Gap: +5,2%n=12 m.
A Tot Risc🟠 Sobre la mit.
mínim67%màxim
Idx: 108,2Gap: +26,4%n=12 m.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim35%màxim
Idx: 95,4Gap: +11,0%n=12 m.
Obligatòria🔵 Sota la mit.
mínim32%màxim
Idx: 97,5Gap: +18,5%n=12 m.
Oci🟢 Competitiu
mínim15%màxim
Idx: 90,8Gap: +7,8%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Completa 12 mesos
1.150,00€
1.000,00€
1.139,29€
1.750,00€
14
20%
100,9
↳
Gen
1.150,00€
1.000,00€
1.139,29€
1.750,00€
14
20%
100,9
↳
Feb
1.151,94€
997,65€
1.098,31€
1.197,67€
14
77%
104,9
↳
Mar
1.175,00€
1.000,00€
1.105,71€
1.200,00€
14
88%
106,3
↳
Abr
1.174,19€
998,08€
1.105,47€
1.201,69€
14
86%
106,2
↳
Mai
1.172,70€
996,41€
1.106,10€
1.200,60€
14
86%
106,0
↳
Jun
1.169,78€
997,73€
1.107,08€
1.203,77€
14
84%
105,7
↳
Jul
1.200,00€
1.000,00€
1.125,36€
1.250,00€
14
80%
106,6
↳
Ago
1.199,92€
998,58€
1.125,12€
1.250,90€
14
80%
106,6
↳
Set
1.200,00€
900,00€
1.116,79€
1.250,00€
14
86%
107,5
↳
Oct
1.200,28€
898,35€
1.116,70€
1.250,51€
14
86%
107,5
↳
Nov
1.199,65€
899,82€
1.116,53€
1.252,71€
14
85%
107,4
↳
Des
1.199,41€
900,68€
1.116,60€
1.251,30€
14
85%
107,4
Bàsica 12 mesos
600,00€
450,00€
552,50€
650,00€
14
75%
108,6
↳
Gen
600,00€
450,00€
552,50€
650,00€
14
75%
108,6
↳
Feb
599,39€
448,72€
552,68€
651,91€
14
74%
108,5
↳
Mar
600,57€
449,56€
552,70€
651,76€
14
75%
108,7
↳
Abr
600,00€
450,00€
566,43€
675,00€
14
67%
105,9
↳
Mai
601,22€
448,74€
566,16€
673,15€
14
68%
106,2
↳
Jun
599,66€
447,69€
566,20€
675,09€
14
67%
105,9
↳
Jul
600,00€
465,00€
572,86€
675,00€
14
64%
104,7
↳
Ago
598,98€
463,84€
572,80€
675,57€
14
64%
104,6
↳
Set
598,10€
465,15€
572,82€
676,88€
14
63%
104,4
↳
Oct
625,00€
475,00€
588,57€
675,00€
14
75%
106,2
↳
Nov
624,73€
476,28€
588,42€
675,77€
14
74%
106,2
↳
Des
625,93€
477,23€
588,54€
676,06€
14
75%
106,4
Global 12 mesos
1.104,67€
1.051,15€
1.082,56€
1.130,22€
3
68%
102,0
↳
Gen
1.104,67€
1.051,15€
1.082,56€
1.130,22€
3
68%
102,0
↳
Feb
1.102,72€
1.051,42€
1.081,92€
1.129,15€
3
66%
101,9
↳
Mar
1.105,15€
1.049,95€
1.081,97€
1.128,96€
3
70%
102,1
↳
Abr
1.103,71€
1.047,69€
1.083,00€
1.131,53€
3
67%
101,9
↳
Mai
1.102,02€
1.047,61€
1.083,12€
1.131,59€
3
65%
101,7
↳
Jun
1.103,11€
1.049,03€
1.083,26€
1.129,69€
3
67%
101,8
↳
Jul
1.103,85€
1.050,63€
1.082,49€
1.128,21€
3
69%
102,0
↳
Ago
1.106,35€
1.053,08€
1.082,92€
1.127,84€
3
71%
102,2
↳
Set
1.108,95€
1.052,94€
1.082,88€
1.129,35€
3
73%
102,4
↳
Oct
1.107,27€
1.052,80€
1.083,16€
1.132,65€
3
68%
102,2
↳
Nov
1.104,94€
1.049,94€
1.082,68€
1.132,56€
3
67%
102,1
↳
Des
1.105,79€
1.047,16€
1.082,07€
1.131,03€
3
70%
102,2
A Tot Risc 12 mesos
1.450,00€
1.200,00€
1.403,57€
2.000,00€
14
31%
103,3
↳
Gen
1.450,00€
1.200,00€
1.403,57€
2.000,00€
14
31%
103,3
↳
Feb
1.447,92€
1.199,05€
1.363,82€
1.602,51€
14
62%
106,2
↳
Mar
1.500,00€
1.200,00€
1.371,43€
1.600,00€
14
75%
109,4
↳
Abr
1.501,33€
1.198,09€
1.371,01€
1.599,35€
14
76%
109,5
↳
Mai
1.504,55€
1.197,54€
1.371,84€
1.603,75€
14
76%
109,7
↳
Jun
1.505,62€
1.196,91€
1.372,25€
1.605,84€
14
75%
109,7
↳
Jul
1.500,00€
1.200,00€
1.389,29€
1.650,00€
14
67%
108,0
↳
Ago
1.503,27€
1.200,54€
1.389,09€
1.649,55€
14
67%
108,2
↳
Set
1.500,00€
1.150,00€
1.382,14€
1.650,00€
14
70%
108,5
↳
Oct
1.499,00€
1.148,49€
1.381,81€
1.654,10€
14
69%
108,5
↳
Nov
1.500,88€
1.146,99€
1.382,53€
1.650,79€
14
70%
108,6
↳
Des
1.500,16€
1.146,18€
1.381,81€
1.647,03€
14
71%
108,6
Estrella 12 mesos
2.000,00€
1.800,00€
2.067,86€
2.600,00€
14
25%
96,7
↳
Gen
2.000,00€
1.800,00€
2.067,86€
2.600,00€
14
25%
96,7
↳
Feb
1.998,92€
1.802,03€
2.037,40€
2.255,05€
14
43%
98,1
↳
Mar
2.000,00€
1.800,00€
2.082,14€
2.300,00€
14
40%
96,1
↳
Abr
1.995,09€
1.798,65€
2.083,31€
2.303,14€
14
39%
95,8
↳
Mai
1.989,21€
1.797,94€
2.083,89€
2.308,33€
14
37%
95,5
↳
Jun
1.992,55€
1.801,83€
2.083,95€
2.301,64€
14
38%
95,6
↳
Jul
2.000,00€
1.800,00€
2.117,86€
2.400,00€
14
33%
94,4
↳
Ago
2.004,92€
1.795,39€
2.115,86€
2.397,02€
14
35%
94,8
↳
Set
2.000,00€
1.800,00€
2.114,29€
2.400,00€
14
33%
94,6
↳
Oct
2.003,31€
1.801,82€
2.114,87€
2.400,24€
14
34%
94,7
↳
Nov
2.000,78€
1.800,32€
2.116,21€
2.400,09€
14
33%
94,5
↳
Des
1.996,91€
1.800,21€
2.115,42€
2.393,81€
14
33%
94,4
Obligatòria 12 mesos
450,00€
375,00€
451,43€
600,00€
14
33%
99,7
↳
Gen
450,00€
375,00€
451,43€
600,00€
14
33%
99,7
↳
Feb
449,22€
374,79€
451,34€
600,05€
14
33%
99,5
↳
Mar
450,00€
375,00€
454,64€
600,00€
14
33%
99,0
↳
Abr
450,70€
374,06€
454,93€
599,17€
14
34%
99,1
↳
Mai
450,42€
374,78€
454,53€
597,43€
14
34%
99,1
↳
Jun
451,45€
375,60€
454,63€
597,49€
14
34%
99,3
↳
Jul
450,00€
395,00€
472,36€
600,00€
14
27%
95,3
↳
Ago
449,66€
394,48€
472,14€
600,75€
14
27%
95,2
↳
Set
450,00€
380,00€
468,43€
599,00€
14
32%
96,1
↳
Oct
449,04€
379,74€
468,25€
597,59€
14
32%
95,9
↳
Nov
448,25€
379,35€
468,29€
598,63€
14
31%
95,7
↳
Des
449,57€
380,29€
467,96€
599,95€
14
32%
96,1
Oci 12 mesos
700,00€
650,00€
782,14€
1.250,00€
14
8%
89,5
↳
Gen
700,00€
650,00€
782,14€
1.250,00€
14
8%
89,5
↳
Feb
700,18€
649,77€
751,81€
901,89€
14
20%
93,1
↳
Mar
700,00€
650,00€
768,93€
1.000,00€
14
14%
91,0
↳
Abr
701,21€
650,09€
769,31€
997,23€
14
15%
91,1
↳
Mai
701,41€
651,87€
768,92€
996,00€
14
14%
91,2
↳
Jun
699,89€
651,49€
768,79€
994,43€
14
14%
91,0
↳
Jul
700,00€
650,00€
777,50€
1.000,00€
14
14%
90,0
↳
Ago
701,90€
650,41€
777,36€
1.001,16€
14
15%
90,3
↳
Set
700,00€
650,00€
775,36€
950,00€
14
17%
90,3
↳
Oct
701,81€
648,99€
775,83€
952,59€
14
17%
90,5
↳
Nov
702,73€
649,72€
776,02€
952,49€
14
18%
90,6
↳
Des
703,44€
648,07€
776,18€
954,75€
14
18%
90,6
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
3,74M €
0 €
100,9%
100,0%
+0,9pp
Feb
3,73M €
4,3K €
99,9%
99,9%
+0,0pp
Mar
3,75M €
0 €
100,5%
100,0%
+0,5pp
Abr
3,75M €
8,7K €
99,9%
99,9%
+0,0pp
Mai
3,71M €
0 €
98,9%
98,9%
+0,0pp
Jun
3,68M €
0 €
99,3%
99,3%
+0,0pp
Jul
3,75M €
52,3K €
102,0%
100,0%
+2,0pp
Ago
3,78M €
39,0K €
100,9%
100,0%
+0,9pp
Set
3,82M €
37,3K €
100,8%
100,0%
+0,8pp
Oct
3,87M €
31,4K €
101,5%
100,0%
+1,5pp
Nov
3,89M €
31,5K €
100,5%
100,0%
+0,5pp
Des
3,90M €
9,5K €
100,2%
79,2%
+21,0pp
TOTAL any
45,37M €
0,21M €
100,4%
98,1%
+2,3pp
NRR mig anual
100,4%
Excel·lent
GRR anual
98,1%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+2,3pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,2%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Aquesta asseguradora obté una A (90,6 punts) gràcies a una rendibilitat tècnica molt sòlida, amb un ràtio combinat de 73,6%, clarament per sota del 100%, i un ROE del 14,6%, que indica una generació de resultats consistent al llarg de tot l'exercici (S2, any complet). El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'incidències en el RCR i cap diagnòstic advers (diag: 0) reforcen el perfil prudencial, amb una puntuació de rating de 92,4. Que no arribi a una categoria superior respon a que la puntuació global, tot i ser alta, queda lleugerament per sota dels llindars d'excel·lència.
EQA
Solvència
A
★ S1 — tancament juny 30-06-09
Amb un ràtio combinat de 74,3 %, molt per sota del 100 %, l'asseguradora mostra una rendibilitat tècnica sòlida, que es reflecteix en un ROE del 14,3 % i en una puntuació de rating del 91,7. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes en el RCR i els zero diagnòstics adversos confirmen una posició de capital robusta durant el S1. Tot plegat justifica la nota A (89,5 punts), que queda lleugerament per sota de la màxima per marge de millora en alguns components de la puntuació global.
Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Securiton · 2009
33 notícies a Servibancos · 24 en són protagonista