← Fitxa

ExpoSegur

Informe anual 2003 · Exercici tancat a 31 de desembre
Ingressos
68,97 M€
+24,2 % vs 2002
Benefici net
13,49 M€
any anterior 9,23 M€
Assegurats
180.760
quota 28,5 %
ROE / ROA
31,5 %
ROA 22,78 %

Compte de resultats

20032002Var.
Ingressos68.968.382 €55.543.822 €+24,2 %
Despeses d'explotació50.350.192 €42.360.482 €+18,9 %
Resultat d'explotació20.293.877 €14.218.356 €+42,7 %
Ingressos financers794.949 €482.326 €+64,8 %
Despeses financeres331.760 €507.807 €-34,7 %
Resultat abans d'impostos20.757.066 €14.192.875 €+46,2 %
Impost de societats7.264.973 €4.967.506 €+46,2 %
Benefici net13.492.093 €9.225.369 €+46,2 %
Dividends pagats468.750 €0 €

Balanç i fluxos d'efectiu

Actiu20032002
Cartera d'inversions33.556.64618.665.094
Participacions en asseguradores1.000.5001.000.500
Tresoreria24.661.01726.433.148
Total actiu59.218.16346.098.742
Passiu20032002
Fons propis42.817.39929.794.056
Provisions tècniques2.413.8931.944.034
Deute financer13.986.87114.360.652
Total passiu59.218.16346.098.742
Fluxos d'explotació13.961.953 €Fluxos d'inversió-14.891.552 €
Fluxos de finançament-842.531 €Variació de tresoreria-1.772.131 €

Solvència (Llei 2/1999)

Cobertura del capital mínim obligatori (art. 27)475,7 % Capital mínim9.000.000 €
Ràtio de cobertura de reserves (art. 23 bis)0,066 Índex de liquiditat operativa (art. 23 ter)29,49
Solvència II (orientativa)351 %SCR orientatiu12.194.782 €

Borsa

Cotització a 31-12591,05 €Variació anual+22,6 %
BPA6,2500 €PER94,49
Dividends pagats468.750 €Payout5,1 %

Evolució mensual

MesAsseguratsIngressosResultat d'explotacióBenefici net
Gen150.4795.469.1861.531.2491.006.216
Feb151.8975.496.5921.551.1901.020.692
Mar153.2675.501.4361.605.4371.057.617
Abr156.8595.573.4541.612.9031.064.607
Mai162.3525.713.1761.605.4261.060.814
Jun164.8285.750.3721.661.3321.152.101
Jul166.0015.764.3041.746.1461.154.721
Ago169.2815.824.3291.806.6341.197.335
Set172.5575.910.7861.842.9991.222.932
Oct172.9815.898.8661.773.9511.180.541
Nov178.2996.010.6131.801.8181.201.730
Des180.7606.055.2681.754.7921.172.787

Fets rellevants

09/01/2003Esdeveniment: Marea negra del Prestige al delta de l'Ebre
20/03/2003Esdeveniment: Inici de la guerra de l'Iraq
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,063 = 63 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies
Ajuda A1Digitalització (Catalunya en Xarxa): 25 % de 336.968 € de despesa tecnològica el 200284.242 €
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,066 = 33 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies · sense dividends (art. 22.…
Sanció S3Reserves insuficients (art. 23 bis.3c i 63, greu): RCR de 0,066 a desembre de 2003 (mínim del tram: 0,20)122.101 €

Qualificació EQA

A
Aquesta asseguradora obté una A (102,2 punts) gràcies a una rendibilitat tècnica molt sòlida, amb un ràtio combinat del 69 %, ben per sota del 100 %, i un ROE del 31,5 %. El indicador de rating (100,9) es manté en un nivell coherent amb aquesta puntuació. A més, es compleix el requisit de solvència (sol: Sí), no s'activa l'indicador RCR i no hi ha cap alerta diagnòstica (diag: 0) en l'exercici complet S2.
SegurosWeb · Informe generat el 31/10/2026 a partir de les dades del joc. Les xifres de solvència segueixen la Llei 2/1999 de les Asseguradores; la ràtio de Solvència II és orientativa.