← Fitxa

Compañía Aseguradora Pájaro de la Paz

Informe anual 2005 · Exercici tancat a 31 de desembre
Ingressos
33,77 M€
+13,8 % vs 2004
Benefici net
3,39 M€
any anterior 1,24 M€
Assegurats
64.460
quota 9,5 %
ROE / ROA
16,7 %
ROA 11,30 %

Compte de resultats

20052004Var.
Ingressos (facturació)33.774.362 €29.686.893 €+13,8 %
Alliberament de provisions de l'any anterior1.743.871 €1.232.273 €+41,5 %
Despeses d'explotació31.569.936 €29.642.566 €+6,5 %
Resultat d'explotació3.948.297 €1.276.600 €+209,3 %
Ingressos financers381.596 €281.192 €+35,7 %
Despeses financeres307.047 €321.900 €-4,6 %
Resultat abans d'impostos4.022.846 €1.235.892 €+225,5 %
Impost de societats627.905 €0 €
Benefici net3.394.941 €1.235.892 €+174,7 %
Dividends pagats0 €0 €

Balanç i fluxos d'efectiu

Actiu20052004
Cartera d'inversions16.066.19111.772.354
Tresoreria13.969.25615.025.681
Total actiu30.035.44726.798.035
Passiu20052004
Fons propis20.356.03216.961.091
Provisions tècniques1.989.8051.743.871
Deute financer7.689.6108.093.073
Total passiu30.035.44726.798.035
Fluxos d'explotació3.640.876 €Fluxos d'inversió-4.293.837 €
Fluxos de finançament-403.463 €Variació de tresoreria-1.056.425 €

Solvència (Llei 2/1999)

Cobertura del capital mínim obligatori (art. 27)172,7 % Capital mínim12.000.000 €
Ràtio de cobertura de reserves (art. 23 bis)0,102 Índex de liquiditat operativa (art. 23 ter)5,85
Solvència II (orientativa)170 %SCR orientatiu12.000.000 €

Borsa

Cotització a 31-12185,98 €Variació anual+181,3 %
BPA1,2900 €PER143,94
Dividends pagats0 €Payout—

Evolució mensual

MesAsseguratsIngressosResultat d'explotacióBenefici net
Gen33.8772.214.32474.43275.800
Feb48.3672.204.208154.540156.321
Mar56.6312.470.212167.467169.919
Abr60.5362.592.322281.502284.370
Mai61.8242.650.001302.224305.738
Jun63.9262.725.733301.173305.269
Jul65.7972.810.077366.556371.896
Ago68.4812.901.739385.454392.187
Set67.4733.263.973486.279379.794
Oct66.0133.356.100469.314311.740
Nov65.2863.315.462477.460318.883
Des64.4603.270.209481.893323.024

Fets rellevants

27/01/2005Esdeveniment: Esvoranc del Carmel
07/07/2005Esdeveniment: Atemptats de Londres
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,101 = 51 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies
Supervisió P23TÍndex de liquiditat operativa de 2,89 (art. 23 ter): pla de millora de liquiditat en 60 dies
Sanció S6Protecció dels clients, trams 2005 (art. 64.5, lleu): 7,3 reclamacions per 1.000 assegurats el 200440.000 €
Sanció S7Servei d atenció al client (Orden ECO/734/2004, lleu): Les reclamacions passen de 5,4 a 7,3 per 1.000 assegurats (+33 %) el 2004; mediana del sector:…19.937 €
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,102 = 51 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies
Sanció S6Protecció dels clients, trams 2005 (art. 64.5, lleu): 8,1 reclamacions per 1.000 assegurats el 200560.000 €

Qualificació EQA

A-
A- reflecteix un perfil sòlid, amb una rendibilitat tècnica sana (ràtio combinat de 87,5%, per sota del 100%) i un ROE del 16,7%, que indica una bona generació de valor per a l'accionista. El compliment del requisit de solvència (Sí), l'absència d'activació de l'indicador RCR i cap diagnòstic advers (0) confirmen una posició de capital adequada en el conjunt de l'exercici S2. Tot i això, la puntuació de 70,5 punts i un rating intern de 78,5 no arriben als nivells més alts de l'escala, cosa que justifica el matís negatiu i no una qualificació A plena.
SegurosWeb · Informe generat el 02/11/2026 a partir de les dades del joc. Les xifres de solvència segueixen la Llei 2/1999 de les Asseguradores; la ràtio de Solvència II és orientativa.