← Fitxa

Videco Assegurances

Informe anual 2005 · Exercici tancat a 31 de desembre
Ingressos
16,67 M€
+37,6 % vs 2004
Benefici net
1,75 M€
any anterior 1,14 M€
Assegurats
21.674
quota 3,2 %
ROE / ROA
10,9 %
ROA 10,38 %

Compte de resultats

20052004Var.
Ingressos (facturació)16.667.251 €12.114.732 €+37,6 %
Alliberament de provisions de l'any anterior363.025 €130.343 €+178,5 %
Despeses d'explotació14.521.285 €10.663.924 €+36,2 %
Resultat d'explotació2.508.990 €1.581.151 €+58,7 %
Ingressos financers182.796 €165.250 €+10,6 %
Despeses financeres0 €0 €
Resultat abans d'impostos2.691.786 €1.746.401 €+54,1 %
Impost de societats942.125 €611.240 €+54,1 %
Benefici net1.749.661 €1.135.161 €+54,1 %
Dividends pagats67.947 €0 €

Balanç i fluxos d'efectiu

Actiu20052004
Cartera d'inversions4.609.3672.570.408
Participacions en asseguradores12.242.29412.242.294
Tresoreria0129.619
Total actiu16.851.66114.942.321
Passiu20052004
Fons propis16.018.29914.336.585
Provisions tècniques833.363605.737
Deute financer00
Total passiu16.851.66114.942.321
Fluxos d'explotació1.977.287 €Fluxos d'inversió-2.038.959 €
Fluxos de finançament-67.947 €Variació de tresoreria-129.619 €

Solvència (Llei 2/1999)

Cobertura del capital mínim obligatori (art. 27)457,7 % Capital mínim3.500.000 €
Ràtio de cobertura de reserves (art. 23 bis)0,072 Índex de liquiditat operativa (art. 23 ter)32,70
Solvència II (orientativa)458 %SCR orientatiu3.500.000 €

Borsa

Cotització a 31-1292,82 €Variació anual+12,7 %
BPA0,5500 €PER168,43
Dividends pagats67.947 €Payout6,0 %

Evolució mensual

MesAsseguratsIngressosResultat d'explotacióBenefici net
Gen17.8601.200.400128.68287.189
Feb18.5401.240.110205.862137.573
Mar19.2161.289.137141.68196.192
Abr19.3461.291.055175.684118.431
Mai20.2151.341.602214.225200.510
Jun20.9291.389.232219.749147.357
Jul22.6561.503.131258.946173.226
Ago23.5021.553.521236.486159.048
Set23.0241.523.786243.681164.020
Oct22.3781.485.135245.664166.037
Nov21.2201.411.059219.997150.300
Des21.6741.439.081218.332149.779

Fets rellevants

27/01/2005Esdeveniment: Esvoranc del Carmel
07/07/2005Esdeveniment: Atemptats de Londres
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,071 = 71 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies
Sanció S6Protecció dels clients, trams 2005 (art. 64.5, lleu): 7,9 reclamacions per 1.000 assegurats el 200460.000 €
Supervisió P23Pla de reforç de reserves (art. 23 bis.3): RCR 0,072 = 36 % del mínim · comunicació en 10 dies (art. 40) i pla en 45 dies · sense dividends (art. 22.…
Sanció S3Reserves insuficients (art. 23 bis.3c i 63, greu): RCR de 0,072 a desembre de 2005 (mínim del tram: 0,20)110.761 €
Sanció S6Protecció dels clients, trams 2005 (art. 64.5, lleu): 8,4 reclamacions per 1.000 assegurats el 200560.000 €

Qualificació EQA

A
Aquesta asseguradora mostra un perfil sòlid, amb un combined ratio de 80,8%, que indica una rendibilitat tècnica clarament positiva, i un ROE de 10,9%, que confirma una bona capacitat de generar valor per a l'accionista al tancament de l'exercici (S2, any complet). El compliment de la solvència (Sí), l'absència d'incidències en el RCR (No) i cap alerta diagnòstica (0) reforcen la fortalesa del balanç. Tot plegat justifica la nota A (77 punts), en línia amb el rating de 77,9, i no arriba al nivell superior perquè hi ha marge de millora en rendibilitat.
SegurosWeb · Informe generat el 03/11/2026 a partir de les dades del joc. Les xifres de solvència segueixen la Llei 2/1999 de les Asseguradores; la ràtio de Solvència II és orientativa.