SegurosWeb

Videco

Fitxa d'asseguradora · 2008
Accedir
Videco Assegurances
Activa 2 premis anteriors Darrera actualització 08-11-26
Constitució 01-01-02
Consultes 19
Editar
Indicadors clau
ROA
8,26%
ROE
9,22%
Permanència
99,29%
Sinistralitat
77,35%
Combinada
83,72%
Endeutament
0,00

Experiència del client · 2008
NPS · Promotors, Passius, Detractors +44 NPS net
59.2%
25.4%
15.4%
● Promotors 59,2% ● Passius 25,4% ● Detractors 15,4%
CSAT · Satisfacció del client
3,05
★★★★★
sobre 5
5★
12,3%
4★
27,1%
3★
25,7%
2★
23,0%
1★
12,0%
Reclamacions
213
reclamacions any 2008
19%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
1,0 pòlisses equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 10.000 · sector 4.681 · 1 pòlisses actives · la més important, Plus, aporta el 100,0 % dels clients
Per territori
1,9 vegueries equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.245 · sector 3.957 · present a 2 de 9 vegueries · Metropolità concentra el 61,1 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-3,3 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
44
Sector: 45
Reclamacions
8,7
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
−966
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
20.008.735€
vs 2007
Despeses 2008
18.055.295€
vs 2007
Allib. provisions
500.218€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
2.453.659€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
2.033.326€
vs 2007
Dividends
67.947€
Impostos
1.094.868€
IT Asseg.
393.029€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
130.057€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008 ROA 8,26 % · Solvència II (orientativa) 601 % (SCR 3.668.947 €)
Actiu20082007Var.
Cartera d'inversions12.366.236 €9.900.639 €+24,9 %
Participacions en asseguradores12.242.294 €12.242.294 €+0,0 %
Tresoreria0 €0 €
Total actiu24.608.530 €22.142.933 €
Passiu20082007Var.
Capital social12.742.294 €12.742.294 €+0,0 %
Reserves9.299.602 €7.334.223 €+26,8 %
Provisions tècniques2.566.634 €2.066.416 €+24,2 %
Deute financer0 €0 €
Total passiu24.608.530 €22.142.933 €
Fluxos d'efectiu 2008Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)2.533.545 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-2.465.597 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)-67.947 €
Variació de tresoreria0 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
Facturació Sinistres Mercats VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 21/01 Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−0,8 % +1,3 % −0,7 % 31,0
2 17/03 Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−1,7 % −0,6 % −2,2 % 33,4
3 19/05 Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
−2,1 % −4,4 % +9,3 % 17,3
4 15/07 Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−1,2 % +0,4 % −7,0 % 23,7
5 15/09 Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
−1,6 % −0,8 % −18,3 % 37,0
6 10/10 Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−3,9 % −3,6 % −14,3 % 51,8
7 20/11 Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−0,8 % −1,7 % +1,1 % 75,9
8 15/12 Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−0,4 % −0,0 % +15,7 % 42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008 ★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici
259.396 €
Maig 2007 · anterior 221.107 €
Pitjor mes de benefici
2.404 €
Febrer 2002 · anterior 3.315 €
Màxim de clients
27.486
Setembre 2007 · anterior 27.389
Mínim de clients
1.263
Març 2002 · anterior 1.293
Màxima facturació mensual
1,88 M€
Setembre 2007 · anterior 1,88 M€
Mínima facturació mensual
79.360 €
Març 2002 · anterior 81.228 €
Màxim a borsa ★ 2008
157,44 €
21 de desembre 2008 · anterior 155,31 €
Mínim a borsa
38,72 €
13 de febrer 2003 · anterior 38,96 €
Quota de mercat màxima
4,94 %
Agost 2007 · anterior 4,93 %
Capitalització màxima ★ 2008
42,79 M€
21 de desembre 2008 · anterior 42,21 M€
Fons propis màxims ★ 2008
22,04 M€
Desembre 2008 · anterior 20,08 M€
Plantilla màxima
71
Abril 2007 · anterior 70
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 72 (71 màxims i 1 mínims, en 14 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
BorsaCapitalització màxim 42,79 M€42,21 M€21 de desembre 2008
BorsaTancament màxim 157,44 €155,31 €21 de desembre 2008
BorsaMàxim diari màxim 159,28 €157,34 €21 de desembre 2008
BorsaMínim diari màxim 154,03 €151,50 €21 de desembre 2008
DespesesLloguers màxim 4.943 €4.853 €Gener 2008
DespesesMorositat màxim 24.028 €22.899 €Desembre 2008
DespesesSalaris màxim 70.683 €69.944 €Gener 2008
DespesesSeguretat Social màxim 10.602 €10.492 €Gener 2008
Fons propisTotal màxim 22,04 M€20,08 M€Desembre 2008
PreuPlus màxim 833,10 €832,71 €Desembre 2008
RàtiosPER mínim 103,0 ×103,2 ×Febrer 2008
RàtiosSinistres màxim 5.136,07 %5.136,06 %Juliol 2008
Sinistres (nombre)Plus màxim 416395Gener 2008
EstructuraSinistres màxim 74,03 %73,81 %Juliol 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
18,21 M€
MRR 1,5 M€ × 12
Δ ARR any/any
-15,6%
vs desembre 2007
ARPU anual
833 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
3,1%
≈ 564 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 1,52 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 18,2 M€ (97%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,1 M€ (+0%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) -15,6%
ARR Churn rate 3,1%/any
ARPU anual 833 €
Net Expansion ARR +0,1 M€
MRR darrer mes 1,52 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2007: disponible.

1Rendibilitat
ROA
8,26%
ant. 10,36%
Videco
8,26%
Sector
8,57%
-0,31% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
9,22%
ant. 11,42%
Videco
9,22%
Sector
8,12%
+1,10% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
2,96%
ant. 3,58%
Videco
2,96%
Sector
8,84%
-5,88% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
16,28%
Primer any
+3,32% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
17,08%
Primer any
+3,01% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
9,77%
Primer any
+2,03% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,62€
Primer any
+0,25€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
77,35%
ant. 75,93%
+7,86% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
83,72%
ant. 81,98%
-3,32% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,29%
ant. 98,39%
Videco
99,29%
Sector
99,19%
+0,10% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,18%
Primer any
Videco
0,18%
Sector
10,12%
-9,94% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
949,13€
Primer any
-1.176,51€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
24.595€
ant. 25.145€
+12.521,29€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.171€
ant. 1.124€
+25,78€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
23.424€
Primer any
+12.495,51€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,00
ant. 0,00
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
277.899€
Primer any
+143.914,91€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
14.161€
Primer any
+517,02€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
263.738€
Primer any
+263.729,56€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
12,27%
Primer any
+2,30% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — Videco 2008 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2008-01-01 6,15 4,30 10,00 4,61 5,97 3,84 2,56 10,00 0,89 7,83 4,27 0,00 60,44
2008-02-01 7,03 4,73 10,00 4,61 6,89 4,56 2,93 10,00 0,89 9,24 4,94 0,00 65,82
2008-03-01 6,66 4,57 10,00 4,61 5,15 3,14 2,77 10,00 0,87 9,01 3,69 0,00 60,47
2008-04-01 6,23 4,37 10,00 4,61 6,18 3,88 2,60 10,00 0,86 9,82 4,41 0,00 62,98
2008-05-01 6,91 4,71 10,00 4,61 9,16 4,44 2,88 10,00 0,84 8,57 6,54 0,00 68,65
2008-06-01 6,46 4,49 10,00 4,61 6,62 4,07 2,69 10,00 0,83 9,85 4,72 0,00 64,34
2008-07-01 5,97 4,26 10,00 4,61 6,12 3,64 2,49 10,00 0,80 9,06 4,37 0,00 61,31
2008-08-01 6,76 4,66 10,00 4,61 6,99 4,28 2,82 10,00 0,78 8,40 4,99 0,00 64,28
2008-09-01 6,46 4,54 10,00 4,61 6,74 4,04 2,69 10,00 0,76 8,93 4,82 0,00 63,60
2008-10-01 6,40 4,50 10,00 4,61 6,63 3,92 2,67 10,00 0,74 7,25 4,75 0,00 61,47
2008-11-01 6,65 4,64 10,00 4,61 6,68 4,11 2,77 10,00 0,74 9,58 4,78 0,00 64,57
2008-12-01 6,49 4,58 10,00 4,61 6,25 3,95 2,70 10,00 0,74 9,53 4,48 0,00 63,34
MITJANA 6,514,5310,004,616,623,992,7110,000,818,924,730,00 63,44
Radar Rating V2 — Videco 2008 12 components · escala 0–10 per component 2007 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 6,5/10 · D1 Sinistralitat 4,5/10 · D1 Endeutament 10,0/10 · D1 ROE 4,6/10 · D2 Marge net 6,6/10 · D2 Eficiència 4,0/10 · D2 Mg.Vendes 2,7/10 · D3 Ben/Emp 10,0/10 · D3 Quota primes 0,8/10 · D3 Permanència 8,9/10 · D4 BPU 4,7/10 · D4 Creixement 0,0/10 · D4 63,4 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2007 (any anterior)
Component Dim. 2008 2007Δ Barra
Combined D1 6,51 7,21 -0,69
Sinistralitat D1 4,53 4,81 -0,29
Endeutament D1 10,00 10,00 0,00
ROE D2 4,61 5,71 -1,10
Marge net D2 6,62 6,99 -0,37
Eficiència D2 3,99 4,61 -0,62
Mg.Vendes D3 2,71 3,00 -0,29
Ben/Emp D3 10,00 10,00 0,00
Quota primes D3 0,81 0,97 -0,16
Permanència D4 8,92 9,82 -0,90
BPU D4 4,73 4,91 -0,18
Creixement D4 0,00 10,00 -10,00
TOTAL 63,44/100 650,23 -586,79
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
1 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
833,10€
Plus
Preu més alt
833,10€
Plus
Preu mitjà
833,10€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Plus
833,10€
preu de referència (€/mes)
+0,2% vs gen.
-17,11€ vs sector (-2%)
Sector: 850,21€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Videco 833,10 Sector (mitjana) 850,21 Plus Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — Videco 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Plus23.896238,07M €
Plus 830,26 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Plus
-27,34
Molt elàstica
rang [-213,62, 8,06] · n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Plus -27,34 · Molt elàstica 10 canvis 831,61€ 832,71€ +0,13% -1,48% -11,175
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Plus 🟠 Sobre la mit.
mínim 50% màxim
Idx: 95,4 Gap: -4,6% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Plus 12 mesos 831,61€ 867,46€ 867,46€ 867,46€ 1 50% 95,9
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — Videco 2008
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 1,78M € 0 € 99,2% 99,2% +0,0pp
Feb 1,77M € 0 € 99,0% 99,0% +0,0pp
Mar 1,74M € 0 € 98,3% 98,3% +0,0pp
Abr 1,73M € 0 € 99,4% 99,3% +0,1pp
Mai 1,69M € 0 € 97,9% 97,9% +0,0pp
Jun 1,68M € 0 € 99,6% 99,3% +0,3pp
Jul 1,66M € 0 € 98,8% 98,8% +0,0pp
Ago 1,62M € 0 € 97,6% 97,6% +0,0pp
Set 1,60M € 0 € 98,4% 98,4% +0,0pp
Oct 1,54M € 0 € 96,1% 96,1% +0,0pp
Nov 1,52M € 0 € 99,2% 99,2% +0,0pp
Des 1,52M € 0 € 99,6% 79,8% +19,8pp
TOTAL any 19,84M € 0,00M € 98,6% 96,9% +1,7pp
NRR mig anual
98,6%
Saludable
GRR anual
96,9%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+1,7pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
99,2%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
+65,64%
Preu tancament
148,60€
Preu objectiu
114,79€
↓ -22,8% potencial
Capitalització
40.387.845€
BPA anual
7,48€
PER mig
160,4x
Evolució de l'acció — 2008
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 31,7, màxim 77,2.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Molt Alcista (29,6%)Molt Alcista (50,6%)Molt Alcista (56,1%)Molt Alcista (65,6%)
Pivot 129,24€ 116,27€ 109,52€ 106,42€
R1 144,71€ (+26,2%) 141,67€ (+43,6%) 144,95€ (+52,3%) 142,57€ (+58,9%)
R2 174,75€ (+52,4%) 184,68€ (+87,2%) 194,72€ (+104,6%) 195,44€ (+117,9%)
S1 99,20€ (-13,5%) 73,26€ (-25,7%) 59,75€ (-37,2%) 53,55€ (-40,3%)
S2 83,73€ (-27,0%) 47,86€ (-51,5%) 24,32€ (-74,5%) 17,40€ (-80,6%)
RSI (tancament)
55,7
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 160,35€
Inf: 134,62€
Bollinger 99%
Sup: 164,42€
Inf: 130,55€
Mín any: 70,26€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 159,28€
88% del rang
Consens dels analistes
Reduir
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Reduir
Bollinger 99%
Reduir
RSI
Mantenir
EMM
Reduir
Vendre: 1 Reduir: 3 Mantenir: 1
Darrer preu objectiu: 114,79€ · Potencial: -22,8%
Política de dividends
Dividends totals
67.947€
Payout
3,0%
Div. per acció
0,2500€
Dividend yield
0,17%
Distribut 3,0% Reinvertit 97,0%
67.947€ distribuits 1.965.379€ retinguts
Creixement sostenible (Gordon): 8,94% = ROE × (1 − payout)
Escenari Payout Div. anual Creix. sost.
0% actual 0€ 9,2%
25% 508.332€ 6,9%
50% 1.016.663€ 4,6%
75% 1.524.995€ 2,3%
100% 2.033.326€ 0,0%
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 148,60€
Volum diari 7.116,00
Capitalització 40.387.845,40€
Total Return 63,20%
Preu objectiu (2) 102,55€
Bollinger 95% Sup 160,35€
Bollinger 95% Inf 134,62€
Bollinger 99% Sup 164,42€
Bollinger 99% Inf 130,55€
Mitjana Mòbil Exp. 145,18€
RSI 55,68
Volatilitat diària 53,04%
Volatilitat 30d 51,78%
Volatilitat 60d 68,96%
Volatilitat 90d 88,83%
Volatilitat 180d 73,94%
BPA mensual 2008 (€/assegurat)
Organigrama directiu
ENRIC SALA
CEO
Clic per veure perfil
MONTSERRAT CARBÓ
Secretària general
Veure perfil
ESTEVE ROVIRA
Director comercial
Veure perfil
ANNA SERRA
Directora financera
Veure perfil
RAMON POUS
Recursos humans
Veure perfil
JOSEP CASALS
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
MadriSeguros Aseguradora 72,36%
Nucli fundador 15,45%
Petits inversors 12,19%
Total accions271.789
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 4 (67%) Dones 2 (33%)
Estructura de capital
Capital Social 12.742.294 €
Reserves / FFPP totals 22.041.896 €
Accions en circulació 271.789
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversorsMadriSeguros Aseguradora
Ampliació de capital · 01/01/2003
60.000 → 271.789 accions
OPA sobre MadriSeguros: bescanvi 1,2102 accions Videco per acció (prima 20 %). Aportació no dinerària: 70 % de Videma
Abans
Nucli fundador 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Després
MadriSeguros Aseguradora 72,4 %
Nucli fundador 15,5 %
Petits inversors 12,2 %
MadriSeguros Aseguradora +72,4 punts (entra) Nucli fundador −54,5 punts Petits inversors −17,8 punts
Constitució · 01/01/2002
60.000 accions
Nucli fundador 70,0 %
Petits inversors 30,0 %
Historial directiu (càrrecs anteriors)
CàrrecNom i cognomsNomenamentCessamentMotiu
CEO Xavier Balcells 01/01/2002 31/12/2006 Fi de mandat
Director comercial Miquel Badia 01/01/2002 31/12/2006 Fi de mandat
Recursos humans Xavier Ferrer 01/01/2002 31/12/2006 Fi de mandat
Ratings externs 2008
EQA
Solvència
A-
★ S2 — tancament desembre 31-12-08

A- (68,4 punts) reflecteix un perfil sòlid, amb una rendibilitat tècnica destacada: un ràtio combinat de 84,3%, clarament per sota del 100%, indica un marge de subscripció confortable. El compliment de la solvència (sol: Sí), l'absència d'alertes diagnòstiques (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR reforcen la fortalesa del balanç al tancament de l'exercici (S2). La nota no arriba a un nivell superior perquè el ROE de 8,4% és moderat i la puntuació de rating de 61,9 queda per sota de la qualificació global, cosa que limita el marge de millora.

EQA
Solvència
A-
★ S1 — tancament juny 30-06-08

Una ràtio combinada de 84,1 indica una rendibilitat tècnica sòlida i amb marge respecte al llindar del 100 %, i s'acompanya d'un ROE del 8,5 %, moderat però positiu. El compliment del requisit de solvència (sol: Sí), l'absència de diagnòstics adversos (diag: 0) i la no activació de l'indicador RCR reforcen la percepció d'estabilitat financera durant el S1. Tanmateix, el score de rating de 61,4 i una rendibilitat del capital només correcta limiten la nota a A- (68,6 punts) i impedeixen assolir un nivell superior.

Participacions en altres asseguradores
70,00%
Filial 175.000 accions Des del 01/01/2003
Cost 9.742.294 € Valor de mercat 9.199.750 € -5,6 %

70 % de Videma (antiga MadriSeguros) a canvi d'accions de Videco

Associada 50.000 accions Des del 01/03/2004
Cost 2.500.000 € Valor de mercat 5.822.500 € +132,9 %

Rescat de Pájaro de la Paz

Notícies de Videco · 2008
21 notícies a Servibancos · 19 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
desembre
26
des
Borsa Breu
Videco: Els analistes rebaixen la recomanació a «Acumular» (abans «Comprar»)
La cotització cau un 0,94 %.
8
des
Borsa Breu
Videco: Un banc d'inversió inclou el valor a la seva cartera recomanada
La cotització puja un 2,28 %.
octubre
23
oct
Empreses Destacada
La caiguda dels ingressos retalla un 18 % el benefici de Videco
Benefici net de 500.415 € (613.543 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (833.249 €).
20
oct
Empreses
Què esperen els analistes de Videco: un benefici de 833.249 €, un 36 % més
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 833.249 €. Resultats el 23 d'octubre de 2008.
8
oct
Empreses
Videco perd 952 clients al setembre i Beatz-Cornellà/La Meitat en guanya 855
Balanç de clients de setembre: Beatz-Cornellà/La Meitat suma 855 assegurats i Videco en perd 952.
7
oct
Borsa Destacada
Videco cotitza en màxims històrics: 115,45 € per acció
Nou màxim històric de cotització: 115,45 € (rècord anterior: 113,51 €).
setembre
29
set
Economia Esmentada
Una setmana per oblidar: la borsa asseguradora perd un 3,92 %
L'índex cau un 3,92 % en la setmana del 22 al 28 de setembre de 2008. El més destacat: Videco es dispara un 6,21 % a borsa.
23
set
Borsa
Videco es dispara un 6,21 % a borsa
L'acció puja un 6,21 %, davant d'un -3,12 % de l'índex del sector. Al parquet es parla d'especulació sobre un acord comercial que la companyia no ha confirmat.
20
set
Borsa
Videco es dispara un 4,89 % a borsa
L'acció puja un 4,89 %, davant d'un -4,72 % de l'índex del sector. Al parquet es parla de compres d'oportunitat: el mercat creu que la caiguda havia estat excessiva.
agost
22
ago
Borsa Breu
Videco: Dubtes dels analistes sobre la suficiència de les provisions
La cotització cau un 1,64 %.
juliol
24
jul
Empreses Destacada
La caiguda dels ingressos retalla un 8 % el benefici de Videco
Benefici net de 578.048 € (626.752 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (783.597 €).
21
jul
Empreses
Què esperen els analistes de Videco: un benefici de 783.597 €, un 25 % més
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 783.597 €. Resultats el 24 de juliol de 2008.
maig
26
mai
Borsa Breu
Videco: Un fons institucional entra al capital amb un paquet significatiu
La cotització puja un 2,78 %.
8
mai
Empreses
Els clients donen l'esquena a Videco: −537 a l'abril
Balanç de clients d'abril: Beatz-Cornellà/La Meitat suma 872 assegurats i Videco en perd 537.
1
mai
Empreses
Videco paga un dividend de 0,25 € per acció
Dividend de maig: 0,25 € per acció, amb una rendibilitat del 0,33 %.
abril
23
abr
Empreses Destacada
Videco guanya un 6 % més gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 492.158 € (463.132 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (715.381 €).
20
abr
Empreses
Què esperen els analistes de Videco: un benefici de 715.381 €, un 54 % més
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 715.381 €. Resultats el 23 d'abril de 2008.
març
10
mar
Regulació i lleis
Videco torna a ser sancionada: multa de 60.000 € per protecció dels clients, trams 2005
Sanció de 60.000 € per protecció dels clients, trams 2005; ja en porta set.
gener
29
gen
Empreses
El creixement dels ingressos impulsa el benefici de Videco (+20 %)
Benefici net de 589.685 € (489.917 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (662.808 €).
26
gen
Empreses
Expectació a Videco: el mercat espera un salt del benefici del 35 %
Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 662.808 €. Resultats el 29 de gener de 2008.
25
gen
Regulació i lleis Esmentada
14 asseguradores han de presentar un pla de reforç de reserves
Afectades: Videco, Catase, ExpoSegur, Securiton, Cavitir, Videma, Beatz-Cornellà/La Meitat , Athis, Seguros Catalana, X-Press, Catius, Curial, Fecat i Urbac.
1. Ingressos de Videco — 2008
MesPlusComissionsTarifesDividendsTOTAL
2008-01-011.783.318,344.889,2710.293,200,001.798.500,81
2008-02-011.765.206,424.833,2210.175,200,001.780.214,84
2008-03-011.735.459,964.761,7810.024,800,001.750.246,54
2008-04-011.725.821,434.749,059.998,000,001.740.568,48
2008-05-011.688.784,144.647,029.783,2087.500,001.703.214,36
2008-06-011.681.968,864.636,389.516,780,001.696.122,02
2008-07-011.662.307,564.571,029.623,200,001.676.501,78
2008-08-011.622.878,904.461,209.392,000,001.636.732,10
2008-09-011.597.060,514.389,389.240,800,001.610.690,69
2008-10-011.535.364,174.208,509.081,500,001.548.654,17
2008-11-011.523.835,734.182,288.804,800,001.536.822,81
2008-12-011.517.352,804.152,648.960,960,001.530.466,40
ANUAL19.839.358,8254.481,74114.894,4487.500,0020.008.735,00
2. Despeses de Videco — 2008
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisSancions i ERETOTAL
2008-01-011.321.662,7770.683,2010.602,48725,044.942,9235.790,1789.925,0426.977,5119.064,1116.546,215.035,8010.431,3015.287,263.237,300,001.630.911,11
2008-02-011.269.934,5269.777,6310.466,64738,064.905,6034.892,2189.010,7426.703,2218.870,2816.556,004.984,6010.147,2215.131,833.204,390,001.575.322,94
2008-03-011.262.765,0369.882,5110.482,38717,664.924,3234.829,9187.512,3326.253,7018.202,5616.277,294.900,699.976,4114.877,103.150,4460.000,001.624.752,32
2008-04-011.273.355,2969.987,3910.498,11728,224.911,0634.463,2687.028,4226.108,5319.842,4816.361,344.873,5910.095,3014.794,833.133,020,001.576.180,85
2008-05-011.216.981,1469.076,4410.361,47720,724.925,4633.893,9785.160,7225.548,2219.076,0015.669,574.769,009.708,3214.307,003.236,110,001.513.434,13
2008-06-011.230.234,4869.179,8010.376,97721,264.934,9433.413,6084.806,1025.441,8319.166,1815.943,554.749,149.498,2814.756,263.053,020,001.526.275,42
2008-07-011.235.635,7969.283,8410.392,58735,484.924,1433.027,0983.825,0925.147,5320.620,9715.591,474.694,209.556,0614.250,273.017,700,001.530.702,20
2008-08-011.173.341,4468.367,4710.255,12703,744.921,0832.079,9581.836,6124.550,9820.295,4815.057,944.582,859.329,3714.075,902.946,120,001.462.344,04
2008-09-011.164.325,2668.469,9810.270,50740,044.917,7832.213,8180.534,5324.160,3619.811,5015.140,494.509,939.180,9413.690,872.899,240,001.450.865,24
2008-10-011.122.611,0667.549,0210.132,35727,624.938,9630.043,8977.432,7123.229,8122.610,3513.008,704.181,378.827,3312.853,832.787,580,001.400.934,57
2008-11-011.103.513,3567.650,6610.147,60733,984.912,8029.660,6876.841,1423.052,3422.898,6612.755,634.303,108.759,8912.909,312.766,280,001.380.905,43
2008-12-011.103.372,1367.751,6410.162,75707,944.925,1630.456,2876.523,3222.957,0024.028,3212.855,924.285,318.876,7113.008,962.754,840,001.382.666,27
ANUAL14.477.732,26827.659,58124.148,958.699,7659.084,22394.764,821.000.436,75300.131,03244.486,89181.764,1155.869,58114.387,13169.943,4236.186,0460.000,0018.055.294,52
3. Compte de Resultats de Videco — 2008
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.DividendsImpostosEBTBenefici Net
2008-01-011.798.500,8144.962,521.630.911,11212.552,220,0088.825,93253.788,38164.962,45
2008-02-011.780.214,8444.505,361.575.322,94249.397,260,00101.588,33290.252,37188.664,04
2008-03-011.750.246,5443.756,171.624.752,32169.250,390,0074.593,77213.125,06138.531,29
2008-04-011.740.568,4843.514,221.576.180,85207.901,850,0089.098,52254.567,20165.468,68
2008-05-011.703.214,3642.580,361.513.434,13232.360,5967.947,25129.153,15369.009,01239.855,86
2008-06-011.696.122,0242.403,051.526.275,42212.249,650,0093.005,08265.728,80172.723,72
2008-07-011.676.501,7841.912,541.530.702,20187.712,120,0084.888,90242.539,71157.650,81
2008-08-011.636.732,1040.918,301.462.344,04215.306,360,0094.657,87270.451,06175.793,19
2008-09-011.610.690,6940.267,271.450.865,24200.092,720,0089.907,20256.877,70166.970,51
2008-10-011.548.654,1738.716,351.400.934,57186.435,950,0085.015,38242.901,10157.885,71
2008-11-011.536.822,8138.420,571.380.905,43194.337,950,0084.971,69242.776,25157.804,56
2008-12-011.530.466,4038.261,661.382.666,27186.061,790,0079.162,21226.177,75147.015,54
ANUAL20.008.735,00500.218,3718.055.294,522.453.658,8567.947,251.094.868,033.128.194,392.033.326,36
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Videco 2008
MesPlusTOTAL
2008-01-0125.73325.733
2008-02-0125.43825.438
2008-03-0125.06225.062
2008-04-0124.99524.995
2008-05-0124.45824.458
2008-06-0124.40224.402
2008-07-0124.05824.058
2008-08-0123.48023.480
2008-09-0123.10223.102
2008-10-0122.15022.150
2008-11-0122.01222.012
2008-12-0121.85621.856
TOTAL286.746286.746
5. Preus per pòlissa — Videco 2008
MesPlusVariació
2008-01-01831,61+2,58%
2008-02-01832,71+0,13%
2008-03-01830,96-0,21%
2008-04-01828,56-0,29%
2008-05-01828,58—
2008-06-01827,13-0,18%
2008-07-01829,15+0,24%
2008-08-01829,41+0,03%
2008-09-01829,57+0,02%
2008-10-01831,80+0,27%
2008-11-01830,73-0,13%
2008-12-01833,10+0,29%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a Videco — 2008.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · Videco · 2008