HHI 2.314 · sector 3.531 · 7 pòlisses actives · la més important, Essencial, aporta el 39,3 % dels clients
Per territori
— vegueries equivalents
Sense dades
present a 7 de 9 vegueries · Alt Pirineu concentra el 35,0 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
-0,8 %
Més barat que la mitjana del sector
NPS
—
Reclamacions
—
Efecte sobre els clients
+9.026
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2010
43.069.683€
vs 2009
Despeses 2010
2.498.072€
vs 2009
Allib. provisions
2.282.131€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
42.853.743€
vs 2009
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
43.136.997€
vs 2009
Dividends
0€
Previst 0,33 €/acció, però bloquejat per l'art. 22 (solvència, RCR, ILO o reserves).
Impostos
0€
Compensat amb bases imposables negatives d'anys anteriors.
IT Asseg.
0€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
0€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2010
FacturacióSinistresMercatsCatàstrofesVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
04/02
Pànic pel deute del sud d'Europa
Mercats · xoc de mercat -4,0 %
+0,6 %
+0,6 %
—
26,0
2
08/03
Gran nevada a Catalunya
Catàstrofes · xoc de mercat -0,5 % · cost per al sector 3.500.000 € · Comarques_Gironines,Metropolita_Barcelona,Comarques_Centrals,Penedes
−0,3 %
−0,3 %
—
17,7
3
15/04
Núvol de cendra de l'Eyjafjallajökull
Mercats · xoc de mercat -1,0 %
+0,6 %
+0,6 %
—
16,2
4
03/05
Primer rescat de Grècia
Mercats · xoc de mercat -1,0 %
+0,6 %
+0,6 %
—
30,0
5
06/05
Flash crash a Wall Street
Mercats · xoc de mercat -4,0 %
+0,6 %
+0,6 %
—
32,8
6
10/05
Mecanisme europeu d'estabilitat
Mercats · xoc de mercat +7,0 %
+0,6 %
+0,6 %
—
28,4
7
20/05
Por al contagi del deute
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,6 %
+0,6 %
—
45,8
8
23/07
Publicació dels tests d'estrès
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
+0,2 %
+0,2 %
—
24,2
9
22/11
Rescat d'Irlanda
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,9 %
+0,9 %
—
21,6
10
29/11
Victòria d'UBC a les eleccions
Mercats · xoc de mercat +1,5 %
+0,9 %
+0,9 %
—
23,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2010★ 2010 = batut aquest any
Millor mes de benefici
558.762 €
Juny 2008 · anterior 477.702 €
Pitjor mes de benefici
-408.290 €
Març 2001 · anterior -584 €
Màxim de clients
103.445
Desembre 2003 · anterior 102.397
Mínim de clients
1.583
Febrer 1999 · anterior 1.607
Màxima facturació mensual
3,62 M€
Setembre 2008 · anterior 3,60 M€
Mínima facturació mensual
97.010 €
Febrer 1999 · anterior 102.041 €
Màxim a borsa
63,71 €
13 de juliol 2008 · anterior 63,02 €
Mínim a borsa
3,47 €
9 d'octubre 1999 · anterior 3,48 €
Quota de mercat màxima
10,26 %
Desembre 2003 · anterior 10,18 %
Capitalització màxima
79,64 M€
13 de juliol 2008 · anterior 78,78 M€
Fons propis màxims
41,38 M€
Desembre 2009 · anterior 36,91 M€
Plantilla màxima
338
Desembre 2003 · anterior 336
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
44,74 M€
MRR 3,7 M€ × 12
Δ ARR any/any
+8,9%
vs desembre 2009
ARPU anual
572 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
0,0%
≈ 0 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2010 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 3,73 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)44,7 M€ (100%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,3 M€ (+1%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+8,9%
ARR Churn rate
0,0%/any
ARPU anual
572 €
Net Expansion ARR
+0,3 M€
MRR darrer mes
3,73 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2009: disponible.
Composició de les despeses — Catase 2010
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
0,00%
ant. 9,35%
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
0,00%
ant. 11,79%
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 7,19%
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
98,03%
Primer any
+0,36% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
99,80%
Primer any
+0,00% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
93,98%
Primer any
-0,29% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,00€
Primer any
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
4,52%
ant. 70,64%
+0,49% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
1,97%
ant. 81,08%
-0,36% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
0,00%
ant. 99,84%
Catase
0,00%
Sector
99,99%
-99,99% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
-2,32%
Primer any
Catase
-2,32%
Sector
-2,31%
-0,01% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
1.000.000€
ant. 15.354€
+28.224,56€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
0€
ant. 1.184€
-1.184,00€ vs any ant.
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
1.000.000€
Primer any
+28.224,56€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,09
ant. 0,11
-0,33 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
1.000.000€
Primer any
+28.224,56€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
0€
Primer any
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
1.000.000€
Primer any
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
99,30%
Primer any
+0,64% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
7 / 10
del total disponibles al mercat 2010
Preu més baix
313,73€
Essencial
Preu més alt
2.052,63€
Estrella
Preu mitjà
941,04€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2010 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Essencial
313,73€
preu de referència (€/mes)
-0,5% vs gen.
-16,49€ vs sector
(-5%)
Sector: 330,22€/mes
Obligatòria
530,95€
preu de referència (€/mes)
-6,0% vs gen.
+86,41€ vs sector
(+19.4%)
Sector: 444,54€/mes
Bàsica
647,77€
preu de referència (€/mes)
-0,3% vs gen.
+29,30€ vs sector
(+4.7%)
Sector: 618,47€/mes
Oci
749,05€
preu de referència (€/mes)
-3,4% vs gen.
+4,18€ vs sector
(+0.6%)
Sector: 744,87€/mes
Completa
1.039,07€
preu de referència (€/mes)
-3,3% vs gen.
-49,71€ vs sector
(-4.6%)
Sector: 1.088,78€/mes
A Tot Risc
1.254,06€
preu de referència (€/mes)
-3,2% vs gen.
-96,55€ vs sector
(-7.1%)
Sector: 1.350,61€/mes
Estrella
2.052,63€
preu de referència (€/mes)
-6,7% vs gen.
+19,89€ vs sector
(+1%)
Sector: 2.032,74€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Catase 2010 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Essencial314,59 €/u
Bàsica649,66 €/u
Obligatòria546,65 €/u
Completa1.049,14 €/u
A Tot Risc1.265,69 €/u
Oci769,15 €/u
Estrella2.100,57 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Bàsica
-6,53
Molt elàstica
rang [-41,30, 10,51]
· n=10
Obligatòria
-4,34
Molt elàstica
rang [-50,50, 12,56]
· n=10
A Tot Risc
-2,53
Molt elàstica
rang [-36,81, 14,87]
· n=10
Essencial
-1,26
Moderadament elàstica
rang [-11,82, 3,36]
· n=10
Oci
0,55
Paradoxa / estacional
rang [-18,18, 17,49]
· n=10
Completa
2,92
Paradoxa / estacional
rang [-5,38, 16,57]
· n=10
Estrella
6,34
Paradoxa / estacional
rang [-5,87, 71,43]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Essencial
-1,26 · Moderadament elàstica
10 canvis
315,16€
315,39€
+0,07%
-0,19%
-2,568
↳
Feb →
Mar
315,16€
315,39€
+0,07%
-0,19%
-2,568
↳
Mar →
Abr
315,39€
315,84€
+0,14%
-0,19%
-1,316
↳
Abr →
Mai
315,84€
315,38€
-0,15%
-0,49%
3,362
↳
Mai →
Jun
315,38€
314,73€
-0,21%
-0,13%
0,648
↳
Jun →
Jul
314,73€
315,11€
+0,12%
-0,17%
-1,406
↳
Jul →
Ago
315,11€
314,76€
-0,11%
+0,04%
-0,383
↳
Ago →
Set
314,76€
314,04€
-0,23%
-0,35%
1,529
↳
Set →
Oct
314,04€
313,51€
-0,17%
+0,02%
-0,097
↳
Oct →
Nov
313,51€
313,43€
-0,03%
+0,30%
-11,820
↳
Nov →
Des
313,43€
313,90€
+0,15%
-0,08%
-0,501
Obligatòria
-4,34 · Molt elàstica
10 canvis
565,00€
566,14€
+0,20%
+1,52%
7,529
↳
Feb →
Mar
565,00€
566,14€
+0,20%
+1,52%
7,529
↳
Mar →
Abr
566,14€
550,00€
-2,85%
+1,12%
-0,394
↳
Abr →
Mai
550,00€
549,05€
-0,17%
+0,89%
-5,179
↳
Mai →
Jun
549,05€
548,07€
-0,18%
+1,73%
-9,702
↳
Jun →
Jul
548,07€
548,66€
+0,11%
+1,35%
12,559
↳
Jul →
Ago
548,66€
550,00€
+0,24%
+1,64%
6,712
↳
Ago →
Set
550,00€
548,51€
-0,27%
+1,94%
-7,150
↳
Set →
Oct
548,51€
548,28€
-0,04%
+2,12%
-50,497
↳
Oct →
Nov
548,28€
530,00€
-3,33%
+1,56%
-0,467
↳
Nov →
Des
530,00€
531,36€
+0,26%
+0,82%
3,177
Bàsica
-6,53 · Molt elàstica
10 canvis
650,00€
649,14€
-0,13%
+1,05%
-7,951
↳
Feb →
Mar
650,00€
649,14€
-0,13%
+1,05%
-7,951
↳
Mar →
Abr
649,14€
650,19€
+0,16%
+1,00%
6,203
↳
Abr →
Mai
650,19€
650,00€
-0,03%
+1,21%
-41,302
↳
Mai →
Jun
650,00€
650,92€
+0,14%
+1,49%
10,513
↳
Jun →
Jul
650,92€
651,99€
+0,16%
+0,71%
4,333
↳
Jul →
Ago
651,99€
650,00€
-0,31%
+1,30%
-4,246
↳
Ago →
Set
650,00€
649,02€
-0,15%
+1,42%
-9,431
↳
Set →
Oct
649,02€
648,48€
-0,08%
+1,73%
-20,776
↳
Oct →
Nov
648,48€
650,00€
+0,23%
+0,47%
2,002
↳
Nov →
Des
650,00€
648,67€
-0,20%
+0,94%
-4,614
Oci
0,55 · Paradoxa / estacional
10 canvis
775,00€
775,38€
+0,05%
-0,89%
-18,177
↳
Feb →
Mar
775,00€
775,38€
+0,05%
-0,89%
-18,177
↳
Mar →
Abr
775,38€
775,00€
-0,05%
0,00%
0,000
↳
Abr →
Mai
775,00€
776,46€
+0,19%
-0,18%
-0,955
↳
Mai →
Jun
776,46€
775,98€
-0,06%
-1,08%
17,488
↳
Jun →
Jul
775,98€
776,56€
+0,07%
-0,18%
-2,437
↳
Jul →
Ago
776,56€
775,00€
-0,20%
-0,55%
2,725
↳
Ago →
Set
775,00€
775,72€
+0,09%
+0,73%
7,900
↳
Set →
Oct
775,72€
774,33€
-0,18%
-0,18%
1,017
↳
Oct →
Nov
774,33€
750,00€
-3,14%
0,00%
0,000
↳
Nov →
Des
750,00€
750,67€
+0,09%
-0,18%
-2,043
Completa
2,92 · Paradoxa / estacional
10 canvis
1.075,00€
1.077,88€
+0,27%
+1,42%
5,306
↳
Feb →
Mar
1.075,00€
1.077,88€
+0,27%
+1,42%
5,306
↳
Mar →
Abr
1.077,88€
1.050,00€
-2,59%
+0,84%
-0,327
↳
Abr →
Mai
1.050,00€
1.048,01€
-0,19%
+0,82%
-4,320
↳
Mai →
Jun
1.048,01€
1.050,29€
+0,22%
+0,83%
3,820
↳
Jun →
Jul
1.050,29€
1.049,30€
-0,09%
+0,50%
-5,266
↳
Jul →
Ago
1.049,30€
1.040,00€
-0,89%
+1,03%
-1,157
↳
Ago →
Set
1.040,00€
1.040,98€
+0,09%
+1,08%
11,453
↳
Set →
Oct
1.040,98€
1.042,43€
+0,14%
+1,19%
8,517
↳
Oct →
Nov
1.042,43€
1.040,00€
-0,23%
+1,25%
-5,378
↳
Nov →
Des
1.040,00€
1.040,85€
+0,08%
+1,35%
16,565
A Tot Risc
-2,53 · Molt elàstica
10 canvis
1.295,00€
1.298,33€
+0,26%
+2,11%
8,209
↳
Feb →
Mar
1.295,00€
1.298,33€
+0,26%
+2,11%
8,209
↳
Mar →
Abr
1.298,33€
1.275,00€
-1,80%
+0,69%
-0,383
↳
Abr →
Mai
1.275,00€
1.275,66€
+0,05%
+0,77%
14,873
↳
Mai →
Jun
1.275,66€
1.272,03€
-0,28%
+0,93%
-3,282
↳
Jun →
Jul
1.272,03€
1.269,00€
-0,24%
+0,42%
-1,765
↳
Jul →
Ago
1.269,00€
1.250,00€
-1,50%
+1,09%
-0,727
↳
Ago →
Set
1.250,00€
1.251,10€
+0,09%
+1,08%
12,239
↳
Set →
Oct
1.251,10€
1.250,71€
-0,03%
+1,15%
-36,813
↳
Oct →
Nov
1.250,71€
1.250,00€
-0,06%
+1,30%
-22,840
↳
Nov →
Des
1.250,00€
1.253,28€
+0,26%
+1,36%
5,183
Estrella
6,34 · Paradoxa / estacional
10 canvis
2.200,00€
2.193,90€
-0,28%
+1,30%
-4,684
↳
Feb →
Mar
2.200,00€
2.193,90€
-0,28%
+1,30%
-4,684
↳
Mar →
Abr
2.193,90€
2.100,00€
-4,28%
+0,51%
-0,120
↳
Abr →
Mai
2.100,00€
2.095,46€
-0,22%
+1,02%
-4,720
↳
Mai →
Jun
2.095,46€
2.098,53€
+0,15%
+1,01%
6,895
↳
Jun →
Jul
2.098,53€
2.096,51€
-0,10%
+0,25%
-2,597
↳
Jul →
Ago
2.096,51€
2.100,00€
+0,17%
+1,25%
7,490
↳
Ago →
Set
2.100,00€
2.094,37€
-0,27%
+0,99%
-3,675
↳
Set →
Oct
2.094,37€
2.090,89€
-0,17%
+0,98%
-5,872
↳
Oct →
Nov
2.090,89€
2.050,00€
-1,96%
+1,45%
-0,741
↳
Nov →
Des
2.050,00€
2.050,41€
+0,02%
+1,43%
71,429
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2011 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🔴 Car
mínim100%màxim
Idx: 125,1Gap: +53,7%n=12 m.
Bàsica🟠 Sobre la mit.
mínim74%màxim
Idx: 105,4Gap: +29,7%n=12 m.
Estrella🟠 Sobre la mit.
mínim68%màxim
Idx: 103,7Gap: +21,3%n=12 m.
Oci🟠 Sobre la mit.
mínim59%màxim
Idx: 103,5Gap: +18,1%n=12 m.
Completa🔵 Sota la mit.
mínim40%màxim
Idx: 96,1Gap: +16,7%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim27%màxim
Idx: 93,3Gap: +10,1%n=12 m.
Essencial🟢 Competitiu
mínim18%màxim
Idx: 94,4Gap: +5,0%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
565,00€
350,00€
444,93€
550,00€
14
100%
127,0
↳
Gen
565,00€
350,00€
444,93€
550,00€
14
100%
127,0
↳
Feb
566,14€
350,59€
444,90€
550,14€
14
100%
127,3
↳
Mar
550,00€
360,00€
442,86€
549,99€
14
100%
124,2
↳
Abr
549,05€
360,23€
443,23€
549,91€
14
100%
123,9
↳
Mai
548,07€
361,08€
443,04€
549,84€
14
99%
123,7
↳
Jun
548,66€
361,24€
442,88€
548,35€
14
100%
123,9
↳
Jul
550,00€
360,00€
435,36€
525,00€
14
100%
126,3
↳
Ago
548,51€
360,05€
435,51€
525,21€
14
100%
125,9
↳
Set
548,28€
359,40€
435,24€
524,23€
14
100%
126,0
↳
Oct
530,00€
350,00€
426,43€
510,00€
14
100%
124,3
↳
Nov
531,36€
349,74€
426,22€
510,72€
14
100%
124,7
↳
Des
530,95€
349,54€
425,96€
509,77€
14
100%
124,6
Bàsica 12 mesos
650,00€
490,00€
607,07€
700,00€
14
76%
107,1
↳
Gen
650,00€
490,00€
607,07€
700,00€
14
76%
107,1
↳
Feb
649,14€
488,99€
607,29€
698,64€
14
76%
106,9
↳
Mar
650,19€
487,58€
607,22€
699,76€
14
77%
107,1
↳
Abr
650,00€
500,00€
620,62€
700,00€
14
75%
104,7
↳
Mai
650,92€
500,52€
620,89€
701,53€
14
75%
104,8
↳
Jun
651,99€
499,83€
621,07€
700,04€
14
76%
105,0
↳
Jul
650,00€
500,00€
617,68€
700,00€
14
75%
105,2
↳
Ago
649,02€
500,35€
617,20€
699,23€
14
75%
105,2
↳
Set
648,48€
500,72€
617,52€
701,18€
14
74%
105,0
↳
Oct
650,00€
515,00€
619,30€
700,00€
14
73%
105,0
↳
Nov
648,67€
515,79€
619,34€
701,59€
14
72%
104,7
↳
Des
647,77€
516,64€
619,69€
703,66€
14
70%
104,5
Estrella 12 mesos
2.200,00€
1.800,00€
2.072,32€
2.300,00€
14
80%
106,2
↳
Gen
2.200,00€
1.800,00€
2.072,32€
2.300,00€
14
80%
106,2
↳
Feb
2.193,90€
1.801,58€
2.073,04€
2.304,11€
14
78%
105,8
↳
Mar
2.100,00€
1.750,00€
2.051,00€
2.300,00€
14
64%
102,4
↳
Abr
2.095,46€
1.746,22€
2.051,26€
2.296,96€
14
63%
102,2
↳
Mai
2.098,53€
1.745,82€
2.051,94€
2.296,07€
14
64%
102,3
↳
Jun
2.096,51€
1.751,00€
2.051,57€
2.294,24€
14
64%
102,2
↳
Jul
2.100,00€
1.700,00€
2.010,93€
2.300,00€
14
67%
104,4
↳
Ago
2.094,37€
1.700,28€
2.011,48€
2.293,50€
14
66%
104,1
↳
Set
2.090,89€
1.697,42€
2.011,10€
2.294,38€
14
66%
104,0
↳
Oct
2.050,00€
1.700,00€
1.982,36€
2.200,00€
14
70%
103,4
↳
Nov
2.050,41€
1.699,43€
1.983,69€
2.206,37€
14
69%
103,4
↳
Des
2.052,63€
1.703,55€
1.982,90€
2.203,52€
14
70%
103,5
Oci 12 mesos
775,00€
650,00€
764,01€
900,00€
14
50%
101,4
↳
Gen
775,00€
650,00€
764,01€
900,00€
14
50%
101,4
↳
Feb
775,38€
650,62€
764,17€
902,07€
14
50%
101,5
↳
Mar
775,00€
650,00€
746,57€
850,00€
14
63%
103,8
↳
Abr
776,46€
651,84€
746,56€
852,22€
14
62%
104,0
↳
Mai
775,98€
652,05€
746,29€
850,83€
14
62%
104,0
↳
Jun
776,56€
653,13€
746,69€
853,05€
14
62%
104,0
↳
Jul
775,00€
650,00€
740,94€
850,00€
14
63%
104,6
↳
Ago
775,72€
651,10€
740,85€
847,53€
14
63%
104,7
↳
Set
774,33€
651,27€
740,89€
847,45€
14
63%
104,5
↳
Oct
750,00€
650,00€
727,17€
830,38€
14
55%
103,1
↳
Nov
750,67€
651,64€
726,86€
828,53€
14
56%
103,3
↳
Des
749,05€
651,46€
726,66€
827,60€
14
55%
103,1
Completa 12 mesos
1.075,00€
900,00€
1.111,72€
1.300,00€
14
44%
96,7
↳
Gen
1.075,00€
900,00€
1.111,72€
1.300,00€
14
44%
96,7
↳
Feb
1.077,88€
898,29€
1.112,04€
1.301,58€
14
45%
96,9
↳
Mar
1.050,00€
900,00€
1.099,07€
1.300,00€
14
38%
95,5
↳
Abr
1.048,01€
897,97€
1.099,20€
1.303,16€
14
37%
95,3
↳
Mai
1.050,29€
897,07€
1.099,22€
1.305,67€
14
37%
95,5
↳
Jun
1.049,30€
897,69€
1.099,76€
1.307,57€
14
37%
95,4
↳
Jul
1.040,00€
900,00€
1.090,25€
1.250,00€
14
40%
95,4
↳
Ago
1.040,98€
900,44€
1.090,42€
1.251,73€
14
40%
95,5
↳
Set
1.042,43€
902,85€
1.090,50€
1.254,14€
14
40%
95,6
↳
Oct
1.040,00€
900,00€
1.068,99€
1.250,00€
14
40%
97,3
↳
Nov
1.040,85€
899,58€
1.069,06€
1.248,91€
14
40%
97,4
↳
Des
1.039,07€
899,55€
1.068,78€
1.246,38€
14
40%
97,2
A Tot Risc 12 mesos
1.295,00€
1.150,00€
1.383,27€
1.599,99€
14
32%
93,6
↳
Gen
1.295,00€
1.150,00€
1.383,27€
1.599,99€
14
32%
93,6
↳
Feb
1.298,33€
1.152,61€
1.383,70€
1.599,06€
14
33%
93,8
↳
Mar
1.275,00€
1.150,00€
1.368,95€
1.599,99€
14
28%
93,1
↳
Abr
1.275,66€
1.150,77€
1.369,25€
1.597,78€
14
28%
93,2
↳
Mai
1.272,03€
1.151,44€
1.369,73€
1.601,31€
14
27%
92,9
↳
Jun
1.269,00€
1.150,60€
1.368,80€
1.596,95€
14
27%
92,7
↳
Jul
1.250,00€
1.150,00€
1.357,92€
1.599,99€
14
22%
92,1
↳
Ago
1.251,10€
1.149,47€
1.357,74€
1.599,10€
14
23%
92,1
↳
Set
1.250,71€
1.146,39€
1.356,66€
1.594,75€
14
23%
92,2
↳
Oct
1.250,00€
1.150,00€
1.321,99€
1.549,99€
14
25%
94,6
↳
Nov
1.253,28€
1.151,16€
1.321,27€
1.545,81€
14
26%
94,9
↳
Des
1.254,06€
1.151,71€
1.320,45€
1.542,75€
14
26%
95,0
Essencial 12 mesos
315,16€
300,00€
331,52€
380,18€
5
19%
95,1
↳
Gen
315,16€
300,00€
331,52€
380,18€
5
19%
95,1
↳
Feb
315,39€
299,73€
331,77€
380,83€
5
19%
95,1
↳
Mar
315,84€
300,00€
329,86€
381,23€
5
20%
95,8
↳
Abr
315,38€
299,37€
330,15€
381,71€
5
19%
95,5
↳
Mai
314,73€
299,02€
330,18€
381,93€
5
19%
95,3
↳
Jun
315,11€
299,03€
330,03€
381,67€
5
19%
95,5
↳
Jul
314,76€
300,00€
334,17€
382,55€
5
18%
94,2
↳
Ago
314,04€
299,40€
334,27€
382,91€
5
18%
93,9
↳
Set
313,51€
298,69€
333,95€
383,01€
5
18%
93,9
↳
Oct
313,43€
300,00€
337,98€
382,11€
5
16%
92,7
↳
Nov
313,90€
300,38€
338,18€
383,22€
5
16%
92,8
↳
Des
313,73€
300,66€
338,15€
383,41€
5
16%
92,8
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
3,49M €
0 €
101,8%
100,0%
+1,8pp
Feb
3,51M €
8,5K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Mar
3,50M €
22,9K €
99,7%
99,7%
+0,0pp
Abr
3,52M €
17,0K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Mai
3,54M €
13,3K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Jun
3,58M €
26,1K €
101,0%
100,0%
+1,0pp
Jul
3,58M €
14,7K €
100,2%
100,0%
+0,2pp
Ago
3,61M €
28,2K €
100,9%
100,0%
+0,9pp
Set
3,65M €
26,5K €
101,0%
100,0%
+1,0pp
Oct
3,67M €
36,6K €
100,6%
100,0%
+0,6pp
Nov
3,70M €
26,3K €
100,9%
100,0%
+0,9pp
Des
3,73M €
21,6K €
100,7%
100,0%
+0,7pp
TOTAL any
43,07M €
0,24M €
100,7%
100,0%
+0,7pp
NRR mig anual
100,7%
Excel·lent
GRR anual
100,0%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+0,7pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
100,0%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.