HHI 2.298 · sector 4.681 · 7 pòlisses actives · la més important, Essencial, aporta el 46,0 % dels clients
Per territori
4,8 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.098 · sector 3.957 · present a 7 de 9 vegueries · Alt Pirineu concentra el 32,1 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+1,7 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
22
Sector: 45
Reclamacions
2,4
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
−3.699
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
42.512.132€
vs 2007
Despeses 2008
36.887.348€
vs 2007
Allib. provisions
1.170.009€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
6.794.793€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
5.650.841€
vs 2007
Dividends
500.000€
Impostos
3.042.761€
IT Asseg.
837.030€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
276.329€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008ROA 11,96 %
· Solvència II (orientativa) 434 % (SCR 8.500.000 €)
Actiu
2008
2007
Var.
Cartera d'inversions
42.085.619 €
35.860.922 €
+17,4 %
Participacions en asseguradores
5.175.000 €
5.175.000 €
+0,0 %
Tresoreria
0 €
0 €
Total actiu
47.260.619 €
41.035.922 €
Passiu
2008
2007
Var.
Capital social
5.000.000 €
5.000.000 €
+0,0 %
Reserves
31.911.407 €
26.760.566 €
+19,2 %
Provisions tècniques
6.255.766 €
5.085.757 €
+23,0 %
Deute financer
4.093.446 €
4.189.599 €
-2,3 %
Total passiu
47.260.619 €
41.035.922 €
Fluxos d'efectiu 2008
Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)
6.820.850 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)
-6.224.697 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)
-596.153 €
Variació de tresoreria
0 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
FacturacióSinistresMercatsVIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#
Data
Fet
Facturació mes vs anterior
Sinistres mes vs anterior
Acció 5 sessions
VIX
1
21/01
Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+1,0 %
−0,5 %
−4,1 %
31,0
2
17/03
Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,0 %
+2,5 %
−1,3 %
33,4
3
19/05
Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
−0,1 %
+1,2 %
+5,0 %
17,3
4
15/07
Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+1,2 %
+2,6 %
−9,8 %
23,7
5
15/09
Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
+0,7 %
+3,2 %
−9,5 %
37,0
6
10/10
Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−0,6 %
+0,0 %
−34,2 %
51,8
7
20/11
Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−1,3 %
−3,6 %
+5,4 %
75,9
8
15/12
Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−0,8 %
+0,4 %
−10,2 %
42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici ★ 2008
558.762 €
Juny 2008 · anterior 477.702 €
Pitjor mes de benefici
-408.290 €
Març 2001 · anterior -584 €
Màxim de clients
103.445
Desembre 2003 · anterior 102.397
Mínim de clients
1.583
Febrer 1999 · anterior 1.607
Màxima facturació mensual ★ 2008
3,62 M€
Setembre 2008 · anterior 3,60 M€
Mínima facturació mensual
97.010 €
Febrer 1999 · anterior 102.041 €
Màxim a borsa ★ 2008
63,71 €
13 de juliol 2008 · anterior 63,02 €
Mínim a borsa
3,47 €
9 d'octubre 1999 · anterior 3,48 €
Quota de mercat màxima
10,26 %
Desembre 2003 · anterior 10,18 %
Capitalització màxima ★ 2008
79,64 M€
13 de juliol 2008 · anterior 78,78 M€
Fons propis màxims ★ 2008
36,91 M€
Desembre 2008 · anterior 31,76 M€
Plantilla màxima
338
Desembre 2003 · anterior 336
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 194 (171 màxims i 23 mínims, en 45 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
Àmbit
Dada
Rècord
Anterior
Data
Clients
Estrella
màxim
510
473
Juliol 2008
Clients
Obligatòria
màxim
10.360
10.213
Desembre 2008
Clients
Obligatòria
mínim
5.755
5.887
Març 2008
Borsa
Capitalització
màxim
79,64 M€
78,78 M€
13 de juliol 2008
Borsa
Tancament
màxim
63,71 €
63,02 €
13 de juliol 2008
Borsa
Màxim diari
màxim
64,23 €
63,41 €
13 de juliol 2008
Borsa
Mínim diari
màxim
62,23 €
61,91 €
13 de juliol 2008
Borsa
Volum
màxim
136.063
113.723
10 d'octubre 2008
Despeses
Inversions
màxim
71.248 €
70.021 €
Juliol 2008
Despeses
Jurídics
màxim
32.901 €
32.700 €
Setembre 2008
Despeses
Morositat
màxim
55.614 €
54.261 €
Desembre 2008
Despeses
Provisions
màxim
200.431 €
196.202 €
Juliol 2008
Despeses
Sinistres
màxim
2,36 M€
2,36 M€
Octubre 2008
Despeses
Total
màxim
3,16 M€
3,16 M€
Octubre 2008
Despeses
Tecnologia
màxim
19.549 €
18.997 €
Juny 2008
Facturació
Completa
màxim
1,07 M€
1,05 M€
Juny 2008
Facturació
Estrella
màxim
89.250 €
82.775 €
Juliol 2008
Facturació
Obligatòria
màxim
485.716 €
478.372 €
Desembre 2008
Facturació
Oci
mínim
38.869 €
39.573 €
Juny 2008
Facturació
Total
màxim
3,62 M€
3,60 M€
Setembre 2008
Fons propis
Total
màxim
36,91 M€
31,76 M€
Desembre 2008
Indemnitzacions
Completa
màxim
692.888 €
690.323 €
Juliol 2008
Indemnitzacions
Estrella
màxim
58.378 €
53.448 €
Juliol 2008
Indemnitzacions
Obligatòria
màxim
315.036 €
309.352 €
Desembre 2008
Indemnitzacions
Oci
mínim
25.098 €
25.868 €
Juny 2008
Indemnitzacions
Total
màxim
2,36 M€
2,36 M€
Octubre 2008
Indemnització mitjana
Bàsica
màxim
4.653 €
4.515 €
Novembre 2008
Indemnització mitjana
Estrella
mínim
9.397 €
9.935 €
Novembre 2008
Indemnització mitjana
Obligatòria
màxim
2.971 €
2.899 €
Agost 2008
Indemnització mitjana
Total
màxim
74.745 €
66.870 €
Maig 2008
Preu
Estrella
mínim
2.094,18 €
2.094,31 €
Desembre 2008
Preu
Essencial
màxim
307,00 €
306,97 €
Febrer 2008
Preu
Obligatòria
màxim
561,63 €
561,25 €
Desembre 2008
Preu
Oci
mínim
675,00 €
680,00 €
Març 2008
Ràtios
BPA
màxim
0,45 €
0,38 €
Juny 2008
Ràtios
Cobertura del capital mínim
màxim
434,30 %
373,70 %
Desembre 2008
Resultats
Benefici net
màxim
558.762 €
477.702 €
Juny 2008
Resultats
Dividends
mínim
125.000 €
250.000 €
Novembre 2008
Resultats
Resultat abans d'impostos
màxim
859.634 €
734.927 €
Juny 2008
Resultats
Flux de caixa lliure
màxim
494.298 €
413.268 €
Juny 2008
Sinistres (nombre)
Estrella
màxim
5
4
Juny 2008
Sinistres (nombre)
Essencial
mínim
20
21
Desembre 2008
Sinistres (nombre)
Obligatòria
màxim
153
142
Octubre 2008
Sinistres (nombre)
Obligatòria
mínim
56
60
Febrer 2008
Estructura
Provisions
màxim
5,57 %
5,53 %
Juliol 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue)Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
L'ARR (Annual Recurring Revenue) és la fotografia financera més important per a inversors i directius:
respon a la pregunta “si no capàssim cap client nou, quant ingressaríem l'any que ve?”.
És la base annualitzada de la cartera actual de pòlisses, sense comptar comissions ni ingressos extraordinaris.
🟢 ARR creixent
El MRR puja mes a mes. La cartera està en expansió: nous clients o pujades de preu superen les baixes.
🔵 ARR estable
El MRR oscil·la lleugerament. La base és sòlida però no hi ha creixement net. Cal analitzar si les baixes igualen les altes.
🟠 Churn moderat (2–8%)
Es perd entre el 2% i el 8% de l'ARR per baixes. És acceptable si hi ha creixement per preu o nous clients, però cal vigilar la tendència.
🔴 Churn alt (>8%)
Més del 8% de l'ARR en risc. Cada any l'asseguradora ha de captar molts clients nous només per mantenir el nivell d'ingressos actuals.
Què és la Net Expansion?
És l'ARR guanyat gràcies a pujades de preu sobre els clients ja existents.
Si la Net Expansion és positiva, l'asseguradora creix en valor sense necessitat de captar ningú nou.
És la palanca de pricing més eficient.
Què és l'ARPU?
L'Average Revenue Per User mesura quant ingressa l'asseguradora per cada assegurat a l'any.
Un ARPU creixent indica que els clients contracten pòlisses de més valor o accepten les pujades de preu.
Com es calcula: ARR = MRR del darrer mes disponible × 12.
ARPU = ARR / nombre d'assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1 − GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR − GRR) / 100 × ARR.
Font: sw_Ratios (camps MRR, ARR, ARPU, ARRChurn, ARRNetExpansion).
ARR
41,78 M€
MRR 3,5 M€ × 12
Δ ARR any/any
+2,0%
vs desembre 2007
ARPU anual
550 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
3,1%
≈ 1.295 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creixMRR baixaDarrer mes: 3,48 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR)41,8 M€ (97%)
Expansió preu (NRR−GRR)0,7 M€ (+2%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any)
+2,0%
ARR Churn rate
3,1%/any
ARPU anual
550 €
Net Expansion ARR
+0,7 M€
MRR darrer mes
3,48 M€
ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes.
ARPU = ARR / assegurats del darrer mes.
ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR.
Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR.
Referència des. 2007: disponible.
Composició de les despeses — Catase 2008
Distribució anual per categories · Total:
Total
despeses
Detall mensual per categoria
1Rendibilitat
ROA
11,96%
ant. 12,95%
Catase
11,96%
Sector
8,57%
+3,39% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
15,31%
ant. 16,73%
Catase
15,31%
Sector
8,12%
+7,19% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
9,41%
ant. 13,22%
Catase
9,41%
Sector
8,84%
+0,57% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
19,35%
Primer any
+6,39% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
20,62%
Primer any
+6,55% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
13,24%
Primer any
+5,50% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
0,38€
Primer any
+0,00€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
70,02%
ant. 69,17%
+0,53% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
80,65%
ant. 80,06%
-6,39% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,25%
ant. 99,98%
Catase
99,25%
Sector
99,19%
+0,06% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
6,72%
Primer any
Catase
6,72%
Sector
10,12%
-3,40% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
747,62€
Primer any
-1.176,76€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
15.221€
ant. 14.374€
+3.147,53€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.151€
ant. 1.104€
+5,62€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
14.070€
Primer any
+3.141,90€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
0,13
ant. 0,15
-0,32 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
506.097€
Primer any
+372.112,62€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
39.110€
Primer any
+25.466,13€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
466.987€
Primer any
+466.978,16€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
15,99%
Primer any
+6,02% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 ·
● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix
·
● alt
· referència 100% = llindar de pèrdua
Gen
Feb
Mar
Abr
Mai
Jun
Jul
Ago
Set
Oct
Nov
Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
7 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
306,40€
Essencial
Preu més alt
2.094,18€
Estrella
Preu mitjà
973,46€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Essencial
306,40€
preu de referència (€/mes)
-0,2% vs gen.
+30,71€ vs sector
(+11.1%)
Sector: 275,69€/mes
Obligatòria
561,63€
preu de referència (€/mes)
+12,3% vs gen.
+156,09€ vs sector
(+38.5%)
Sector: 405,55€/mes
Bàsica
598,35€
preu de referència (€/mes)
+7,8% vs gen.
+92,83€ vs sector
(+18.4%)
Sector: 505,52€/mes
Oci
800,84€
preu de referència (€/mes)
+17,8% vs gen.
+77,18€ vs sector
(+10.7%)
Sector: 723,66€/mes
Completa
1.100,59€
preu de referència (€/mes)
+10,1% vs gen.
+49,50€ vs sector
(+4.7%)
Sector: 1.051,09€/mes
A Tot Risc
1.352,23€
preu de referència (€/mes)
+12,7% vs gen.
+35,28€ vs sector
(+2.7%)
Sector: 1.316,95€/mes
Estrella
2.094,18€
preu de referència (€/mes)
-0,3% vs gen.
+73,91€ vs sector
(+3.7%)
Sector: 2.020,27€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector
verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Piràmide de pòlisses — Catase 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
Essencial306,49 €/u
Bàsica579,28 €/u
Completa1.068,99 €/u
Obligatòria538,87 €/u
A Tot Risc1.308,72 €/u
Oci736,85 €/u
Estrella2.098,16 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa
E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Quan una asseguradora puja el preu d'una pòlissa, alguns clients poden decidir cancel·lar-la o no renovar-la.
L'elasticitat mesura exactament això: quants assegurats perdem (o guanyem) per cada 1% que movem el preu.
Exemple pràctic
Si pugem un 5% el preu de la Bàsica i el mes següent perdem un 10% d'assegurats → E = −2,0
E entre −0,5 i 0
Bona notícia: els clients aguanten la pujada. La pòlissa és poc substituïble.
E entre −1,5 i −0,5
Atenció: hi ha sensibilitat. Cal moderar les pujades o justificar-les amb valor afegit.
E menor de −1,5
Risc alt: cada pujada de preu comporta una pèrdua desproporcionada de clients.
Com es calcula: mesurem el canvi de preu d'un mes i la variació d'assegurats del mes següent — perquè els clients tarden un temps en reaccionar a les pujades. Quan E és positiva (paradoxa) sol indicar un efecte estacional o una campanya comercial que va coincidir amb la pujada.
Oci
-5,11
Molt elàstica
rang [-75,66, 18,23]
· n=11
Bàsica
-1,69
Molt elàstica
rang [-49,67, 24,61]
· n=11
Completa
0,20
Paradoxa / estacional
rang [-15,36, 17,16]
· n=8
A Tot Risc
4,49
Paradoxa / estacional
rang [-25,94, 64,48]
· n=8
Estrella
9,52
Paradoxa / estacional
rang [-68,67, 44,08]
· n=8
Obligatòria
13,07
Paradoxa / estacional
rang [-14,89, 73,80]
· n=11
Essencial
16,68
Paradoxa / estacional
rang [-40,53, 77,12]
· n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa
Mes canvi
Preu ant. → nou
ΔPreu %
ΔAsseg. %
E
Essencial
16,68 · Paradoxa / estacional
10 canvis
307,00€
306,95€
-0,02%
-0,96%
59,110
↳
Mar →
Abr
307,00€
306,95€
-0,02%
-0,96%
59,110
↳
Abr →
Mai
306,95€
306,82€
-0,04%
-1,03%
24,284
↳
Mai →
Jun
306,82€
306,50€
-0,10%
-1,00%
9,541
↳
Jun →
Jul
306,50€
306,42€
-0,03%
-2,01%
77,118
↳
Jul →
Ago
306,42€
305,97€
-0,15%
-1,87%
12,751
↳
Ago →
Set
305,97€
305,84€
-0,04%
-1,51%
35,496
↳
Set →
Oct
305,84€
306,35€
+0,17%
-1,06%
-6,332
↳
Oct →
Nov
306,35€
306,46€
+0,04%
-1,46%
-40,533
↳
Nov →
Des
306,46€
306,08€
-0,12%
-1,29%
10,402
↳
Des →
Gen 2009 *
306,08€
306,40€
+0,10%
-1,57%
-15,025
Obligatòria
13,07 · Paradoxa / estacional
11 canvis
500,00€
501,37€
+0,27%
-2,24%
-8,183
↳
Feb →
Mar
500,00€
501,37€
+0,27%
-2,24%
-8,183
↳
Mar →
Abr
501,37€
510,00€
+1,72%
+7,25%
4,210
↳
Abr →
Mai
510,00€
510,58€
+0,11%
+8,39%
73,798
↳
Mai →
Jun
510,58€
509,57€
-0,20%
+2,94%
-14,886
↳
Jun →
Jul
509,57€
525,00€
+3,03%
+10,89%
3,596
↳
Jul →
Ago
525,00€
550,00€
+4,76%
+12,94%
2,717
↳
Ago →
Set
550,00€
551,41€
+0,26%
+13,79%
53,773
↳
Set →
Oct
551,41€
560,00€
+1,56%
+2,66%
1,707
↳
Oct →
Nov
560,00€
560,61€
+0,11%
+1,37%
12,575
↳
Nov →
Des
560,61€
561,25€
+0,11%
+1,44%
12,608
↳
Des →
Gen 2009 *
561,25€
561,63€
+0,07%
+0,13%
1,853
Bàsica
-1,69 · Molt elàstica
11 canvis
555,00€
556,64€
+0,30%
-0,71%
-2,416
↳
Feb →
Mar
555,00€
556,64€
+0,30%
-0,71%
-2,416
↳
Mar →
Abr
556,64€
557,44€
+0,14%
-0,87%
-6,020
↳
Abr →
Mai
557,44€
575,00€
+3,15%
-0,69%
-0,219
↳
Mai →
Jun
575,00€
573,60€
-0,24%
-0,66%
2,718
↳
Jun →
Jul
573,60€
573,72€
+0,02%
-1,04%
-49,670
↳
Jul →
Ago
573,72€
590,00€
+2,84%
-1,19%
-0,419
↳
Ago →
Set
590,00€
589,74€
-0,04%
-1,08%
24,609
↳
Set →
Oct
589,74€
588,09€
-0,28%
-0,67%
2,402
↳
Oct →
Nov
588,09€
600,00€
+2,03%
-1,00%
-0,493
↳
Nov →
Des
600,00€
599,45€
-0,09%
-0,54%
5,867
↳
Des →
Gen 2009 *
599,45€
598,35€
-0,18%
-0,93%
5,065
Oci
-5,11 · Molt elàstica
11 canvis
680,00€
680,10€
+0,01%
-1,11%
-75,661
↳
Feb →
Mar
680,00€
680,10€
+0,01%
-1,11%
-75,661
↳
Mar →
Abr
680,10€
675,00€
-0,75%
-0,42%
0,563
↳
Abr →
Mai
675,00€
676,51€
+0,22%
-0,99%
-4,420
↳
Mai →
Jun
676,51€
677,43€
+0,14%
-1,43%
-10,490
↳
Jun →
Jul
677,43€
675,00€
-0,36%
-1,59%
4,438
↳
Jul →
Ago
675,00€
800,00€
+18,52%
-1,47%
-0,079
↳
Ago →
Set
800,00€
800,75€
+0,09%
-0,90%
-9,552
↳
Set →
Oct
800,75€
800,00€
-0,09%
-1,36%
14,471
↳
Oct →
Nov
800,00€
802,15€
+0,27%
-1,68%
-6,249
↳
Nov →
Des
802,15€
801,74€
-0,05%
-0,93%
18,228
↳
Des →
Gen 2009 *
801,74€
800,84€
-0,11%
-1,41%
12,566
Completa
0,20 · Paradoxa / estacional
8 canvis
1.000,00€
1.001,48€
+0,15%
-1,10%
-7,464
↳
Feb →
Mar
1.000,00€
1.001,48€
+0,15%
-1,10%
-7,464
↳
Mar →
Abr
1.001,48€
1.050,00€
+4,84%
-0,71%
-0,146
↳
Abr →
Mai
1.050,00€
1.048,42€
-0,15%
-0,92%
6,081
↳
Jun →
Jul
1.048,36€
1.100,00€
+4,93%
-0,93%
-0,188
↳
Ago →
Set
1.100,00€
1.098,16€
-0,17%
-1,30%
7,776
↳
Set →
Oct
1.098,16€
1.100,00€
+0,17%
-2,57%
-15,358
↳
Oct →
Nov
1.100,00€
1.098,67€
-0,12%
-2,07%
17,158
↳
Des →
Gen 2009 *
1.098,69€
1.100,59€
+0,17%
-1,08%
-6,228
A Tot Risc
4,49 · Paradoxa / estacional
8 canvis
1.200,00€
1.198,37€
-0,14%
-0,92%
6,776
↳
Feb →
Mar
1.200,00€
1.198,37€
-0,14%
-0,92%
6,776
↳
Mar →
Abr
1.198,37€
1.300,00€
+8,48%
-3,32%
-0,391
↳
Abr →
Mai
1.300,00€
1.301,72€
+0,13%
-3,43%
-25,937
↳
Mai →
Jun
1.301,72€
1.300,73€
-0,08%
-4,90%
64,482
↳
Jun →
Jul
1.300,73€
1.350,00€
+3,79%
-1,87%
-0,493
↳
Oct →
Nov
1.350,00€
1.351,48€
+0,11%
-2,01%
-18,376
↳
Nov →
Des
1.351,48€
1.348,90€
-0,19%
-3,13%
16,370
↳
Des →
Gen 2009 *
1.348,90€
1.352,23€
+0,25%
-1,61%
-6,533
Estrella
9,52 · Paradoxa / estacional
8 canvis
2.100,00€
2.096,04€
-0,19%
+0,78%
-4,143
↳
Feb →
Mar
2.100,00€
2.096,04€
-0,19%
+0,78%
-4,143
↳
Mar →
Abr
2.096,04€
2.100,00€
+0,19%
+2,07%
10,942
↳
Abr →
Mai
2.100,00€
2.094,89€
-0,24%
+16,71%
-68,667
↳
Mai →
Jun
2.094,89€
2.096,28€
+0,07%
+2,60%
39,231
↳
Jun →
Jul
2.096,28€
2.100,00€
+0,18%
+7,82%
44,081
↳
Ago →
Set
2.100,00€
2.105,99€
+0,29%
+1,26%
4,401
↳
Set →
Oct
2.105,99€
2.100,00€
-0,28%
-7,85%
27,604
↳
Oct →
Nov
2.100,00€
2.094,41€
-0,27%
-6,05%
22,742
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat.
* El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció.
Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals
i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa.
Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP)
Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
L'Índex de Competitivitat de Preu respon a una pregunta senzilla:
el preu que cobrem per cada pòlissa, on ens situa respecte a la competència?
Imagina una escala del 0% al 100%: el 0% és el competidor més barat del mercat
i el 100% és el més car. Sabem exactament on som nosaltres.
🟢 Competitiu (<20%)
Som dels més barats. Avantatge per captar clients, però pot afectar el marge.
🔵 Sota la mit. (20–50%)
Preu per sota la mitjana. Bona posició competitiva amb marge saludable.
🟠 Sobre la mit. (50–80%)
Preu per sobre la mitjana. Cal justificar-ho amb millor servei o cobertura.
🔴 Car (>80%)
Som dels més cars. Risc de pèrdua de clients sensibles al preu.
Idx: si surt 105 vol dir que cobrem un 5% més que la mitjana del sector.
Gap: quant % som més cars que el competidor més barat d'aquell mes.
El càlcul exclou l'asseguradora pròpia de la mitjana del mercat per no distorsionar el resultat.
Obligatòria🔴 Car
mínim92%màxim
Idx: 134,7Gap: +87,7%n=12 m.
Bàsica🔴 Car
mínim86%màxim
Idx: 116,0Gap: +68,5%n=12 m.
Essencial🟠 Sobre la mit.
mínim68%màxim
Idx: 114,3Gap: +127,0%n=12 m.
Estrella🔵 Sota la mit.
mínim49%màxim
Idx: 104,2Gap: +22,3%n=12 m.
Completa🔵 Sota la mit.
mínim29%màxim
Idx: 102,1Gap: +26,5%n=12 m.
Oci🔵 Sota la mit.
mínim23%màxim
Idx: 102,1Gap: +23,4%n=12 m.
A Tot Risc🔵 Sota la mit.
mínim22%màxim
Idx: 99,7Gap: +18,4%n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100 ·
Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa
Mes
Preu propi
Mínim
Mitjana
Màxim
N
Pos.
Idx
Obligatòria 12 mesos
500,00€
225,00€
359,29€
490,00€
14
100%
139,2
↳
Gen
500,00€
225,00€
359,29€
490,00€
14
100%
139,2
↳
Feb
501,37€
225,60€
359,53€
489,94€
14
100%
139,4
↳
Mar
510,00€
250,00€
374,64€
515,00€
14
98%
136,1
↳
Abr
510,58€
250,56€
374,62€
514,80€
14
98%
136,3
↳
Mai
509,57€
250,95€
374,76€
516,09€
14
98%
136,0
↳
Jun
525,00€
275,00€
387,86€
550,00€
14
91%
135,4
↳
Jul
550,00€
300,00€
410,71€
580,00€
14
89%
133,9
↳
Ago
551,41€
300,55€
410,44€
579,45€
14
90%
134,3
↳
Set
560,00€
350,00€
426,43€
595,00€
14
86%
131,3
↳
Oct
560,61€
350,89€
426,58€
595,54€
14
86%
131,4
↳
Nov
561,25€
351,56€
426,15€
594,59€
14
86%
131,7
↳
Des
561,63€
352,20€
425,90€
594,81€
14
86%
131,9
Bàsica 12 mesos
555,00€
300,00€
470,36€
590,00€
14
88%
118,0
↳
Gen
555,00€
300,00€
470,36€
590,00€
14
88%
118,0
↳
Feb
556,64€
300,09€
469,66€
588,53€
14
89%
118,5
↳
Mar
557,44€
299,82€
469,83€
587,68€
14
89%
118,6
↳
Abr
575,00€
300,00€
483,93€
600,00€
14
92%
118,8
↳
Mai
573,60€
299,42€
484,06€
601,51€
14
91%
118,5
↳
Jun
573,72€
299,67€
484,37€
603,03€
14
90%
118,4
↳
Jul
590,00€
400,00€
515,71€
625,00€
14
84%
114,4
↳
Ago
589,74€
399,39€
515,47€
624,77€
14
84%
114,4
↳
Set
588,09€
399,50€
515,01€
624,76€
14
84%
114,2
↳
Oct
600,00€
400,00€
531,43€
650,00€
14
80%
112,9
↳
Nov
599,45€
400,70€
531,50€
651,87€
14
79%
112,8
↳
Des
598,35€
400,49€
531,31€
653,27€
14
78%
112,6
Essencial 12 mesos
306,97€
243,00€
299,62€
374,35€
5
49%
102,5
↳
Gen
306,97€
243,00€
299,62€
374,35€
5
49%
102,5
↳
Feb
307,00€
243,51€
299,50€
374,47€
5
48%
102,5
↳
Mar
306,95€
90,00€
240,80€
373,50€
5
77%
127,5
↳
Abr
306,82€
90,11€
240,92€
373,88€
5
76%
127,4
↳
Mai
306,50€
90,14€
240,92€
373,76€
5
76%
127,2
↳
Jun
306,42€
135,00€
260,06€
374,21€
5
72%
117,8
↳
Jul
305,97€
150,00€
272,74€
373,25€
5
70%
112,2
↳
Ago
305,84€
149,87€
272,50€
372,96€
5
70%
112,2
↳
Set
306,35€
150,00€
276,61€
373,14€
5
70%
110,8
↳
Oct
306,46€
150,31€
276,67€
372,58€
5
70%
110,8
↳
Nov
306,08€
150,34€
276,96€
373,39€
5
70%
110,5
↳
Des
306,40€
150,37€
277,06€
373,19€
5
70%
110,6
Estrella 12 mesos
2.100,00€
1.700,00€
2.057,14€
2.500,00€
14
50%
102,1
↳
Gen
2.100,00€
1.700,00€
2.057,14€
2.500,00€
14
50%
102,1
↳
Feb
2.096,04€
1.699,62€
2.056,56€
2.504,49€
14
49%
101,9
↳
Mar
2.100,00€
1.700,00€
2.032,14€
2.500,00€
14
50%
103,3
↳
Abr
2.094,89€
1.697,65€
2.033,23€
2.507,17€
14
49%
103,0
↳
Mai
2.096,28€
1.695,42€
2.033,18€
2.513,19€
14
49%
103,1
↳
Jun
2.100,00€
1.700,00€
2.013,93€
2.500,00€
14
50%
104,3
↳
Jul
2.100,00€
1.700,00€
1.981,79€
2.500,00€
14
50%
106,0
↳
Ago
2.105,99€
1.701,06€
1.983,46€
2.499,35€
14
51%
106,2
↳
Set
2.100,00€
1.750,00€
1.996,07€
2.500,00€
14
47%
105,2
↳
Oct
2.094,41€
1.750,29€
1.996,02€
2.495,83€
14
46%
104,9
↳
Nov
2.094,31€
1.747,96€
1.995,62€
2.499,46€
14
46%
104,9
↳
Des
2.094,18€
1.751,88€
1.997,40€
2.500,09€
14
46%
104,8
Completa 12 mesos
1.000,00€
700,00€
960,71€
1.500,00€
14
38%
104,1
↳
Gen
1.000,00€
700,00€
960,71€
1.500,00€
14
38%
104,1
↳
Feb
1.001,48€
699,87€
960,79€
1.503,51€
14
38%
104,2
↳
Mar
1.050,00€
800,00€
1.012,50€
1.600,00€
14
31%
103,7
↳
Abr
1.048,42€
798,66€
1.013,14€
1.600,42€
14
31%
103,5
↳
Mai
1.048,36€
798,71€
1.013,11€
1.599,32€
14
31%
103,5
↳
Jun
1.100,00€
850,00€
1.050,71€
1.600,00€
14
33%
104,7
↳
Jul
1.100,00€
900,00€
1.088,57€
1.600,00€
14
29%
101,0
↳
Ago
1.098,16€
898,03€
1.087,31€
1.595,69€
14
29%
101,0
↳
Set
1.100,00€
950,00€
1.102,50€
1.600,00€
14
23%
99,8
↳
Oct
1.098,67€
947,70€
1.102,78€
1.602,38€
14
23%
99,6
↳
Nov
1.098,69€
946,41€
1.101,94€
1.601,28€
14
23%
99,7
↳
Des
1.100,59€
947,32€
1.102,54€
1.605,24€
14
23%
99,8
Oci 12 mesos
680,00€
600,00€
702,86€
1.200,00€
14
13%
96,7
↳
Gen
680,00€
600,00€
702,86€
1.200,00€
14
13%
96,7
↳
Feb
680,10€
598,63€
702,28€
1.200,47€
14
14%
96,8
↳
Mar
675,00€
600,00€
701,07€
1.200,00€
14
13%
96,3
↳
Abr
676,51€
598,58€
701,26€
1.202,04€
14
13%
96,5
↳
Mai
677,43€
596,95€
701,22€
1.200,41€
14
13%
96,6
↳
Jun
675,00€
600,00€
698,93€
1.200,00€
14
13%
96,6
↳
Jul
800,00€
600,00€
731,79€
1.200,00€
14
33%
109,3
↳
Ago
800,75€
598,52€
731,91€
1.199,46€
14
34%
109,4
↳
Set
800,00€
600,00€
750,00€
1.200,00€
14
33%
106,7
↳
Oct
802,15€
598,85€
749,63€
1.200,48€
14
34%
107,0
↳
Nov
801,74€
598,49€
749,78€
1.200,86€
14
34%
106,9
↳
Des
800,84€
596,75€
749,89€
1.201,70€
14
34%
106,8
A Tot Risc 12 mesos
1.200,00€
1.000,00€
1.203,57€
2.000,00€
14
20%
99,7
↳
Gen
1.200,00€
1.000,00€
1.203,57€
2.000,00€
14
20%
99,7
↳
Feb
1.198,37€
997,03€
1.203,25€
2.001,46€
14
20%
99,6
↳
Mar
1.300,00€
1.050,00€
1.267,86€
2.000,00€
14
26%
102,5
↳
Abr
1.301,72€
1.047,42€
1.267,41€
1.996,09€
14
27%
102,7
↳
Mai
1.300,73€
1.050,06€
1.268,48€
1.997,81€
14
26%
102,5
↳
Jun
1.350,00€
1.100,00€
1.323,21€
2.000,00€
14
28%
102,0
↳
Jul
1.350,00€
1.150,00€
1.366,07€
2.000,00€
14
24%
98,8
↳
Ago
1.350,13€
1.150,78€
1.367,59€
2.005,36€
14
23%
98,7
↳
Set
1.350,00€
1.200,00€
1.383,93€
2.000,00€
14
19%
97,5
↳
Oct
1.351,48€
1.198,59€
1.384,77€
2.005,00€
14
19%
97,6
↳
Nov
1.348,90€
1.196,84€
1.385,54€
2.010,18€
14
19%
97,4
↳
Des
1.352,23€
1.195,92€
1.385,34€
2.007,28€
14
19%
97,6
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes.
0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim.
N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia).
Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.
Quan una asseguradora reté un client, cobra les seves primes any rere any. Si a més li puja el preu, ingressa més sense captar ningú nou.
El NRR i el GRR mesuren exactament això: de cada 100€ facturats el mes anterior, quants en recuperem aquest mes?
La clau és la diferència entre tots dos: NRR inclou l'efecte preu, GRR només la retenció de clients.
🟢 NRR ≥ 100%
Excel·lent. La cartera creix en valor: els clients retinguts paguen més que el total de l'any anterior. No cal cap client nou per créixer.
🔵 NRR 95–100%
Saludable. Es perd una mica per baixes o baixades de preu, però la base és sòlida. Nous clients compensen fàcilment el gap.
🟠 GRR ≥ 95% però NRR < 95%
Els clients es queden (GRR alt) però paguen menys: hi ha downsell o baixades de preu. La cartera és lleial però infravalorada.
🔴 GRR < 85%
Pèrdua de base. Cal captar molts clients nous només per mantenir els ingressos. És el senyal més clar de problema estructural de retenció.
Què és l'efecte preu (NRR − GRR)?
Si NRR = 102% i GRR = 98%, l'efecte preu és +4pp: els clients retinguts paguen un 4% més que l'any anterior.
Si és negatiu, els preus han baixat o hi ha hagut downgrades.
És la palanca de pricing de l'asseguradora.
Exemple pràctic
Desembre passat: 10M€ en pòlisses. Gener d'enguany: 9,9M€ (GRR = 99%) però a preus més alts arribes a 10,1M€ (NRR = 101%). Efecte preu = +2pp: 200K€ guanyats sense cap client nou.
Com es calcula: NRR = Facturació rec. mes M / Facturació rec. mes M−1 × 100.
GRR = NRR limitat per la taxa de retenció de clients (sempre ≤ 100%).
Font: sw_Facturacio (pòlisses) + sw_Ratios (ARRChurn si disponible).
Mes
Rec. (€)
Nous (€)
NRR %
GRR %
Δ Preu
Gen
3,45M €
0 €
101,1%
99,3%
+1,8pp
Feb
3,43M €
0 €
99,4%
99,3%
+0,1pp
Mar
3,46M €
0 €
101,0%
99,3%
+1,7pp
Abr
3,48M €
0 €
100,4%
99,3%
+1,1pp
Mai
3,48M €
0 €
99,9%
99,3%
+0,6pp
Jun
3,52M €
0 €
101,1%
99,3%
+1,8pp
Jul
3,56M €
0 €
101,3%
99,3%
+2,0pp
Ago
3,55M €
0 €
99,8%
99,3%
+0,5pp
Set
3,58M €
12,5K €
100,7%
99,3%
+1,4pp
Oct
3,55M €
0 €
99,4%
99,3%
+0,1pp
Nov
3,51M €
0 €
98,7%
98,7%
+0,0pp
Des
3,48M €
0 €
99,2%
70,7%
+28,5pp
TOTAL any
42,04M €
0,01M €
100,2%
96,9%
+3,3pp
NRR mig anual
100,2%
Excel·lent
GRR anual
96,9%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+3,3pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,9%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.
Amb un ràtio combinat de 80,6%, l'asseguradora manté un marge tècnic sòlid, i un ROE del 15,3% confirma una rendibilitat elevada del capital. El compliment de la solvència (Sí), l'absència d'incidències en el RCR i zero diagnòstics d'alerta reforcen el perfil prudencial. Amb tot, el indicador de rating de 74,1 queda per sota dels nivells més alts, cosa que explica que la puntuació sigui de 78 punts (A) i no una categoria superior.
EQA
Solvència
A
★ S1 — tancament juny 30-06-08
Un ràtio combinat de 80,4% evidencia una rendibilitat tècnica sòlida, amb marge clar de subscripció, i un ROE del 15,5% confirma una bona generació de valor per a l'accionista durant el S1 (gener–juny). El compliment del requisit de solvència (Sí), l'absència d'activació de l'indicador RCR i zero diagnòstics adversos reforcen el perfil prudencial de l'entitat. Amb tot, el rating intern de 74,5 resta per sota dels indicadors de rendibilitat, fet que limita la puntuació a 78,5 punts i impedeix una qualificació superior a A.