SegurosWeb

Esproba

Fitxa d'asseguradora · 2008
Accedir
Logo
Esproba
Activa Premi Taronja dels usuaris 2007 15 premis anteriors Darrera actualització 08-11-26
CIF S-17001
Núm. UNIC 990134004
Constitució 01-01-99
Adreça Carrer Catalunya 13, Girona
Telèfon 900340340
Fax 900344344
Consultes 820
Editar
Indicadors clau
ROA
-6,08%
ROE
-34,77%
Permanència
99,27%
Sinistralitat
69,82%
Combinada
98,11%
Endeutament
1,30

Experiència del client · 2008
NPS · Promotors, Passius, Detractors +71 NPS net
81.1%
8.5%
10.4%
● Promotors 81,1% ● Passius 8,5% ● Detractors 10,4%
CSAT · Satisfacció del client
3,45
★★★★★
sobre 5
5★
18,3%
4★
37,3%
3★
21,1%
2★
17,5%
1★
5,8%
Reclamacions
357
reclamacions any 2008
24%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
1,8 pòlisses equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.483 · sector 4.681 · 2 pòlisses actives · la més important, Essencial, aporta el 55,1 % dels clients
Per territori
3,4 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.905 · sector 3.957 · present a 5 de 9 vegueries · Terres de l'Ebre concentra el 38,1 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+8,7 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
71
Sector: 45
Reclamacions
3,3
Per 1.000 clients i any · sector: 3,6
Efecte sobre els clients
+1.790
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2008
75.619.372€
vs 2007
Despeses 2008
79.567.246€
vs 2007
Allib. provisions
2.074.397€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
-1.873.477€
vs 2007
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
-1.306.577€
vs 2007
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
0€
Resultat abans d'impostos negatiu: sense impost.
IT Asseg.
1.487.216€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
491.526€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2008 ROA -6,08 % · Solvència II (orientativa) 29 % (SCR 12.748.674 €)
Actiu20082007Var.
Cartera d'inversions21.492.238 €21.426.989 €+0,3 %
Tresoreria0 €0 €
Total actiu21.492.238 €21.426.989 €
Passiu20082007Var.
Capital social8.230.000 €8.230.000 €+0,0 %
Reserves-4.472.313 €-3.165.735 €+41,3 %
Provisions tècniques11.203.201 €9.128.804 €+22,7 %
Deute financer6.531.349 €7.233.920 €-9,7 %
Total passiu21.492.238 €21.426.989 €
Fluxos d'efectiu 2008Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)767.820 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-65.249 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)-702.570 €
Variació de tresoreria0 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2008
Facturació Sinistres Mercats Premis VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 21/01 Dilluns negre a les borses
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
+2,4 % +2,6 % −4,5 % 31,0
2 17/03 Rescat de Bear Stearns
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,6 % −2,8 % −3,6 % 33,4
3 26/03 Premis SegurosWeb: Premi Taronja dels usuaris 2007
Premis
−0,6 % −2,8 % −4,2 % 27,2
4 19/05 Rebot de primavera
Mercats · xoc de mercat +2,0 %
+0,1 % −2,8 % +8,0 % 17,3
5 15/07 Petroli a màxims i dubtes sobre Fannie Mae i Freddie Mac
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,5 % −0,1 % −4,2 % 23,7
6 15/09 Fallida de Lehman Brothers
Mercats · xoc de mercat -8,0 %
−1,0 % −2,6 % −15,2 % 37,0
7 10/10 Setmana negra a les borses
Mercats · xoc de mercat -15,0 %
−0,9 % +0,6 % +12,1 % 51,8
8 20/11 Mínims de l'any
Mercats · xoc de mercat -5,0 %
−0,9 % −2,0 % −5,8 % 75,9
9 15/12 Pla de rescat de la Generalitat
Mercats · xoc de mercat +3,0 %
−0,9 % −0,2 % +2,0 % 42,5
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2008 ★ 2008 = batut aquest any
Millor mes de benefici
799.517 €
Agost 2001 · anterior 640.051 €
Pitjor mes de benefici
-6,84 M€
Març 2002 · anterior -552.696 €
Màxim de clients
212.408
Gener 2003 · anterior 208.482
Mínim de clients
104.321
Març 2000 · anterior 104.545
Màxima facturació mensual
9,78 M€
Gener 2003 · anterior 9,50 M€
Mínima facturació mensual
5,28 M€
Febrer 2006 · anterior 5,98 M€
Màxim a borsa
123,84 €
20 de setembre 2004 · anterior 123,80 €
Mínim a borsa ★ 2008
8,64 €
23 d'octubre 2008 · anterior 8,74 €
Quota de mercat màxima
31,77 %
Juny 2001 · anterior 31,41 %
Capitalització màxima
40,87 M€
20 de setembre 2004 · anterior 40,86 M€
Fons propis màxims
17,24 M€
Desembre 2004 · anterior 15,12 M€
Plantilla màxima
2.777
Febrer 2002 · anterior 2.758
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2008: 82 (8 màxims i 74 mínims, en 11 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
BorsaCapitalització mínim 2,85 M€2,88 M€23 d'octubre 2008
BorsaTancament mínim 8,64 €8,74 €23 d'octubre 2008
BorsaMàxim diari mínim 8,92 €9,28 €10 d'octubre 2008
BorsaMínim diari mínim 8,42 €8,48 €28 d'octubre 2008
Indemnització mitjanaPlus màxim 5.622 €5.372 €Novembre 2008
PreuPlus màxim 873,16 €870,75 €Juliol 2008
RàtiosPER màxim 2.235,9 ×821,5 ×Juliol 2008
RàtiosQuota de mercat mínim 14,52 %14,54 %Desembre 2008
RàtiosCobertura del capital mínim mínim 45,70 %55,50 %Desembre 2008
EstructuraEmpleats mínim 1.1971.204Desembre 2008
EstructuraSinistres màxim 66,18 %65,99 %Abril 2008
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
71,37 M€
MRR 5,9 M€ × 12
Δ ARR any/any
-3,4%
vs desembre 2007
ARPU anual
597 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
2,0%
≈ 1.427 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2008 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 5,95 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 71,4 M€ (98%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,6 M€ (+1%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) -3,4%
ARR Churn rate 2,0%/any
ARPU anual 597 €
Net Expansion ARR +0,6 M€
MRR darrer mes 5,95 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2007: disponible.

1Rendibilitat
ROA
-6,08%
ant. 1,57%
Esproba
-6,08%
Sector
8,57%
-14,65% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
-34,77%
ant. 6,65%
Esproba
-34,77%
Sector
8,12%
-42,89% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Esproba
0,00%
Sector
8,84%
-8,84% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
1,89%
Primer any
-11,07% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
2,44%
Primer any
-11,63% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-5,20%
Primer any
-12,94% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
-0,33€
Primer any
-0,71€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
69,82%
ant. 68,32%
+0,34% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
98,11%
ant. 97,11%
+11,07% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
99,27%
ant. 100,00%
Esproba
99,27%
Sector
99,19%
+0,08% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,25%
Primer any
Esproba
0,25%
Sector
10,12%
-9,87% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
-96,99€
Primer any
-1.177,46€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
5.142€
ant. 4.879€
-6.931,18€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.275€
ant. 1.224€
+130,40€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.867€
Primer any
-7.061,57€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
1,30
ant. 1,50
+0,85 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
30.151€
Primer any
-103.832,92€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
8.266€
Primer any
-5.377,60€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
21.885€
Primer any
+21.876,34€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
-2,46%
Primer any
-12,43% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — Esproba 2008 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2008-01-01 0,98 6,05 3,41 0,00 0,20 0,00 0,41 6,18 3,17 9,67 0,11 1,50 31,67
2008-02-01 0,62 5,88 3,38 0,00 0,00 0,00 0,26 6,18 3,20 9,94 0,00 1,50 30,96
2008-03-01 1,15 6,17 1,80 0,00 0,00 0,00 0,48 6,15 3,15 9,73 0,00 1,50 30,11
2008-04-01 0,44 5,83 3,46 0,00 0,00 0,00 0,18 6,12 3,13 9,64 0,00 1,50 30,31
2008-05-01 1,22 6,21 3,66 0,00 0,67 0,10 0,51 6,14 3,14 9,86 0,35 1,50 33,35
2008-06-01 0,93 6,10 3,67 0,00 0,29 0,00 0,39 6,13 3,09 9,71 0,15 1,50 31,95
2008-07-01 0,79 6,03 3,69 0,00 0,02 0,00 0,33 6,11 2,98 9,44 0,01 1,50 30,91
2008-08-01 0,54 5,94 3,70 0,00 0,00 0,00 0,22 6,06 2,95 9,37 0,00 1,50 30,26
2008-09-01 0,85 6,14 3,81 0,00 0,15 0,00 0,35 5,99 2,92 9,29 0,08 1,50 31,08
2008-10-01 0,40 5,94 3,76 0,00 0,00 0,00 0,17 5,93 2,91 9,63 0,00 1,50 30,24
2008-11-01 0,67 6,12 3,84 0,00 0,00 0,00 0,28 5,90 2,91 9,38 0,00 1,50 30,59
2008-12-01 0,49 6,02 3,85 0,00 0,00 0,00 0,21 5,87 2,90 9,51 0,00 1,50 30,34
MITJANA 0,766,043,500,000,110,010,326,063,049,600,061,50 30,98
Radar Rating V2 — Esproba 2008 12 components · escala 0–10 per component 2007 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 0,8/10 · D1 Sinistralitat 6,0/10 · D1 Endeutament 3,5/10 · D1 ROE 0,0/10 · D2 Marge net 0,1/10 · D2 Eficiència 0,0/10 · D2 Mg.Vendes 0,3/10 · D3 Ben/Emp 6,1/10 · D3 Quota primes 3,0/10 · D3 Permanència 9,6/10 · D4 BPU 0,1/10 · D4 Creixement 1,5/10 · D4 31,0 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2007 (any anterior)
Component Dim. 2008 2007Δ Barra
Combined D1 0,76 1,16 -0,40
Sinistralitat D1 6,04 6,34 -0,30
Endeutament D1 3,50 2,57 +0,94
ROE D2 0,00 3,33 -3,33
Marge net D2 0,11 1,56 -1,45
Eficiència D2 0,01 0,61 -0,61
Mg.Vendes D3 0,32 0,48 -0,17
Ben/Emp D3 6,06 5,97 +0,09
Quota primes D3 3,04 3,27 -0,23
Permanència D4 9,60 9,95 -0,35
BPU D4 0,06 0,80 -0,75
Creixement D4 1,50 8,89 -7,39
TOTAL 30,98/100 374,36 -343,38
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
2 / 10
del total disponibles al mercat 2008
Preu més baix
373,19€
Essencial
Preu més alt
872,16€
Plus
Preu mitjà
622,68€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2008 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Essencial
373,19€
preu de referència (€/mes)
-0,3% vs gen.
+97,50€ vs sector (+35.4%)
Sector: 275,69€/mes
Plus
872,16€
preu de referència (€/mes)
+0,5% vs gen.
+21,95€ vs sector (+2.6%)
Sector: 850,21€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Esproba 373,19 872,16 Sector (mitjana) 275,69 850,21 Essencial Plus Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — Esproba 2008 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Essencial68.457306,88M €Plus55.972584,42M €
Essencial 373,57 €/u
Plus 870,11 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Essencial
2,25
Paradoxa / estacional
rang [-11,39, 18,21] · n=11
Plus
12,91
Paradoxa / estacional
rang [-4,37, 57,01] · n=10
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Essencial 2,25 · Paradoxa / estacional 11 canvis 374,35€ 374,47€ +0,03% -0,30% -9,204
Plus 12,91 · Paradoxa / estacional 10 canvis 867,38€ 866,74€ -0,07% -0,62% 8,466
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2009 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Essencial 🔴 Car
mínim 100% màxim
Idx: 146,7 Gap: +176,7% n=12 m.
Plus 🟠 Sobre la mit.
mínim 50% màxim
Idx: 104,8 Gap: +4,8% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Essencial 12 mesos 374,35€ 243,00€ 286,15€ 310,77€ 5 100% 130,8
Plus 12 mesos 867,46€ 831,61€ 831,61€ 831,61€ 1 50% 104,3
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — Esproba 2008
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 6,34M € 0 € 102,5% 99,3% +3,2pp
Feb 6,34M € 0 € 100,0% 99,3% +0,7pp
Mar 6,30M € 0 € 99,4% 99,3% +0,1pp
Abr 6,27M € 0 € 99,5% 99,3% +0,2pp
Mai 6,28M € 0 € 100,1% 99,3% +0,8pp
Jun 6,26M € 0 € 99,7% 99,3% +0,4pp
Jul 6,23M € 0 € 99,5% 99,3% +0,2pp
Ago 6,17M € 0 € 99,1% 99,1% +0,0pp
Set 6,11M € 0 € 99,0% 99,0% +0,0pp
Oct 6,05M € 0 € 99,1% 99,1% +0,0pp
Nov 6,00M € 0 € 99,1% 99,1% +0,0pp
Des 5,95M € 0 € 99,1% 84,5% +14,6pp
TOTAL any 74,31M € 0,00M € 99,7% 98,0% +1,7pp
NRR mig anual
99,7%
Saludable
GRR anual
98,0%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+1,7pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,3%
del total polisses
Bona retencio de clients amb efecte preu positiu. Situacio saludable.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
-60,30%
Preu tancament
9,00€
Preu objectiu
10,77€
↑ +19,7% potencial
Capitalització
2.970.000€
BPA anual
-3,96€
PER mig
215,5x
Evolució de l'acció — 2008
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 31,7, màxim 77,2.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Baixista (-9,2%)Baixista (-13,5%)Molt Baixista (-43,8%)Molt Baixista (-60,3%)
Pivot 10,11€ 10,09€ 14,13€ 18,44€
R1 11,25€ (+13,5%) 11,77€ (+13,0%) 19,83€ (+23,9%) 28,46€ (+25,5%)
R2 12,59€ (+27,0%) 13,12€ (+26,1%) 23,66€ (+47,8%) 34,25€ (+51,1%)
S1 8,77€ (-11,5%) 8,74€ (-16,1%) 10,30€ (-35,6%) 12,65€ (-44,2%)
S2 7,63€ (-23,0%) 7,06€ (-32,1%) 4,60€ (-71,3%) 2,63€ (-88,4%)
RSI (tancament)
38,9
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 10,67€
Inf: 8,91€
Bollinger 99%
Sup: 10,95€
Inf: 8,63€
Mín any: 8,42€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 24,23€
4% del rang
Consens dels analistes
Acumular
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Acumular
Bollinger 99%
Acumular
RSI
Acumular
EMM
Comprar
Acumular: 3 Comprar: 2
Darrer preu objectiu: 10,77€ · Potencial: +19,7%
Política de dividends
Dividends totals
0€
Payout
0,0%
Div. per acció
N/D
Dividend yield
N/D
Creixement sostenible (Gordon): -34,77% = ROE × (1 − payout)
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 9,00€
Volum diari 8.332,00
Capitalització 2.970.000,00€
Total Return -60,60%
Bollinger 95% Sup 10,67€
Bollinger 95% Inf 8,91€
Bollinger 99% Sup 10,95€
Bollinger 99% Inf 8,63€
Mitjana Mòbil Exp. 9,73€
RSI 38,92
Volatilitat diària 59,32%
Volatilitat 30d 56,50%
Volatilitat 60d 66,92%
Volatilitat 90d 64,13%
Volatilitat 180d 56,68%
BPA mensual 2008 (€/assegurat)
Organigrama directiu
ENRIC COLL
CEO
Clic per veure perfil
XAVIER RIBAS
Secretari general
Veure perfil
IMMA FERRER
Directora comercial
Veure perfil
ESTEVE BARNILS
Director financer
Veure perfil
JOAN BOIXADERA
Recursos humans
Veure perfil
SERGI SUNYER
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
Petits inversors 62,12%
Nucli fundador 37,88%
Total accions330.000
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 5 (83%) Dones 1 (17%)
Estructura de capital
Capital Social 8.230.000 €
Reserves / FFPP totals 3.757.687 €
Accions en circulació 330.000
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversors
Split · 21/02/2005
66.000 → 330.000 accions
Split 5×1 · 66.000 → 330.000 accions · preu 395,16 → 79,03 € · cotització massa alta per als petits inversors
Petits inversors 62,1 %
Nucli fundador 37,9 %
Totes les accions es multipliquen pel mateix factor: la composició no canvia.
Ampliació de capital · 01/02/2002
60.000 → 66.000 accions
Pla 2002: ampliació + subordinat
Abans
Petits inversors 58,3 %
Nucli fundador 41,7 %
Després
Petits inversors 62,1 %
Nucli fundador 37,9 %
Nucli fundador −3,8 punts Petits inversors +3,8 punts
Ampliació de capital · 01/03/2001
50.000 → 60.000 accions
Pla de finançament (art. 42) derivat de la cobertura del 97,2 % de 2000
Abans
Nucli fundador 50,0 %
Petits inversors 50,0 %
Després
Petits inversors 58,3 %
Nucli fundador 41,7 %
Petits inversors +8,3 punts Nucli fundador −8,3 punts
Constitució · 01/01/1999
50.000 accions
Nucli fundador 50,0 %
Petits inversors 50,0 %
Historial directiu (càrrecs anteriors)
CàrrecNom i cognomsNomenamentCessamentMotiu
CEO Toni Soler 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Secretari general Roger Vendrell 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Director financer Xavier Jover 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Recursos humans Andreu Torras 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Inversions Esteve Prat 01/01/1999 31/12/2004 Fi de mandat
Director comercial Sergi Oliveras 01/01/1999 31/12/2002 Fi de mandat
Ratings externs 2008
EQA
Solvència
E
★ S2 — tancament desembre 31-12-08

Aquesta asseguradora presenta una situació de solvència molt feble: no compleix el requisit de capital (RCR: No) ni l'indicador de solvència (Sol: No), cosa que apunta a un greu dèficit de recursos propis davant dels riscos assumits. El ROE de -35,1% evidencia una forta destrucció de valor, i el combined ratio del 98,1%, tot i ser lleugerament inferior al 100%, deixa un marge tècnic insuficient per absorbir aquestes pèrdues. Amb un indicador de rating de 30,9 i un diagnòstic de nivell 1, la puntuació de 5,1 punts situa l'entitat en la categoria E.

EQA
Solvència
D
★ S1 — tancament juny 30-06-08

Tot i que el combined ratio de 97,8 indica una subscripció lleugerament rentable, el ROE de –58,4 % reflecteix pèrdues molt severes que erosionen el capital propi. A més, l'entitat no compleix el RCR ni el requisit de solvència, i l'indicador de rating (31,3) i el diagnòstic (0) no aporten cap element mitigador. Aquest conjunt de febleses justifica la D (11,7 punts) per al S1.

Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2008.
Notícies de Esproba · 2008
47 notícies a Servibancos · 36 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
desembre
26
des
Borsa Breu
Esproba: La premsa publica queixes de clients per la gestió de sinistres
La cotització cau un 3,97 %.
24
des
Borsa Breu
Esproba: Els analistes eleven la recomanació a «Acumular» (abans «Mantenir»)
La cotització puja un 2,12 %.
8
des
Empreses Esmentada
Beatz-Cornellà/La Meitat guanya la batalla dels clients al novembre
Balanç de clients de novembre: Beatz-Cornellà/La Meitat suma 1.352 assegurats i Esproba en perd 899.
3
des
Borsa Breu
Esproba: La premsa econòmica destaca el creixement de la cartera
La cotització puja un 2,25 %.
novembre
10
nov
Empreses Destacada Esmentada
Allau de clients a Fecat: +5,4 % en un mes
Balanç de clients d'octubre: Fecat suma 614 assegurats i Esproba en perd 1.152.
6
nov
Borsa Breu
Esproba: Un fons institucional entra al capital amb un paquet significatiu
La cotització puja un 1,70 %.
octubre
23
oct
Empreses Destacada
Alerta a Esproba: entra en pèrdues per l'augment dels sinistres
Pèrdues de 23.127 € (575.832 € fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (1,42 M€).
23
oct
Borsa Breu
Esproba: Els analistes eleven la recomanació a «Mantenir» (abans «Reduir»)
La cotització puja un 1,17 %.
20
oct
Empreses
Rànquing de satisfacció: Esproba, al capdavant; Catase, a la cua
Rànquing de satisfacció del tercer trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +71 i Catase tanca la classificació.
20
oct
Empreses
Expectació a Esproba: el mercat espera un salt del benefici del 147 %
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 1,42 M€. Resultats el 23 d'octubre de 2008.
10
oct
Empreses
La plantilla d'Esproba cau al mínim de la seva història: 1.215 treballadors
Nou mínim històric de plantilla: 1.215 (rècord anterior: 1.218).
setembre
26
set
Borsa Breu
Esproba: Un banc d'inversió inclou el valor a la seva cartera recomanada
La cotització puja un 2,24 %.
10
set
Empreses Destacada
Esproba toca la quota de primes més baixa de la seva història: 14,77 %
Nou mínim històric de quota de primes: 14,77 % (rècord anterior: 14,90 %).
8
set
Empreses Esmentada
Beatz-Cornellà/La Meitat s'emporta 2.125 clients a l'agost i Esproba en perd 1.347
Balanç de clients d'agost: Beatz-Cornellà/La Meitat suma 2.125 assegurats i Esproba en perd 1.347.
agost
29
ago
Borsa Breu
Esproba: Els analistes rebaixen la recomanació a «Reduir» (abans «Mantenir»)
La cotització cau un 2,42 %.
11
ago
Empreses Esmentada
4 rècords històrics al juliol, amb Esproba al capdavant
4 rècords històrics al juliol: 1 positius i 3 negatius.
juliol
27
jul
Borsa
Esproba s'enfonsa a mínims històrics a borsa: 12,70 €
Nou mínim històric de cotització: 12,70 € (rècord anterior: 13,51 €).
23
jul
Borsa
Esproba s'enfonsa un 12,17 % després de presentar resultats
L'acció cau un 12,17 %, davant d'un -1,38 % de l'índex del sector.
23
jul
Empreses Destacada
Patacada als comptes d'Esproba: el benefici cau un 93 %
Benefici net de 31.808 € (455.600 € fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (1,32 M€).
21
jul
Borsa Breu
Esproba: Un gran accionista col·loca un paquet d'accions al mercat
La cotització cau un 2,52 %.
21
jul
Empreses
Rànquing de satisfacció: Esproba, al capdavant; Catase, a la cua
Rànquing de satisfacció del segon trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +71 i Catase tanca la classificació.
20
jul
Empreses
Expectació a Esproba: el mercat espera un salt del benefici del 190 %
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 1,32 M€. Resultats el 23 de juliol de 2008.
14
jul
Borsa Breu
Esproba: Rumors d'interès d'un grup europeu per l'asseguradora
La cotització puja un 3,30 %.
8
jul
Empreses Esmentada
Beatz-Cornellà/La Meitat guanya la batalla dels clients al juny
Balanç de clients de juny: Beatz-Cornellà/La Meitat suma 2.600 assegurats i Esproba en perd 1.064.
juny
10
jun
Borsa Breu
Esproba: Un gran accionista col·loca un paquet d'accions al mercat
La cotització cau un 1,60 %.
9
jun
Empreses Destacada Esmentada
Allau de clients a Fecat: +8,3 % en un mes
Balanç de clients de maig: Fecat suma 661 assegurats i Esproba en perd 556.
maig
27
mai
Borsa Breu
Esproba: Dubtes dels analistes sobre la suficiència de les provisions
La cotització cau un 4,05 %.
23
mai
Borsa Breu
Esproba: Els analistes eleven la recomanació a «Mantenir» (abans «Reduir»)
La cotització puja un 1,42 %.
9
mai
Borsa Breu
Esproba: La premsa econòmica destaca el creixement de la cartera
La cotització puja un 2,74 %.
abril
22
abr
Borsa
Esproba s'enfonsa un 9,38 % després de presentar resultats
L'acció cau un 9,38 %, davant d'un +1,37 % de l'índex del sector.
22
abr
Empreses Destacada
Esproba retalla les pèrdues, però continua en vermell: perd 1,13 M€
Pèrdues de 1,13 M€ (−1,16 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,26 M€).
21
abr
Empreses
Rànquing de satisfacció: Esproba, al capdavant; Catase, a la cua
Rànquing de satisfacció del primer trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +72 i Catase tanca la classificació.
19
abr
Empreses
Els analistes confien que Esproba torni als beneficis: 1,26 M€ el primer trimestre
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 1,26 M€. Resultats el 22 d'abril de 2008.
8
abr
Empreses Esmentada
Curial s'emporta 462 clients al març i Esproba en perd 684
Balanç de clients de març: Curial suma 462 assegurats i Esproba en perd 684.
març
17
mar
Política
UBC exigeix explicacions al Govern per la multa a Esproba
L'oposició demana la compareixença del conseller d'Economia.
10
mar
Regulació i lleis Destacada
Multa milionària a Esproba: 1,17 M€ per capital mínim no cobert
Sanció de 1,17 M€ per capital mínim no cobert; ja en porta deu.
febrer
19
feb
Borsa Breu
Esproba: Els analistes eleven la recomanació a «Reduir» (abans «Vendre»)
La cotització puja un 1,15 %.
1
feb
Política Destacada
L'oposició vol que la Generalitat prengui el control d'Esproba: el ple ho rebutja
Debat al Parlament sobre la situació d'Esproba.
gener
28
gen
Borsa
Esproba es dispara un 7,43 % després de presentar resultats
L'acció puja un 7,43 %, davant d'un -1,97 % de l'índex del sector.
28
gen
Empreses Destacada
Esproba aguanta el benefici malgrat l'augment dels sinistres
Benefici net de 468.878 € (455.163 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (-387.217 €).
28
gen
Economia Esmentada
La setmana al sector: la DGA obliga Esproba a presentar un pla de finançament
L'índex cau un 2,42 % en la setmana del 21 al 27 de gener de 2008. El més destacat: La DGA obliga Esproba a presentar un pla de finançament.
25
gen
Regulació i lleis Destacada
La DGA obliga Esproba a presentar un pla de finançament
Afectades: Esproba.
25
gen
Regulació i lleis Esmentada
La DGA posa sota vigilància la liquiditat de 4 asseguradores
Afectades: Corcel Negro, Esproba, X-Press i Curial.
25
gen
Empreses
Els analistes preveuen pèrdues a Esproba: 387.217 € el quart trimestre
Previsió del consens per al quart trimestre: pèrdues de 387.217 €. Resultats el 28 de gener de 2008.
21
gen
Empreses
Esproba, la companyia més ben valorada pels clients el quart trimestre
Rànquing de satisfacció del quart trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +73 i Catase tanca la classificació.
21
gen
Economia Esmentada
La setmana al sector: l'EQA millora la qualificació de Seguros Catalana, Fecat, Urbac, Curial i Esproba
L'índex puja un 1,79 % en la setmana del 14 al 20 de gener de 2008. El més destacat: L'EQA millora la qualificació de Seguros Catalana, Fecat, Urbac, Curial i Esproba.
15
gen
Empreses Destacada Esmentada
L'EQA millora la qualificació de Seguros Catalana, Fecat, Urbac, Curial i Esproba
Qualificacions del segon semestre de 2007: 5 millores i 1 rebaixa.
1. Ingressos de Esproba — 2008
MesEssencialPlusComissionsTarifesTOTAL
2008-01-012.205.483,034.135.976,9944.769,5567.793,896.454.023,46
2008-02-012.200.011,254.142.245,4744.732,4566.459,646.453.448,81
2008-03-012.187.838,504.116.220,4944.548,3567.458,936.416.066,27
2008-04-012.179.876,184.093.175,1644.309,6567.097,476.384.458,46
2008-05-012.169.521,074.107.351,0644.219,7068.224,686.389.316,51
2008-06-012.162.746,704.094.919,5644.025,4566.667,116.368.358,82
2008-07-012.127.867,154.098.540,2842.410,9264.863,766.333.682,10
2008-08-012.098.739,164.073.525,7043.242,5066.717,006.282.224,36
2008-09-012.074.876,074.035.484,4842.782,9564.785,616.217.929,11
2008-10-012.066.670,213.987.515,7542.544,2563.208,606.159.938,81
2008-11-012.060.428,253.939.752,8342.146,3063.821,546.106.148,93
2008-12-012.049.777,173.897.610,3643.033,6863.355,146.053.776,35
ANUAL25.583.834,7448.722.318,13522.765,75790.453,3775.619.371,99
2. Despeses de Esproba — 2008
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisSancions i ERETOTAL
2008-01-014.140.676,941.372.775,04205.916,2624.210,56140.190,93129.725,87362.070,7296.810,3546.468,9735.497,1332.270,1227.106,9034.851,738.390,230,006.656.961,73
2008-02-014.204.615,561.371.529,35205.729,4024.764,41140.080,16125.842,25350.422,2796.801,7345.819,4936.139,3132.267,2427.104,4934.848,628.389,480,006.704.353,77
2008-03-014.086.627,061.369.170,48205.375,5724.739,33140.698,80125.754,90351.600,4396.240,9946.195,6835.288,3632.080,3326.305,8734.646,768.340,891.165.438,417.748.503,86
2008-04-014.170.658,751.366.810,78205.021,6224.177,12140.372,76125.773,83352.422,1195.766,8848.521,8835.752,9731.922,2926.814,7334.476,088.299,800,006.666.791,58
2008-05-014.055.824,421.364.425,47204.663,8224.108,15140.684,17123.952,74350.773,4895.839,7549.197,7434.502,3131.946,5826.835,1334.502,318.306,110,006.545.562,17
2008-06-014.080.330,481.362.039,25204.305,8924.764,41140.671,63126.093,50347.075,5695.525,3848.399,5335.025,9731.841,7926.747,1134.389,148.278,870,006.565.488,50
2008-07-014.074.260,201.358.542,08203.781,3124.200,11140.771,95126.040,27349.619,2595.005,2352.569,5634.835,2531.668,4126.601,4634.201,888.233,790,006.560.330,77
2008-08-014.069.991,451.356.127,60203.419,1424.160,40140.410,38126.900,93347.407,0194.233,3752.142,4633.924,0131.411,1226.385,3433.924,018.166,890,006.548.604,12
2008-09-013.965.550,801.352.598,75202.889,8124.432,10140.556,68123.736,79341.986,1093.268,9450.987,0234.198,6131.711,4426.115,3034.198,618.083,310,006.430.314,26
2008-10-013.989.949,151.350.168,12202.525,2224.693,35140.669,54122.582,78339.412,6392.399,0860.367,4030.183,7030.799,6925.871,7433.263,678.007,920,006.450.894,00
2008-11-013.910.565,741.344.374,36201.656,1524.816,66140.556,68120.901,75326.678,9791.592,2363.503,9530.530,7429.920,1325.645,8333.583,827.937,990,006.352.265,00
2008-12-013.902.337,331.338.569,19200.785,3823.813,46140.374,85117.443,26329.325,4390.806,6565.380,7830.268,8830.874,2626.031,2433.295,777.869,910,006.337.176,40
ANUAL48.651.387,8816.307.130,472.446.069,57292.880,061.686.038,531.494.748,874.148.793,961.134.290,58629.554,46406.147,24378.713,40317.565,14410.182,4098.305,191.165.438,4179.567.246,16
3. Compte de Resultats de Esproba — 2008
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.EBTBenefici Net
2008-01-016.454.023,46181.035,356.656.961,73-21.902,9220.214,5420.214,54
2008-02-016.453.448,81175.211,146.704.353,77-75.693,82-34.348,75-34.348,75
2008-03-016.416.066,27175.800,217.748.503,86-1.156.637,38-1.111.625,19-1.111.625,19
2008-04-016.384.458,46176.211,056.666.791,58-106.122,07-62.293,92-62.293,92
2008-05-016.389.316,51175.386,746.545.562,1719.141,0865.641,8065.641,80
2008-06-016.368.358,82173.537,776.565.488,50-23.591,9128.459,6828.459,68
2008-07-016.333.682,10174.809,636.560.330,77-51.839,041.756,031.756,03
2008-08-016.282.224,36173.703,516.548.604,12-92.676,25-38.869,47-38.869,47
2008-09-016.217.929,11170.993,056.430.314,26-41.392,1013.986,8913.986,89
2008-10-016.159.938,81169.706,316.450.894,00-121.248,88-66.439,80-66.439,80
2008-11-016.106.148,93163.339,486.352.265,00-82.776,59-38.329,46-38.329,46
2008-12-016.053.776,35164.662,736.337.176,40-118.737,32-84.729,65-84.729,65
ANUAL75.619.371,992.074.396,9779.567.246,16-1.873.477,20-1.306.577,30-1.306.577,30
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Esproba 2008
MesEssencialPlusTOTAL
2008-01-0170.69757.214127.911
2008-02-0170.49857.305127.803
2008-03-0170.29056.987127.277
2008-04-0169.96256.631126.593
2008-05-0169.65056.683126.333
2008-06-0169.34856.429125.777
2008-07-0168.39756.316124.713
2008-08-0167.50056.001123.501
2008-09-0166.68255.472122.154
2008-10-0166.49454.935121.429
2008-11-0166.14054.137120.277
2008-12-0165.82353.555119.378
TOTAL821.481671.6651.493.146
5. Preus per pòlissa — Esproba 2008
MesEssencialPlusVariació
2008-01-01374,35867,46+2,50%
2008-02-01374,47867,38+0,01%
2008-03-01373,50866,74-0,14%
2008-04-01373,88867,29+0,08%
2008-05-01373,76869,48+0,15%
2008-06-01374,21870,75+0,14%
2008-07-01373,25873,16+0,09%
2008-08-01372,96872,54-0,07%
2008-09-01373,14872,38—
2008-10-01372,58870,13-0,22%
2008-11-01373,39872,27+0,24%
2008-12-01373,19872,16-0,03%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a Esproba — 2008.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · Esproba · 2008