SegurosWeb

Esproba

Fitxa d'asseguradora · 2009
Accedir
Logo
Esproba
Activa Premi Taronja dels usuaris 2008 16 premis anteriors Darrera actualització 08-11-26
CIF S-17001
Núm. UNIC 990134004
Constitució 01-01-99
Adreça Carrer Catalunya 13, Girona
Telèfon 900340340
Fax 900344344
Consultes 818
Editar
Indicadors clau
ROA
-0,74%
ROE
-5,73%
Permanència
100,00%
Sinistralitat
69,96%
Combinada
98,99%
Endeutament
3,19

Experiència del client · 2009
NPS · Promotors, Passius, Detractors +67 NPS net
79.3%
8.6%
12.2%
● Promotors 79,3% ● Passius 8,6% ● Detractors 12,2%
CSAT · Satisfacció del client
3,47
★★★★★
sobre 5
5★
18,5%
4★
37,7%
3★
21,0%
2★
17,6%
1★
5,3%
Reclamacions
354
reclamacions any 2009
25%
favorables a l'asseguradora
Diversificació de la cartera
Per pòlisses
1,8 pòlisses equivalents
Més concentrada que el sector
HHI 5.547 · sector 4.789 · 2 pòlisses actives · la més important, Essencial, aporta el 54,1 % dels clients
Per territori
3,4 vegueries equivalents
Més diversificada que el sector
HHI 2.919 · sector 3.927 · present a 5 de 9 vegueries · Terres de l'Ebre concentra el 39,6 % dels clients
L'índex HHI suma els quadrats de les quotes de cada pòlissa o vegueria (0-10.000). «Equivalents» és el nombre de pòlisses o vegueries del mateix pes que donarien la mateixa concentració. Una cartera concentrada depèn més d'un sol producte o territori: una catàstrofe o un canvi de preus hi pesa més.
Per què guanya o perd clients
Preu respecte al mercat
+8,0 %
Més car que la mitjana del sector
NPS
67
Sector: 40
Reclamacions
3,7
Per 1.000 clients i any · sector: 4,0
Efecte sobre els clients
+11.785
Clients guanyats o perduts l'any per preu, satisfacció i reclamacions
Efecte mensual del mercat sobre la cartera (% de clients guanyats o perduts cada mes). Passa el ratolí per sobre de cada mes per veure'n les causes.
Cada mes, els clients de la companyia es mouen segons el preu respecte a la mitjana del sector (10 % més car → −0,5 % de clients), la satisfacció (NPS: +10 punts sobre el sector → +0,2 %) i les reclamacions (+1 per 1.000 clients sobre el sector → −0,1 %), amb un límit de −3 % / +2 % al mes.
Facturació 2009
72.431.010€
vs 2008
Despeses 2009
75.909.668€
vs 2008
Allib. provisions
3.315.585€
Alliberament de les provisions tècniques dotades l'any anterior: torna com a ingrés d'explotació (no és facturació)
Res. Explotació
-163.073€
vs 2008
Facturació + alliberament de provisions − despeses d'explotació (els interessos dels crèdits van a part, com a despesa financera)
Benefici Net
-203.610€
vs 2008
Dividends
0€
Sense dividend previst aquest any.
Impostos
0€
Resultat abans d'impostos negatiu: sense impost.
IT Asseg.
1.659.000€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'asseguradora (suma 12 mesos IT_Asseguradora)
IT Estat
470.802€
Cost total anual de baixes laborals assumit per l'Estat (suma 12 mesos IT_Estado)
Balanç a 31-12-2009 ROA -0,74 % · Solvència II (orientativa) 28 % (SCR 12.494.967 €)
Actiu20092008Var.
Cartera d'inversions27.639.997 €21.492.238 €+28,6 %
Tresoreria0 €0 €
Total actiu27.639.997 €21.492.238 €
Passiu20092008Var.
Capital social8.230.000 €8.230.000 €+0,0 %
Reserves-4.675.922 €-4.472.313 €+4,6 %
Provisions tècniques11.817.991 €11.203.201 €+5,5 %
Deute financer12.267.929 €6.531.349 €+87,8 %
Total passiu27.639.997 €21.492.238 €
Fluxos d'efectiu 2009Import
Activitats d'explotació (benefici + provisions)411.180 €
Activitats d'inversió (cartera i inversions)-6.147.759 €
Activitats de finançament (deute, capital, dividends)5.736.579 €
Variació de tresoreria0 €
La cartera d'inversions és la que genera el rendiment financer (provisions, reserves i inversions acumulades); les participacions són accions d'altres asseguradores a cost d'adquisició (en cobra els dividends); la tresoreria és el capital i el deute no invertits (negativa = finançament a curt termini). SCR orientatiu: màxim entre el capital mínim i un 16 % de les primes més un 4 % de les inversions.
Fets de l'any i efecte sobre la facturació i els sinistres — 2009
Facturació Sinistres Mercats Catàstrofes Operacions Govern corporatiu Premis VIX alt (mitjana del mes ≥ 25)
Cada número marca un fet en el dia que passa. Les bandes de fons són els mesos de volatilitat alta als mercats (VIX). Passa el ratolí per sobre d'un número per veure'n el detall.
#DataFetFacturació
mes vs anterior
Sinistres
mes vs anterior
Acció
5 sessions
VIX
1 01/01 Préstec subordinat
Operacions · Rescat Decret llei 1/2008: préstec de la Generalitat (CMO 44 % a des-2008 → 110 %). Pla de viabilitat, sense dividends mentre sigui viu
−0,0 % +3,1 % −3,6 % 42,8
2 13/01 El consell destitueix Enric Coll (CEO) després d'un any de pèrdues; el substitueix Sergi Batlle
Govern corporatiu · Destitució
−0,0 % +3,1 % +7,6 % 42,1
3 20/01 Nova onada de pànic bancari
Mercats · xoc de mercat -6,0 %
−0,0 % +3,1 % −5,2 % 46,1
4 24/01 Cicló Klaus
Catàstrofes · xoc de mercat -1,0 % · cost per al sector 1.600.000 € · Metropolita_Barcelona,Comarques_Gironines,Penedes,Camp_Tarragona,Comarques_Centrals
−0,0 % +3,1 % +4,0 % 46,3
5 09/03 Mínims de la crisi
Mercats · xoc de mercat -7,0 %
−0,2 % −2,0 % −26,0 % 56,6
6 26/03 Premis SegurosWeb: Premi Taronja dels usuaris 2008
Premis
−0,2 % −2,0 % +2,9 % 47,2
7 02/04 Cimera del G20 a Londres
Mercats · xoc de mercat +4,0 %
−0,2 % +2,1 % +0,9 % 39,9
8 17/06 Dubtes sobre la banca europea
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
−0,5 % −0,7 % −6,0 % 33,5
9 15/09 Un any de Lehman sense recuperació
Mercats · xoc de mercat -2,0 %
+1,1 % −0,8 % −2,5 % 31,4
10 26/11 Suspensió de pagaments de Dubai World
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,6 % +1,0 % −2,0 % 32,8
11 08/12 Rebaixa del deute grec
Mercats · xoc de mercat -3,0 %
+0,2 % −0,8 % −6,5 % 32,4
La variació mensual inclou tot el que passa aquell mes, no només el fet. L'acció compara el tancament anterior al fet amb el de la cinquena sessió des del fet.
Rècords vigents a 31-12-2009 ★ 2009 = batut aquest any
Millor mes de benefici
799.517 €
Agost 2001 · anterior 640.051 €
Pitjor mes de benefici
-6,84 M€
Març 2002 · anterior -552.696 €
Màxim de clients
212.408
Gener 2003 · anterior 208.482
Mínim de clients
104.321
Març 2000 · anterior 104.545
Màxima facturació mensual
9,78 M€
Gener 2003 · anterior 9,50 M€
Mínima facturació mensual
5,28 M€
Febrer 2006 · anterior 5,98 M€
Màxim a borsa
123,84 €
20 de setembre 2004 · anterior 123,80 €
Mínim a borsa ★ 2009
8,20 €
29 de gener 2009 · anterior 8,61 €
Quota de mercat màxima
31,77 %
Juny 2001 · anterior 31,41 %
Capitalització màxima
40,87 M€
20 de setembre 2004 · anterior 40,86 M€
Fons propis màxims
17,24 M€
Desembre 2004 · anterior 15,12 M€
Plantilla màxima
2.777
Febrer 2002 · anterior 2.758
Màxims i mínims de tota la història de la companyia fins al final de l'any consultat. Els preus de borsa d'abans d'un split s'expressen en accions d'ara.
Rècords batuts el 2009: 46 (15 màxims i 31 mínims, en 9 dades diferents)
Es compten totes les dades que se segueixen (clients i facturació per pòlissa, despeses, preus, sinistres, ràtios, borsa…). Una mateixa dada pot batre el rècord diversos mesos seguits; a la taula hi surt el darrer de l'any.
ÀmbitDadaRècordAnteriorData
BorsaCapitalització mínim 2,71 M€2,84 M€29 de gener 2009
BorsaTancament mínim 8,20 €8,61 €29 de gener 2009
BorsaMàxim diari mínim 8,44 €8,48 €31 de gener 2009
BorsaMínim diari mínim 8,01 €8,32 €29 de gener 2009
DespesesMorositat màxim 86.988 €84.393 €Desembre 2009
PreuPlus màxim 883,89 €883,47 €Novembre 2009
RatingTotal mínim 28,5 punts28,8 puntsGener 2009
RàtiosQuota de mercat mínim 13,93 %13,95 %Desembre 2009
EstructuraEmpleats mínim 1.1331.135Desembre 2009
ARR / MRR (Annual · Monthly Recurring Revenue) Base annualitzada de la cartera actual · Fotografia per a inversors
ARR
72,26 M€
MRR 6,0 M€ × 12
Δ ARR any/any
+0,8%
vs desembre 2008
ARPU anual
606 €
per assegurat
ARR en risc (churn)
1,3%
≈ 939 k€/any
Evolució del MRR mensual — 2009 (ingressos recurrents de pòlisses cada mes)
MRR creix MRR baixa Darrer mes: 6,02 M€
Descomposició de l'ARR
ARR retingut (GRR) 72,3 M€ (99%)
Expansió preu (NRR−GRR) 0,3 M€ (+0%)
Mètriques de valoració
ARR Growth (any/any) +0,8%
ARR Churn rate 1,3%/any
ARPU anual 606 €
Net Expansion ARR +0,3 M€
MRR darrer mes 6,02 M€

ARR = MRR recurrent × 12. No inclou comissions, tarifes ni ajudes. ARPU = ARR / assegurats del darrer mes. ARR Churn = (1−GRR_anual) × ARR. Net Expansion = (NRR−GRR)/100 × ARR. Referència des. 2008: disponible.

1Rendibilitat
ROA
-0,74%
ant. -6,08%
Esproba
-0,74%
Sector
7,69%
-8,43% vs sector
Benefici net generat per cada euro d'actiu total. Un ROA alt indica bona gestio dels recursos.
Benefici net / Actiu total · ↑ millor
ROE
-5,73%
ant. -34,77%
Esproba
-5,73%
Sector
8,28%
-14,01% vs sector
Rendiment sobre el capital dels accionistes. Mesura l'eficiencia en l'us del capital propi.
Benefici net / Fons propis · ↑ millor
Payout
0,00%
ant. 0,00%
Esproba
0,00%
Sector
5,51%
-5,51% vs sector
Percentatge del benefici de l'exercici anterior que es reparteix com a dividend aquest any. Un payout alt redueix la reinversio.
Dividends pagats l'any / Benefici net de l'any anterior · neutre (depen politica)
Marge vendes
1,01%
Primer any
-10,39% vs sector
Benefici net per euro facturat. Indica la rendibilitat real de l'activitat comercial.
Benefici net / Facturacio · ↑ millor
Marge brut
1,92%
Primer any
-10,58% vs sector
Rendibilitat tecnica bruta abans de despeses operatives. Un marge alt indica bona cobertura dels sinistres.
(Primes - Sinistres) / Primes · ↑ millor
Marge operatiu
-4,81%
Primer any
-10,47% vs sector
Rendibilitat descomptant totes les despeses operatives. Mesura la qualitat del negoci assegurador.
Resultat operatiu / Primes · ↑ millor
BPA
-0,05€
Primer any
-0,44€ vs sector
Benefici net generat per cada assegurat en un mes. Indica la rendibilitat unitaria de la cartera de clients.
Benefici net / Núm. assegurats · ↑ millor
2Tècnics asseguradors
Sinistralitat
69,96%
ant. 69,82%
-1,75% vs sector
Proporcio de sinistres pagats sobre primes. Un valor baix indica bona sinistralitat.
Sinistres / Primes · ↓ millor (< 70% excel·lent)
Combinada
98,99%
ant. 98,11%
+10,39% vs sector
Sinistralitat mes despeses sobre primes. Per sota del 100% hi ha guany tecnic.
(Sinistres+Despeses)/Primes · ↓ millor (< 100%)
Permanencia
100,00%
ant. 99,27%
Esproba
100,00%
Sector
99,66%
+0,34% vs sector
Percentatge de polisses renovades any rere any. Alta permanencia redueix el cost d'adquisicio.
Polisses renovades / Total · ↑ millor (> 85% excel·lent)
Var. Preus
0,06%
Primer any
Esproba
0,06%
Sector
2,48%
-2,42% vs sector
Variacio mitjana de tarifes vs any anterior. Pujades moderades son sostenibles.
Variacio % tarifes · neutre
CLV
0,00€
Primer any
-3.259,45€ vs sector
Valor econòmic esperat d'un client durant tota la seva vida com a assegurat. Es calcula a partir del BPA i la permanència. Com més alt, més valuosa la cartera.
BPA × Permanència / 100 · ↑ millor
3Eficiència operativa
Fact./Empleat
5.233€
ant. 5.142€
-8.168,39€ vs sector
Facturacio total dividida entre empleats. Indica la productivitat mitjana de la plantilla.
Facturacio / Empleats · ↑ millor
Cost/Empleat
1.313€
ant. 1.275€
+134,19€ vs sector
Despeses de personal per empleat. Permet comparar l'estructura de costos laborals.
Despeses personal / Empleats · ↓ millor
Benefici/Empleat
3.920€
Primer any
-8.302,57€ vs sector
Benefici net generat per cada empleat. Complementa Fact./Empleat i Cost/Empleat per mostrar la productivitat neta.
Benefici net / Empleats · ↑ millor
Endeutament
3,19
ant. 1,30
+2,46 vs sector
Proporcio deutes / fons propis. Un valor baix indica solidesa financera.
Deute total / Fons propis · ↓ millor (< 0,5)
Fact./Centre
28.880€
Primer any
-115.433,99€ vs sector
Facturacio total generada per cada centre. Indica la productivitat comercial mitjana de cada oficina.
Facturacio total / Centres · ↑ millor
Cost/Centre
8.039€
Primer any
-5.642,02€ vs sector
Despeses totals dividides entre el nombre de centres. Mesura el cost mig de cada oficina de la xarxa.
Despeses totals / Centres · ↓ millor
Benefici/Centre
20.841€
Primer any
+20.831,57€ vs sector
Benefici net generat per cada centre. Mesura la rendibilitat neta de cada punt de la xarxa comercial.
Benefici net / Centres · ↑ millor
Eficiencia
-0,23%
Primer any
-8,70% vs sector
Percentatge dels ingressos absorbits per despeses. Com mes baix mes eficient.
Despeses op. / Ingressos · ↓ millor (< 60%)
4 Rating intern
Rating V2 — Esproba 2009 4 dimensions · 100 punts màxim
Mes D1 — Sinistralitat (30) D2 — Rendibilitat (30) D3 — Operativa (25) D4 — Clients (15) TOTAL
/100
Combined Sinistral. Endeutat. ROE Marge net Eficiència Mg.Vendes Ben/Emp Quota pr. Perm. BPU Creixem.
2009-01-01 0,00 5,62 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 5,80 2,86 9,43 0,00 4,74 28,45
2009-02-01 0,00 5,87 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 5,82 2,88 9,76 0,00 4,74 29,06
2009-03-01 0,40 6,12 0,00 0,00 0,00 0,00 0,17 5,83 2,87 9,85 0,00 4,74 29,97
2009-04-01 0,00 5,82 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 5,87 2,86 9,56 0,00 4,74 28,85
2009-05-01 0,25 5,98 0,00 0,00 0,00 0,00 0,11 5,89 2,87 9,93 0,00 4,74 29,77
2009-06-01 0,34 6,01 0,00 0,00 0,50 0,26 0,14 5,91 2,87 9,64 0,27 4,74 30,69
2009-07-01 0,66 6,13 0,00 0,00 0,96 0,50 0,28 5,96 2,82 9,80 0,52 4,74 32,37
2009-08-01 0,20 5,86 0,00 0,00 0,14 0,10 0,08 6,02 2,81 10,00 0,08 4,74 30,03
2009-09-01 0,78 6,11 0,00 0,00 0,96 0,51 0,33 6,10 2,82 10,00 0,52 4,74 32,86
2009-10-01 0,98 6,18 0,00 0,00 1,20 0,63 0,41 6,12 2,79 10,00 0,65 4,74 33,70
2009-11-01 0,96 6,14 0,00 0,00 1,05 0,55 0,40 6,17 2,79 10,00 0,57 4,74 33,38
2009-12-01 1,23 6,27 0,00 0,00 1,48 0,76 0,51 6,19 2,79 10,00 0,81 4,74 34,79
MITJANA 0,486,010,000,000,520,280,205,972,849,830,294,74 31,16
Radar Rating V2 — Esproba 2009 12 components · escala 0–10 per component 2008 sobreposat
2 4 6 8 10 Combined 0,5/10 · D1 Sinistralitat 6,0/10 · D1 Endeutament 0,0/10 · D1 ROE 0,0/10 · D2 Marge net 0,5/10 · D2 Eficiència 0,3/10 · D2 Mg.Vendes 0,2/10 · D3 Ben/Emp 6,0/10 · D3 Quota primes 2,8/10 · D3 Permanència 9,8/10 · D4 BPU 0,3/10 · D4 Creixement 4,7/10 · D4 31,2 /100
D1 Sinistralitat/solvència D2 Rendibilitat D3 Eficiència op. D4 Gestió clients 2008 (any anterior)
Component Dim. 2009 2008Δ Barra
Combined D1 0,48 0,76 -0,27
Sinistralitat D1 6,01 6,04 -0,03
Endeutament D1 0,00 3,50 -3,50
ROE D2 0,00 0,00 0,00
Marge net D2 0,52 0,11 +0,41
Eficiència D2 0,28 0,01 +0,27
Mg.Vendes D3 0,20 0,32 -0,11
Ben/Emp D3 5,97 6,06 -0,09
Quota primes D3 2,84 3,04 -0,20
Permanència D4 9,83 9,60 +0,23
BPU D4 0,29 0,06 +0,23
Creixement D4 4,74 1,50 +3,24
TOTAL 31,16/100 258,23 -227,07
Cada component puntua 0–10. Colors dels punts: ● ≥7 · ● ≥4 · ● <4.
Sinistralitat mensual
● baix  ·  ● alt  ·  referència 100% = llindar de pèrdua
Gen Feb Mar Abr Mai Jun Jul Ago Set Oct Nov Des
0%25%50%75%100%≥125%
Pòlisses comercialitzades
2 / 10
del total disponibles al mercat 2009
Preu més baix
376,36€
Essencial
Preu més alt
881,98€
Plus
Preu mitjà
629,17€
de les pòlisses actives
Pòlisses comercialitzades · 2009 Fes clic a una pòlissa per veure l'evolució
Essencial
376,36€
preu de referència (€/mes)
+0,1% vs gen.
+73,66€ vs sector (+24.3%)
Sector: 302,70€/mes
Plus
881,98€
preu de referència (€/mes)
+0,0% vs gen.
+20,40€ vs sector (+2.4%)
Sector: 861,58€/mes
Mapa de calor de preus · Asseguradora vs Sector verd = barat · vermell = car · blanc = sense dades sector
Esproba 376,36 881,98 Sector (mitjana) 302,70 861,58 Essencial Plus Barat vs sector Igual al sector Car vs sector
Piràmide de pòlisses — Esproba 2009 Assegurats (esq.) ← → Ingressos anuals (dreta) · ordenat per assegurats
← Assegurats (mig mensual)Ingressos anuals →Essencial63.887288,66M €Plus53.465565,54M €
Essencial 376,52 €/u
Plus 881,49 €/u
L'eix esquerre mostra la mitjana mensual d'assegurats per pòlissa. L'eix dret mostra els ingressos anuals totals (preu × assegurats × mesos actius). El preu €/u és el preu mig ponderat de l'any.
Elasticitat preu-demanda per pòlissa E = (ΔAssegurats M+1) / (ΔPreu M)
Plus
-4,64
Molt elàstica
rang [-39,77, 11,48] · n=10
Essencial
-1,20
Moderadament elàstica
rang [-9,73, 4,31] · n=11
Referència d'interpretació
E < −1,5 Molt elàstica — pujada de preu provoca pèrdua significativa d'assegurats
−1,5 ≤ E < −0,5 Moderadament elàstica — sensibilitat notable
−0,5 ≤ E < 0 Inelàstica — clients poc sensibles al preu
E ≥ 0 Paradoxa o efecte estacional — cal verificar
Detall per canvi de preu
Pòlissa Mes canvi Preu ant. → nou ΔPreu % ΔAsseg. % E
Essencial -1,20 · Moderadament elàstica 11 canvis 375,89€ 375,41€ -0,13% -0,47% 3,686
Plus -4,64 · Molt elàstica 10 canvis 881,74€ 881,59€ -0,02% +0,06% -3,651
Metodologia: desfasament d'1 mes entre canvi de preu i reacció del mercat. * El desembre usa els assegurats de gener 2010 com a reacció. Limitació: els canvis entre dos mesos consecutius incorporen factors estacionals i campanyes comercials, no únicament la reacció al preu. Interpretar amb n ≥ 3 per pòlissa. Els valors amb ⚠ indiquen n < 3 (resultat poc robust).
Índex de competitivitat de preu (ICP) Posició del preu propi dins el rang [mínim, màxim] del mercat
Essencial 🔴 Car
mínim 100% màxim
Idx: 130,9 Gap: +72,9% n=12 m.
Plus 🟠 Sobre la mit.
mínim 50% màxim
Idx: 104,7 Gap: +4,7% n=12 m.
Posició dins el mercat
🔴 Car Posició ≥80% — entre els més cars del mercat
🟠 Sobre la mit. Posició 50–80%
🔵 Sota la mit. Posició 20–50%
🟢 Competitiu Posició <20% — entre els més barats
Idx = preu propi / avg mercat × 100  ·  Gap = % sobrepreu vs el més barat del mercat.
Detall mensual — preu propi vs. mercat (€/mes)
Pòlissa Mes Preu propi Mínim Mitjana Màxim N Pos. Idx
Essencial 12 mesos 375,89€ 180,00€ 272,99€ 360,00€ 5 100% 137,7
Plus 12 mesos 881,74€ 842,85€ 842,85€ 842,85€ 1 50% 104,6
Pos. = posició percentual dins [mínim, màxim] dels competidors aquell mes. 0% = preu mínim del mercat · 100% = preu màxim. N = nombre de competidors amb preu >0 (s'exclou l'asseguradora pròpia). Si tots els competidors tenen el mateix preu, Pos. = 50% per convenció.

NRR · GRR (Net / Gross Revenue Retention) — Esproba 2009
Mes Rec. (€) Nous (€) NRR % GRR % Δ Preu
Gen 5,95M € 0 € 100,0% 100,0% +0,0pp
Feb 5,93M € 0 € 99,7% 99,7% +0,0pp
Mar 5,92M € 0 € 99,8% 99,8% +0,0pp
Abr 5,90M € 0 € 99,8% 99,8% +0,0pp
Mai 5,89M € 0 € 99,8% 99,8% +0,0pp
Jun 5,86M € 0 € 99,5% 99,5% +0,0pp
Jul 5,87M € 0 € 100,1% 100,0% +0,1pp
Ago 5,90M € 27,9K € 100,5% 100,0% +0,5pp
Set 5,96M € 56,7K € 101,1% 100,0% +1,1pp
Oct 5,98M € 26,0K € 100,3% 100,0% +0,3pp
Nov 6,01M € 18,0K € 100,6% 100,0% +0,6pp
Des 6,02M € 22,8K € 100,2% 85,5% +14,7pp
TOTAL any 71,18M € 0,15M € 100,1% 98,7% +1,4pp
NRR mig anual
100,1%
Excel·lent
GRR anual
98,7%
Retencio excel·lent
Efecte preu
+1,4pp
NRR − GRR
% ingressos rec.
98,3%
del total polisses
Retencio excel·lent i creixement per preu. La cartera creix en valor sense dependre de nous clients.

NRR: FacRec(preu actual) / FacRec_ant × 100. Pot superar 100%. GRR: FacRec(preu anterior) / FacRec_ant × 100. Sempre ≤ 100%. Efecte preu = NRR − GRR (punts percentuals atribuibles a canvis de preu). Llindars GRR: ≥95% excel·lent · 85-95% acceptable · <85% perdua de base. Font: sw_Facturacio (polisses) + sw_Ratios (ARR, ARRChurn, ARRNetExpansion).

Cotització any
+8,65%
Preu tancament
9,42€
Preu objectiu
7,06€
↓ -25,1% potencial
Capitalització
3.108.600€
BPA anual
-0,63€
PER mig
22,5x
Evolució de l'acció — 2009
Fons vermell: dies amb el VIX ≥ 25 (més intens ≥ 35). VIX mitjà de l'any: 35,5, màxim 57,8.
Situació tècnica
A Molt Curt T. A Curt T. A Mig T. A Llarg T.
Tendència Baixista (-4,0%)Baixista (-17,9%)Baixista (-19,6%)Alcista (8,7%)
Pivot 9,42€ 10,74€ 10,79€ 10,01€
R1 10,40€ (+6,0%) 13,04€ (+13,7%) 13,32€ (+13,7%) 12,01€ (+38,5%)
R2 10,99€ (+12,0%) 14,61€ (+27,4%) 14,93€ (+27,5%) 15,35€ (+77,0%)
S1 8,83€ (-10,0%) 9,17€ (-20,1%) 9,18€ (-21,6%) 6,67€ (-23,1%)
S2 7,85€ (-20,0%) 6,87€ (-40,1%) 6,65€ (-43,2%) 4,67€ (-46,1%)
RSI (tancament)
52,6
Neutral
Bollinger 95%
Sup: 9,90€
Inf: 8,26€
Bollinger 99%
Sup: 10,16€
Inf: 8,00€
Mín any: 8,01€ Preu actual dins el rang anual Màx any: 13,35€
26% del rang
Consens dels analistes
Reduir
Vendre Reduir Mantenir Acumular Comprar
Bollinger 95%
Reduir
Bollinger 99%
Reduir
RSI
Mantenir
EMM
Mantenir
Vendre: 1 Reduir: 2 Mantenir: 2
Darrer preu objectiu: 7,06€ · Potencial: -25,1%
Política de dividends
Dividends totals
0€
Payout
0,0%
Div. per acció
N/D
Dividend yield
N/D
Creixement sostenible (Gordon): -5,73% = ROE × (1 − payout)
Indicadors borsaris
IndicadorValor
Preu tancament 9,42€
Volum diari 4.984,00
Capitalització 3.108.600,00€
Total Return 4,67%
Bollinger 95% Sup 9,90€
Bollinger 95% Inf 8,26€
Bollinger 99% Sup 10,16€
Bollinger 99% Inf 8,00€
Mitjana Mòbil Exp. 9,30€
RSI 52,57
Volatilitat diària 35,22%
Volatilitat 30d 38,43%
Volatilitat 60d 35,74%
Volatilitat 90d 40,96%
Volatilitat 180d 48,04%
BPA mensual 2009 (€/assegurat)
Organigrama directiu
SERGI BATLLE
CEO
Clic per veure perfil
XAVIER RIBAS
Secretari general
Veure perfil
IMMA FERRER
Directora comercial
Veure perfil
ESTEVE BARNILS
Director financer
Veure perfil
JOAN BOIXADERA
Recursos humans
Veure perfil
SERGI SUNYER
Inversions
Veure perfil
Composició accionarial
Petits inversors 62,12%
Nucli fundador 37,88%
Total accions330.000
Diversitat de gènere
Equip directiu · 6 persones
Homes 5 (83%) Dones 1 (17%)
Estructura de capital
Capital Social 8.230.000 €
Reserves / FFPP totals 3.554.078 €
Accions en circulació 330.000
Evolució de l'accionariat
Nucli fundadorPetits inversors
Split · 21/02/2005
66.000 → 330.000 accions
Split 5×1 · 66.000 → 330.000 accions · preu 395,16 → 79,03 € · cotització massa alta per als petits inversors
Petits inversors 62,1 %
Nucli fundador 37,9 %
Totes les accions es multipliquen pel mateix factor: la composició no canvia.
Ampliació de capital · 01/02/2002
60.000 → 66.000 accions
Pla 2002: ampliació + subordinat
Abans
Petits inversors 58,3 %
Nucli fundador 41,7 %
Després
Petits inversors 62,1 %
Nucli fundador 37,9 %
Nucli fundador −3,8 punts Petits inversors +3,8 punts
Ampliació de capital · 01/03/2001
50.000 → 60.000 accions
Pla de finançament (art. 42) derivat de la cobertura del 97,2 % de 2000
Abans
Nucli fundador 50,0 %
Petits inversors 50,0 %
Després
Petits inversors 58,3 %
Nucli fundador 41,7 %
Petits inversors +8,3 punts Nucli fundador −8,3 punts
Constitució · 01/01/1999
50.000 accions
Nucli fundador 50,0 %
Petits inversors 50,0 %
Relleus a la cúpula el 2009
13/01/2009 · El consell destitueix Enric Coll (CEO) després d'un any de pèrdues; el substitueix Sergi Batlle
Destitució · reacció de la borsa el dia de l'anunci: +4,5 %
Historial directiu (càrrecs anteriors)
CàrrecNom i cognomsNomenamentCessamentMotiu
CEO Enric Coll 01/01/2006 13/01/2009 Destitució
CEO Toni Soler 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Secretari general Roger Vendrell 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Director financer Xavier Jover 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Recursos humans Andreu Torras 01/01/1999 31/12/2005 Fi de mandat
Inversions Esteve Prat 01/01/1999 31/12/2004 Fi de mandat
Director comercial Sergi Oliveras 01/01/1999 31/12/2002 Fi de mandat
Ratings externs 2009
EQA
Solvència
C+
★ S2 — tancament desembre 31-12-09

Un ràtio combinat del 99% deixa un marge tècnic pràcticament nul, i el ROE del -5,7% mostra que l'entitat no genera rendibilitat per al capital en l'any complet (S2). Aquests dos indicadors, juntament amb una puntuació de rating de 31,1 i un diagnòstic d'1, expliquen la nota baixa de 37,2 punts. El compliment del RCR i del requisit de solvència aporta un suport prudencial que evita una qualificació inferior i justifica el C+.

EQA
Solvència
F
★ S1 — tancament juny 30-06-09

Amb un ROE de -42,8 % i un ràtio combinat del 100 %, l'entitat no genera marge tècnic i registra pèrdues molt severes sobre els fons propis, cosa que erosiona la seva base de capital. A això s'hi afegeix l'incompliment tant del requeriment de capital (RCR: No) com del criteri de solvència (Sol: No), amb una puntuació de rating molt baixa (29,5) i un diagnòstic d'alerta (1). Tot plegat justifica la qualificació F (2,4 punts) en el S1, pel risc elevat sobre la capacitat de l'asseguradora per atendre els seus compromisos.

Participacions en altres asseguradores
No té accions d'altres asseguradores a final de 2009.
Notícies de Esproba · 2009
25 notícies a Servibancos · 20 en són protagonista
Fitxa a Servibancos
novembre
16
nov
Borsa Breu
Esproba: Millora la percepció de la qualitat de servei en una enquesta sectorial
La cotització puja un 2,30 %.
octubre
21
oct
Borsa
Esproba es dispara un 11,94 % a borsa
L'acció puja un 11,94 %, davant d'un +1,25 % de l'índex del sector. Al parquet es parla de rumors d'una possible OPA.
21
oct
Empreses Destacada
Esproba torna als beneficis: guanya 196.496 € el tercer trimestre
Benefici net de 196.496 € (−23.127 € fa un any). La reducció dels sinistres explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (484.514 €).
20
oct
Empreses
Esproba, la companyia més ben valorada pels clients el tercer trimestre
Rànquing de satisfacció del tercer trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +68 i Catase tanca la classificació.
18
oct
Empreses
Els analistes confien que Esproba torni als beneficis: 484.514 € el tercer trimestre
Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 484.514 €. Resultats el 21 d'octubre de 2009.
juliol
21
jul
Borsa Destacada
Esproba s'enfonsa un 15,75 % després de presentar resultats
L'acció cau un 15,75 %, davant d'un +0,35 % de l'índex del sector.
21
jul
Empreses Destacada
Esproba entra en pèrdues: perd 184.808 € el segon trimestre
Pèrdues de 184.808 € (31.808 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (497.876 €).
20
jul
Política Destacada
L'oposició vol que la Generalitat prengui el control d'Esproba: el ple ho rebutja
Debat al Parlament sobre la situació d'Esproba.
20
jul
Empreses
Esproba, la companyia més ben valorada pels clients el segon trimestre
Rànquing de satisfacció del segon trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +67 i Catase tanca la classificació.
18
jul
Empreses
Què esperen els analistes d'Esproba: un benefici de 497.876 € el segon trimestre
Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 497.876 €. Resultats el 21 de juliol de 2009.
8
jul
Empreses Esmentada
Securiton s'emporta 754 clients al juny i Esproba en perd 353
Balanç de clients de juny: Securiton suma 754 assegurats i Esproba en perd 353.
abril
22
abr
Empreses Destacada
Esproba retalla les pèrdues, però continua en vermell: perd 575.803 €
Pèrdues de 575.803 € (−1,13 M€ fa un any). Les menors multes expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (508.266 €).
20
abr
Empreses
Esproba, la companyia més ben valorada pels clients el primer trimestre
Rànquing de satisfacció del primer trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +66 i Catase tanca la classificació.
19
abr
Empreses
Els analistes confien que Esproba torni als beneficis: 508.266 € el primer trimestre
Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 508.266 €. Resultats el 22 d'abril de 2009.
març
2
mar
Empreses Destacada Esmentada
Catius, la gran guanyadora de 2008; Esproba tanca l'any a la cua
Balanç de 2008: qui ha guanyat i qui ha perdut en benefici, borsa, clients, nota de l'EQA i preus.
febrer
2
feb
Política Destacada
UBC demana intervenir Esproba, però el Govern s'hi nega
Debat al Parlament sobre la situació d'Esproba.
gener
29
gen
Borsa
Esproba s'enfonsa un 10,48 % a borsa
L'acció cau un 10,48 %, davant d'un +1,40 % de l'índex del sector. Al parquet es parla de rumors sobre una possible ampliació de capital per tapar les pèrdues.
28
gen
Empreses Destacada
Esproba entra en pèrdues: perd 189.499 € el quart trimestre
Pèrdues de 189.499 € (468.878 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (1,51 M€).
26
gen
Regulació i lleis Destacada
La DGA obliga Esproba a presentar un pla de finançament
Afectades: Esproba.
26
gen
Regulació i lleis Esmentada
La DGA posa sota vigilància la liquiditat de 2 asseguradores
Afectades: Corcel Negro i Esproba.
26
gen
Regulació i lleis Esmentada
15 asseguradores han de presentar un pla de reforç de reserves
Afectades: Securiton, Curial, Cavitir, Videma, Fecat, Beatz-Cornellà/La Meitat , Urbac, Videco, Athis, Catase, Seguros Catalana, Esproba, X-Press, ExpoSegur i Catius.
25
gen
Empreses
Què esperen els analistes d'Esproba: un benefici de 1,51 M€ el quart trimestre
Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 1,51 M€. Resultats el 28 de gener de 2009.
20
gen
Empreses
Esproba, la companyia més ben valorada pels clients el quart trimestre
Rànquing de satisfacció del quart trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +68 i Catase tanca la classificació.
8
gen
Empreses Esmentada
X-Press guanya la batalla dels clients al desembre
Balanç de clients de desembre: X-Press suma 532 assegurats i Esproba en perd 1.027.
1
gen
Empreses Destacada
Esproba rep una injecció de 7,20 M€ en deute subordinat
Rescat Decret llei 1/2008: préstec de la Generalitat (CMO 44 % a des-2008 → 110 %). Pla de viabilitat, sense dividends mentre sigui viu
1. Ingressos de Esproba — 2009
MesEssencialPlusComissionsTarifesTOTAL
2009-01-012.041.740,513.906.842,9842.606,3661.542,526.052.732,37
2009-02-012.027.026,303.902.872,4042.450,8462.497,076.034.846,60
2009-03-012.020.386,633.897.987,5442.352,9262.352,916.023.080,00
2009-04-011.996.547,413.907.644,0042.071,7661.938,986.008.202,15
2009-05-011.992.965,853.897.142,7240.862,1560.709,485.991.680,20
2009-06-011.987.678,673.874.624,1640.644,4561.547,315.964.494,59
2009-07-011.969.586,613.896.441,7241.678,6460.202,485.967.909,45
2009-08-011.983.602,183.912.211,0241.876,6461.651,725.999.341,56
2009-09-011.998.681,123.961.626,7342.279,1263.418,686.066.005,65
2009-10-012.007.442,923.968.951,3242.463,8062.516,156.081.374,19
2009-11-012.014.058,843.996.066,6942.591,2462.703,776.115.420,54
2009-12-012.015.094,174.006.320,6541.565,6562.942,276.125.922,74
ANUAL24.054.811,2147.128.731,93503.443,57744.023,3472.431.010,04
2. Despeses de Esproba — 2009
MesSinistresSalarisSSSubmin.LloguerInversionsProvisionsConsorciMorositatPublicitatJurídicsTecnologiaSeguretatBancarisTOTAL
2009-01-014.021.387,391.349.562,56202.434,3823.782,11141.986,24116.817,73329.873,91105.922,8264.764,2427.842,5730.868,9426.026,7533.290,037.868,556.482.428,22
2009-02-013.934.456,231.342.964,76201.444,7124.430,01141.436,57118.282,99330.106,11105.609,8265.779,8327.156,8131.381,2025.949,8433.191,667.845,306.390.035,84
2009-03-013.855.197,031.337.488,32200.623,2523.800,92141.593,32118.052,37325.246,32105.403,9068.663,1127.103,8630.717,7125.899,2433.126,947.830,006.300.746,29
2009-04-013.938.058,951.327.432,70199.114,9124.333,87142.107,46117.760,76323.241,28105.143,5470.295,9727.637,7330.641,8325.835,2733.045,117.810,666.372.460,03
2009-05-013.872.685,651.320.784,81198.117,7224.135,32141.304,90115.639,43327.744,91104.854,4070.701,8326.962,5630.557,5725.764,2232.954,247.789,186.299.996,74
2009-06-013.845.036,071.311.839,50196.775,9323.629,54142.560,99114.518,30326.257,85104.378,6672.766,8326.840,2330.418,9225.647,3333.401,177.753,846.261.825,16
2009-07-013.811.973,651.304.015,54195.602,3324.087,25142.019,68114.583,86327.041,44104.438,4275.195,6626.855,5930.436,3425.662,0132.823,507.758,286.222.493,55
2009-08-013.915.058,611.300.745,38195.111,8124.244,00141.720,81116.387,23326.964,11104.988,4878.591,3726.997,0430.596,6425.797,1732.996,387.799,146.327.998,17
2009-09-013.885.245,751.303.198,24195.479,7424.864,73141.823,22118.287,11328.777,51106.155,1080.071,2727.297,0330.936,6326.690,4233.363,037.885,816.310.075,58
2009-10-013.872.105,831.302.206,10195.330,9223.598,19141.806,50117.978,66331.434,89106.424,0581.490,4127.974,3231.015,0126.149,9134.055,707.905,796.299.476,27
2009-11-013.910.187,671.301.220,75195.183,1124.032,91141.568,24119.250,70327.175,00107.019,8684.392,8027.519,3930.577,1025.684,7733.634,817.950,056.335.397,17
2009-12-013.879.806,581.300.219,47195.032,9223.771,66141.551,52119.455,49326.511,68107.203,6586.988,1027.566,6530.629,6126.341,4733.692,587.963,706.306.735,09
ANUAL46.741.199,4115.801.678,132.370.251,73288.710,511.701.479,451.407.014,633.930.375,011.267.542,70899.701,42327.753,78368.777,50311.448,40399.575,1594.160,3075.909.668,11
3. Compte de Resultats de Esproba — 2009
MesFacturació+ Allib. provisions− Despeses= Res.Explot.EBTBenefici Net
2009-01-016.052.732,37164.936,966.482.428,22-264.758,89-274.371,29-274.371,29
2009-02-016.034.846,60165.053,066.390.035,84-190.136,18-186.980,58-186.980,58
2009-03-016.023.080,00162.623,166.300.746,29-115.043,13-114.451,35-114.451,35
2009-04-016.008.202,15161.620,646.372.460,03-202.637,24-203.378,87-203.378,87
2009-05-015.991.680,20281.487,116.299.996,74-26.829,43-28.936,73-28.936,73
2009-06-015.964.494,59347.049,066.261.825,1649.718,4947.507,3547.507,35
2009-07-015.967.909,45349.549,846.222.493,5594.965,7490.634,0190.634,01
2009-08-015.999.341,56347.269,736.327.998,1718.613,1213.709,1513.709,15
2009-09-016.066.005,65341.753,186.310.075,5897.683,2592.153,0892.153,08
2009-10-016.081.374,19339.060,816.299.476,27120.958,73115.614,18115.614,18
2009-11-016.115.420,54326.297,496.335.397,17106.320,86101.277,97101.277,97
2009-12-016.125.922,74328.884,146.306.735,09148.071,79143.613,27143.613,27
ANUAL72.431.010,043.315.585,1875.909.668,11-163.072,89-203.609,81-203.609,81
Desplaça horitzontalment per veure totes les columnes.
4. Assegurats per pòlissa — Esproba 2009
MesEssencialPlusTOTAL
2009-01-0165.18153.170118.351
2009-02-0164.79453.125117.919
2009-03-0164.48953.158117.647
2009-04-0163.58653.280116.866
2009-05-0163.58553.164116.749
2009-06-0163.27552.852116.127
2009-07-0162.76953.005115.774
2009-08-0163.09053.234116.324
2009-09-0163.63253.810117.442
2009-10-0163.93354.022117.955
2009-11-0164.05754.252118.309
2009-12-0164.25054.509118.759
TOTAL766.641641.5811.408.222
5. Preus per pòlissa — Esproba 2009
MesEssencialPlusVariació
2009-01-01375,89881,74+0,97%
2009-02-01375,41881,59-0,06%
2009-03-01375,95879,94-0,07%
2009-04-01376,79880,10+0,09%
2009-05-01376,12879,65-0,09%
2009-06-01376,96879,73+0,08%
2009-07-01376,54882,13+0,14%
2009-08-01377,29881,89+0,05%
2009-09-01376,92883,47+0,09%
2009-10-01376,79881,63-0,15%
2009-11-01377,30883,89+0,22%
2009-12-01376,36881,98-0,23%

Encara no hi ha cap radiografia IA per a Esproba — 2009.

Genera-la des del Pas 7 de l'Assistent Anual (formularia.php) i desa-la a la BD.

SegurosWeb · Esproba · 2009